Pán času

• Velká Británie Doctor Who
Velká Británie, (2005–2024), 155 h 17 min (Minutáž: 42–88 min)

Režie:

Graeme Harper, James Strong, James Hawes, Joe Ahearne, Charlie Palmer (více)

Předloha:

Charles Dickens (kniha)

Peter Capaldi, Matt Smith, David Tennant, Jodie Whittaker, Ncuti Gatwa, Christopher Eccleston, Billie Piper, Karen Gillan, Arthur Darvill, Catherine Tate (více)

Série(14) / Epizody(187)

Recenze uživatele Milano33 k tomuto seriálu (149)

Konec času - 2. část (2010) (S04E18)

Počas diania často dochádzalo ku kombinácii epických a dojemných momentov. Ale gro tohto snímku boli jednoznačne posledné minúty, ktoré vás nie len emocionálne zasiahnú, ale i z vás obratom vyžmýkajú vedro sĺz. Keď už všetko naznačuje tomu, že to predsa len pre Doctora dobre dopadne, zrazu započujete štyri ikonické údery do dverí a táto ilúzia sa rozplynie. Srdce sa vám náhle úplne zastaví a mráz vám prebehne po chrbte. Celá miestnosť znenazdania utíchne a čas sa ako keby zastaví. Doctor v Davidovom podaní podáva svoj životný výkon, keď iracionálne podľahol emóciám. Doctor je zdecimovaný a s nervami v koncoch z toho, ako sa to všetko obratom ruky okolo Wilfa pokazilo. Doctor však vedel, čo musí urobiť, a týmto nám započala táto neskutočne dojemná a srdcervúca rozlúčka. Táto emocionálna horská dráha je nadpozemsky silná a intenzívna, že sa ani plaču neubránite. A po zavŕšení tejto poslednej rozlúčkovej a nostalgickej púti je Doctor za sprievodu dojímavej piesne uložený do spánku. A ako pieseň doznieva, tak aj lúčenie s Davidom Tennantom vrcholí. Aj Saxonova obeta, keď zachránil Doctora, bola silná a mala na mňa dosť podobný účinok, hoci slabší. No,som veru zvedavý, čo nám ďalej predvedie Matt Smith, čoby nový Doctor. ()

Jedenáctá hodina (2010) (S05E01)

Tak na nového Doctora si vôbec nemusím zvykať, keďže je naprosto boží! Doctor v Mattovom podaní je vážne vyšinutý, čomu ma doháňalo k nekontrolovateľným záchvatom smiechu. S nim to bola jedna epická a zábavná jazda, ktorá bola priam až k poblázneniu. Však jeho úvodná návšteva škótskeho dievčatka Amelie Pond prekypovalo Doctorovym zdravým šialenstvom. Ja sa Matta Smitha skrátka neviem nabažiť, rovnako ako jeho spoločníčky Amy, ktorá nám z roztomilého dievčatka vyrástla na prekrásnu a pôvabnú ženu. Karen Gillan je naozaj nádherná, tá jej pekná tvárička a do toho tie jej prenikavé oči, ryšavé vlasy a pehy, i jej sexy škótsky akcent jej zostal. Matt a Karen majú spolu úžasnú chémiu, čo je základom dobrého vzťahu. A najkrajšie sa to zužitkovalo pri tej silnej záverečnej scéne. Som očarený! ()

Stvůra z podpalubí (2010) (S05E02)

Matt Smith a Karen Gillan to i naďalej spolu neskutočne ťahajú! Chémia medzi nimi je skvostná a vzťah Doctora s Amy sa naprieč celou epizódou veľmi pekne buduje a vrství. Žiaľ, dôjde medzi nimi aj k prvému rozkolu, keď sa Doctor sklame v Amy, že sa dobrovoľne rozhodla vzdať časti svojej pamäti kvôli do neba volajúcej dilematickej a patovej situácií. Lenže dokonalá Amy nakoniec prišla s rozumným riešením, čím si znovu získala Doctorov rešpekt a obdiv, a všetko to bolo zakončené dojemným objatím. Tomu ešte však predchádzal dosť pohnutlivý rozhovor. A tiež musím sa priznať, že na Karen Gillan milujem jej nádherne sýte oči, ktoré sú jednoducho pohlcujúce. Tie jej krásne očká ma priam až hypnotizujú tým, ako Karen vie intenzívne udržovať očný kontakt, podobne ako aj jej mihanie očnými viečkami. ()

Vítězství Daleků (2010) (S05E03)

Doctor a Amy sa vracajú späť do minulosti na pomoc premiérovi Winstonovi Churchillovi. Tam sa Doctor stratáva so svojimi úhlavnými nepriateľmi Dalekmi, čo robilo celú záležitosť pre Doctora osobnou. Ku návratu a najmä plánu Dalekom mám určité výhrady a tentokrát to bolo na môj vkus dosť slabo spracované, miestami dokonca až odfláknuté. Dalekov si mali radšej šetriť na neskoršie časy, tu sa nám iba zbytočne ukázali a ani nič extra veľké nám nepredviedli. Každopádne, každá jedná scéna medzi Doctorom a Amysa sa mi jednoducho páčilia, najmä ten záverečný moment stál naozaj za to. A Amy musím určite uznať to, že skutočne nádherne dopĺňa Doctora, keďže je taká, súcitná, empatická a senzitívna, čím sa stáva ešte viacej sympatickejšou postavou. ()

Čas andělů (2010) (S05E04)

Po epizóde Blink som nečakal, že príde i na ďalší takýto neskutočne atmosférický zážitok a to v podobe tejto hororovej epizódy, ktorá by sa dala pokladať za duchovné pokračovanie práve "Blink". S plačúcimi anjelmi bolo o dychberúcu zábavu postarané, zase sme sa dočkali do dokonalosti vycibreného napätia a hutnej atmosféry. Tie sekvencie v tých jaskynných chodbách a katakombách boli tiež mimoriadne desivé, keďže sa plačúci anjel mohol schovať a vmiesiť medzi ostatnými sochami a tak často dochádzalo k nepeknej zámene. Tu však prichádza twist, kedy sa dozvedáme nepríjemné odhalenie o sochách. A tá mrazivá scéna, kedy chudinka Amy nemohla žmurknúť v prítomnosti anjelskej projekcie, bola silná. Na jej očiach bol vidieť strach, čo krásne zvýraznilo jej už teraz výrazné očká. Karen je báječná! ()

Z masa a kamene (2010) (S05E05)

Atmosférická podívaná naďalej pokračuje a s každým jedným prestrihom vás blížiaci sa plačúci anjeli napĺňajú strachom. Taktiež sa nám do tohto intenzívneho zážitku priplietla puklina v čase. Skrz túto trhlinu sa predieralo časové pole, ktoré malo za cieľ zničiť realitu, čo Doctor nemohol dopustiť a tak ju nakŕmil práve anjelmi. Chudinka Amy si toho musela tentoraz veľa pretrpieť, bolo mi jej tak veľmi ľúto. Scény medzi Doctorom a Amy boli vôbec tie najsilnejšie a moment, kedy Doctor vykúzlil ten čarovný úsmev na Amynej tvári, sa pre mňa už stal pamätným. A tá záverečná šťavnatá scéna bola čerešničkou na torte, keďže u Amy sa prejavil sexappeal a dravosť, čo bolo veľmi sexy a zábavné. Karen Gillan je neskutočne prekrásna herečka a právem pri scéne s Doctorom sa predviedla v jej plnej kráse. ()

Upíři benátští (2010) (S05E06)

Doctor je stále v šoku z jeho nedávnej skúsenosti s Amy, kedy sa s ňou málom zaplietol, pretože ho Amy pobozkala a zvádzala. A musím povedať, že Doctor nezvolil ten najvhodnejší spôsob, ako sa podeliť o túto spoločnú aféru s Amynim snúbencom Rorym. A aby Doctor vyžehlil tento Amyn úlet, rozhodol sa vziať oboch snúbencov do romantických Benátok, do tohto okúzľujúceho mesta na vode. Však Benátky boli odjakživa synonymom romantiky a preto Doctor dúfal, že odrážajúce sa lúče na vodnej hladine ich príjemnú k tomu, aby zažehnali predmanželskú krízu a zase si našli k sebe cestu, čo sa aj nakoniec stalo. Avšak čoskoro nám do toho vstúpia upíri, čo Doctora a Amy tak nesmierne nadchne, že sa obaja ihneď zapália pre vec. Tu sa nám zase ukázala, aká iskrivá chémia panuje medzi Doctorom a Amy. ()

Amyina volba (2010) (S05E07)

