Muž, který prodává válku. Čím krvavější je bitva – tím vyšší je cena…a na téhle vydělá majlant. Cynický a pragmatický britský agent William Walker přijíždí v devatenáctém století do Queimady, portugalské kolonie na Antillách. Jeho cílem je podnítit revoluci a získal pro Anglii výhodné podmínky při obchodu s cukrem. V nosiči vody a zavazadel José Doloresovi rozpozná potenciálního vůdce vzpoury otroků... portugalské jednotky jsou vyhnány z ostrova a moc za podpory britské vlády přebírá prozatímní vláda prezidenta Teddyho Sancheze. O deset let později Williama najme Královská společnost a vláda Queimady, která pátrá po plantážích cukrové třtiny. Jeho úkolem je dopadnout José Dolorese, který se svou armádou vzbouřenců narušuje ekonomické zájmy Anglie. (oficiální text distributora)

KoRner

Ako vždy výborný Brando ako britský hec-agent, ktorý vyvolá povstanie na počkanie. Surový film, aký by sa dnes už nedal natočiť, veď bez príkras ukazuje, akí falošní a manipulatívni sú bieli ľudia a naivní, ovplyvniteľní a samostatne nemysliaci sú tí čierni. ()

Mikino00

Opravdu velice zajímavé téma, natočeno velmi dobře, s dobrým koncem, který ukazuje, že tohle není žádná pohádka. ()

PanPes

Válka coby krvavý kšeft, neměnná, falešná a zbytečná - tak jak ji známe už tisíce let. Můžeme jen polemizovat co opravdu stojí za dnešní tržní cenou běžných komodit, popřípadě za kořeny naší tak ryze "demokratické" globální společnosti... ()

strikeman

Režisérsky nepříliš povedený snímek zachraňuje především jako vždy skvělý Marlon Brando, Morriconeho soundtrack a filozofický přesah a nadčasovost příběhu... 70% ()

flu

Někde jsem četl, že tímto filmem se Gillo Pontecorvo chtěl vyslovit též k válce ve Vietnamu, která v době natáčení probíhala. Nevím, faktem však je, že se mu podařilo vytvořit pozoruhodně nadčasové dílo, které ani po čtyřiceti letech neztratilo nic ze své aktuálnosti. Mění se prostředky, ideologie a následné ospravedlnění. Avšak principy a lidé, kteří podobné události uvádí do pohybu, zůstávají v zásadě pořád stejní. K propracovanému námětu si přičtěte slušnou filmařinu a tradičně výborného Branda v hlavní roli - výsledkem je v mém případě plný počet. ()

Tormentor665

Od tohoto filmu jsem očekával velmi mnoho. Téma skvělé, režie třídně uvědomělá:-), herci výborní, hudba zajímavá (ač v porovnání s jinými Enniovými díly trochu slabší, i když Abolisson je úžasná), ale, ale... Přijde mi to spíš jako hraný dokument. Podobné téma si podlé mého vyžaduje více spádu a akčnosti. ()

blacktomas

Na můj vkus příliš roztěkaný styl režiséra, který se na jednu stranu snažil realisticky zobrazit bídný život afrických otroků s jejich kulturní tradicí (extatické tance, karnevaly...) a aroganci egoistických bělochů na straně druhé. Nesdílím nadšení většiny zde přítomných, podle mě za zmínku stojí sekvence s Marlonem Brandem, ve kterých naprosto přesvědčivě exceluje, v podstatě je to jediný herec, který stojí za povšimnutí, na něm celý film stojí a padá a to je málo. Stejně jako režie mi i scénář přišel šitý horkou jehlou, příliš mnoho děr, nejasností a hluchých míst. A abych přidal poslední hřebíček do rakve, tak ani svatý Ennio se zrovna moc nepředvedl. Nechtěl jsem nikoho odradit od shlédnutí tohoto snímku, protože už jenom Marlonovo mistrovství stojí za to se na Ostrov podívat a věnovat mu tak skoro dvě hodiny času, ale bohužel v záplavě dnešních, ale i včerejších historických výpravných dramat nemá šanci získat kultovní statut. ()

kubilov

Queimada uzavírá Marlonovu sice stále obdivuhodnou, ale přeci jen méně úspěšnou dekádu (v 50. letech absolutně vládnul), kterou mu ale beztak může drtivá většina herců jen tiše závidět. Poslední film dekády a také jeho nejlepší herecký výkon od.. zřejmě minimálně Bounty, což jen předznamenalo směr, jakým se Brandova kariéra ubírala v letech sedmdesátých. Tudíž oproti předchozím dvaceti letům pilného herectví je to podstatně méně filmových rolí, o to však zajímavějších. Zpátky však k filmu. Vypočítavý William Walker je britský agent, který představuje esenci čistého zla, vždyť kdo může vydělávat na ničení země, genocidě a občanské válce? Brando zvládá jeho značně pokřivený charakter zahrát dost přesvědčivě, což je až s podivem, jelikož v reálném životě by se s největší pravděpodobností postavil na stranu druhou. Film hodně holdující syrovému filmovému realismu a zručně mapující černošskou revoluci na Antillách, navíc s perfektním Brandem, co víc si přát? ()

SAINTS

Ulohu cynickeho a pragmatickeho agenta Williama Walkera zvladol M.Brando exelentne.Vo filme mame moznost sledovat chladnokrvne a krutre spravanie kolonizatorov vo svojich kolonach. ()

Xpojntman

Ala vivat revoluce. Něco na způsob oslavy Fidela Castra a jeho bandy. Taky to bylo v Karibiku. Marlon Brando uchazejicí ale celkově nic moc. ()

Ducii

Skvěle zachyceno jakým odsouzeníhodným způsobem se "civilizované" národy západního světa chovaly k ostatním kulturám. Naprosté pohrdání ostatními kulturami, jejich zvyky, touhou žít si po svém bez nějakých blbých Britů nebo Portugalců resp. samozvané civilizace. Smutné je, že podobné věci se v trochu jiné podobě dějí dodnes, přesto se všichni stále tváříme, že je vše v nejlepším pořádku. Docela by mne zajímalo jaké byly na film reakce, když vešel do kin. Film by měl každého donutit k zamyšlení a ten, kdo se snad spíše ztotožní s postavou Marlona Brando a la W. Walkera si zaslouží snad jen pořádně nakopnout. Skvělé zachycení nepříliš zachycované reality kolonialismu! Pět hvězd - jednoznačně! ()

reiser

Postava Williama Walkera je vskutku výnimočná a patrí medzi tie typy postáv, ktoré si človek zapamätá i po tom, keď by na film ako taký aj zabudol. Jednak je skvelo napísaná a jednak je bravúrne zahraná - Marlon Brando tu predviedol určite jeden zo svojich najlepších výkonov, možno i prvej trojky. ()

PTuranyi

Politická dráma z prvej línie a Marlon Brando ako agent ťahajúci figúrkami na geostrategickej mape sveta. Nejde o nič veľké, len malý ostrov, na ktorom má vypuknúť revolúcia. Marlon ako chladný stretég je perfektný a aj ostatné postavy sú zahrané výborne. Žiaľ vďaka nudnému spôsobu rozprávania príbehu sa filmu nepodarilo vytvoriť dostatočne emotívnu náladu, a tak sa síce stále niečo deje ale je to odťažité akoby sa to dialo niekde ďaleko a nikoho to nezaujíma. Pritom príbeh revolucionára Josého mal na to potenciál. 70% ()

remotrumpet

"Ako to, že si dnes priniesol rum namiesto vody? Zostúpil si z neba?" - "Je lepšie vedieť kam ísť a nevedieť ako, než vedieť ako ísť a nevedieť kam." ()

Lockeroom

Kvalitu dává filmu ( stejně jako mnoha jiným ) především skvělý Marlon Brando, který svůj herecký výkon hodnotil jako nejlepší za všech filmů, ve kterých kdy hrál. Osobně mi vadí trochu plakátové charaktery hlavních postav - příliš špatný Walker, ale hlavně zjednodušený a kladný José Dolores, který se z pravděpodobně negramotného nosiče kufrů stává uvědomělým revolucionářem a filozofem, není zde vůbec temná stránka jeho osobnosti - ale to je u marxistů jakým byl Gillo Pontecorvo vcelku obvyklá záležitost .......... ()