Příběhy obyčejného šílenství

• Německo Geschichten des alltäglichen Wahnsinns (více)

Co to znamená „být normální“ ve světě plném bláznů? Petr (I. Trojan) je třiatřicetiletý letištní skladník, co žije ve světě, kde se v každém člověku ukrývá kousek toho bláznovství, nebo se každý vykazuje jistou odlišností, co někomu nemusí připadat úplně normální. Jemu samotnému občas doma ožívá nábytek a přivydělává si jako „voyer“ soulože svých sousedů Jiřího (J. Bartoška) a Alice (Z. Bydžovská), kteří by jinak nedošli uspokojení. Petrův otec (M. Krobot) je zase vyhaslý hlasatel týdeníků ze sedmdesátých let, pro něhož je jedinou životní zábavou pozorování objevujících se bublin na hrdle láhve piva. A matka (N. Divíšková), co z těchto důvodů neustále analyzuje duševní stav svého manžela, posílá přes Petra s patologickou touhou všemožné balíky humanitární pomoci do katastrofami postiženého světa. Petrovi o nic nejde, jen žít normálním životem a být šťastný. A byl by jím, kdyby se mohl opět vrátit ke své bývalé přítelkyni Janě (Z. Šulajová). Ale aby ji získal zpět, přichází se zcela ztřeštěnými nápady, kvůli kterým se pak dostává do jedné absurdní situace za druhou… Za vznikem snímku stála stejnojmenná divadelní hra Petra Zelenky, která měla premiéru na prknech Dejvického divadla v roce 2001 a byla přeložena do pěti jazyků. Režisér se ji poté rozhodl s téměř totožnou hereckou sestavou převést do filmové podoby a v roce 2005 vznikla divácky úspěšná hořká komedie oceněná dvěma Českými lvy – za zvuk a za vedlejší roli pro Miroslava Krobota. Autoři pak o díle, v němž se rozdíly mezi normálními lidmi a blázny stírají, říkají: „Skutečné šílenství je stejně vzácné jako genialita nebo absolutní sluch.“ (Česká televize)

RedBoryyys

Dlouho jsem nad tím přemýšlel,ale dle mě je tohle zatím nej film Ivana Trojana.Dýchají mu na záda silně jeho další počiny,ale mě se nevíc líbí tu.Konečně po delší době pro mě pan herec jako byl třeba Menšík,či Burian... ()

SZYslak

Jirko, ten hajzl se na nas nediva!!! Prvni za oblibeneho Trojana, druha za Krobota s Hermankem, treti za hudbu a pulka za Prahu a letiste Vaclav ..... Ruzyne. ()

Hvězdář

Takový jednodušší, šílenější film, spíš taková oddechovka, případně na pročištění hlavy od starostí, zároveň celkem fajn pokoukání. Je tam čemu se zasmát, je tam nějaký děj a malinko je i nad čím se zamyslet. Prostě obyčejný film o absurdních životních situacích, někdy kupodivu tak běžných, kterému není moc co vytknout. Zajímavá, poutavá kamera, zajímaví herci. Člověk si hned začne připadat méně šílený. ()

rigby

Pro mě až kultovní snímek, kterému nemám téměř co vytknout. Hlášky, které doprovázely celou jednu etapu mého života a vlastně můj život komentovaly. Jak jsem v tu dobu soucítil s hlavním hrdinou, kterého tu nezapomenutelně a osobitě ztvárnil výborný Ivan Trojan. Jen některé momenty jsou ujeté až moc. Dnes už se podívám rád s nostalgií. ()

Syndrom

Mnohem slabší než hra. Příběhy VELMI obyčejného šílenství velmi nudně natočeny. Za Trojana, který se umí režírovat sám, za Bartoškův kašel a pěknou Janu bez osobnosti třetí hvězda. ()

PTuranyi

Smutno-smiešna komédia o chlapíkovi, ktorému sa lepí smola na päty resp. pletú sa mu do cesty čudáci lebo sám je čudák a tak sa mu stávajú čudné veci. Zmes bláznivých charakterov okolo neho je výbušnou zábavnou zmesou. Či už sú to susedia, ktorí mu platia za to, aby sa pri sexe na nich pozeral, alebo otec zabávajúci sa pivovými bublinami. Film je typicky českou zmesou smiešneho a smutného. Produkcia je výborná a Ivan Trojan v hlavnej úlohe je skvelý. ()

