Černá dynastie

• angličtina The Black Dynasty
Československo, 1962, 91 min

Hudba:

Evžen Illín

Ladislav Pešek, Zdeňka Černá, Jiří Němeček, Libuše Švormová, Libuše Havelková, Ladislav Mrkvička, Monika Pošívalová, Rudolf Jelínek, Jana Břežková (více)

Rodina spjatá s pražskou "Kolbenkou", továrnou ČKD na výrobu lokomotiv. Děd Antonín, už důchodce, syn Rudolf, mistr v úseku montáže lokomotiv a vnuk Antonín, nadějný fotbalista. Snímek rozehrává ještě příběh Rudolfovy dcery Věry - každá generace má své představy o životě a nemůže se ztotožnit s těmi ostatními. Film propojují retrospektivní sekvence ze života Antonína staršího i Rudolfa zejména z válečných let. Jde o realistické pojetí života dělnické třídy, nezatížené ideologií (navzdory úvodnímu věnování), ve kterém se prezentují zejména v mužských rolích dobře známí a časem prověření herci. (Robbi)

Amonasr

Úvodní věnování XII. sjezdu KSČ je velkým hendikepem filmu ještě dřív, než vůbec začne. Naštěstí se ale počáteční pochybnosti rychle rozptýlí, protože jde o velmi dobře napsaný scénář, kde se do současných mezigeneračních problémů v jedné rodině promítají reminiscence z historických peripetií dědy i otce, které pochopitelně zároveň odrážejí klíčové dějinné okamžiky z pohledu pracující třídy, ale i tehdejší mezigenerační problémy, které se v podstatě stále jen opakují až do současnosti, i když v jiných kulisách. Ideologický podtext je ve snímku sice zakódován, ale nikoliv prvoplánově, takže vlastně nijak neruší a není na úkor věrohodnosti příběhu. K  nastupující nové vlně čs. filmu tento film sice nepatří, ale i tak jde díky Procházkovu mistrovství, výborné hudbě i slušné režii o velmi solidní filmový počin, na který se dá dívat i dnes. ()

Pitryx

Hudba, nebo co to bylo za podivnost, mínus dvacet, děj, mínus dvacet. Ani pan Pešek přes veškerou snahu neudržel film v průměru. Ještě že hledali toho syna jinak by nebylo o čem natáčet. Takže nakonec je film nejlepší v retrospektivách, které normálně přímo nesnáším. Ruský voják hrající na kytaru mne hoooooooodně zaskočil. Mě jsem za to, že soudruzi, jímž byl film připsán, uznávali jen garmošku. Dát ruskému vojákovi do ruky nástroj propagující imperialistickou kulturu, hm, no, to bylo přinejmenším překvapivé. ()

Phex

Dojímavý film o pracovitých prostých lidech jejichž život je ve třech generacích spjat s továrnou na výrobu lokomotiv. Dal bych i o hvězdičku víc, nebýt scény s nasazením v lágru a kotláři, která je uměle-akční a do lidsky vyprávěného příběhu se příliš nehodí. Koukám na to v práci, místo abych pracoval, i když vlastně já pracuju i tím, že sbírám inspiraci... ()

Dvojirakri

Tři generace mužů, z níž dvě poznaly hrůzy války na vlastní kůži. Po úvodním věnování jsem se zarazil a docela se obával toho co jsem si to pustil, ale moje obavy se brzo rozplynuly, Černou dynastii můžete shlédnout bez obav z budování a nadšení z budování. Neuvěřitelné, jak byl Ladislav Pešek schopný v jednom filmu zahrát mladíčka stejně dobře jako dědečka, však jen pár let před tímto ve snímku Škola otců hrál pensionovaného učitele! Potěší malé role později slavných herců Mrkvičky, Abrháma, Krampola. ()

Hombre8

Klasický generační film té doby. Dobrý. Trochu kulhající kamera, ale dobrý. Horší už je, když si člověk uvědomí, jak se změnilo povědomí. Jak dnes vypadají komicky postavy s charakterem, které vytvářejí nějaké hodnoty a kdo je naopak obdivovaným hrdinou dnes. Zajímavě, pro vnímavého diváka, je podán onen přechod tehdejší mladé generace od budovatelského nadšení let padesátých, k uvolněnosti a určitému, zatím ještě nesmělému rebelství, let šedesátých. ()

cyglos

Proč rovnou pět hvězd? Neni to tendenční, nedělá z lidí nesoudné komunisty, retro vsuvky jsou velice realistické, kamera je na svou dobu přesvědčivá a podtrhuje atmosféru scén, pasující hudba, když facka, tak pořádná, hádky přesvědčivé, příběh reálný, smutek nad tím, kam se vypařil tehdejší průmysl. A vše podtrženo hereckými výkony, které působí příjemně civilně. A to vše z roku 1962. ()

kavralajka

Po úvodním šoku z věnování filmu sjezdu komunistické strany jsem dostal kvalitní příběh tří generací mužů. Stranickým balastem nezatížený snímek z pera Jana Procházky. (LFŠ 2023) ()