Ztracenci

• USA The Outsiders (více)

Rivalita mezi dvěma gangy, chudými Greasers a bohatými Socs, se vyostří poté, co jeden člen gangu zabit. (Canal+)

Brasi

Na čtyři hvězdičky nezpochybnitelně; přidávám ještě jednu osobní a po skoro třech měsících konečně rád hodnotím pěti. :) ()

ink flo

že jsem se na to chtěl kdysi podívat jsem si vzpomněl díky youtube scénce ze Saturday Night live s Benem Affleckem "New Beginnings Summer Camp". No a ano je to tam, tzn. kdybych byl gay, tak dám asi plnej pocet, takhle jen tri. ()

Axident

Viděl jsem 2005 verzi, 114min. Po pravdě řečeno, čekal jsem víc, samozřejmě profesionální filmařina, se dá od Coppoly očekávat, (dnes zapadlý, ač točící, jak zde vidím) Howell i ostatní hrají zatraceně dobře, ovšem celkově jako "generační zpověď" party grázlů (kteří samozřejmě vesměs nejsou tak špatní a buď skončí pod drnem nebo prohlédnou) mě to nijak zvlášť nesedlo. Takže největší deviza, proč stojí tohle dílko za to vidět - je hned celá várka dnes již zatraceně známých, postarších herců, zde ovšem coby zatraceně mladých, začínajících frajerů. (Swayze, budiž mu země lehká, Estevez, Dillon, Lowe, Waits (ten se jen na sekundu mihne) a sotva poznatelný, vytelený Cruise, ve svém dle csfd 4.filmu!) ()

agassi68

Najväčším a možno aj jediným plusom je tu množstvo budúcich hviezd filmového neba. Inak tieto "hrátky" rôznych puberťáckych bánd ma bavili ako násťročného a pre túto vekovú kategóriu sú aj určené. Ešte si veľmi dobre pamätám, čo bolo pre mňa v tej dobe dôležité :) ()

Olík

Můj komentář ani tak nekoresponduje se snímkem Ztracenci z roku 1983, ale spíše se snímkem Ztracenci mnou premiérově viděným dvacet let po jeho vzniku. Na první pohled (alespoň pro mne) jde o lákadlo, jakým je pro školkou povinné dítě gigantické lízátko ve tvaru medvídka Pú. Atmosféra mladistvích osmdesátek......Stůj při mně, Snídaňový klub, Kráska v růžovém, Rudý úsvit, Eliášův oheň......bože, jak já na nich ujíždím. Navíc s pouličním odérem vystřelovací nože v kapsách nosících rebelů bez příčiny......kdo nemá tuhle šablonu rád? A jako bonus s velkým "B" napomádovaný 80´s young all stars: jedna z nejnadějnějších hvězdiček té doby C. Thomas Howell, Karate Kid Ralph Macchio, tehdejší idolové dospívajících chlapců a miláčci dívčích srdcí Rob Lowe a Matt Dillon, budoucí hvězdy první kategorie Patrick Swayze a Tom Cruise a člen slavného rodu Sheenu Emilio Estevez.......samozřejmě nesmím zapomenout na jednu z nejkrásnějších hereček všech dob, mou oblíbenkyni Diane Lane. Tohle všechno dohromady tvoří KULT. Může třeba přijít námitka, že vyznění příběhu působí navzdory tématu, až příliš skautsky a nebo že na ústřední dvojici (Howell, Macchio) je ještě příliš patrná nevyhranost, ale stejnak KULT. ()