Dawe2

Nepřekonaná klasika s kopou srandy, vynikající i dnes. Skvělé herecké výkony, střih, hudba ... Není co dodat, snad jen velké doporučení. ()

Dvojirakri

Jestli něco bytostně nesnáším, tak české filmy o současné společnosti. Tím současné myslím po roce 2000, ale i v 90.letech se najde několik snímků, kterým jsem se vyhýbal, vyhýbám a vyhýbat budu. Důvod je prostý - proč bych se měl dívat na filmy o společnosti, kterou tak opovrhuju, jejíž chování mi přijde hanebné protože pokrytectví a která je tak děsně zdegenerovaná bolševickými manýry, že se mi z ní dělá špatně? Jakto že nejsme schopni natočit tak silné filmy jako třeba v severských zemích? Ano, než točit současné sociální drama o neživotných lidech, tak je lepší netočit nic. Přesto se takové snímky zvesela vyrábí, postavy žijí tak že neznáme nikoho kdo by se tak choval, a přesto lidé v kinech po projekcích aplaudují a plácají tvůrce po ramenou s povděky že udržují při životě českou filmařskou školu. BLE-EE-E! Tento snímek vezmu na milost ze dvou důvodů - prvním je že jsem se dokonce několikrát zasmál, a druhým roztomilá Zuzanka Šulajová. Ale podobný zparchantělý bazmek mi už příště nesmí přes práh! ()

De Large

Ivan Trojan predviedol jeden z najlepších hereckých výkonov, podobne ako v Samotároch. Oba filmy prebiehajú v pokojnom tempe a všetok dej ide akosi prirodzene a s úsmevom. Po jeho pozretí som mal veľmi dobrý pocit, že sa v Čechách točia filmy, na ktoré sa dá opäť a opäť pozerať. Snažil som sa ten film dobre chápať a hlavne ku koncu, kde bolo úsmevných situácií relatívne dosť, som už iba pozeral a ako to tu už niekto spomínal, mráz mi behal po chrbte... Bezpochyby jeden z najlepších českých filmov. A skvelá pôvodná hudba (až na tú pôvodnú kubánsku :o)) ()

bwian77

Někdo bude nadšený, druhý naopak zklamaný. Pro jednoho směsice forů a hlášek, pro druhého myšlenka, která nutí diváka přemýšlet. Každý je svým způsobem šílený, každý má svoji úchylku. Zde je krásný pohled na obyčejné šílence. Perfektní herecké výkony, kde krom, již tradičně skvělého Trojana, vyniká pan Krobot a hlavně nina Divíšková. Její hádka s Trojanem nebo pobíhání po Václaváku, je to nejleší, co bylo v posledních létech v ČR natočeno. ()

AcHeRoN

(Ne)Obycajny film o (ne)obycajnych ludoch. Mojou najoblubenejsou postavou bol jednoznacne Otec, ktory len sam o sebe moze za jednu celu * . Film ako celok bol iba priemerny, a ako napoveda nazov filmu, bol to len "pribeh obycajneho sialenstva". ()

Olivier

Přemýšlím, jestli pod tou líbivou slupkou je i něco hlubšího. Kromě příběhové linie otce jsem si nevšiml ničeho, co by stálo za zapamatování. Prozatím nejobyčejnější film Petra Zelenky. ()

PavHer

Celkem příjemné překvapení, lehká česká komedie ve které jsem si oblíbil postavu kterou ztvárnil výborně Miroslav Krobot. Fakt jsem se díky němu několikrát nasmál, a podle mě byl v tomhle filmu lepší i než samotný trojan. 80% ()

Warapeidza

Popravdě jsem to čekal o dost horší :). Ale některé scény a dialogy si asi budu pamatovat ještě hodně dlouho... Tenhle film je určitě nadprůměrným českým dílem, který určitě stojí za shlédnutí, ale na víc jak tři hvězdičky to nevidím... ()

Xylobalsam

Film je rozpadlý na jednotlivé části, úplně se Zelenkovi nepovedlo udělat celistvější obraz děje, ale přes to je vynikající tragi-komický film se skvělými momenty, výbornými hláškami a v první řadě s fantastickými herci ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková