Reklama

Reklama

Bohatýr Aljoša

  • Česko Aljoša Popovič a Tugarin Změj (více)

Dávno, dávno již tomu, co před ruské město Rostov přitáhla obávaná Tugarinova armáda. Nemilosrdný vojevůdce požadoval, aby mu město vydalo své zlato, nebo pozná jeho hněv. Jeden kněz v Rostově však měl syna jménem Aljoša. Nebyl sice z nejchytřejších, ale určitě to byl nejstatečnější junák ve městě. Aljoša věděl, že je čas zastavit Tugarinovu krutovládu, a tak shromáždil celé město a přednesl jim svůj plán: Rostované schovají své zlato do jeskyně nad městem, nalákají Tatary dovnitř a vchod do jeskyně zatarasí velikým balvanem. Celé město Aljošu nadšeně oslavovalo jako svého hrdinu. Všechno šlo jako na drátkách, avšak veliký balvan se skutálel dolů z hory a poničil celé město, zatímco Tugarin a jeho armáda utekli i se zlatem. Rostované chtěli nebohého Aljošu zabít. Zahanbený Aljoša přísahal, že získá zpátky zlato i svou dobrou pověst. Ve společnosti svého oddaného strýce, překrásné snoubenky, její protivné babičky, odevzdaného oslíka a nesmírně sečtělého a upovídaného koně překoná Aljoša rozbouřenou řeku, zakoktá se ve společnosti obstarožního bohatýra, spadne do hluboké, temné jeskyně, zaplete se do zuřivé bitvy, zkrotí lakotného vévodu, utká se se svým úhlavním nepřítelem a vrátí se domů jako legendární bohatýr. A všechno je to pravda. Naprostá. (Česká televize)

(více)

Recenze (29)

pekas 

všechny recenze uživatele

No DJ Obelixi, já žádnou paralelu koně se Shrekovským oslem nepozoroval ani náhodou. Pohádka je v takovém velice svérázném a odlehčeném stylu. Synátora hodně baví a rodiče neutrpěli újmu ani při několikerém sledování s ním. Takže proč ne 80%? Po dalších shlédnutích (ano jde to u nás často) ještě zvyšuji. Ten humor je takový laskavý a kdo napsal český překlad, má u mě velikou pochvalu. Ty krásné věty, užívané v průběhu celého příběhu mě moc těší. A když já chválím českou verzi, to je svátek! Dávám rovných pět (a vyhrávám dvě půlcarství : )). ()

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Historická rozprávka z Ruska o putovaní partie z Rostova. Veľmi príjemné postavičky ako pokrivená babka, verný a múdry starý chlapík Tichon, mladé dievča, ktoré bolo zaľúbené do bohatiera a bolo ho ochotné všade nasledovať, flegmatický osol a bláznivý hovoriaci kôň ako zo Shreka. Samozrejme, prostý chudobný ľud, ktorý kade tade však nejaké zlato mal, úžernícky sa správajúci vládca Kyjeva, škaredí, malí a bojovní kočovní lúpežníci zo stepí s veľkým a silným vládcom Tugarinom, lišiacky cigáni, malý a starý bohatier vo veľkom dome a mladý a silný, ale nemotorný bohatier Aljoša. Na rozprávke je vtipné, že on vlastne bol hrdinom svojimi rozhodnutiami, než skutkami, tie vykonali väčšinou jeho parťáci. Sem tam som si pripadal, že mnoho z tých heftov je starých a okukaných, ale malo to aj veľa originality, na ktorých som sa bavil. Mimochodom, chcel by som sa vedieť rozcvičovať ako Aljoša. Sem tam som si však pripadal, že sa to dosť inšpirovalo Amerikou, najmä kopa zlata mala na sebe odtlačok 2Garin 1234, čo je akoby odkaz na anglické two, pričom v ich jazyku sa dva číta podobne ako to naše. Nepripadala mi síce táto rozprávka ako kópia niečoho, ale zároveň mi ani nepripadala až tak ruská. Je to priemerná pohodička. ()

Reklama

DJ Obelix 

všechny recenze uživatele

Ruská variace na Shreka se zachováním tradičního ruského nádechu? Ale ano, jde to a kupodivu velice dobře. Tento snímek běžel na České televizi absolutně neohlášen v čas, kdy by člověk čekal nějakou infantilní dětskou papundeklovku, ale jaké bylo mé překvapení, když jsem se přistihl, jak tento východní počin hltám a příjemně se bavím. Inspirace Shrekem je do očí bijící především v postavičce Aljošova bohatýrského koně, což je Oslík jak vyšitý. Nutno ovšem říci, že je podobně jako jeho předobraz třeskutě vtipný a některé jeho scény jsou na plné hodnocení. Musím podotknout, že Aljoša má hezkou 2D animaci, takže je to docela příjemná změna po všech realistických 3D animákách. Příběh o záchraně vesnice, uvědomění si skutečných hodnot atd. atd. (však to všichni známe) příjemně odsýpá a vy se díky jeho přiměřené stopáži určitě nudit nebudete. Jedno z nejpříjemnějších animovaných "překvapení" poslední doby :-) ()

Blizzard 

všechny recenze uživatele

Okouzlující bohatýr Aljoša Popovič a jeho otec kněz se díky nevydařené pasti na tatarské nájezdníky, v čele s obrem Tugarinem, který svou podobou připomíná přerostlého Obelixe, vydávají získat zpět jejich zlato patřící městečku Rostově. Jeho stopy následuje i milá nevěsta Ljubava, kterou zas doprovází její babička. Jak už to tak na dobrodružných výpravách v pohádkovém světě bývá, potkají i kouzelného mluvícího koně, který si svou ironií a drzostí nezadá s oslíkem ze Shreka. Vše je zasazeno do klasického kresleného a bohatě barevně podaného prostředí vyobrazeného v 2D animaci. Trochu nadprůměrná oddychová pohádka s provařeným námětem, která ale rychle uběhne a díky několika podařeným pasážím, především zásluhou vtipného mluvícího koně, je příjemným zpestřením v dnešní době komerčních 3D animáků. (7/10) ()

duklak2 

všechny recenze uživatele

Aljoša je hrdina. Je ztělesněním bojovníka. Je to člověk, který bojuje. Tento animák je jednohubka na víkendové odpoledne. Rusové se snažili. Mohou ho zhlédnout jak děti, tak i dospělí. Jsem rád, že nedávno vyšel v levných DVD. Mohu doporučit všem rodičům, kteří se chtějí se svými dětmi chvíli bavit. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (1)

  • Tugaři, kteří v tomto filmu hrají hlavní záporáky, byli jedním z tehdejších tatarských kmenů žijících na ruském území. Tataři byli (a stále jsou) etnickou skupinou bez vlástního státního útvaru vyznávající převážně sunnitský islám, především ve středověku představovali hrozbu pro tehdejší severní, východní, jihovýchodní a střední Evropu. Dokonce se za dob vlády Václava I. a Přemysla Otakara II. dostali až do českých zemí, konkrétně na Moravu. (Marasuchus17)

Související novinky

Megahity z Moskvy

Megahity z Moskvy

19.04.2009

Co takhle na chvilku odvrátit zrak od Hollywoodu? A když už, proč se nemrknout rovnou pod Ural. Rusové zase jednou stojí v dlouhých frontách před pokladnami kin. Důvod? Historický velkofilm Taras… (více)

Reklama

Reklama