Drsný film Silmido inspirovaly skutečné události v historii korejského poloostrova. Když se v roce 1968 zvláštní skupina ze Severní Koreje pokusila spáchat atentát na jihokorejského prezidenta Park Chung-heeo, Jižní Korea odvětila stejným krokem a vyslala jednotku složenou z trestanců zavraždit severokorejského prezidenta. Rozkaz byl však zrušen a vycvičení zabijáci měli být natrvalo umlčeni. Ti se to dozvěděli a proti svému osudu tvrdě bojovali. Jihokorejská vláda se krátce na to rozhodla zvláštní jednotku Silmido zrušit. Snímek Silmido se hned po své domácí premiéře stal nejnavštěvovanějším a nejdiskutovanějším filmem v Jižní Koreji. (oficiální text distributora)

Pirkaf

Ať přemýšlím jak přemýšlím, nenapadá mě vůbec nic, co bych tomuto filmu vytknul. Dvě hodiny napětí a korejsky nekompromisně drsné akce v perfektní režii s přesvědčivými hereckými výkony. ()

italka63

Drsný film podle skutečné události pojednává o zřízení jihokorejské speciální jednotky Silmido na opuštěném ostrově, která po třech letech tvrdého výcviku měla za cíl odstranit v Severní Koreji jejího komunistického představitele Kima a obě rozdělené země sjednotit opět do jediné republiky.Při zahájení akce je ale tato zastavena a z nejvyšších vládních kruhů přichází rozkaz jednotku zlikvidovat, protože politický směr nečekaně nabídl mírové řešení. A jak to celé dopadlo? Špatně. Každopádně doporučuji i jako poučení pro budoucnost. ()

hunty

Po moc rychlém úvodu nastoupil výcvik a říkal jsem si, že se film obrátí dobrým směrem, ale pokračoval v určité nesmyslnosti a nudě. A podle skutečné události? Moc se mi tomu nechtělo věřit kvůli tomu předvedení... někdy až moc uřvané. ()

Tyckin

Rozporuplný a trochu psycho snímek. Tréningová část nepřináší nic moc zajímavého, ale pak snímek přichází k dramatu a začínají politicko-vojenské hrátky jež skýtají vzhledem k zpracování poměrně působivá dilemata odkrývající lidské vztahy i povahu, ovšem závěr už nabízí příliš mnoho patosu, takže jinak celkem solidnímu snímku trochu podráží nohy. ()

MartinNDL

Vděčné téma, jenž čerpalo ze skutečných událostí, které se odehrály před několika desítkami let v Jižní Koreji. Jestli bych měl něco na tomto filmu pochválit, pak je to režie. Woo-Suk Kang je suverénní a velmi nápaditý od začátku do konce a právě v závěru film graduje a jedná se o jeho nejlepší část. První polovina se skládá převážně z výcviku a nejedná se o nic zvláštního, podobné scény jste již viděli určitě v mnohých dalších filmech. Pak je to ale čím dál tím lepší a jak jsem již napsal, posledních asi 35 minut je výborných. Nejslabší složkou filmu je nehorázný patos, který mi místy lezl skutečně na nervy, dalo by se to přirovnat k filmům jako Armagedon. Ale jelikož Silmido i přes tento nedostatek zůstává důstojné, není k smíchu a napětí je slušné, jedná se o dobrý film. ()

BUD-SFIS

Hodne dobre propracovane charaktery postav a jejich zvarnitele o tom nejsou o nic hure. Film trosk vice delsi ale to s touto tematikou plne souvisi. Dej se dobre rozdelen na dve linie a kazde je jina a originalni. Kdyz uz se vam zda ze film neprekvapi a bude pokracovat ve stejnem duchu najednou se prepne na druhy dej a je to zase o necem jinem. ()

zette

Hodne zajimavy namet, ktery tezi podle skutecnych udalosti, o kterych jsem nemel ani tuseni. Misty mi to prijde trochu pritazene za vlasy, jsou to ale Korejci a ti to maji jinak.-). Dobre natoceny film s vybornou hudbou a napetim. Urcite stoji za pozornost. ()

