Psychologické drama ze současnosti o tom, jak zážitky z dětství dokážou ovlivnit náš život v dospělosti. Wojtek nedokáže navázat bližší vztahy s lidmi, vyhýbá se citům. V dětství byl přísně vychováván. Otcova výchova však spočívala v tělesných trestech, které zanechaly šrámy hlavně na Wojtkově duši. Film je dílem debutující režisérky Magdaleny Piekorzové a vznikl na základě prózy známého polského spisovatele mladé generace Wojciecha Kuczoka. Dotýká se v Polsku tabuizovaného tématu vnitřních záležitostí rodiny. Film narušuje její posvátnost a nedotknutelnost, když ukazuje, jak destruktivně může rodina ovlivnit lidský život. (Febiofest)

Tosi

V tomhle filmu zábavu nehledejte, jen strach desetiletého chlapce Wojtka, ze kterého si vlastní otec udělal boxovací bytel. Šrámy na duši z dětství mu tak předurčily život i v dospělosti. Podle mého názoru, může tento citově rozervaný film uspokojit i toho nejnáročnějšího diváka, za něhož se sice nepovažuji, ale s Wojtkem jsem v jeho utrpení sympatizoval až do poslední působivé scény. Překvapivě si tak Šrámy zařadím mezi letošní top pětku. ()

rockwoman

"Moje šrámy nikdy nebyly vidět. Nelze je vidět, ale pořád tam uvnitř jsou." Smutné nahlédnutí do duše mladého muže, který zůstal uvězněný ve stínu svého otce. Vynikající Michał Żebrowski! ()

p6qwre

Wojciech, který vyrůstal pouze se svým otcem, si do dospělosti ze svého dětství odnáší mnoho, na co by nejraději zapomněl. Jenže čím dál více si uvědomuje, jak moc se otci podobá. Bojuje sám se sebou a utíká před ostatními. Film zdobí vynikající herecké výkony, nejvíce mne však dostal Michael Zebrowski v hlavní roli. Při poslechu některých dialogů či názorů dospělého Wojciecha vám zatrne, neboť jsou tak moc z reálného života, že se v nich sami poznáte. Na mne Pregi opravdu velice zapůsobil. „Moje šrámy nikdy nebylo vidět. Nelze je vidět, ale pořád tam uvnitř jsou“. ()

Niella

Tema filmu ani spracovanie nie su nicim nove. Otec a syn sa pokusaju hladat k sebe cestu, ale nie su schopni komunikacie. Na oboch to zanechava stopy. Wojciech si ich prenasa aj do dospelosti a mysli si, ze su dobre ukryte v jeho srdci. Dokaze ich vyniest na svetlo sveta a vyliecit ich? Film stoji na perfektnych hereckych vykonoch : Jan Frycz- otec, ktoremu verite, ze syna skutocne miluje a bije ho len vo viere, ze je to pre jeho dobro, Waclaw Adamczyk- predstavitel mladeho Wojciecha, herecky talent a Michal Zebrowski- na ktoreho smutne modre oci len tak nezabudnete. ()

Tejkina

Film rozdělený na dvě poloviny, ta první mě zaujala o hodně víc, u té druhé jsem se bohužel chvilkama dost nudila. Je to velmi silný příběh, přesto nemohu dát více než tři hvězdy. Co mě zaujalo, byla hned první věta filmu: Říká se, že se nám po minulosti vždycky stýská, protože je nenávratně pryč. ()

DannyBoy80

Zajímavé psychologické drama. Film začíná v komunistické minulosti a přenáší se do současnosti. Minulost, ale začla dohánět současnost. Přiblížení je natolik velké, že dojde k třesku a vyřešení. Poláci točit umí a já se poněkolikáté ptám, proč se u nás takto netočí. ()

LBsmoke

4* ale velice silné 4* (+mám slabost pro Zebrowskeho).. i po půl roce ve mě přetrvává pocit že to je film, na který opravdu stojí za to se podívat. ()

Janko666

"Reszte swego życia uczyłem się słowa przepraszam." Film nabitý emocemi s tak silnými momenty, že jsem až nemohl dýchat. Prostě krása. ()

Viperine

Z dětství, které bolí, do dospělosti, která taky bolí... jen trochu jinak. Tenhle snímek by se měl stát součástí výukového programu pro začínající rodiče. 9/10 ()

adriane9

"Záviděl jsem kamarádům jejich viditelné rány, to ty mé vidět nešly, ale stále tam uvnitř jsou..." Další skvělý polský snímek, který se zahlodal do mojí duše. Díky hereckým výkonům, smysluplným rozhovorům a logické touze nebýt takový jako je "on".. ()

Eluin

Velmi silný film, který mě nenechal doslova ani vydechnout. Polská kinematografie má stále svoji kvalitu, už teď se těším na další snímek od Piekorz. ()

Ernst

100x vymyslene, 1000x pouzite v jinych pribezich. Presto si nevzpominam ze by vztah spatne vychovy na syna a jeho nasledna povaha v budoucnosti byla ustrednim motivem filmu. Navzdory predvidatelnemu tematu (a lehce predvidatelnemu pribehu) jsou Pregi (nebo Sramy - Jizvy; navstevnici LFS se lehce zasmeji :D) zajímavým filmem, kde na sebe hlavní pozornost strahává Michal Zebrowski, ktery tak po Ohnem a mecem konecne navazuje zase kvalitni roli. Jen tak dal.... ()

mazic

Vyzdvihl bych, kromě hereckých výkonů, i jeden jediný moment na konci, který je tak silný, že jen podrhne krásu celého filmu. Samozřejmě, že ho tady nenapíšu, ale snad na něj přijde každý :-))) ()

Verunka84

Michal Zebrovski, pan Tadeas nebo zbojnik z Ohnem a mecem a hlavne muj milacek Zaklinac a takoveto dramaticke dilo. Byl v tom jednim slovem BOZI, ten film je plny tizive atmosfery ke ktere prispivaji vynikajici herci ve vsech rolich (otec a mlady Vojta vynikajici) k tomu smutny oci Tatany... ()

bonduelle

Polský film, který bourá dogma posvátnosti rodiny. Rodiče jsou nedotknutelní a jejich konání je vždy správne. Nebo ne? Film o tom, jak přísná výchova ovlivní člověka v dospělosti. Jak bolest, kterou si dítě vytrpí od rodičů způsobí, že ji v dospělosti začne šířit dál. Skvělé téma, ale možná si autoři mohli dovolit ukázat víc. Člověk si musí hodně domýšlet a mne to chvílemi rušilo. Měla jsem pocit, že chlapec není až tak týraný a že výchova jeho otce je sice za hranou, ale ke "zcvoknutí" hlavního hrdiny by ještě vést nemusela. Divák si vlastně jen domýšlí, jestli chlapec dostal nebo nedostal výprask a já mám pocit, že častěji spíš nedostal. Opravdu vidíme jen jeden trest a u toho si nejsem jistá, je-li až tak krutý. Takhle jsme občas dostali skoro všichni. Psychické týrání tam taky moc nevidím, obzvlášť, když člověk uváží, že se ten chlap o syna stará sám, tak mi přijde, že to zvládá. Naopak syn se ve filmu taky občas chová pěkně spradkoidně a já bych ho asi někdy (většinu filmu) plácla taky. Naopak dokonale propracovaná je jediná sexuální scéna, ta mne opravdu dostala. ()

SuzieS

Ze zacatku se mi to moc nepozdavalo, ale po asi pul hodine me sminek naprosto vtahl. Zcela jsem chapala chovani otce, zcela jsem prozivala chovani syna. Jen to jednani one pritelkyne se mi nepozdavalo moc realisticke, nevim, a spise o tom pochybuju, zdali takove zeny existuji... Celkove 4,5* ()

chicocheco

Výborný debut mladé polské režisérky Magdaleny Piekorz pod záštitou Krzystofa Zanussiho. Despotický otec ovlivnil svého syna natolik, že ten se stal v dospělosti jeho věrnou kopií. Všichni v něm viděli nepřístupného cholerika a tyrana, jen jedna slečna se nenechala odradit. Což bych viděl jako jedinou nereálnost tohoto filmu :) Na konci filmu je jeden emocionálně silný okamžik, po kterém následuje snad jediná sexuální scéna, u které se vám bude chtít brečet. Jinak bych doplnil, že Pręgi se do češtiny přepisují jako "Prengi" a oficiální český název by měl znít "Šrámy" ()

GreenQueen

Nefungujúce vzťahy v detstve vás formujú počas celého života. Až kým jedného dňa nepríde čas, aby ste sa so svojou minulosťou vyrovnali. Jediné, čo mi na tomto filme vadilo bolo miestami až prílišné zvýraznenie narušenosti Wojciecha (scéna, kde šialene reve na svoju skoro priateľku a pod). Inak výborné spracovanie, ktoré ide pod kožu. ()