Něsokrušimyj (2018)

Očekával jsem film, který převálcuje T-34. Nestalo se. S čím souhlasím, je fakt, že se ve filmu objevilo prostředí údržby a oprav tanků. Používání součástek z jiných, boje neschopných strojů. Špína a syrovost válečných podmínek. Nicméně se tu opět vytváří dojem, že Němci byli úplní amatéři, nevidí, nestíhají nabíjet, čekají s výstřelem . . . Jeden tank, který je v zaměřovači protivníka, klidně rozseká jeho pět tanků. Přejezdy jsou v rychlosti, která je dobrá tak leda do autoparku. Tanky jedou vedle sebe, jako na přehlídce, taktika nulová. Scénář kulhá v detailech a logice uvažování v bojovývh podmínkách napěchovaných adrenalinem, že mohu zemřít každým okamžikem. Příjezd německého tanku v závěru filmu je srandovní tečkou. Než by otevřel velitel tanku poklop, tak by, po zásahu, odletěla dělová věž. Nikdo by nečekal v tanku Rusy. . . Dvě hvězdy a přivřené víčko.

Vlčí hory (2013)

Hledal jsem jeden film a ejhle vyskočily Vlčí hory. Tak jsem nelenil a musím konstatovat, že takové projekty mají nevyslovitelnou hodnotu. Dokument si zaslouží jen superlativy. Kamera, detaily, které jsou často křížovkovského typu, hledání a objevování v megadetailech. Je patrné, že se tvůrci neflákali a odvedly skvost, který ukazuje přirodu v tolika druzích a přirozené kráse. "Pochutnal" jsem si už proto, že jsem viděl přírodu, která je nedaleko a není postižená lidskou přítomností. Nemám problém ani s komentářem, dikcí, obsahem. Krása nepotřebuje ke svému popisu rohlík na hubě . Pět hvězd zcela zaslouženě.

Legenda jménem T-34 (2018)

To jsem se nechal nachytat. Hodnocený film, který byl natočen podle stejné tematiky v 60. letech, ale který jsem nikde nedohledal, mne prováděl "dtto dokumentem Čt2". Omlouvám se všem. Na to, že velitele tanku málem umlátili, tak připrava tanku vypadá jako záběry z filmových dílen, kde se chystá tank pro natáčení. Klid, pohoda. Každopádně je patrné, že s tankem nejezdil žadný sváteční tankista, ale někdo, kdo to měl v ruce. A proč rozčarování? Prosté, proč sedím na špičce letícího granátu, abych viděl, jak dopadne a odrazí se o pancíř? Měl jsem pocit Barona Prášila z filmu Karla Zemana. Nepopírám napínavé momenty, ale celek vyzněl trochu jako pohádka. A věřím, že ve skutečnosti šlo z tlustýho do hodně tenkýho . . . Dvě hvězdy.

Vlčie diery (1948)

Tento film jsem viděl jako kluk. Moc jsem si toho nepamatoval. Vybavoval jsem si skluz na klády, useknutí nohy a skok pod tank. Tak jsem se do toho pustil/do sledování/ podruhé. Osobně si myslím, že je zde spousta velmi dobrého, filmového řemesla. Práce s hudbou, kamerou. Výběr neherců, kteří vytvářejí sílu autenticity. Autenticky vyznívají i některé hrané, válečné scény. Nicméně se nemohu zbavit dojmu, že tendence nastupující doby vane docela silně. Osobně jsem přesvědčen, že bez kudrdlinek vyznívá film o stejné době a to Zvony pre bosých. A zohledňuji to, že film vznikl o 17 let později v názorově a informačně volnější době. Tři hvězdy.

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

S několikadenním odstupem jsem si pustil podruhé totéž, ale s jiným režisérem i obsazením. Šel jsem do toho s obavou, co mne bude čekat. Překvapení se dostaviilo. Dějová linka zůstala, ale filmové vyprávění bylo jiné. Konkrétně konec byl skutečným pokračováním knižní předlohy. To chybělo ve filmu N.A.Opleva. Některé momenty vypadly, filmové lokace nabraly změny. Tradice v kontrastu k současnosti. Ani se nenaplnila obava z vyznění hlavního představitele Daniela Craiga. Dvakrát totéž nemusí tímtéž býti. Čtyři hvězdy.

