Ong-bak

• Thajsko Ong-bak (více)

Ong-bak je dvesto rokov stará soška Budhu, ktorá pochádza z čias thajsko-barmskej vojny. Keď z chrámu thajskej dediny Nong Pra-du ukradne zločinec Don (Wannakit Sirioput) hlavu vzácnej sošky Ong-baka, vidiečania vyšlú do Bangkoku svojho hrdinu, mladého bojovníka Tinga (Tony Jaa), aby vrátil ukradnutú sviatosť. Sošku musí priniesť skôr, než nastane Veľký sviatok, inak dedine hrozí nepriazeň bohov, ktorá môže spôsobiť jej skazu. V hlavnom meste Ting vyhľadá krajana Humlaea (Petchtai Wongkamlao), ktorý si hovorí George a pohybuje sa ako špekulant v podsvetí. Čestný vidiečan presvedčí malého mestského gaunera, aby mu pomohol v boji za správnu vec. Mladý bojovník Ting musí poraziť nielen zlodeja Dona, ale aj jeho obludného gangsterského bossa Komtuana (Suchao Pongwilai) s elektronickými hlasivkami. Na svojej ceste musí podstúpiť mnoho zápasov, bitiek a naháňačiek, v ktorých uplatní svoje majstrovské bojové umenie Muay Thai. Jeho majster mu ho vždy zakazoval používať v súkromí, ale teraz nastal ten správny čas. Bojové majstrovstvo pomôže Tingovi poraziť zloduchov a zachrániť rodnú dedinu pred skazou. (TV JOJ)

mzss1

Tak jsem si řekl, co takhle zkusit filmy s Tony Jaa. Byl jsem zvědavý jaké má bojové dovednosti a sakra ! Spadla mi čelist, Tony Jaa je neskutečný borec a ovládá opravdu perfektně své bojové umění. Celkově je to tak pro mě trochu změna pozorovat jako celek tento Thajský film. Je to trochu jiný typ filmu než jsem zvyklý, ale jak říkám, chce to taky změnu než furt ty americký akčnáky. Celkově příběh není nějak úchvatný, ale drží si svoji pozornost. Úvod je celkem zajímavý, ve věřící vesnici ukradnou posvýtnou hlavu a Tony Jaa jako jejich hrdina a jediný z vesnice, který ovládá tak dokonale bojové umění jim slíbí, že hlavu najde. No, pak se to trochu táhne, první 1/3 filmu se celkem vleče, ale pak už se to rozjede a to myslím nejen soubojově, ale tak i řetězení postav, dokáže většina postav zabavit. Film není nějak o třílení, ale hlavně je zaměřený na bitky. Třeba se mi nejvíc líbila akční naháněcí linie - teda jako pronásledování na ulici, kdy Tonyho pronásleduje dost týpků. Takže jsou zde bitky i v soubojnickém klubu a já nevím, veškerá bitka je skvělá, Tony se s nikým nemaže. Závěrečné finále také hodně akční. Herecké obsazení je celkem dobré. Tony Jaa není nějaký herecký talent, ale dokáže zaujmout. Ostatní mě celkem bavily, ale přeci, je to Thajský film, tak je zde poněkud jiná mentalita, některé postavy se chovají moc praštěně a jinak, ale nevadí. I si troufám tvrdit, že byl film místy komediálně sladěn, což v některých scénách je zbytečné a v některých se celkem pousměju, ale nemuselo to být. Kdyby byl film brán vážněji, byl zde lepší úvod a ta první 1/3 se tak netáhla, tak bych neváhal dát plný počet. A ještě tak vylepšit hudbu, která zde moc nebyla - moc jsem ji nezaznamenal. Takže i tak ve výsledku vidím parádní Thajský akční kousek ke kterému se ještě určitě vrátím. Chyb má film opravdu málo. Bitky jsou perfektně natočeny. Takže celkově hodnotím na zasloužených 82% = **** ()

tron

Pôvodne som si chcel požičať Scorseseho LETCA, ale zamenili mi ho a už sa mi nechcelo vracať. No prekvapivo neľutujem a to napriek tomu, že som nikdy nebol vyznávačom bojových umení. Po matrixovských bullet timeoch, ktoré sú už nudné, sa vďaka šikovným tvorcom časom stroju vraciame k poctivým ručným bitkám, masívnym martial laws a šialeným kaskadérskym kúskom. Nechýba humor a dokonca ani opakovanie pôsobivých záberov (!). Tak vidíš Jet, tak dlho si sa cickal v Hollywoode, až ti vyrástla dravá konkurencia. Pôvodne som chcel dať 60% (samotný scenár by bol max. tak za 20%). Ale tá akcia... Ale raz stačilo. ()

