Žena v kleci (2013)

Abych tomu trochu přifouknul body, tak jsem dal těch hvězd pět. Knížku jsem nečetl, nemám s čím srovnávat. Chtít nemožné, aby psané bylo převedeno do obrazu, dialogů, postav herců, je trochu nad rámce možného. Každý si představuje děj, místa, postavy po svém. Mám dojem, že nároky na filmy rostou, ale za kamerou nikdo nestál, neseděl v křesle režiséra, nemusel si celou tu kládu záběrů, mluveného, hudby a střihu střihnout a jít s tím na trh. Za mne atmosféra, kamera, hudba i herecké výkony si těch pět zaslouží. A kdo nesouhlasí, tak má možnost ukázat, co by s takovou látkou dokázal ON. cyglos

Wilsonova 10 (2021) (pořad)

Rozepisovat se by znamenalo jen potvrzovat parvidlo, ale bez tej vyjímky. Ta neni nutná. A hodnocení označením "odpad" je pro mne jen ukápnutím slzy nad hodnotícím. Ale jen jedné slzy, více by bylo mrháním. A bez uzardění pět hvězd. cyglos

Dopis z fronty (1956)

V roce 2023 hodnotit film, dokumentární, který byl na 100% na objednávku, není běžným. Dělat na něm, v podmínkách Šumavy, s neherci, s vojáky, nebylo klasickou filmovačkou do zpravodajského týdeníku promítaného před celovečerním filmem. Kamera bez chyby, atmosféra odpovídající ročnímu období, skladba záběrů, vše výborné. Akorát doprovodný komentář, který není zbytečně ukecaný, je i beztak dobově tendenční. Současnému divákovi může znít přitaženě. Každopádně nemám problém s pěti hvězdami. cyglos

Mykoin PH 510 (1963)

Žádný kino nepostihne 100% reality skutečného příběhu. Ten se skládá z mnoha nuancí, a vyprávět by mohl jen a pouze přímý účastník. I i zde by bylo vyprávění už jen popisem, kde skutečná atmosféra příběhu závisí na vypravěči. Snaha tvůrců je hodnocena, i v odstupu let, současným obecenstvem. Nechávám popis prožitku na každém. Já jsem si nepřipadal, že jsem tahán za nohu propagandou doby. Doporučuji.  // Douška. Je smutnou skutečností, jak někteří, v honbě za drobnými, zrušili výrobu v ČR, a nyní se s prosíkem čeká, co vypadne z nějakého kontejneru, vypraveného z Číny, určeného někam do světa . . .  // cyglos

Výstraha (1953) odpad!

Kolik filmů by si v té době zasloužilo barvu . . .  A tahle agitka, se srandovním Gottwaldem, to štěstí měla. Docela by mne zajímalo, jakou měl film návštěvnost v kinech, a zda po skončení byl potlesk vestoje. Kolik lidí si v té době, od srdce řeklo, "To byla sr..ka". Snad poprvé nedám ani ťuk.

Shaolin (2011)

Vyjadřovat se k filmům z pohledu doby by bylo nemístné, ale zde musím konstatovat, že kdybych viděl film v roce 1990, tak možná ANO, ocenil bych jej. Výprava, lokace, i typy herců, nic proti ničemu. Upřímně, film jsem protrpěl !!! Dohánění soubojů pomocí triků . . . trochu na úrovni natáhnout diváka do kina. Čínský Hollywood. Sekery jako telata, a mávání s nimi, jako by to byla papírová rekvizita . . .   Už po 10 minutách jsem chtěl produkci vypnout, pak jsem se několikrát ukecal, že to přeci nevzdám. Nikoho nepřemlouvám, zda se podívat, či nikoli. I hodnocení je na každém jednotlivě. Za mne, s odřeným boltcem, dvě hvězdy. cyglos

Štvanec IRA (2008)

Nechtěl bych klesnout k recenzi recenzí, ale občas nabývám dojmu, jak drastické podání by bylo pro některé na 5 hvězd, nebo komentář, že zpracování odpovídá divákově představě o tehdejší situaci v Irsku. Námět a zpracování dává nahlédnout do toho, kdo a jak je na koho, a s jakým efektem, navázán. Kamera, atmosféra scén, střih i hudba-zvuk nahrává výkonům protagonistům. Někdo napsal, že po 10 minutách vypínal. Asi bych ho já, postavil na dvě hodiny za dveře. Na hlavu mokrej hadr. Ale to je zase můj názor. cyglos

Akwarium (1995)

Je doba, kdy tento příběh, vcelku bez mašliček, uvádí, v jistém smyslu věrně, jak to funguje a nefunguje v GRU. To jen pro ty, co asociují současnost ve vztahu k některým argumentům dnešních dní. Jen potvrzuji to, co je v jiném komentáři. Jedná se o velmi důsledný přepis děje knihy. Nejedná se o žádnou klubovou pecku, ale kdo o knize něco ví, tak vystačí, jak bylo již uvedeno, i s chabou znalostí polštiny. Těch pět je právě za věrohodnost, a z mého pohledu, za skvěle odehraný, pro někoho nudný, děj. Nečekejte bondovku, tu dělají jiní pro kasy kin.

Motýl (1965) (studentský film)

Příběh každodenní daný dobou natočení. Krásné aleje stromů okolo silnic, pohledy na krajinu podbarvené dobovou hudbou. Některé výkony slabé, děj uchvátaný, někdy divný střih. Patrně stopáž nebyla sto unést, co chtělo být řečeno. I tak není dřinou shlédnout to celé, ale více věřím tomu, že si film pustí nostalgici. Patrná práce studentů FAMU.

Šťastní to lidé: rok v tajze (2010)

Klid, drsná příroda, tvrdé podmínky pro život. Nutnost poradit si v každé situaci. Popis běžného života lidí v divočině. Kamera, která nepředvádí vamazlené kompozice, vnitřní hlasy jako komentáře k obrazovému ději. Nádhera a síla Jeniseje, neskutečné štiky, lesy tajgy, mrazy i 50 st.C. mínus. Krásné sledovat, kruté prožívat. Bez uzardění klidně 5 hvězd. Někdy i polodokument má výpovědní hodnotu, která vede k zamyšlení o životních prioritách.