Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1939 se známý rakouský lyžař a horolezec Heinrich Harrer vydal s expedicí zdolat Nanga Parbat. Výprava však není úspěšná. Nejprve se Heinrich zraní na noze mačkou, ale zatají to před ostatními, potom uklouzne Peter a Heinrich, kterému brání zraněná noha, ho zachrání jen s vypětím všech sil. Vůdce výpravy rozhodne o návratu, což se Heinrichovi nelíbí, ale nakonec se podřídí. Po sestupu jsou členové výpravy zatčeni britskými vojáky. V Evropě totiž vypukla válka a oni jsou jako nepřátelé uvězněni v indickém zajateckém táboře. V poslední chvíli se rozhodne přidat k uprchlíkům. Útěk z vězení se podaří, ale okamžitě se od ostatních oddělí. Protlouká se drsnou zemí, krade jídlo, přespává v jeskyních. Když se po čase setká s Peterem, který jako jediný nebyl dopaden, vydají se spolu na obtížnou cestu do Tibetu. S poutníky proniknou až do svatého města Lhasy, kam cizinci nesmějí. Vyhladovělých a zbědovaných mužů se ujme místní velmož. Ubytuje je ve svém domě, a dokonce jim zajistí u regenta povolení k pobytu. Oba jsou okouzleni pohlednou švadlenou Pamou, její přízeň si ale získá Peter. Heinrich se chystá zpátky do Rakouska, je však přijat na audienci u dalajlámy. Na jeho prosbu mu postaví kino, stane se jeho učitelem a později také přítelem. Zůstane po jeho boku i ve stále se zhoršující politické situaci, když se v Číně dostanou k moci komunisté a netají se záměry připojit ke své zemi i Tibet. Když pak čínská vojska Tibet napadnou a obsadí, pokusí se zorganizovat dalajlámův útěk. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (377)

JASON_X 

všechny recenze uživatele

Knihu jsem četl už opravdu hodně dávno, takže jsem si z ní pamatoval jen rámec děje. A to samé platilo i o filmu, takže tohle repete beru spíš jako premiéru. A ještě podotýkám, že tu nehodlám diletantsky politizovat, protože i když osud Tibetu a Tibeťanů "díky" sousedství obřího čínského bratrance považuju za hodně smutný, je to zároveň i osud logický a neodvratný. Jinak film je to hodně podařený, epický, estetický, po výpravné, vizuální i herecké stránce jsem naprosto spokojený a spokojený jsem i s dostatkem zajímavých informací (zvídavý divák může z filmu načerpat spoustu vědomostí o tibetském mahájánovém buddhismu, zvycích a mentalitě Tibeťanů i jejich nedávné historii). Jen Harrerova samolibá a sebestředná osobnost v Pittově podání mi nebyla vůbec sympatická, takže děj jsem příliš neprožíval a zůstával na povrchu. Ale budu věřit, že Harrerovo západní ego se pod vlivem východní moudrosti opravdu poněkud obrousilo a umenšilo, vždyť dalajláma s ním prý udržoval přátelské styky až do jeho smrti (2006). ()

Lenchik 

všechny recenze uživatele

Jeden z mojich najoblubenejsich filmov z mnohych dovodov. Dobrodruzna drama s uzasnym Bradom Pittom a krasnou tibetskou sceneriou. Exoticky Tibet sa stal po prezreti filmu mojim velkym cestovatelskym snom. Ocenujem odvahu mimocinskych tvorcov natocit film z novodobej historie Ciny prave o okupacii Tibetu. Snad i samotni Cinania napriek vysokej miere cenzury v krajine budu mat moznost pozriet sa na tento film aspon niekde v zahranici a porovnat dva odlisne vyklady dejin. ()

Reklama

Slasher 

všechny recenze uživatele

Pěkných 7/10. Pitt jako namyšlený árijský srandista na očistné pouti Tibetem za druhý světový. Hory, čínská invaze, doják s dětským dalajlámou. První hodina mi přišla způlky postradatelná a druhá naopak příliš osekaná, ale na to srát, hezky jsem si tím vyplnil dnešní tragickou nespavost. Brad je tu na můj vkus trochu moc "nažloutlý", ale pasoval a líbil se mi jak to zahrál. Jdu spát. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Dnes jsem dočetl knižní předlohu a musím říci, že film si s ní poradil velice dobře. Škoda, že musel vypustit pár doopravdy zajímavých pasáží, ale to se dá pochopit - Sedm let v Tibetu by spolu s nimi mohlo trvat třeba tři hodiny, což by každému nemuselo zrovna vonět (já bych to ovšem bral bez mrknutí). Co se filmu týče, máme v něm parádního Brada Pitta (myslím, že právě tady mě kdysi přesvědčil, že je doopravdy herec s velkým H), Annaudovu režii, která se s Himalájemi vyloženě mazlí, a hlavně Johna Williamse, ze kterého zase jednou mrazí, jak je velkolepý. Palec nahoru i za Davida Thewlise. Čtyři hvězdy a kousek. A chtěl bych vidět prodlouženou verzi. ()

classic 

všechny recenze uživatele

Rok 1997 je taktiež projektom dvoch konkurenčných filmov o živote s Dalajlámom,kde v tomto prípade je hlavnou hviezdou BRAD PITT spolu s decentnou hudbou veterána Johna Williamsa,so širokoúhlou kamerou,tak pozeranie v TV. kazí zážitok,lebo kamera je majestátna,Robert Fraisse nádhernou panorámou sníma veľkolepé krásne i drsné prostredie,pre mňa bolo najväčším pôžitkom kamera,Annaudova réžia,O.S.T a až potom herec v hlavnej úlohe,ktorého hviezdny status je už pomerne vysoký! Tak aj honorár tomu odpovedá...Čo mi trochu vadilo je strih. Bradd Pitt je hercom schopným zahrať akúkoľvek postavu,povedal by som,že preto je tento film tým,prečo ho vidieť! Normálne by som najradšej opustil miestnu dedinu,v ktorej “zatiaľ” žijem,bude to čochvíľa 5 rokov,po siedmych sa zoberiem do TIBETU.K tomu mi bude stačiť žiletka,habit,kniha a meditovať,meditovať,meditovať,prídem taký vyrovnaný,že to skrátka potrebujem! Neviem,či podstúpim takúto oduševnenú kúru,ale aspoň prostredníctvom takýchto filmov sa človek prenesie tisíce kilometrov do prostredia,ktoré je tak vysoko,že zvyk tam žiť bude železná košeľa. ()

Galerie (59)

Zajímavosti (24)

  • Ve scéně, kdy dojde ke konfrontaci Heinricha (Brad Pitt) a Ngawanga (BD Wong), je BD Wongovo rozčílení zcela autentické, protože mu režisér neřekl, že ho má Brad Pitt podle scénáře napadnout. (Ai.ma)

Související novinky

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (více)

Sláva, drogy a sebevražda

Sláva, drogy a sebevražda

15.01.2007

Jako již tradičně vám přinášíme ty nejzajímavější aktuality, které se o právě skončeném víkendu ve světě filmových pásů a movitých celebrit vyrojily. Zavzpomínáme na nejznámějšího novodobého… (více)

Reklama

Reklama