Sychravé seattleské svítání připravilo detektivovi Lonu McQovi (John Wayne) opravdu nezapomenutelné ráno. Nejprve ho probudí zvonění telefonu se zprávou, že jeho parťák byl vážně postřelen a dva další policisté byli zavražděni přímo na ulici. A ještě než se stihne posadit za volant, kdosi se mu dobývá do auta a z druhé strany přístavu po něm dokonce střílí nájemný vrah. Kapitán Klosterman (Eddie Albert) je přesvědčen, že za útoky na policisty stojí anarchisté. McQ si je ale jistý, že rozpoznal rukopis drogového barona Santiaga, který se mstí celému oddělení za nedávné zátahy proti dealerům. Vydává se proto řešit případ na vlastní pěst, ale aby se dostal až k vrahovi svého přítele, je třeba si ušpinit ruce... John Sturges a John Wayne, dvě největší westernové legendy 50. a 60. let, se poprvé sešli až v roce 1973 při natáčení detektivního thrilleru Lon McQ. Pro hvězdu Ria Brava to byla vůbec první role policisty, přestože již dříve dostal Wayne nabídku zahrát si třeba Drsného Harryho. Naopak režisér Sedmi statečných byl zvyklý pracovat s různými žánry, jako Lona McQ si ovšem původně představoval svého dvorního herce Stevea McQueena – ten však s díky odmítl. Namísto volného pokračování Bullittova případu tak shodou různých náhod vznikl snímek chvílemi připomínající spíše klasické noirové detektivky. (Česká televize)

Han22

Wayna mám rád, ale to že si těsně před smrtí střihnul pár kriminálek se mi moc nezdálo. Kupodivu to ale dopadlo výborně. Lon McQ yšetřuje smrt parťáka, který před ní zabil dva policajty (což víme my, ale ne hrdina). Dostává se na drogovou stopu, objevuje jasného podezřelého drogového mafiána, ale ke konci přichází pár docela nečekaných zvratů (cukr mě dostal) a kdo za tím stojí mě docela překvapilo. Jinak Wayne se sice nerve, ani neběhá, ale střílí mu stále dobře a s fárem si rozumí stejně jako s koněm. Oproti westernům ubylo bodrosti, humoru, otcovských rad a také akce. Zato přišla celkem hutná městská krimi s výbornou atmosférou a pár překvapivými zvraty. A nějaké té akce se také člověk dočká, zejména finále s autohoničkou a UZI na pláži je perfektní. Mám tenhle subžánr krimi rád a Wayne do ni zapadl, takže proč ne; 4*. ()

Disease

Nekomplikovaný příběh ala drsná škola, kde je sice výborná atmosféra, ale ne moc dobří herci. Od Sturgese jsem zvyklý na lepší kousky. ()

MickeyStuma

Poněkud slabší thriller z počátku 70. let se stárnoucí hvězdou westernových snímků Johnem Waynem v hlavní roli inteligentního detektiva Lona McQa. Ten představuje typického drsného policejního chlapíka vydávající se pomstít smrt svého přítele, během čehož porušuje veškeré policejní předpisy. Spravedlnost v tuto chvíli je pouze ta jeho osobní. Jenomže omšelost amosféry, absence napětí a vůbec podivné ztvárnění onoho detektiva nutí jeho drsnému charakteru nějak nevěřit. Zkrátka tomu chyb patřičný šmrnc. Snímek je hodně podobný strhujícímu počinu ´Drsný Harry´ (1971) s Clintem Eastwoodem v hlavní roli, kterou John Wayne před ním odmítl. Později toho litoval a tak těžko říct, jestli Lon McQ neměl být náhradou. Možná tímto snímkem mohlo jít i o herecké zařazení vedle zmíněného Clinta Eastwooda a Jamese Bronsona, kteří od spaghetti a západních westernů přešli na civilní thrillery a akční žánry. No, nepovedlo se. Každopádně v rámci jeho filmografie snímek alespoň fanouškovsky stojí za zhlédnutí už jen ze zvědavosti. Nadšení však z toho nevzejde. ()

tranquill

"Lidi, co jsou součástí systému, jsou vždycky ve výhodě!" Účast Johna Wayna pro tuhle krimi žádnou výhodou nebyl. Jedním okem tam, druhým ven. ()

Martensson35

Lehce braková "post-noir" detektivka, šířící zatuchlý odér sedmdesátek. Bohužel není tak učesaná jako Bullitův případ ani tak syrová jako Drsný Harry. John Wayne nahodil svůj herecký standart, který neurazí ani neoslní, ale díky němuž se dá snímek aspoň dokoukat. Pravda je, že už byl na úlohu akčního samotáře dost starý, i když už vidět ho v něčem jiném než ve westernu je samo o sobě svátek. Film má pár dobrých scén, závěrečná honička/přestřelka na pláži je fajn a vidět Duka mávat kolem sebe tak cool zbraní jako je Ingram namísto perkusního šestiraňáku je zvláštní pocit. Bohužel film zanechá leda dojem, že by to zrovna Sturges mohl natočit lépe. ()

Amonasr

Typicky americké krimi - střílečky, honičky aut, neprůstřelný a nerozbitný policajt samorost a zločinci přímo mezi policisty. A překvapení v nejbližším okolí na závěr. Nic, co by nějak přesahovalo daný žánr, ale natočeno vcelku poutavě, bez hluchých míst. Prostě americký standard. ()

Blazkowicz

Pravé a nefalšované sedmdesátky, které z toho smrděly na sto honů. Zápletka dobrá, Wayne působí jako takový klidný drsňák. Samozřejmě to bylo klasicky až moc strnulé a rozvláčné, takže občas trochu nuda. Jinak bych dal i lepší hodnocení. 3+* ()

ostravak30

John Wayne je pro mě zkrátka symbolem westernu a vidět ho v jiném žánru pro mě stále znamená dlouho si zvykat. Film navíc připomíná místy žánr noir. John Sturges v něm hojně upozorňuje na problém drog a navíc propojenosti drogových kartelů a policie. J. W. ale působí poněkud unaveně a již není tak svižný ačkoli se snaží seč mu síly stačí. Trochu mi ale připomíná Rogera Moora ve filmu Vyhlídka na vraždu. Pořád je to kvalitní herec, ale působí to zvláštně. ()

Aniki

No, popořadě. Za prvé se jedná o jednu z toho menšího počtu krimi záležitostí sedmdesátých let, kde se používají tzv. reálné triky. Čili, krev je krev, opravdu teče a dělá louže, zločincům se v kabátech dělají díry a kousek od Wayna dokonce vznikne krásný důlek od kulky v rámu auta, tedy potud pecka. Bohužel velkým minusem je zde právě velkej medvěd John. Moc mu to nejde, ani není bůhvíjak sympatickej, prostě takovej oteklej melounek. Druhým průserem je zde potíž s tím, že snímek vůbec nedrží režijně pohromadě. Jako by to byla slepenina jednotlivých samostatných scén, byť velmi slušně řemeslně natočených. Za ty scény a samopal Ingram dávám třetí hvězdu, ale víc ani ťuk. ()

nanamarak1

Pomalá a nepříliš zajímavá detektivka, ve které se už notně přestárlý Wayne zaplete do obchodu s drogama. Technické aspekty filmu jsou samozřejmě v pořádku, teče tu i krev, ale proč to pan scénárista natáhnul na 2 hodiny, to mi hlava nebere. Italskej thrash Poslední žralok, kterej jsme zkouknul předtím, mě bavil víc, a to má poloviční hodnocení co McQ. 50% za snímek a 5 % za funky hudební podmaz. 55% ()

PTuranyi

Výborná detektívka s drogovou zápletkou a prekvapivým rozuzlením. Starnúci ale stále čulý John Wayne si medzi natáčaním Roostera Cogburna a Cahilla U.S. Marshala odskočil zahrať drsného policajného detektíva. Ide mu to skvele aj keď pod maskou detektíva stále skrýva odvážny kovboj, ktorý však namiesto zlodejov koní naháňa miestneho mafiána obchodujúceho s drogami pod domnienkou, že má na svedomí smrť jeho parťáka. Hlavu sa mu opäť snažia plesť ženy, ale to že sa pletie on sám scenár dobre zakrýva až do konca. Produkcia je kvalitná a Elmer Bernstein odviedol skvelú prácu, takže som sa cítil ako pri sledovaní seriálu Profesionáli. 70% ()

gizi

Přednosti filmu - velmi dobrá hudba a auto green hornet, slabiny - absolutně nevhodný hlavní hrdina, příběh taky nic moc. 65%. ()

FormerSkyblu

Konečne jeden film zo starej dobrej americkej školy 70. rokov, ktorý som doteraz nevidel.  John Wayne, ktorého kolty viseli vždy „proklatě nízko“, si v jednom zo svojich posledných snímkov zahral drsného detektíva zo Seattle a bola to parádna jazda, ktorú som si užíval. Z anotácie sa človek dozvie, že túto úlohu mal dostať pôvodne Steve McQueen, lebo film má podobné parametre ako legendárny Bullitov prípad. A automobilové naháňačky (rovnako ako hudobný doprovod) sú fakt cool. Ako tá prvá za autom z práčovne (odnášajúcim domnelé drogy) cez estakády, ešte viac záverečná na vlnách Pacifiku. Medzitým scénka ako dva tracky drvia auto hlavného hrdinu, ktorého zachránia v poslednej chvíli blížiace sa policajné sirény... A samopal Ingram s krátkou hlavňou je tiež pekná a hlavne účinná hračka... Za toto všetko to nemôže byť menej ako plný počet. - Big John bol fakt Pán Herec! ()

BGH

V rámci doby a žánru velmi povedené. Je tam všechno, co člověk od sedmdesátkové americké krimi očekává... hodný a zlí poldové, nádherný káry, špína města, trocha romantiky, střelba, honičky... Slušnej příběh, jen ten Wayne už byl na roli trošku starej... Ale rozhodně dobovej nadprůměr. ()

CaptainPixel

Umakart, pejzy, hippies, silnicni parniky a MAC10. Pro fanousky Kojaka nebo Columba je tohle povinnost, Mimochodem, to neni Mustang, ale Pontiac TransAm, sakra :) ()