Neskutočne komplexná snová epizóda, kde do poslednej chvíle netušíte, či sa práve naše postavy nachádzajú v sne alebo v skutočnosti. Dokonca i koniec zostáva byť dosť vágnym, pretože akonáhle nadobudneme zdania a pocitu bezpečia, táto ilúzia sa ihneď rozplynie, a vykľuje sa z toho ďalší fiktívny sen. Prelínanie sa medzi dvoma svetmi bol skutočne fascinujúci spôsob, ako nám odvyprávať tento úchvatný príbeh. Začne nám to tým, ako Doctor, Amy a Rory zdieľajú spoločný sen o budúcnosti, ktorý i napriek celkovej realistickosti, Doctor pokladá iba za psychickú epizódu. Lenže Doctor sa nemohol viacej mýliť a z preskakovania z jednej reality do druhej sa ironicky čoskoro stál periodický jav. Tu nám na scénu nastupuje Dream Lord, ktorý bol strojcom všetkých týchto ilúzií a bludov, ktoré len vytvorili klamné zdanie, že je niečo skutočné. Práve on pre Doctora a spolok pripravil tento intenzívny a psychicky zaťažujúci zážitok, na ktorý už do smrti nezabudnú kvôli tomu, ako účelovo im zamotal hlavy. Veľmi chytro od nich odvádzal pozornosť, čím zakryl očividné, taktiež žiadal, aby si zvolili medzi snom a realitou. Postavy sú nútené si klásť veľmi dilematické a osudové otázky, ako napríklad: "čo je sen a čo je realita?", "ako ich od seba odlíšiť?", "a čo si vlastne zvoliť, nebolo by predsa len lepšie žiť vo vysnívanom svete?". K vyriešeniu tejto záludnej dilemy citeľne prispeje rozlúčková scéna medzi Amy a Rorym, ktorá bola kvôli Roryho smrti naozaj dojemná. Tu si prvýkrát Amy uvedomila, čo k svojmu snúbencovi vo skutočnosti cíti a až predstava, že ho nadobro stratí, jej konečne naplno otvorila oči. I keď Dream Lord si na konci priznal porážku, stále všetko zostávalo na uhle pohľadu, keďže v podstate aj tak dosiahol svojho. ()

Hladová Země (2010) (S05E08)

Akonáhle Doctor zahliadne obrovitánsky vrt, nedokáže si pomôcť a tak ho musí navštíviť. Tam však došlo k nehode a pod Doctorovimi a Amynimi nohami sa zrazu začala prejavovať seizmická aktivita, čo viedlo k zosuvu pôdy. Do jednej takejto prepadliny sa žiaľ chytila aj Amy, ktorá s posledných síl sa držala Doctora a so strachom a slzami na očiach sa len prizerala na to, ako ju zem ťahá ku dnu. Doctor to tiež veľmi ťažko niesol, keďže v tú chvíľu nemohol nič spraviť pre Amynu záchranu. Toto bola skutočne velice dojímavá scéna, ktorá ma emocionálne vážne vyťažila. Doctor sa však drží nádeje, že Amy tam stále ešte niekde je, a tak svoju motiváciu preniesol do produktivity. Matt Smith túto epizódu neskutočne ťahal a Doctor samotný bol pilný ako včielka. ()

Chladnokrevní (2010) (S05E09)

Základnou premisou bolo, že hŕstka ľudí narazila na ďalšiu pozemskú civilizáciu, ktorá drieme pod zemským povrchom. Každopádne, najviac túto epizódu vytiahli až záverečné momenty, ktoré boli neskutočne dojímavé a emotívne. Totiž chudák Rory sa obetoval, aby uchránil Doctora pred smrteľným zásahom. Tieto bolestivé chvíle najsilnejšie vzali Amy, ktorá nechcela Roryho za žiadnu cenu opustiť. Lenže Doctor miesto toho, aby sa snažil utíšiť trúchliacu Amy, musel ju nasilu vziať späť do TARDISu a Roryho ponechať napospas trhline v času. Toto bola asi najkrutejšia smrť, akú si môžete predstaviť, jednalo sa o úplné a kompletné vymazanie z času. I keď sa Amy úpenlivo snažila držať spomienky na svojho milého, čím by uctila jeho pamiatku, nakoniec však poľavila a tým definitívne naňho zabudla :'(. ()

Vincent a doktor (2010) (S05E10)

Neskutočne krásna a dojemná epizóda! Doctor a Amy sa vydávajú po stopách Vincenta van Gogha a nielenže vidia na vlastné oči jeho tvorbu, ale aj spoločne s nim precítia to, čo Vincent vložil do svojich umeleckých veľdiel. Jeho umelecká tvorba ma naprosto vtiahla do seba a plne som si vychutnával tú abstrakciu a estetickú krásu. Vinny do svojich malieb pretavil vlastné pocity, ktoré boli často mimovoľné a impulzívne. Tie jeho spontánne nálady a emócie dominovali v jeho skvostných maľbách a práve jeho nevšednosť vo mne utvorila nezabudnuteľný dojem, ako vnímať expresionizmus a impresionizmus. Vinnyho jedinečný pohľad na svet zmenil aj mňa. A tie záverečné minúty boli tie vôbec najsilnejšie a nahromadili vo mne toľko emócií. Tento nekontrolovateľný nával emócií ma úplne obmäkčil a rozplakal. ()

Nájemník (2010) (S05E11)

