Texaský masakr motorovou pilou (2022)

Nazvat toto dílo "sra..ou" je sice raz-dva, ale tohle natočit je také kumšt. Chtěl bych nahlédnout na natáčení, jaká sestava tvůrců se sejde, aby natočila tyhle jatka. Neviděl jsem původní film z r. 1974, podívám se, Zajímá mne jaký je filmařský posun. Jisté napětí nelze upřít, střih taky šup šup, Některé pasáže s dobrou kamerou. Dialogy . . . UFF !!! Dvě hvězdy, abych neurazil, ale přejít na tento žánr nehodlám. Ostatně jsem viděl film neplánovaně, prostě náhodou. Nepochybuji, že by bylo plné kino.

Hrozba v poušti (2008)

Tři hvězdy za herecké výkony, hudbu a syrovost prostředí. Něco jsem čekal, dostal jsem něco jiného. Popisovat děj by bylo pouhým opakováním. Nicméně, najít v Afganistánu kovové letadélko, téměř stejné, co se našlo při vykopávkách v Jižní Americe po indiánech Sinech, je kapitální přešlap. Termo-radiační kamera a laserový přenos, to bych bral. I tak 45%.

Duhový luk (1972) (seriál)

Psát recenzi - resp. názor na každý díl je nesmysl. Každý má něco do sebe, jindy něco, co bylo zbytečné. Že se to občas táne jako "sopel", je fakt. Pravdou je i to, že herecky, i s takovým scénářem a některými dialogy, se jedná o koncert hned řady herců. Josef Kemr, Martin Růžek, herecký minimalismus Květy Fialové, starý bača, krásná Galatíková, opravdovost Zdeňka Kryzánka a i Stanislav Mikulski. Co se vydařilo je kamera. Zpočátku to tak nevypadalo, ale díl od dílu jasný záměr s rukopis. Docela se dá říci, že obrazová stránka je zásadním pilířem, bez kterého by to byla patrně nuda. A námět? Kolik tisíc Němců, kteří nebyli ti v týlu, si zachránilo krky a dožili někde po celém světě. Takže v době normalizace nemohlo vzniknout nic zásadního, aby to nesmrdělo tendenčností. To by soudruh nepřipustil. A počet dílů byl zdrojem financí pro celý štáb. V TV prd, takže to roztáhnem. Něco je na tři hvězdy, něco na dvě, takže 50%.

Duhový luk - Smrt na štítě (1972) (epizoda)

Duhový luk - Noční rozhovor (1972) (epizoda)

Dva herecké koncerty v tomto díle, v jinak nekonečně dlouhých scénách, záběrech, táhlého děje. Josef Kemr - Sekyrka, v hospodě, kdy chce ještě nalít, a Martin Růžek, při noční návštěvě nezvaného hosta. Obojí s hodně detailní kamerou. Škoda, že takto není zpracována látka celá.

Souboj u El Diablo (1966)

Kovbojka, kde když si mají dát do držky, tak se to mele, když bitva s Indiány, tak pořádná. Indiáni, ani armáda není parta nafintěnců, ale zaprášenejch frajerů na obou stranách. Na svou dobu to musely bejt pro kina žně. Určitě ve svém žánru patří tenhle film hodně nahoru.

Kam orli nelétají (1968)

Na svou dobu nadmíru akční pokoukaná, trikových scén jen několik, až by se hodilo říci válečný James Bond. Ale to neubírá na napětí a propletenci situací, kdy se v hlavě tvoří chaos, kdo s kým a kdo proti komu. Každopádně napsat takový scénář a pak jej filmařsky uchopit, aby z toho nebyla bramboračka, byl bezesporu kumšt. Němci jsou trochu za pitomce, jindy gentlemany. Co mi trochu nepasovalo byl přílet vrtulníku. Oni jej sice Němci měli, ale trochu jiný. Takže 85 %.

Masakr v Římě (1973)

Asi další z řady skvělých, válečných filmů, kde kamera, střih, hudba, herecké obsazení, skvěle postavené dialogy představitelů, nepotřebují otřepané filmové triky současných produkcí, které se vracejí k válce. Atmosféra města před atentátem, příprava, vše složené do narůstajícího napětí. Není nutné sáhodlouze popisovat, stačí doporučit shlédnutí. Bez uzardění a mrknutí oka 5 hvězd.

Polní lilie (1963)

Komorní příběh, vcelku všední, ale nebyla to cukrová vata. Kamera velmi příjemná, role matky představené skvěle odehraná, jen mne mrzí, že byl film nadabován a zanikaly originální ruchy, které by měl film, pokud by byl otitulkován. Černobílá tomuto filmu zaručeně sluší.

Bedfordský incident (1965)

Je možné, aby film, který je z roku 1965 byl stále aktuální? Je ! Kapitán lodi je tak posedlý hledáním a dostižením "protivníka", že je na uvážení, zda někteří současníci nejsou s ním srovnatelní. Vidím a slyším štváče velmi často. Patrně by si měli film pustit. Otázkou je, zda by jim nastavené zrcadlo pomohlo v prozření. Také je s podivem, že scénář připravil roli i německému, bývalému kapitánovi ponorky. V té době přiznat, že se Američan, za války bojující s  Německem, plaví s bývalým nepřítelem a nahání bývalého válečného spojence, bylo dosti odvážné. Hodnotit kameru, herecké výkony, nebo atmosfétu severního moře je v kontextu dějové myšlenky okrajové.