Příběhy obyčejného šílenství

• Německo Geschichten des alltäglichen Wahnsinns (více)

Co to znamená „být normální“ ve světě plném bláznů? Petr (I. Trojan) je třiatřicetiletý letištní skladník, co žije ve světě, kde se v každém člověku ukrývá kousek toho bláznovství, nebo se každý vykazuje jistou odlišností, co někomu nemusí připadat úplně normální. Jemu samotnému občas doma ožívá nábytek a přivydělává si jako „voyer“ soulože svých sousedů Jiřího (J. Bartoška) a Alice (Z. Bydžovská), kteří by jinak nedošli uspokojení. Petrův otec (M. Krobot) je zase vyhaslý hlasatel týdeníků ze sedmdesátých let, pro něhož je jedinou životní zábavou pozorování objevujících se bublin na hrdle láhve piva. A matka (N. Divíšková), co z těchto důvodů neustále analyzuje duševní stav svého manžela, posílá přes Petra s patologickou touhou všemožné balíky humanitární pomoci do katastrofami postiženého světa. Petrovi o nic nejde, jen žít normálním životem a být šťastný. A byl by jím, kdyby se mohl opět vrátit ke své bývalé přítelkyni Janě (Z. Šulajová). Ale aby ji získal zpět, přichází se zcela ztřeštěnými nápady, kvůli kterým se pak dostává do jedné absurdní situace za druhou… Za vznikem snímku stála stejnojmenná divadelní hra Petra Zelenky, která měla premiéru na prknech Dejvického divadla v roce 2001 a byla přeložena do pěti jazyků. Režisér se ji poté rozhodl s téměř totožnou hereckou sestavou převést do filmové podoby a v roce 2005 vznikla divácky úspěšná hořká komedie oceněná dvěma Českými lvy – za zvuk a za vedlejší roli pro Miroslava Krobota. Autoři pak o díle, v němž se rozdíly mezi normálními lidmi a blázny stírají, říkají: „Skutečné šílenství je stejně vzácné jako genialita nebo absolutní sluch.“ (Česká televize)

Lokran

no tak tady nepujdu s davem. me se ten film nelibil. prisel mi plochy, de facto bezkonfliktni a misty az umulousany a upatlany. pravda je ze herecke vykony me nezkalmaly, jen jsem cekal mnohem lepsi scenar. jsem velmi zvedavy na tu hru... 50% ()

DonTommy

Všechny světské nedostatky už tady vypitvali ostatní takže je zbytečné je opakovat, ale jak řekl Pomo: "...nájdete si v nej niečo svoje". A má pravdu, mě tenhle film prostě oslovil a chytnul za srdíčko takže mu spíš subjektivně než objektivně těch 5* dám. A psychoticky netečně se tvářící Ivan Trojan, projíždějící na ještěrce skrz Prahu, na to se nedá zapomenout :) ()

Alojs

Cítím, že musím Příběhy obyčejného šílenství podržet a zaokrouhlit hvězdy směrem k nebi. Zelenkova více-či-méně metaforická studie života nepostrádá potřebné absurdno, dialogy s náběhem ke zkultovnění a výborné herecké výkony (Trojan je klasika, Krobot se svým jediným výrazem a minimálně nahuštěným slovníkem ruluje). Konec nutí přemýšlet, přestože je tak trochu (dost) očekávaný. Možná si jej tvůrci mohli odpustit. Kvalita by dolů nešla. ()

zmates

Film “o životě”, který má se životem pramálo společného - dle mého názoru geniální počin režiséra Zelenky. Některé postavy (v čele s tou hlavní) jsou tak ujeté, až jsou nám blízké, příběhy tak nesmyslné, přesto povědomé. Mistr Trojan zde opět vynikající, magory on prostě umí :-). Vyzvednout je však třeba i pány Heřmánka, Bartošku či Krobota, a dámy Divíškovou a pro mě dosud neznámou krásku Šulajovou. ()

