Na obrazovky se po letech vrací titul, který byl ve své době svou tematikou novátorský, a díky skvělému hereckému obsazení vznikl působivý herecký koncert. Režisér a autor zpracování F. Filip vybral pro hlavní postavu Johnnyho Luďka Munzara, Jana Hlaváčová vytvořila roli jeho ženy. Neméně výrazná je i figura otce, ztělesněná J. Pivcem, pro kterého to byla jeho poslední televizní role, druhého syna Pola si zahrál P. Haničinec... Příběh rozvíjí drama rodinných vztahů, otce a jeho dvou synů a na svou dobu nebývale otevřeně rozkrývá tabuizovaný problém narkomanie (jak v USA, tak u nás) i to, jak závislost na drogách zasahuje do soukromých životů rodiny i nejbližších, milovaných osob. Drama americké rodiny se odvíjí od okamžiku, kdy otec přijíždí za svými syny. Johnny byl ve válce, dlouho ležel v nemocnici, zanechal studií a právě očekává se svou ženou dítě. Jeho pracovní vyhlídky jsou nejasné, ale otec jej bezmezně obdivuje a důvěřuje mu. Otec si vlastně přijel půjčit peníze od svého druhého syna Pola, který mu je nejdříve slíbil, ale nakonec slib nesplnil. Netuší, že Polo peníze použil na to, aby zachránil svého bratra před narkomafií… Český přepis vznikl v roce 1974 podle divadelní hry amerického dramatika M. V. Gazza, která měla v New Yorku premiéru v roce 1955. (Česká televize)

Schlierkamp

Československé televizní psychologické drama podle divadelní hry M. Gazza. Skvěle obsazená inscenace popisuje postupný rozklad jedné americké rodiny manželského páru Johnyho a Celie, manželova nevlastního bratra Pola a egoistického a despoticky dominantního otce. L. Munzar v roli Johnyho, těžce závislém na tvrdých drogách, z posledních sil skrývající své tajemství před blízkými, předvedl zcela výjimečný výkon, jenž se v průběhu díla stále zlepšoval, obzvláště skvěle zvládl absťákové scény. Podivné soužití v domácnosti s manželkou J. Hlaváčovou doplňoval Polo v podání P. Haničince, jenž jako jediný věděl o bratrově sebezničující závislosti a jenž ho dokonce finančně podporoval. Osobně v této věci vidím jistou nedokonalost, neboť nevěřím, že by se taková činnost dala tajit po dobu několika let, a toto jedině spatřuji na snímku poněkud nevěrohodné. Nadmíru působivou postavu sebestředného a prudkého otce, jehož návštěvy rozrušují už tak neklidnou domácí atmosféru, zahrál svým výjimečným způsobem mistr J. Pivec, pro něhož to byla poslední televizní role. Nevyhnutelné Johnyho smíření se skutečností a přiznání svého tajného počínání uspíšila trojice drogových dealerů ve složení A. Hardt, zvaný Máma, sebejistý M. Klásek a A. Pokorný, u nichž byl Johny zadlužen. Název díla pochází z otcova vyprávění o Johnyho pracovním nasazení a ambicích v mládí a tvoří tak v souvislosti s pozdějším jeho psychickým a fyzickým úpadkem zajímavý a melancholický kontrast. Velmi poutavě napsaný příběh se zdařilým stupňováním napětí spolu s perfektními, na emoce bohatými hereckými výkony a výborným závěrem vytváří z díla F. Filipa nevšední zážitek. ()

tranquill

"Já jsem tady nebyl doma, ale teď jsem!" Televizní konverzační psychologické rodinné drama o závislosti je postavené na excelentních (až divadelních) výkonech kvarteta Pivec - Munzar - Haničinec - Hlaváčová. A tenhle výkon nelze hodnotit jinak... "Drž ho pevně a už ho nikdy nepouštěj!" ()

TICHOPAN

Vskutku velice kvalitní podívaná obzvláště v oné "hovnózní" době.Skvělé obsazení a výkony skvělých herců, děj znějící napnelizmem a ani chvilku nepolevující dramatičnost děje. ()

Amonasr

Ani výborné herecké obsazení neudělalo z poměrně vlekoucí se a nevýrazné divadelní hry nic světoborného. Až teprve závěr dostal trochu spád, ovšem celkově ospalé tempo a předchozí dějovou nezáživnost už to dostatečně napravit nemohlo. ()

Pitryx

Tak to byl herecký koncert. To se musí nechat. Jenže bohužel tento koncert měl hodně slabé noty. Tohle šlo odehrát za hodinku. Ale zase na druhou stranu chápu, že bylo třeba natrhnou imperialistům zádel. ()

Lish84

Výborní herci v hlavních rolích a zajímavý příběh o feťákovi (dnes už sice provařený, ale to mu body neubírá) slibovali dobrou podívanou. Ve výsledku je ale tato inscenace hrozná nuda. Hlavní chybu vidím v neúnosné délce. Ačkoli herci podávají skvělé výkony (hlavně Jan Pivec a Jana Hlaváčová), ačkoli se tu křičí, brečí, dojímá, stejně mě z té nudy nic nevytrhlo, ani absťáky Luďka Munzara. Příběh by se dal podle mě se stejnou silou a vyzněním odvyprávět za půlku stopáže. ()

Winster

Herecky genialni.  Nicmene je to reklama na hadku/hádání, pokud potrebujete videt jak vypadaj hadky prurezove u jednotlivých clenu rodiny, tak se na to podivejte. ()

quokam

Az kainovsko-abelovske drama dvou bratri souperici o pozornost autokratickeho citove vzdaleneho a sebestredneho otce a o lasku jedne zeny, cimz je velice podobny napr filmu Na vychod od raje. Casem se ukazuje, ze ten z bratri, ktery ma zdanlive vsechno, pozornost otce, lasku zeny, perspektivni praci, byt, ve skutecnosti nema nic, a tahne rodinu ke dnu svou zavislosti (na morfinu?), za kterou mozna ani sam nemuze, a naopak ten z bratru, ktery pusobi jako budizknicemu s podradnou praci, jenz v podstate nic nema, jen to auto, ktereho se posleze taktez vzda, se snazi rodinu udrzet pohromade a chranit sveho bratra treba i proti narkomafii. A prave narozdil od biblickeho kainovskoabelovskeho dramatu zde vzajemny bratrsky vztah pres veskere vzajemne soupereni a obcasnou nenavist vydrzi, ziven neznou vzajemnou laskou. Pro mne osobne byla zajimava skutecnost, ze bratry hraji dva skveli, sobe vzajemne nepodobni herci, ktere jsem si vsak casto pletl, pan Munzar a pan Hanicinec, jako jejich mistr se zde ukazuje pan Pivec a sekunduje jim pani Hlavacova, i v zivote manzelka pana Munzara. Pravda je, ze se zde objevuji okamziky prehravani. Taky mi trosku nesedely udavane casove udaje. Ale Frantisek Filip proste umel. Za mne pozornych petadevadesat pro ()

pajkir

Nechápu, proč nikdo nedal Pivcovi další hereckou příležitost...jeho filmografie končí tímhle filmem a on zemřel až o 7 let později! Byl geniální, ale skvělí tady byli všichni až na jednoho z těch tří "gangsterů"...asi Antonína Pokorného... bejt Filipem, tak bych ten film po dokončení prostřihal a jeho scény znovu natočil s někým jiným, protože on ten film prostě kurví... ()

aliki78

Dneska jsem tento film náhodou chytla v televizi. Bohužel mě to vůbec nevzalo a místy jsem si říkala to snad není možný, že to takhle natočili. Pro mě otřesně podané a pojaté. Munzar jako feťák albsolutně nevěrohodný a tohle pojetí absurdní a směšné a absťáky Munzara otřes křečovité no hrůza. Že to byl poslední film pana Pivce jsem nevěděla, ale jen díky němu jsem to dokoukala. Kdybych tento film propásna nic by se nestalo. ()

Edge_666

Symfonie vynikajících herců. Zvláště Jan Pivec je dokonalý. Slušela by tomu kratší metráž. Ale po zásluze zlatý fond české kinematografie. ()