Zvony z rákosu (1950)

Musím konstatovat, že na dobovku, která se neohání srpem a kladivem, je to zajímavé, a stojí za to film vidět. Osobně cením vložení práce s rákosem, které je dokumentem zaniklého řemesla. Také si myslím, že na dobu, kdy film vznikl je míra patosu na docela rozumné úrovni a agitka je sice ústředním motivem, nicméně se z filmu nědělá zle. Jsou šílenější díla.

Zvláštní akce Studenti (2012) (TV film)

Vystřelil jsem plnou palbu hvězd ze dvou důvodů. Prvním je téma a snaha podchytit historii zprostředkovanou pamětníky a přímými aktéry na konkrétních místech. Druhým důvodem je to, že se podařilo verbální historii proložit dobovými, filmovými dokumenty, které se nikde neprezentují. Každopádně by si měla některá místa uvědomit, že na takových materiálech se buduje vlastenectví a vztah k dějinám státu. Chápu, že celé je to na promítání na školách nonsens, nicméně zaměřovat 17.listopad pouze na rok 89 je smutné a urážející ty, kterých se vše dotýkalo osobně. Ostatně, kde by byl rok 89 nebýt 50. výročí uzavření vysokých škol?

Hejtman z Kopníku (1983) (divadelní záznam)

Celé představení jsem si doslova užil a jen mne mrzelo, že nesedím v publiku. Střih scén si dělá divák sám a není v rukou režiséra a jednotlivých kamer. Každopádně je to satira na dobu hodně minulou, ale to neznamená, že se v ní nedají nacházet spojnice k dnešní době a byrokracii, která se neliší ve své podstatě. Nesouhlasím s tím, že Petr Nárožný nevyzněl. Je tím, který, v dobré víře zapojit se do společnosti, naráží na zkostnatělý systém. Je stále pokorným, ale to nestačí k průlomu začarovaného kruhu. V okamžiku, kdy se oblékne do uniformy, tak s přehledem a zupácky manipuluje okolí. Ostatně režim a kriminál byl dostatečnou školou. Je důstojníkem par excellence. Co je dalším bonusem, je scéna, která se nemění a vyhovuje celému představení. Občas hledám podobné v dnešních představeních, ale invence chodí asi jinudy. Proto plná palba hvězd. Pochopitelně i ostatní herci jsou v představení skvělí, abych neopomenul.

Srbský film (2010)

Psát něco o filmu hned po jeho shlédnutí může mít dva důvody. Prvním důvodem může být to, že je natolik úžasný, že nesdělit pocity znamená strach z vyčpění. Druhým důvodem jsou pocity z opačného břehu. Nesleduji prvoplánové horory, které jsou postaveny na šoku a jistém duševním kolísání autorů. Tohle je film, který jsem dosledoval jen proto, abych viděl, kam něco podobného vede, jaký bude konec. 8mm byl film, nad kterým jsem přemýšlel několik dní. Zde jde o něco podobného. Od prvního k druhému uběhla nějaká doba. Uchylnosti mocných se více poodkrývají. Pokud je jen náznakem sdělené, co oni k "blaženým"pocitům potřebují, tak se svět pomátl. Každopádně nebudu udělovat nic. Ani odpad. Výsledné vykoupení všech třech je slabej puntík. Když pominu děj, tak řemeslo to je, ale co natočí tento režisér dalšího? Určitě nikomu tohle kino nedoporučím, nejde to.

Pravidla mlčení (2012)

Zažil jsem dobu, kdy se ve zprávách, pod komentářem: "Co to ta Amerika dělá s těmi chudáky, co protestují proti válce ve Vietnamu",bylo možné vidět i nepokoje po celé Evropě. Fakt je ten, že z radikálů vyrostli i otcové a matky, resp. matky a otcové rodin. Jednou, nepřehlédnutelnou osobou je také madam Makrela. Každopádně soudržnost a pravidla platit musela. Kdo mne zaujal hereckým projevem byl Shia LaBeouf. Přesvědčivě. Děj měl švih. Každopádně, to co si odnáším, je to, kde dnes všichni ti radikálové jsou, na kterých postech, a tudíž "pravidla mlčení" jsou stále platná. Film stojí za vidění. Čtyři.

V zajetí rychlosti (2005)

Kde je cíl, tam je cesta. Zabejčení, že nemůže být nikdy nejhůř, prochází celým filmem. Role A.H. je natolik přesvědčivá, že bych téměř uvěřil, že si ten závod zajel. Je nastavený stále do boje s osudem a nepohodou. Smyk namísto kola, improvizace s vyvážením motorky, namísto posečení trávníku vypalovaní. . .Komunikace s transsexuálem, kdy už skutečnost je naprostou banalitou, kterou není nutné nějak řešit. A nechtěl bych opomenout kameru. Pět bez výčitek.

Jeremiah Johnson (1972)

Krásné kino. Prostředí-scenérie, obsazení, vybudovaný příběh a R.R. Takhle vidět Ameriku je pochoutka. Už těžší je představa, že tu zem přivandrovalec ukradl.

Vše je ztraceno (2013)

Síla v minimalismu prostředí, děje, hereckého kumštu R.R. S ohledem na dnešek a všemocnou techniku, tak zde jde jen o pouhé, ale zásadní přežití, bez přehnaných, zoufalých gest. Pět!!! Jen na okraj, zajímal by mne dokument o natáčení.

Podzim Cheyennů (1964)

Asi je chybou vidět film dnešním pohledem, když vznikl v době, kdy se indiánky točily jinak. Všichni působí navoněně, což nebylo na žádné ze stran. Každopádně je to jeden z těch, který se snaží vytvářet obraz omluvy za ukradený kontinent popisem jedné události. Tím ji nesnižuji, ale na mne je to málo i dnes. Přehrávání a topornost daná dobou vzniku a stylem. Ze stejné doby jsem viděl lepší "kina".

Fitzcarraldo (1982)

Bláznivé už v myšlence. Osobně jsem si myslel, že scéna s parníkem bude nějak "vošulená", ale klobouk dolů. Na tohle sehnat peníze. . . Každopádně spousta krásných scén podmalovaných klasickou operní hudbou. Řeka, prales, domorodci. Klaus K. zahrál bez ztráty kytičky. Měl jsem obavu, zda C.C. nebude faulem do prostředí a nad rámec nutného, ale opak byl pravdou. Fakt jsem si tu šílenost užil a průjezd parníku peřejemi je také masakr. Poslední scény jsou podtržením snahy a vysněného cíle. Nebojím se dát plnou palbu hvězd.