helloween93

“Throwback Thursday #41” - The Outsiders mají pověst kultovní záležitosti a patří mezi klasické filmy o dospívání. Je to dáno tím, že to točil Coppola s nabitým castingem tehdy začínajících herců (C. Howell, R. Macchio, M. Dillon, P. Swayze, R. Lowe, E. Estevez nebo Tom Cruise). Příběhově a scénáristicky to žádná velká sláva není. Coppola zfilmoval román “The Outsiders” od Susan Hinton, kdy spolu prostě bojují dva gangy - Greasers (chudí chuligáni) a Socs (college boys ve svetrech z bohatých rodin) o území ve městě Tulsa v 60. letech. Film pracuje s klasickými tématy té doby - sociální rozdíly, mezigenerační nepochopení, předsudky apod. Komerčně byl film úspěšný a v USA jde zřejmě o generační výpověď. Pro mě osobně se nejednalo o nějak význačný snímek a kdybych měl sáhnout do kategorie coming of age filmy z 80’s, vezmu buď Stand by Me nebo Breakfast Club. Shlédnuto na Amazon Prime. 3* ()

MickeyStuma

Z dnešního pohledu jde o působivý film plný herců, kteří byli v době uvedení do kin téměř neznámí. Příběh dospívajících mládenců, kteří žijí svůj přirozený divoký život. Povrchnost, chlapáctví a rivalita dvou gangů. Osmdesátková klasika podle knihy vydané koncem šedesátých let, jejíž bujaré a z dnešního pohledu především sexistické scény nemohou nechat mnohé liberály chladnými. Ale takový už je život teenagerů, a to po celé generace. V USA se takovým filmům o dospívání říká *coming-of-age* a tento film režiséra Francise Forda Coppoly je, chtě nechtě, klasikou. Možná je to i velmi výstižným písničkovým soundtrackem, kterému kraluje Elvis Presley, ale během úvodních a závěrečných titulků a pravděpodobně i někde uprostřed filmu zazní velmi sympatická emotivní píseň Stevena Wondera. Příběh má v námětu vše podstatné. Divokost dospívajících mládenců, kteří pro své okolí vystupují jako rebelové, ale přesto se srdcem na správném místě. Někomu film přijde zastaralý díky svému příběhu, někomu kultovní. Ať tak či onak, stojí za zhlédnutí, už jen proto, že Coppola film přepracoval kvůli nutné deromantizaci, čímž prodloužil stopáž, a použil zcela jinou, výše zmíněnou, hudbu. Je to film o přátelství, bratrství a solidaritě na pomezí nenávisti, strachu a náklonnosti. I dospívající mládenci projevují emoce a nějaké osočování, že takový mladík s emocemi není chlap, je jen obyčejná sociální křivda. A nebo současným jazykem - předsudek. ()

candy_daze

Pohlcující, idealistické, rebelské! I když jsem měla z Coppoly delší dobu strach, stále se potvrzuje, že byl naprosto neoprávněný. Možná je to čistě mojí úchylkou na podobné filmy, ale....no, co se dá čekat od člověka, jehož nejoblíbenější knihou je Kdo chytá v žitě a žere Jamese Deana. ()

PEZ

Prve co ma prekvapilo je ta plejada znamych mien v zozname ucinkujucich. Hlavne ulohy sice maju C. Thomas Howell, Matt Dillon a Ralph Macchio, no je neobvykle vidiet v jednom filme mena ako Patrick Swayze, Rob Lowe, Emilio Estevez, Tom Cruise, Diane Lane. Najma poslednych dvoch menovanych som takych mladych vo filme este nevidel. Mal som moznost vidiet povodnu kratsiu verziu. Dnes uz takyto typ filmu nikto ne(na)toci, ale ta priamociarost a uveritelnost ma dostali. Presne vykreslenie poulicneho zivota tych z "chudobnej stvrte", bez prikras, no zaroven s ukazkou snov, nenaplnenych zelani, nemoznosti uniknut a socialneho rozporu medzi jednotlivymi spolocenskymi vrstvami. Zaujimave je, ze v pozadi napriek vsetkym problemom som citil akysi nadych nadeje (minimalne pri niektorych postavach). Snad kazdy z nas zazil v mladosti rozne sarvatky pri flakani sa po vonku, problemom je ked sa to pretavi do niecoho vacsieho, niecoho co uz nejde vratit spat. A prave tato cast mi prisla najlepsia - cely pribeh mi prisiel uveritelny a postavy realne. Vobec nezalezi na tom, ze ubehlo 30 rokov a ze dnes uz mame modernejsie auta, smartphony a internet. Posolstvo a podstata su rovnake. ()

stanyslaw

rezisersky sestrih nedokazal nic zmenit na tom, ze scenar a dialogy jsou ubohe a herecke vykony, inu jak to slusne rict, nezrale. ()