molotov

Pokud přistoupíte na to, že film je vlastně jedno velké exhibiční vystoupení Tonyho Jaa, tak se budete neuvěřitelně bavit a věřím, že dáte maximální hodnocení. Kdyby ste hledali nějaké jiné filmové kvality (hlavně od scénaristy), tak musíte jít s hodnocením značně dolů. Já jsem tak napůl cesty, ale Tony mi táhne hodnocení nahorů, takže pěkné čtyři. ()

sniper18

Je to výborný akčný bojový film s Tonym Jaa v hlavnej úlohe. Má pomerne dobrý príbeh o dedinskom mladíkovi s vynikajúcou znalosťou bojových umení, ktorý si žije svoj obyčajný život, až kým z jeho dediny nie je ukradnutá vzácna soška, Ong-Bak a tak sa rozhodne vydať do mesta, aby ju spolu so svojim známym, ktorý to tam pozná získal späť. Lenže sa dostanú do problémov s množstvom gangsterov a mafiánov. Spracovanie je ale výborné, táto zápletka samozrejme nemá žiadnu väčšiu hodnotu a navyše je aj pomerne jednoducho podaná, ale s tým nemám najmenší problém, toto je čistokrvný bojový film a tak hlavne pomáha vytvárať situácie pre akciu, čo sa darí skvelo. Jedine ten úvod je taký pomalší a až tak moc zaujímavého sa tu nenájde, ale po tej polhodine sa to už rozbehne a už sa je na čo pozerať až do konca, za čo môže aj slušná rozmanitosť protivníkov, hlavný hrdina tu nestojí len proti jednej organizácii, ale tých rôznych gangstrov, výborných bojovníkov alebo aj zabijakov a mafiánov je tu množstvo. Akcie je tu dosť a je perfektná. Tvoria ju takmer iba súboje a tie patria medzi to najlepšie, čo sa dá v akčnom žánri vôbec vidieť, sú skvelo natočené, majú perfektnú a nápaditú choreografiu, nespočet nezabudnuteľných momentov, všetky údery a kopy pôsobia realisticky a surovo, jedine trochu môžem vytknúť pomerne stereotypné prostredia ich odohrávania, ale to je to najmenej. Tu sa aj ťažko vyberá to najlepšie, perfektná naháňačka v uliciach, súboje v klube, akcia na benzínovej pumpe, dlhý záver rozdelený na niekoľko fáz, všetky súboje sú vynikajúce. Okrem toho sa tu nájde aj jedna originálna naháňačka na rikšiach, síce mi príde pomerne zbytočná, súbojom sa nemá šancu vyrovnať, ale aspoň slúži ako také spestrenie. Herecké obsadenie je na tom dobre, nikto tu očakávane nevyniká hereckými schopnosťami, ale svoj účel splní každý, Tony Jaa je jednoznačne jeden z najlepších filmových bojovníkov vôbec, celkom zábavný Petchtai Wongkamlao a zaujímaví záporáci. Réžia a technická stránka sú plne podriadené akčnej stránke, takže v prípade bojového filmu s tým nemám problém. Ong-Bak je kult, ktorý bojové filmy vyniesol na novú úroveň a stále medzi nimi patrí medzi to najlepšie. 86% ()

Boogeyman

Musím uznale pokývat hlavou, že Tony Jaa je fakt borec na konec. Většina bojových scén je zážitek, v dnešní době wire-fu a podobných nadřirozenin, takřka nevídaný. Mlátička s vyznavačem „hospodského“ stylu je geniální a neopakovatelná. Ale jak už to u podobných filmů bývá, pokud se zrovna nekope, je to nuda k posrání. ()

• Snímek získal na Katalánském mezinárodním filmovém festivalu ve Španělsku nominaci na nejlepší film a režisér Prachya Pinkaew si odnesl cenu Orient Express. Na Asijském filmovém festivalu Deauville vyhrál Pinkaew Action Asia Award. (Matty)
  • Tony Jaa strávil čtyři roky trénováním starodávné formy bojového umění Muay Boran (předchůdce Muay Thai) a následně všechny riskantní scény zahrál sám, bez pomoci kaskadéra. (Matty)
  • Během honičky uličkou, těsně poté, co Tony Jaa předvede pár break-danceových pohybů na stole, seskočí dolů a uteče, můžete na stěně v pozadí vidět nápis “Hi Spielberg let do it together". (Matty)

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění