Šlechetné srdce a šlechtické korunky

• Velká Británie Kind Hearts and Coronets (více)

Matka Louise Mazzaniho pocházela ze ctihodného šlechtického rodu Ascoyne, ale rodina ji kdysi zavrhla pro sňatek s chudým mužem. Teď, když zemřela, přichází čas na pomstu dávné křivdy - rod Ascoyne má ještě osm žijících nositelů šlechtického titulu (všechny hraje Alec Guinness) a Louis (Dennis Price) vymyslí plán na osm rafinovaných vražd, aby se mohl stát jediným legitimním Ascoynem a vévodou z Chelfontu. (Oskar)

Matty

Hodně se v tomto filmu mluví ústy, méně již obrazem. Na vybroušeném vnitřním monologu protagonisty jsou Šlechetná srdce (proč ten singulár v českém překladu?) postavena, ba přímo závislá. Slova dokonce vystrnaďují hudbu a sledujete-li film v původním znění (dabing jej musí zabíjet) není lehké jim celou dobu věnovat pozornost, jakou si zaslouží. Jen škoda, že jsou pronášena chladnokrevným vrahem, jemuž chybí jakákoli jiskra (jakou má třeba Chaplin v Panu Verdouxovi). Svou chladnokrevností bohužel infikoval celý film. Nemít tak rád černé komedie, se čtvrtou hvězdičkou váhám. 75% ()

classic

DENNIS PRICE ako LOUIS MAZZANI PRVOTRIEDNY VRAH prvej triedy,ktorý ide za jediným cieľom spočívajúcim vykompenzovaním DLHU voči svojej už mŕtvej matke,ktorú zavrhli voľakedy dávno,pretože si vzala chudobného partnera. Pochádzala ale z bohatého šľachtického rodu Ascoyneovcov,ktorí ju vynechali z dedičstva,namosúrený budúci dedič po matke,syn Louis Mazzani TERAZ VEZME spravodlivosť do vlastných rúk,aby uviedol veci na správnu mieru... Ak sa dá nazvať,že Louisove vyčíňanie nebude mať konca,pokiaľ nevyhubí všetkých potenciálnych dedičov z rodu Ascoyneovcov a veľkým PARADOXOM je,že ho odsúdia za „vraždu” ktorú nespáchal a ostatných OSEM VRÁŽD ostáva nepovšimnutých,síce do momentu,pokiaľ niekto nenájde jeho pamäte o týchto činoch napísané na stole vo väznici,kde ho len tesne minie šibenica od pomsty konkurentky SIBELLY,ktorá dobre vie,že manžel spáchal samovraždu,tá to chce teraz hodiť na Louisa zo žiarlivosti,lebo si berie za ženu VDOVU,ktorej k tomu dopomohol práve tento sympatický Louis Mazzani. Unikátny suchý britský humor s geniálnym Dennisom Priceom ako extrémne kľudným chlapom,ktorého absolútne nič nevyvedie z miery,živí sa klamstvami,lžami,situáciami,z ktorých chce vždy vyťažiť maximum,podvodník,ktorý hrá na DVE STRANY. Dlho sa ocitá na tenkom ľade,ktorý nie a nie prelomiť sa,aj sa zdá,že sa nakoniec z toho vyseká,ale KONIEC dáva na zreteľ,že PREDSA na každého raz či raz príde... A ALEC GUINNESS,tak to je iná káva,vezmite si jeho priezvisko,REKORDY,hrá s dôrazným prehľadom 8 postáv,HEREC,ktorý je za každú srandu sránd.Všestranný nadaný umelec! ()

Willy Kufalt

,,Nevybral som si vás ako spoločníka. Pokiaľ hodláte spať, buďte tak láskavý a spite potichu!" Absurdná komédia anglického humoru... Uvíta vás nenápadný šľachtic, unikátnymi spôsobmi sa zbavujúci jedného svojho kolegu za druhým, ktorý si poctivo všetko graficky zaznamenáva na zadnej strane svojho obľúbeného obrazu. Revolučná feministka v lietajúcom balóne, rafinované odstránenie námorníka a myslivca + záver, kde sa oslobedenie stáva chytením ešte do väčšej pasce, to ma dostalo! Inak veľkolepá a niekedy zdĺhavá konverzačka v hereckom koncerte, ktorý si viac než ktokoľvek na svete vychutnajú práve Angličania. Aj tak som sa bavil nad mnohými vtipnými hláškami a bonmotmi. ,,Viete komu čas najviac beží? Mužovi pred popravou." 80% (Challenge Tour 2018: 30 dní so svetovou kinematografiou) ()

corpsy

Je trochu škoda, že snímok po úžasnom štarte ( prvá polhodina ) začne lapať po dychu a skĺzne do melodramatického blúznenia, takmer oprosteného od úvodného čierneho humoru. Film si nezachováva rovnakú atmosféru po celý čas, v čom vidím jeho najväčší problém. Ani okázalé herecké výkony ( a aj tie maskérske - Alec Guinness vedel ), nemôžu diváka zbaviť pocitu, že sa tvorcovia v druhej polovičke flákali. ()

Oskar

Kdysi jsem byl unešen, dnes nechápu čím. Alec Guinness v osmiroli je samozřejmě skvělý, ale potíž je, že všechny jeho postavy jsou vedlejší a mnohem víc prostoru zabírá Dennis Price, krajně nesympatický "hrdina", jemuž bychom měli fandit. A to jde právě těžko, když nás má zcela na své straně osminásobně záporný, ale kouzelný Guinness. 60% ()

• Kromě toho, že ve filmu Alec Guinness ztvárnil osm členů rodiny D'Ascoynů, seděl také modelem pro obrazy jejich vzdálených předků. (Morien)
  • Ředitel produkční společnosti "Ealing Studios" Michael Balcon řekl režisérovi Robertu Hamerovi: "Snažíš se Britům prodat tu nejméně prodejnou komoditu v Británii - ironii. Hodně štěstí." A naštěstí to vyšlo, film sklidil po uvedení značný úspěch. (Morien)

Časové pásmo bylo změněno