Úplné zatmění (1995)

Některé filmy o umělcích nevyžadují jediný tah štětcem /Andrej Rublev/, jedinou notu /Smrt v Benátkách/, jediný verš /Úplné zatmění. I tak se může jednat o silné příběhy. Pokud je tento film pro někoho kontroverzní, tak se vrací do doby tribunálu v Bruselu. Filmu je řada let, a neubírá mu to nic na síle. Vůbec nepostrádám poezii. Tu nahradila hudba, výprava i kamera. Polohy Rimbauda od sladkých pohledů k nenávisti vyvolávající odpor k provokatérskému hajzlíkovi jsou hrou, kterou s Verlainem hraje celou dobu. Silné vztahy mají silné emoce, které mohou jít až za hranu, opuštění manželky i zázemí, krutost. Promýšlet, nakolik jsou události pravdivé je šťouráním, které nic neřeší. Nemám jedinou výčitku za pět hvězd.

Běsi (1988)

Před Běsi jsem se podíval na Démony Petrohradu. Oba filmy dělí 20 let. Wajdovo zpracování je špičkové nejen obsahově, obrazově, hudebně, ale i hereckým obsazením. Dobovka jako vyšitá!!! Výkony jsou vyvážené, jen na několika místech jsem měl u Šatova dojem přehrávání, které doslova drnčelo. Každopádně, je s podivem, jak se některé situace objevují i v dnešní době. Konstatováním, že : "Všichni lidé jsou otroci a v otroctví jsou si rovni." Nebo : "Musíme vyrovnat rozdíly. Musíme snížit vzdělání a nadání. A protože nadaní potřebují vyniknout, tak bude nutné vyříznout jazyk Ciceronovi, vypíchnout oči Koperníkovi a ukamenovat Shakespeara. Tohle je můj systém, tím navrhuji pozemský ráj." Já alespoň spatřuji podobné postoje i okolo sebe. Kdo je každopádně vůdčí figurou a hraje nejpřesvědčivěji je Jean-Philippe Écoffey. Z takových fanatiků jde strach v každé době. Pro dosažení vlastních ambicí se nezastaví před ničím. To by mělo být výstražným mementem filmu. Běsi všude, v povahách, v době, ve skutcích, v následcích. Určitě, i po takovém odstupu v čase, plná palba hvězd.

Démoni Petrohradu (2008)

Je to syrové a plnohodnotně to vystihuje dobu plnou nespokojenosti s carskou mocí, v kontrastu k dění v Evropě. Role Dostojevského v rozpolcenosti dané vlastní zkušeností revolucionáře, odmítáním radikální mláděže vyslechnout názor, tlakem na dokončení rukopisu, vytváří atmosféru ke vzniku Běsů. Ty jsou patrné na každém kroku, v represích, v atentátech, v zatýkání. Abych se ujistil v tom, jaký komentář chci vložit pod film, tak jsem se podíval na Wajdovy Běsi. Myslím si, že se jedná o jinak prezentovaný podnět a poodkrytí vzniku Dostojevského díla.

Čekist (1992)

Sdělování jakýmsi minimalismem v opakujících se scénách poprav, následujícího nakládání a odvozu těl, je řečeno vše o maximální krutosti doby a činnosti čekistů. Jak dopadne krádež moci revolucí podpořenou z dola, v atmosféře kde vládne negramotnost? Společnost rozdělená propastí vzděláných intelektuálů a šlechty oproti negramotnosti většiny, nemůže mít jiný dopad, než nekonečný počet bezejmenných mrtvých bez hrobů, bez stop existence. Je na úkor námětu, že postavy nemají širší prostor na vyjádření postojů a pocitů, natož plochu na rozehrání povah hlavních aktérů.

Všichni dobří rodáci (1968)

Přestože se jedná o zrcadlo doby, která se podepsala na osudech lidí, tak se jedná o filmovou lahůdku. Hereckými výkony, neskutečnou kamerou, hudbou, scénou a výpravou. Ono další rozepisování je již jen trapným pokusem komentovat něco, co každý filmový fanoušek objeví sám.

Mezi námi zloději (1963)

Tvrdit, že se jedná o film, který vás dostane na lopatky se moc nedá. Každopádně dává nahlédnout do fungování družstev, jak se ti, co vstoupili do družstev, aby měli klid, a jen se vezli, jak se následně pokoušeli hrát na malá domů. Bavil jsem se především díky hereckému obsazení, které se skvěle doplňuje. Ono filmem prochází takové to čecháčkovství, kterého nás žadná doba nezbavila úplně. Vytěžit ve své době takové téma a nepadnout v nelibost vrchnosti nebylo jistě jednoduché.

Operace Silver A (2007) (TV film)

Pohled a záměr scénáristů je zřejmý. Jedná se o jiný pohled na dobu a děj před a po atentátu. Herecké výkony některých jsou bez potřebného komentáře skvělé. Pokud někdo zakulhal, tak si myslím, že chyběl poradce, nebo režisérova zkušenost. Konspiraci si představuji jinak. Doba byla na stříhání hřebíků řitním otvorem a protagonisté pobíhají, jako by se nechumelilo. I tak je otázkou, zda se někteří nešli podívat jen kvůli pohledu na svlečenou Kláru Issovou. Bylo by to na 3,5 hvězd, ale na půlky se nehraje. . .

Atentát (1964)

Náhodou jsem si uvědomil, že je výročí atentátu, tak jsem si udělal čas a podíval se po létech opět. Škoda, že takové filmařské řemeslo odešlo s tržní ekonomikou. Myslím si, že "komanč" vystříhával, "trhoekonom" vkládá, aby zaujal. Podstata se mnohdy, zásahy trhu, vytrácí. Každopádně je ve filmu spousta monentů, které mají reálné vyznění díky absenci, kolikrát zbytečných, triků. Když nic, tak pracovat s herci a komparsem, aby vojenské chování mělo punc doby, stojí za zmínku. To, že některé zásahy do skladby děje jsou dnes viděny jinou optikou, a prací historiků, je dáno dobou, kdy film vznikl. Nicméně neubírají na celkovém vyznění.

Heydrich - konečné řešení (2011) (seriál)

Chytal jsem jednotlivé díly z YT, na přeskáčku, ale ne moc. Výběr průvodce není to, co udělalo nebo neudělalo dokument. Osobně jsem za takový počin Čt vděčen, ač mám k celé instituci mraky výtek. Co považuji za nejvyšší klad je to, že se celým seriálem proplétá nit-lano- národního uvědomění, které se dnes vytrácí na každém kroku, a s každým novým rokem letopočtu. Kolik bezejmenných hrdinů dostalo opět svá jména a tváře! Když vidím, co se stalo z faktů o osvobození v roce 1945, tak alespoň v této formě mají učitelé v ruce něco, na čem mohou ukázat, jakých činů byli obyčejní Čechoslováci schopni, a jajá rizika podstoupili. Bez natažené dlaně, bez finanční odměny. . . A vesměs je to stálo život. Hlavně N.E.Z.A.P.O.M.Í.N.A.T !

Černá dynastie (1962)

Proč rovnou pět hvězd? Neni to tendenční, nedělá z lidí nesoudné komunisty, retro vsuvky jsou velice realistické, kamera je na svou dobu přesvědčivá a podtrhuje atmosféru scén, pasující hudba, když facka, tak pořádná, hádky přesvědčivé, příběh reálný, smutek nad tím, kam se vypařil tehdejší průmysl. A vše podtrženo hereckými výkony, které působí příjemně civilně. A to vše z roku 1962.