Silent Hill

• Francie Silent Hill (více)

Rose, která má smrtelně nemocnou dcerku, se chopí poslední šance a vydá se za starou léčitelkou. Bohužel však zabloudí do tajemného a opuštěného městečka jménem Silent Hill, kde nakonec svou holčičku ztratí. Rose se při jejím hledání stále hlouběji zaplétá do ponuré historie města, které je mrtvé jen na první pohled. V temných koutech totiž něco číhá… a nemá to zrovna dobré úmysly. Silent Hill je ve světě počítačových her jednou z nejpopulárnějších herních sérií survival hororů, do níž patří např. i Resident Evil. Silent Hill však nestaví na zombies a roztrhaných vnitřnostech, mnohem raději diváka straší po vzoru klasických japonských hororů a představuje mu monstra jak z deníčku nejslavnějších kubistů. Výsledkem je vysoce originální herní koncept, který učaroval i Rogeru Avarymu (scénárista Pulp Fiction), který se rozhodl sepsat scénář, s podporou autora původní hry, Akiry Yamaoky z Konami. Silent Hill režíruje Christophe Gans, zodpovědný za Bratrstvo vlků. (oficiální text distributora)

Deimos

KINO/// Obsazení 7/10 Děj 6/10 Hudba 8/10 Efekty 10/10/// +kvalitní zpracování počítačové hry -pokud neznáte herní předlohu, budete tápat v příběhu/// HNUSÁRNA. Příběh malé holčičky, který byla téměř upálena (popáleniny 3. stupně po celém těle), aby se po následujících 30 let mohla mstít na obyvatelích Silent Hillu je nejen složitý (pro ty co neznají herní předlohu) ale především hustý (hnusný). Já se řadím mezi ty kteří znají herní předlohu, ale nikdy ji nehráli. I proto jsem dával po celí film pozor a sledoval příběh a snažil se vše pochopit. Naštěstí je na konci vše vysvětleno, jinak bych byl zmaten doteď. Je to horor, ale není to duchařina, určitě ne ve smyslu, že by jste se lekali, spíše se budete bát. Nebo dokonce budete šavlit, tak jako jeden borec v kině, kterému se začalo navalovat a jen těsně to stihl na wc, teda snad :-) Prostě ve filmu je několik odporných scén u kterých ani mě nebylo nějak příjemně. Za vyzdvihnutí rozhodně stojí hutná atmosféra městečka, která na vás dýchá na každém kroku... a když jsem poprvé spatřil Silent Hill, byl jsem uchvácen tou krásou, kterou malebně vymalovaly padající vločky popele. A tak trochu jsem si připadal jako ta postava, unešen krásou a přitom zmaten, co že se to vlastně stalo. Stejně jak prostředí, tak i hruzným scénám dopomáhá úhel kamery, kdy v jednu chvíli vidíte v záběru celé prostředí, v jiném se kamera zaměří na detail a v dalším je snímána kamera z boku. K tomu připočtěme proplouvání kamery přes zdi a máte vymalováno. Hudba je na solidní úrovni a doplňuje již tak přesycenou atmosféru. Nejvíce však vyniká technické provedení a efekty.Teď se zmíním o jednom postřehu. Běžně je v hororech zvykem scénu jen naznačit a nebo u vyvražďovaček nezaměřit se vždy na detail a pokud přece jen ano, tak jen na okamžik. Pro tento film to neplatí, je libo se pokochat krásnými sestřičkami v sukních jak si podřezávají krčky, tady žádný problém. Nebo dáte přednost jiným zrůdám. A jinak, když uhořel první kosmonaut (Mistr Jan Hus), tak je pravděpodobné, že se dříve udusil, kdežto tady si vás zavěsí pěkně nad plamínek a řeknu vám, chvilku to trvá. Záměrně neuvádím postavu, kterou to čeká, i když asi víte o kom mluvím. Sečteno podtrženo: Pro hráče výborný film, držící se herní předlohy, pro nezasvěcené komplikovanější avšak ještě nikdy předtím neviděné, na poli hororových filmu originální./// Celkem 78%/// ()

salahadin

Nádherná stylová podívaná...první minuty filmu, vjezd do Silent Hill a první záběry na něj jsou naprosto špičkové a atmosféra by se dala krájet. Já si přál, aby tenhle úvod nikdy neskončil a aby Radha Mitchell bloudila samotná temnými, "zaprášenými" ulicemi pozbytek filmu! Po úvodu nastala zběsilá akce, kdy se postupně za zvuků hrůzu nahánějících sirén vynořovaly odporné zrůdy sídlící v městečku...taktéž výborná část...Radha chodila, bála se a divák s ní. Zákonitě konečná část filmu musela hodně vysvětlit...a to se bohužel dělo trochu překotně, rychle a zbrkle. Přinejmenším to srazilo dojem z filmu. A konec v chrámu mě nebavil. Film disponuje nádhernou vizuální podívanou, příjemnými hereckými výkony (Sean Bean tam podle mě marný nebyl, dával filmu lidský rozměr), strhující akcí a pro milovníky hry je takřka povinnou podívanou. Škoda jen závěrečné části filmu. ()

Cappuccino

Pomsta je sladká , aneb ako sa malé dievčatko s pomocou démona vyvŕšilo na svojich nepriateľoch. Primerane kvalitný námet (hru poznám len z počutia, čili nemôžem príliš posudzovať). Vizuálna stránka prijateľná, no dej po čase začne chradnúť ako deduško na smrtejnej posteli. Neznáme mesto, neznáme postavy - fajn. Sirény, tma, príšerky - hmm, fajn. No a ďalej? Veď sa pozrite sami. __ Dalo by sa uvažovať i o štvrtej hviezde, ale najprv mi do p*dele vysvetlite, načo bol vo filme využitý Sean Bean, HA? Tak postrádateľnú postavu som snáď ešte nezažil (nič osobné). Chýba tu "tá" všeobecne známa šťava! __ A aby zas onej kritiky nebolo príliš, treba (vážne treba!) vyzdvihnúť masakrálne-nádherný, gore záver s plnou dávkou ľudských vnútorností. Mňamajz! ()

HAL

Jeden z mála moderních filmů který si zaslouží přízvisko horor. I když nepochybuji o tom že se znalostí hry bych s filmem tak spokojen nebyl, atmosféra na mě takhle velice zapůsobila, i přes zbytečnou hru na efektnost za každou cenu, o kterou se režisér bohužel místy snaží. Správný horor nemá být efektní, horor má být děsivý - a to se tady daří jen z části. Příběh si předpokládám bere z herního originálu jen to nejnutnější a podává to pro mainstreamového diváka co nejpochopitelnější formou, ale i tak je docela zajímavý a těch pár klišé, a přetažený závěr, se taky dá překousnout... a hlavně herci v čele s novou Christinou Ricci - Jodelle Ferland, jsou vynikající a repliky, které by jinak atmosféře moc nepomáhaly, od nich zní docela uvěřitelně. Prostě velice koukatelný mix japonské duchařiny s americkou MTV videoklipovitostí. 7/10 ()

ChewieDC

Nádherná atmosféra, skvělé reminiscence hry (dokonale okopírované záběry jako ve hře), zajímavé nápady a děsivé chvilky. Místy ale značně toporné dialogy a dějová linka se Seanem Beanem dost ruší. ()

MIMIC

Všetko záleží od uhlu pohľadu. Prvýkrát som v tom hľadal iba adaptáciu nejakej hororovej videohry, ktorú som nikdy nehral. Vzhľadom k jedinečným filmovým kvalitám predovšetkým prvej polovice stopáže som sa rozhodol pozrieť si Silent Hill znovu, no vnímať ho celkom nezaujato, proste ako film. Uvedomil som si, že mám do činenia s niečím, čo je znepokojivo viacrozmerné, čo presahuje žánrové hranice a čo by v prípade Lynchovej signatúry bolo nekompromisne ospevované ako zvrchované umelecké dielo. Ja Lynchovu signatúru nepotrebujem, pre mňa to umelecké dielo rozhodne je, áno, aj napriek tomu, že sa tam viac vrieska než rozpráva, ľudia sa sťahujú z kože ako králiky a divákovi vstávajú vlasy hrôzou. Poriadny "kus filmu" (nielen) pre tých, ktorí v minulom živote žili v Pompejách v roku 79, konkrétne vo Villa dei Misteri. Jediná výčitka smeruje k preexponovanému vykresleniu náboženského fanatizmu, ktorý je viac otravný než zábavný. Jediný film, kde sa kresťanský fundamentalizmus stáva zdrojom nepredstaviteľných pôžitkov je americký horor "Lotéria" z roku 1996. ()

2-Xtreme

Je to príbeh o obyčajnej žene, ktorá je zatiahnutá do desivej a neobvyklej situácie. Nie je to žiadna akčná hrdinky alá Lara Croft, nemá pri sebe plnú zbrojenskú výbavu ani granáty. Nezachraňuje svet pre útokom zombie ani nehľadá skryté pamiatky. Hľadá iba vlastnú dcéru. Vo filme Silent Hill je veľa priestoru, ktorý dovoľuje divákovi sa viacej vtiahnuť do deja. Aj to pomáha zdôrazniť pocity dezorientácie a strachu, čo je viacej účinnejšie ako v Resident Evil, ktorý podľa mňa takýto priestor nemá. Bolo určite veľmi ťažké vybudovať realistické americké mesto(malé mestečko žiadne veľkomesto), ktoré predstavuje realistické a zároveň hororové prostredie. V tomto meste sú rôzne pekelné príšery, ktoré útočia na našu Rose. Príšery majú uši aj oči. Takže ak niekade Rose ide a robí trochu väčší hluk či svetlo, príšery alebo démoni sa idú pozrieť čo to spôsobilo. Keď Rose zhasne, alebo sa schová má možnosť, že unikne objaveniu. Nie je to 100%, ale má šancu. Démoni ju môžu nájsť aj tak, proste Rose musí mať stále na pamäti, že po nej idú! Doteraz bol Resident Evil pre mňa najlepšie spracovaná hra a aj preto ju dosť porovnávam so Silent Hillom. Resident Evil 1 mal dosť tuctovú hollywoodsku atmosféru, dvojka bola už viac undergroundový akčný film. Silent Hill nie je ani jedno. Silent Hill sa vracia ku koreňom hororového žánru. V porovnaní s už spomínaným Resident Evilom je Silent Hill omnoho hrozivejší .Nebudete sa báť , že by vám po tele behali zimomriavky to tam chýba, ale budete sa báť na úrovni zvieracích inštinktov. Celá recenzia: TU ()

Vančura

Jestliže stejnojmenný komiks (u nás vydalo Comics Centrum v r. 2006) byl hezky nakreslená blbost se spoustou WTF? momentů, u filmu to platí dvojnásob. Vytříbený vizuál, který dává těžce na frak dějové stránce. Série nepovedených filmových adaptací počítačových her u Silent Hill zdárně pokračuje - zatím jsem neviděl film založený na úspěšné PC hře, který by překročil stín své předlohy. Škoda přeškoda, potenciál zde byl více než slušný. ()

DJ Obelix

Davam zatim pouze 4*, ale tak nejak tusim, ze to po dalsim shlednuti zvysim na plny pocet. Nepamatuji "ackovy" horor, ktery by poskytoval tak nadherne provedene gore sceny a hutnou vizualni stranku. Naprosta dokonalost je hudebni a zvukove provedeni filmu, ktere vas dokaze prikovat k sedacce. Radha Mitchell hraje vyborne, Sean Bean take, ac ma podstatne mene prostoru. Nehral jsem herni serii, ale preci jen jsem ji znal predevsim diky memu pribuznemu, ktery je jejim velkym priznivcem. Shrnuto a podtrzeno je Silent Hill vyborny atmosfericky horor, jehoz zvukova a vizuelni stranka je naprosto famozni a jediny zapor lze hledat v tom, ze i pres stopaz delsi nez 2 hodiny je pribeh chvilemi zmatecny a muze se krasne stat, ze se v nem ztratite. ale jinak ... welcome to Silent Hill! EDIT: Zapomnel bych podekovat deniku Sport, ktery Silent Hill vydal za smesnou cenu 49,- Kc ve sve uz tak skvele edici, ktere se ostatni deniky muzou pouze koukat na zada! ()

Javert

Hororové orgie se nekonají. Je to jen další ze záplavy novodobých hororů. Baví to celkem uspokojivě, atmosféra slušná...Některé scény byly ovšem vynikající, to se filmu musí nechat. Dávám za tři...a na film už se asi v životě nepodívám:) Jednou stačilo. ()

mzss1

(49%) Tak já nevím, ale mě tento známý horor SILENT HILL podle herní série moc nebavil. Hry jsem nehrál, tak to hodnotím nezaujatě. Myslím si, že je problém i v délce filmu. Do první poloviny to nemělo až moc velký spád, pak se to umírnilo a bylo to utahané až do konce. I začátek mi přišel takový moc zbrklý. Nutno uznat ale, že to mělo pěkný vizuál, efekty, všelijaké druhy monster či obživlých lidí atd. Jenže později mě to přestalo úplně bavit včetně nějakého toho rozuzlení na konci. To se pomalu zvrhlo v nějaký rituál či co – po pravdě jsem u toho skoro usínal. Radha Mitchell mě jediná bavila. Zato Sean Bean se sem nehodil, totálně nudný byl. Ani Laurie Holden v roli policistky to moc zrovna nevytrhla. Takže to víc nebudu shazovat, až na ten vizuál, kvalitní technickou stránku mě to nebralo, což mě mrzí. Zpočátku to vypadalo na pecku. Ale narvat tolik scén hned ze začátku …. Třetí hvězdu dát nemohu, bohužel …. ()

k212

Já nevím, dlouho jsem o tom filmu přemýšlela (horrory nejsou moje silná stránka), dokonce jsem se podívala na obsáhlý film o filmu, abych snad pochopila a našla nějaký smysl. Ovšem i po této anabázi, mi ve výsledku Silent Hill přijde jako trochu přeplněná a odcizená, avšak originálně natočená děsivá hříčka. Chybí mi nejspíš cosi jako přímočaré oddůvodnění, vysvětlení snad větší smysluplnost, ale tím nechci říct, že je to tak moc na škodu. Dokonce jsem o filmu diskutovala, o tom jak ho chápou druzí ... inu, jinak. Což je nejspíš účel. Obvykle dávám přednost horrorům, které moc neukazují, Silent Hill je přesným opakem - s naturalistickou a detailní úchylností ukazuje extrémně hodně (a to jsem nečekala), nicméně přes tuto brutální (ovšem vizuálně vytříbnenou) názornost, zavdává film prostor i jiným něž jen smyslovým pohnutkám, takže divák je donucen přemýšlet. Hru znám jen velmi povrchně, ale vzpomínám si na pár scén, které byly skoro identické se scénami z hry (až na to, že tam je hlavní hrdina muž, nejvíc mi utkvěla v paměti ta v baru s jukeboxem). Také si vzpomínám na hrůzu, kterou jsem pociťovala při sledování pekelného řádění v Horizontu události, v Silent Hillu je to dost obdobné atmosférické psycho, které je však zrežírovano, nasmímáno a ohudebněno mnohem lépe. Ve výsledku to vidím na čistých 60%, ne však jen díky technické dokonalosti a skutečné vizuální děsuplnosti, ale hlavně kvůli oné snaze donutit diváka trochu uvažovat, což je -myslím- u této sorty filmů dost neobvyklé. ()

kingik

Rose má smrtelně nemocnou dcerku a najde svoji poslední šanci v léčitelce. Při své cestě zabloudí do opuštěného městečka jménem Silent Hill a zde svoji malou dceru ztratí. Při jejím hledání na ni bude čekat plno bizarních překvapení. Dávám přednost sportovním hrám na konzolím než podivnému Silent Hill. Ve filmové podobě mě moc nepřesvědčil, abych si ho zkusil někdy v budoucnu zahrát. Zkrátka jsem se nudil, ale moji pozornost neustále udržovaly fantaskní obrazy a skvělý vizuál, plus celá technická stránka filmu. Děj je slaboučký, ale kdo má rád podobné nesmysly a nesmyslný děj, kdy v podstatě ani nevím drahnou dobu o co jde, bude jistě spokojenější než já. U mě se hodnocení nepřehouplo přes průměr. 50% ()

MaedhRos

Vizuál a atmosféru Gans podle všeho fakt umí a i když Silent Hill je spíš sledem působivých scén bez nějakého konzistentnějšího tahu na bránu, k mojí divácké spokojenosti to v podstatě stačilo. ()

Legas

Slušná atmosféra, výborné kulisy a na adaptaci počítačové hry překvapivě sytý příběh, to jsou hlavní důvody, proč vidět Silent Hill. Hrůzu sice příliš nenahání, ale krvavý je dost. Film je sice svým způsobem nechutný, ale netlačí na pilu (no třeba jako Saw), takže se mi zdálo, že ta veškerá brutalita je brána tak trochu s nadhledem (jinak by to bylo asi pěkný maso). Překvapil mě převrat filmu na konci, kdy se z čistokrevného hororu stane na chvíli jevištní drama. Závěrečná pointa mi krapet unikla. ()

Sobis87

U herního Silent Hillu jsem se bál nejednu noc, takže mi tento pokřivený svět není cizí. Film jakožto adaptace je ale bohužel spíše zklamáním. Vizuálně je na precizní úrovni, monstra se vyvedla a celkově se podařilo vystihnout pochmurnou atmosféru slavné herní série. Ve své podstatě se ale jedná o vyprázdněný filmový zážitek stavějící právě na své vizuální vytříbenosti, načež nám jsou pouze systematicky předkládány jednotlivé audiovizuální atrakce, které pojí strohý až prázdný a předvídatelný příběh. Herní svět Silent Hillu oplývá propracovanou a celkem rozmáchlou mytologií a s lítostí musím konstatovat, že by se v ní rozhodně dal najít o poznání lepší a hutnější příběh pro filmové zpracování. Takhle jen filmové vyprávění klouže po povrchu místo toho, aby diváka ve svém krutém světě bez lítosti vymáchalo a nechalo ho klepat se strachy v koutě ještě pár hodin po skončení filmu. Potenciál by tu rozhodně byl. 60% ()

IQ Tiqe

Thriller/horor s paranormálními jevy, na které ale film dává odpověď, navíc lze říci, že se stále něco děje, takže je i poutavý - trochu mi připomíná nějakou FPS hru - osaměle procházíte temným městem, sledujete stopy, plníte úkoly... Chvíli jsem váhal nad 4*, ale poslední 2 minuty mi tak zamotaly hlavu, že nakonec nevím jistě, jaký byl skutečný konec. Asi si seženu nějaké vysvětlivky hororů pro natvrdlé. Mimochodem, postava Seana Beana mi připadala trochu zbytečná. 70% ()

HoneyBunny

Tomu, kdo není obeznámený s mytologií Silent Hill, se budou během filmu hlavou pořád honit nějaké otázky: Kdo je ten velkej chlap s velkým nožem? Jak je to s těmi rovinami reality? Odkud se berou ty hustý bubáci? Odpovědi si můžete jenom domýšlet. Gans vám na to ovšem nedá moc času, protože stejně jako v Bratrstvu vlků to rozbalil po vizuální stránce, takže třeba liduprázný Silent Hill s padajícími "vločkami" vás odzbrojí. Když se po městě pohybují jen Rose s Benettovou, se jedná o skvělý nářez, finále už notně ztrácí dech. (Pozor spoiler) Copak už po všech těch Kruzích, Nenávistích a Okách nebylo dost bledých holčiček, kterým černé mastné vlasy padají do obličeje a které se chtějí pomstít? PS: V původním scénáři se manžel hlavní hrdinky vyskytoval jen v omezené míře. Hlavounům ze studia se ale nelíbilo, že by film byl moc "ženský", tak rozšířily právě postavu Seana Beana. Což nechápu. Já se klidně podívám, jak Arnold dvě hodiny v džungli masí Predátora, tak pro by mělo pánům vadit, že budou koukat na dvě ztepilé blondýnky (jedna má koženou uniformu)? ()

Metal Gear – první Solidní videoherní adaptace?

Metal Gear – první Solidní videoherní adaptace?

31.08.2012

Videohry jsou obrovský byznys, který se zisky vyrovná filmovému. Hollywood se proto úporně snaží něco z toho vytřískat. Už dlouhá léta. Bohužel, nedaří se. Kvalitní herní adaptace sečtete na prstech… (více)

Del Toro vs. Gans: Kráska a zvíře

30.03.2008

Šermíři R. E. Howarda nastupují

Šermíři R. E. Howarda nastupují

13.01.2008

Obrovské zklamání z tržeb Zlatého kompasu (srovnatelné s rozčarováním z vlažného přijetí Superman se vrací, takže se vážně pochybuje o pokračování) a následné urychlené odsunutí Inkoustového srdce … (více)