Vášeň (2012)

Do půlky filmu jsem zvažoval, zda to nevzdám. Měl jsem dojem, že sleduji Beverly Hills 90210. Dialogy. . . neštěstí. Protihráčka Rachel je šlápnutím vedle. Ty dvě vedle sebe výrazově kulhají a podepírá jedna druhou-dost nešťastně. Do konce mne podržel vzhled Noomi, která získává s věkem šťávu. Pak se najednou nahnula kamera, světlo svítilo žaluziemi, následně se rozdělil obraz na dva záběry, a já se propadl někam, čemu jsem přestal rozumět. Sny se střídaly s realitou, plácal jsem se ode zdi ke zdi. V zásadě něšlo o nic, a přitom šlo o vraždu; najednou je, nebo není, sestra dvojče živá?!? Erotický thriller vypadá jinak. To nezachránila ani asistentka asistentky, která potřebuje být milována a zachraňuje, nebo nezachraňuje obviněnou . . . Fakt jsem dlouho neviděl, myšleno, že jsem si film vybral sám, něco tak slabého. Jméno De Palmy to nezachránilo. Zdravím doktora Chocholouška. Jedna hvězda.

Není kam utéct (2011)

Filmu nelze upřít zajímavé a neotřelé lokace Skotska. Snad bych i pominul, že některé - jako horolezecké výstupy - byly trochu mimo. Střídaly se v jednu chvíli náročné stěny s terény opustěného, nevytěženého kamenolomu. Obsazení je příjemné; nepříliš známé tváře. Co mne dostávalo do varu, byly scény, kdy útěkem z kopce se ocitnu opět na kopci po několika střizích. Pády ze skály jsou smrtelné a vedle toho druhý pád bez naraženého, nebo zlomeného žebra. Záchrana malé slečny, která leží na dně tůně, ze které po vytažení z vody, nevyleji vodu, a pak se po několika vdechnutích umělého dýchání probere, je také mimo čáru. Co je úsměvné, je to, jak ti dva oberou druhé dva o kulovnice, parádní vercajk osazený super optikou, a pak se nestrefí do unikající slečny. To neberu. Když postřelí unikajícího s figurinou, tak zásah takovým dělem, na jednu dobrou, skolí jelena, a pán potřebuje druhou a pak dorazit. Předávání výkupného, vysílačky,které nejsou nastavené a provalí policajty, neprůstřelně průstřelné vesty . . . Přestřelka po městě, útěk, bitka . . . Mnoho faulů. Dvě hvězdy za švih děje a snahu herců.

Oběti války (1989)

Po dlouhé době jsem "protrpěl" celou polovinu filmu. Táhl to, tak trochu, M.J.F. Chápu, na vojně jsem byl, že mluva a slovní zásoba je u vojáků prů.er. Ale i tento moment kulhal. Dialogy děs, možná kvůli překladu. Takhle amatersky by se po Vietnamu nikdo nemohl pohybovat, nepřežil by. Když vidím ty vymydlence, tak i cigáro v koutku, pivo a sem tam vulgarita nezachrání divný pocit, že se mnou někdo vykejvává. Stačí vidět válečné fotografie a i oponent mi dá za pravdu. Tvrzení, že se jedná o film "s nejvíce strhujícím obrazem Vitnamu", je pocit z jiného světa. Myslím, že se nepletu, ale Údolí stínů byly jiná liga. O Četě, nebo Apokalypse nemluvě. Osobně si myslím, že tímto filmem si dělala Amerika berličky a omluvenku u svých obyvatel. Zlo bylo právem postaveno před soud. Měl by se vyjádřit nějaký vietnamský veterán a bylo by. Chápu, že natočit prováděné brutality je z oblasti vyšetřovny Dr. Chocholouška, ale uvedené tituly ukazují, že i to se dá. Dvě hvězdy jsou jen díky Foxově výkonu a hudbě.

Odpor (2008)

Šel jsem do sledování s jistou nedůvěrou. Obsadit tak propálený "ksicht" z bondovky, do příběhu z opačného břehu, je docela odvaha. Co mne zaujalo, tak byly reálie, nepřeháněné role jednotlivých postav, otevřeně řečené, že se nedá věřit Němcům, stejně jako Rusům-partizánům, což se nakonec projevilo. Soudržnost Židů, která je stále deklarována, taky nebyla 1A. Dlouhé sklo kamery v mnoha záběrech podtrhovalo atmosféru lesů v Bělorusku. Hudba šla ruku v ruce. Přehnané přepadení radiostanice a útok tanku, poslalo jinak jistě koukatelný příběh, na tři hvězdy.

Závrať (1962)

Jeden z komorních, kvalitním námětem a scénářem podložený film, Karla Kachyni. Velmi krásná kamera, hudba, zvuk. Vše ruku v ruce, nic nekulhalo. Reálie, minimalistické prostředí, honička mezi panely a stavebním materiálem, málo známí herci, rvačka v hospodě. Eva Šolcová, velice přesvědčivá, zlobivá a i škodolibá, zamilovaná holka. Nic víc není nutné dodávat. Snad jen, URČITĚ si vychutnat film.Pět hvězd . . . bez rozmýšlení.