Tamdydam

Další z řady českých filmů o vyšinutých exotech a asociálech. Nevím. Zkrátka mě tenhle druh filmů neoslovuje. Smát se tomu nedokážu ( stejně jako bych se nesmál chovancům v psychiatrické léčebně ) a žádné jiné pozitivní dojmy z toho taky nemám. Jakožto v zásadě normální člověk, který vyhledává v zásadě normální lidi, oceňuji i filmy o v zásadě normálních lidech, které mi mají co říci ()

Nightswimmer

"Uplne" obycajne sialenosti "uplne" beznych ludi s vysinutym Trojanovym vyrazom a jeho sibnutou rodinou oslovi tych spravnych sialencov, ktori sa radi zabavaju na kazdodennych blaznivych ludskych zvykoch a zazitkoch, ako napriklad, ked vam "obzivne deka". Zelenkov film sa nic nehra, jeho postavy su velmi NEnormalne a tym velmi zaujimave - prijemny balzam na dusu, pricom balzam na oci zasa ponuka kazdy jeden pohlad na slecnu Sulajovu ()

Knor

Jediné co mně přimělo koukat až do konce, byl Trojan, on je vynikající herec, bohužel v našich čímdáltímhorších filmech nemá jeho talent skoro uplatnění. Toto - nudaaaaa ()

Jacccob

Průměrná komedie, kterou ovšem tlačí prudce nahoru herecké výkony v čele s Miroslavem Krobotem. Paráda!! :) ()

ANTYCHRYST

Musím říci.. že s odstupem času je film ještě lepší :) zajímavé sledovat letiště.. kde teď pracuji.. Poznávám filmová místa.. Husty.. Trojan je neuvěřitelný.. Celý příběh je promyšlený.. Krobot taky skvělej.. Jeho šílená žena.. Heřmánek.. Bydžovská.. Prostě skvělé obsazení a perfektní scénář.. 100% tohle mě pořád baví :) ()

Amonasr

Film je nekonečnou skládankou nejrůznějších absurdních situací, některých hodně povedených a jiných naopak už za hranou uvěřitelného, takže celkově působí  dost vykonstruovaně. Divadelní hra je o poznání lepší. ()

valkil

Bohužel jsem nedokázala odhlédnout od před nedávnem viděné divadelní hry, která je podle mě soudržnější, zábavnější, nahořklejší, a tak nějak surrealističtější. Tak jsem plně nedokázala přijmout zasazení filmu do reálného prostředí, spíše by mi stačil komorněji upravený. FIlm není špatný, ale divadelní podobu se Zelenkovi nepodařilo překonat. A navíc vyhodil Mouchu! ()

KryplXxX

Další český film, který trpí absencí ucelenějšího vyznění filmu. Několik scén je povedených, ale jako celek slabé. ()

Fanak

Zdá se, že si Zelenka (potažmo i Trojan) libuje v úchylných postavách, které jsou však přes (nebo pro) svou úchylku divákovi velmi sympatičtí. Podpořeno vynikajícími hereckými výkony vzniká příjemné dílko, kterému jsem byl rozhodnut dát 4* až do samého konce, který mi celý dojem zkazil. Vzpoměl jsem si při něm na podobně trapně naroubovaný osudový zásah v Návratu do Cold Mountain. nejsem citlivka vyžadující happyend, ale rádoby překvapivé obraty na závěr mi příjdou jako manýra. Opravdu by český artový film happyend neunesl? ()

Prankster

Solidní film i o tom jací lidé jsou mezi námi a hlavně jak strašnou matku můžete mít:) Jenom jsem čekal poněkud jiný ráz filmu - není to ta klasická česká komedie ale už to má i poutavý děj a hlavně finish mě solidně překvapil... Rozhodněfilm, který stojí za shlédnutí. ()

Spectacle

K domací tvorbě přistupuju apriori s nedůvěrou, ale všechny ty výrazný postavy s ojedinělým přístupem k životu mě prostě nadchly. Trojan je skvělej! ()

Havala

snad můj nejoblíbenější film Ivana Trojana. Nádherný příběh kde to možná trošku kazí přemírou hudby. Taky sem se několikráte pořádně od srdce zasmál. Jízda na vozíku přes Prahu byla nádherná. 85% ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková