Pôvodný televízny film, ktorý prostredníctvom malého Ivana a jeho staršej sestry Martiny oboznamuje divákov s históriou hlavného mesta Slovenska - Bratislavy. Malý Ivan, škôlkár, spolu so svojou staršou sestrou Martinou sa zúčastní na exkurzii v múzeu. Ivan zo zvedavosti nazrie do veľkých skriňových hodín a stratí v nich čiapku. Tým sa naruší kolobeh času a Ivan s Martinou sa začnú pohybovať v minulosti. Divák sa spolu s nimi prechádza históriou nášho hlavného mesta. Deti si z prechádzky históriou odnášajú cenné poznanie o živote našich predkov. O to je pre ne vzácnejšia draho vykúpená prítomnosť. (oficiální text distributora)

honajz2

Nutno uznat, že nápad je to opravdu dobrý a na rozdíl od té zmršené verze o Štefánikovi i povedený. Své kouzlo to procházení různými dobami a různými situacemi rozhodně má, akorát mi nepřišlo natolik poutavé a chyběl mi tam i nějaký nosný příběh. Tady se jen hala bala cestovalo minulostí Bratislavy a jediný problém s tím spojený byl poměrně jednoduše vyřešen (ačkoli... pořád lepší nějaký příběh než žádný příběh, viz. Cesta do věku petrolejových lamp). Jinak to ale je fajn, pro děcka ideální, má to i příjemnou stopáž a své sdělení to předá. Slabé 4* ()

Anderton

Mária Ďuríčková mala skvelý nápad, avšak do podoby scenára pretavila svoju predlohu tak trochu málo filmovo. Dvaja súrodenci sa cez hodiny v múzeu dostanú do dávnych časov a potom pri prechode ľubovoľnými dverami si chodia storočiami sem a tam. Čo je záslužné ako hodina dejepisu pre deti v škole, to by pre film s konfliktom chcelo v určitej dobe zastaviť a rozohrať v nej zápletku. Každopádne aj toto epizodické rozprávanie nie je na škodu, Kľúče od mesta sú vizuálne celkom zaujímavé a Klára Pollertová-Trojanová bolo veľmi pekné dieťa. ()

hemul

Velmi pekny a poucny film, ktory som si pamatal z detstva, teraz ho pozeram so synom. Tvorcom sa vcelku uspesne podarilo vyhnut vtedajsej komunistickej didaktike, Husaka s jeho bandou neukazali, aj ked v obraze Velkej Moravy sa predsa len nevyhli bolestinskej slovenskej tradicii ukazat Slovakov ako utlacany narod. Film napriek tomu poskytuje prijemnu prechadzku historiou mesta. Je tam spomenuta Akademia istropolitana, ktora mala zial kratke trvanie, morove epidemie, poziar Bratislavy, Paracelzus, Mozart, Stur... pomerne dost veci sa tam zmestilo, ale nie je to preplnene, dramaturgia je prehladna, logicka. Na Kempelena vsak miesto neostalo, aj ked by si to zasluzil. ()

Stefan_M

Osoby a obsadenie: Klára Pollertová–Trojanová - Martina Nestarcová, Ľudovít Tóth - Ivan Nestarec, Zuzana Cigánová - učiteľka, Ivan Romančík st. - Ľudovít Štúr, Ľubomír Paulovič - Janko Francisci, Pavol Mikulík - alchymista Theophrastus alias Paraceltus, Ivan Palúch - hodinár, Miro Noga - študent, Marian Sotník - Vladyka Braslav, Ondrej Jariabek - vladykov radca, Karol Spišák - šafár, Anton Korenči - rychtár Pressburgu ()

Drslw

Z toho filmu som bol dokonale PAF! Bolo to záhadné, napínavé, plné rôznej histórie, a hlavne tam bola neuveriteľne zlatá Klára Pollertová!!! Prvá herečka, do ktorej som sa kedy zamiloval... Mohol som si to dovoliť, ona mala 11, ja som mal takých 7, takže perverzák nie som... (a keď, tak na druhú stranu) :P ()