Cedr

Poměrně dost provařený námět o vznikajicím přátelství během takřka nelidského výcviku, díky kterému se projeví skutečné povahové rysy. Toto téma je vždy téměř sázkou na jistotu. Přidejte dobré herecké výkony a poměrně zajímavé dějové pozadí a máte na dvě hodiny postaráno o kvalitní zábavu. ()

ivan_drago

Válečný film bez války, kde si velitelství vycvičí jednotku na zabití severokorejského diktátora, ale po změně veřejného mínění nevědí co s těmi napravenými zločinci, tak se je rozhodnou zlikvidovat... To se jim lehce vymkne z rukou a tragédie je na světě... Celý film se lehce táhne a první tři čtvrtiny, po dobu výcviku těch na smrt odsouzených, mě film až na pár momentů moc nezaujal, zachraňuje ho až závěr, který je velmi emocionální a strhujicí... ()

KoleckoR

Celkem hodně povedený film a la Tucet špinavců. Banda vyvrhelů a zločinců dostane druhou šanci. Jsou trénováni k sebevražedné misi do Severní Koreje, kde mají zabít jejího komunistického vůdce. Když už mají nastoupit do akce jsou odvoláni, protože se změnily politické poměry. Tak se stanou nepohodlnými a mají být odstraněni. Než smrt, raději se vzbouří a jedou si vyřídit účty s velením do Soulu. První část - výcvik je hodně dobrý, dokonce i trochu prošpikovaný černým humorem, střed se trochu táhne a je to spíš politikaření a závěr je opět dobrý. ()

Tamten

Drama z korejské armády, které působí (a možná i je) poměrně reálně. Tato reálnost ovšem nejspíš způsobila, že akční část na konci příběhu je poměrně krátká a nezajímavá a film si tak odřezává velké množství diváků. Ani dramatický příběh není natolik silný, aby přilákal psychologicky zaměřené diváky, kterým nejspíš budou vadit dlouhé pasáže výcviku vojáků. Jediní diváci jsou tedy milovníci armády, obvzláště korejské. Pro ty je ovšem film lahůdkou. ()

maldoror16

Velmi slušné korejské drama s historickou a válečnou (na nějakou "akci" tu moc nedojde, je to prostě hlavně drama) tématikou. Bohužel zbytečně přetažená stopáž (až extrémně !!!) a souhlas s většinou ostatních, že toho patosu je zde skutečně přespříliš, až k uzoufání či naštvání, což ten i tak silný příběh docela kazí... Jinak, jak je u korejských filmů takřka pravidlem:), velmi dobrá režie i podařený a chytrý příběh, slušné technické zpracování a výprava a hlavně výtečné herecké výkony. I když abych byl zcela upřímný i v tomto (vyjma těch hereckých výkonů) jsem od Korejců zvyklý na větší luxus... Ale velmi solidní dílo, které stojí za to. 50% ()

Nahmair

Zaujímavý počin, mne imponujúci zvlášť svojou naturálnosťou zobrazenia. Vôbec ale nie samoúčelnou. Tvrdých chlapov treba jednoducho zobraziť tvrdo, inak by film nefungoval. Trochu mi vadila hudba, na mňa až moc teatrálna, ocenil by som niečo civilnejšie. Taktiež tempo mohlo byť o niečo svižnejšie, obvzlášť v druhej tretine filmu, všetko sa ale zvrtne nastupujúcov treťou tretinou ktorá je mimoriadne dobrá. PS: Pojem kolektívny hrdina pre mňa naberá po vzhliadnutí filmu úplne nový rozmer. V kórejských filmoch bol pre mňa vždy problém zapamätať si mená,a vyznať sa kto je kto. A teraz sa na mňa vyrútilo vyše 20 kórejcov, všetci rovnaký účes, rovnaká uniforma... No kto sa má v tom vyznať?! ()

muti

silne 4* pre skutocny pribeh z korejskeho polostrova. vojensky ladena drama o odpovedi juhu na utok zo severu. mozem len suhlasit s komentami: sniper18, Adrian, tombac. pozor, obsah k filmu aj komenty obsahuju SPOILER ktory hovori o druhej polke filmu, ak chcete aj prekvapenie tak si ich necitajte vopred. ()

old salt

Kvalitní film. Velmi pěkně natočené scény výcviku s odpovídajícím hudebním doprovodem. Nebylo to úplně TOP, ale rozhodně velice solidní režie. ()

HKstars

Vyprávět do detailů příběh Silmida, jak to bývá zvykem v jiných recenzí, by vás jedině ochudilo o velký zážitek. Dá se prozradit, že je to víceméně klon Tuctu špinavců, ale zhruba v polovině stopáže se snímek od americké předlohy dost citelně odtrhne a poslední půlhodina je tak strhující, že s odstupem těch několika hodin po projekci jsem hodnocení ještě kapku zvednul. V úvodu jste tzv. hozeni do vody, když sledujete jednotku, kterak se probíjí lesem a hodlá sejmout jakéhosi státníka. Jen znalci historie a vojenských výložek vědí, že 21. ledna 1968 se severokorejská speciální jednotka pokusila zabít jihokorejského prezidenta. Neúspěšně. Jižní Korea samozřejmě nemůže ponechat podobný incident bez odezvy a na veřejnosti se dokonce pálí fotky severokorejského prezidenta Kim Il-Sunga. Pod vedením několika ostřílených vojáků (je mezi nimi i můj oblíbený Ahn Sung-Kee z Musy) se rodí příně tajný projekt. 31 vězňů (někteří odsouzení na smrt) se na odlehlém ostrově začne připravovat na takřka sebevražednou misi - vydají ze sebe během tří let maximum, budou plivat krev, někteří možná trénink nedokončí, ale v jeho závěru bude jednotka číslo 684 připravena na svůj úkol: Proniknout na území nepřítele a zlikvidovat Kim Song-Ila. Za takovou "kládu" je muklům slíbena svoboda, peníze a možná i nějaká ta frčka. Pak už stačí drobný ideologický výplach, pár rázných rozkazů pod vlající vlajkou a jde se do akce, resp. do tréninku, který zabírá první třetinu filmu a je zatraceně dynamický, hlavně díky soundtracku (jméno skladatele jsem nenašel, ale vsadil bych se, že Hans Zimmer si tu udělal nějaký melouch... ta hudba není inspirována jeho Skálou, ale je z jeho Skály ;), přičemž v něm není nouze o dramatické okamžiky a co je hlavní, dokonale tu poznáte postavy, které jsou hnacím motorem každého podobného filmu. Budete jim fandit, budete se o ně bát, budete chtít, aby konečně letěli nakopat ty severokorejské zadky. Jenže film to vezme trochu oklikou a i když vám někde uprostřed bude připadat, že chodíte v kruhu, po nájezdu závěrečných titulků oceníte do jisté míry originální a neokoukané zacházení s dějem. Kredit tu můžeme přičíst scenáristům jen z části (za skvěle napsané postavy), událost podle které je film natočen se totiž skutečně stala a možná i to přispělo k mamutí návštěvnosti filmu (film stál 10 milionů dolarů, stejný počet lidí ho viděl jen v korejských kinech). Stejně jako většina jeho domácích kolegů, i Silmido se může pochlubit nádhernou vizuální stránkou, na které je něco hollywoodský nepostižitelného. Souboje muž proti muži jsou zabírány ruční kameru zblízka (symptom většiny korejských produkcí), dokonale to plní svojí funkci, stejně jako občasné, brilantně zorchestrované, přestřelky. Dramatické a akční části filmu drží při sobě hektolitry patosu, ale nechápejte mě špatně. Není to takový ten ulepený americký patriotismus z Emmerichových filmů, při vojenských drillech vás občas až zamrazí a řeknete si, že tyhle výcviky a výplachy probíhají jako na Jihu, tak na Severu úplně stejně. Jako příprava na scény, ve kterých vojáci svorně zpívají internacionálu to však odvádí svojí práci a vy se rozhodně nebudete posmívat příliš uvědomělým hrdinům, budete totiž vědět, že to mají natlučené v palících. Znovu opakuji, že Silmido není akční film a to i v případě, že by někdo z vás za akční film považoval třeba Tucet špinavců. Je to drama až do morku kostí, ve kterém se občas hodně střílí (takže i zapřísáhlí milovníci akce by to mohli alespoň zkusit), občas hodně mluví a vás bude hodně mrazit, protože přesah a otevřená kritika korejského vojenského systému, které přijdou ke slovu v závěru vám nabídnou úplně novou perspektivu celé události. Poslechněte mě (alespoň jednou), nic si o filmu nehledejte a prostě si ho sežeňte. Skočíte do toho stejně nepřipravení jako hrdinové snímku a užijete si film na sto procent. A on si to zaslouží, věřte tomu. 90% () (méně) (více)