BDMarty007

Tohle mě bohužel vůbec neoslovuje. Rádoby romantičtí hrdinové, rebelové bez příčiny. Celé to působí velmi odtažitě a nevěřím tomu ani v nejmenším. Je to vlastně klišé. ()

Shredder

Vojna socialnych vrstiev, poeticka dusa nezapadujuca do kolektivu, starsi brat vychovava sam mladsich surodencov, tragicka smrt mladeho cloveka, vytrnutie zo zakorenenych tradicii. Vsetky tieto klasicke motivy boli neraz uz spracovane a lepsie. Nad vodou to nedrzi priemerna Coppolova rezia, ale skor hviezdne herecke obsadenie. Videl som DC verziu, ale napriek 2 hodinovu priestoru som dostal len velke gesta, hru na efekt a v realite hlavne plytku prisladenu dramu. ()

kubilov

Jednoduchý příběh dvou pouličních gangů a jejich "bitvy", přetahování se o území, o holky nebo o cokoliv jiného. Určitě je zajímavé sledovat celou tu plejádu slavných herců, kterým právě tento film otevřel cestu k hvězdné kariéře. Není to nic extra skvělého, ale pohled na šéfujícího Matta Dillona za shlédnutí stojí. ()

subic

Přehlídka omladiny, Matt Dillon - 21 let, Tom Cruise - 21 let, Emilio Estevez - 21 let, Patrick Swayze - 31 let, krásná zrzavá 18ka Diane Lane. A už takhle mladým jim to hraní šlo dost dobře. Tohle je film o znepřátelených klučičích bandách, přesněji gangy pomád a pracháčů, jde spíš o tlupy ne zrovna inteligentů a jejich žabomyších válkách. Z dnešního pohledu mi to přijde už ale takové ne úplně atraktivní téma. Je to zase jedna z věcí, která mi stačí vidět jednou, 50%. ()

Pitryx odpad!

Když k něčemu konečně došlo, filmaři to střihli a dali na plátno flek. Díky, už tak to stejně nestálo za nic. Po čtyřiceti minutách jsem to vzdal, tohle prostě není pro mně, koukat na dva kluky, jak spolu jen kafraj...201312014000/8428/8747 ()

Blazkowicz

Klukovské gangy se mlátí hlava nehlava a občas při tom i někdo umře. Výsledkem by asi mělo být zjištění, že je to ve skutečnosti na houby a radši by měli dělat něco užitečnějšího. Což by ale měl každý normální kluk vědět. Takže nic zajímavého. 2+* ()

bobin

Poněkud až vysoké hodnocení. Je to jednoduchý , přímočarý a primitivní příběh o pomatenosti dospívajících. Zarámováno do padesátých, let působí výchovně a moralisticky. Trochu křečovitá snaha o umělecký dojem. Je to zklamání. ()

DonBraso

Příběh o tom,že jen poflakování,dobrý a zlý není všechno.Asi netřeba připomínat,že film malinko vytahuje extra klase díky ještě hereckým "junákům" .Pro mě C. Thomas Howell jako ústřední postava bavila nejvíc,který moc nebrousí tužky,ale taky bohužel extra ničím nevyniká,kromě začínajích herců ze kterých se staly filmový celebrity.Jestli chcete být ty "pomády" nebo "pracháči" je lehký,protože u pracháčů není ani jedna zajímavá postava,což celek malinko dimenzuje k tomu,že film Pomáda měl hrát Patrick Swayze.70% ()