TARDIS sa z ničoho nič sám zasmyčkoval, pri čom Amy zostala na palube, zatiaľ čo Doctor je nútený pobudnúť osamote na Zemi. Doctor sa rozhodol splynúť s davom a preto sa aj začal chovať ako normálny človek. Bez Amy by to samozrejme nešlo a na diaľku mu poskytovala cenné rady. A som rád, že Doctor svoj vkus nezaprel a ponechal si motýlika, však veru motýliky sú cool! Doctor ako spolubývajúci a to skĺbiť s jeho bizarných správaním a o zábavu bolo postarané. Predovšetkým na futbalovom ihrisku si to Doctor poriadne dával. Matt Smith to skrátka svojím bláznivým herectvom naprosto predal! I mysteriózny nádych sa tu našiel, keďže horné poschodie nebolo nakoniec umiestnené ani v našej realite. A tie vypuklé Amyne oči na konci, keď objavila zásnubný prsteň, wow! Som zvedavý, ako si to Amy vyloží. ()

Pandorica se otevírá (2010) (S05E12)

Celé nám to začne znepokojivým výjavom od samotného Van Gogha, ktorý svojou maľbou TARDISu predostrel predikciu budúcnosti. O tomto zjavení dala Doctorovi vedieť River, s ktorou sa stretávajú v Rimanmi okupovanej Británii. Tu začne postupne na povrch presakovať príliš očividná spojitosť s Amy a dosť útržkovito sa nám začína všetko vyjasňovať. Totiž sa ukázalo, že upriamením pozornosti na Amy a pomocou jej pamäťového odtlačku, bolo možné chytiť Doctora do Pandorici. Celé to smerovalo k Doctorovemu uväzneniu, avšak vyústilo to totálnym kolapsom udalostí. Na druhú stranu, Doctorova reč bola ozaj epická a užíval som si toho, ako tam na všetkých sebavedome kričal. Amyna snaha si rozpomenúť na Roryho bola velice dojemné a keď sa tak konečne stane, hneď nato sa s nim musí rozlúčiť, chudinka Amy. ()

Velký třesk (2010) (S05E13)

Spektakulárne finále, Matt Smith si to neskutočne dával. Jeho neprestajné preskakovanie naprieč rôznymi časovými rovinami bolo jednoducho úchvatné. Nesmierne ma bavili tieto časové hrátky a cestovanie v čase tam a späť. Doctor sa pokúsil o nemožné, keď zinscenoval druhý big-bang, aby nastal reboot celého vesmíru. To však Amy nechce akceptovať, keďže to malo zahrnúť i stratu Doctora, a preto rozlúčkové scény medzi Doctorom a Amy boli tak veľmi dojemné. Ten ich pohnutlivý rozhovor ma úplne obmäkčil a keď započal Doctorov obetavý akt, slzy len tiekli. Aj scény, ktoré nasledovali, nenechali ani na chvíľu oči suché. Amy v svadobných šatoch bola prekrásna a jej opätovné spomenutie si a znovu stretnutie s Doctorom bolo velice dojemné. Momenty to boli teda silné a emócie nimi krásne rezonovali. ()

Vánoční koleda (2010) (S05E14)

Podarená adaptácia vianočnej klasiky, akou je práve Vianočná koleda. Podarilo sa skvelo zachytiť najdôležitejšie atribúty tohto diala, je to takisto obsiahle, zamysleniahodné a má to hneď niekoľko rovín. Aj keď išlo o rozprávku, bolo to primerane temné a smutné. Divák je nútený rozjímať nad celkovou komplexnosťou človeka a jeho existencie, keďže záverom bolo, že i keď čas sa zmeniť dá, človeka už tak ľahko nezmeníš. A všetko toto postavilo Doctora do ťažkej pozície a tak sa stal akýmsi prostredníkom, ktorý pre nápravu krivdy musel nasadnúť do TARDISu a cestovať späť v čase. Rovnako i svojou nápaditosťou a predstavivosťou sa Doctor Who zase prekonal. Bolo podmanivé sledovať ryby, ktoré plávajú v kryštalizovanej hmle. V podstate to vzbudilo pocit ako keby lietali, čo bol fascinujúci pohľad. ()

Nemožný astronaut (2011) (S06E01)

Začne nám to dosť slušným westernovým vibeom, dokonca si Doctor poriadil kovbojský klobúk Stetson, ktorý je ako inak cool. Doctor po svojich bláznivých dobrodružstvách si zvolal celú partu k sebe, ktorú nato šokoval svojou náhlou smrťou. Toto bol vážne silný a bolestivý moment a Amy to znášala veľmi ťažko, takmer sa z toho psychicky a emocionálne zložila. Každopádne, v tu samú chvíľu začne v nás čosi dýchať a klásť si otázky. Rástol vo mne záujem vedieť totožnosť záhadného kozmonauta, avšak to, že Doctor dôveroval najviac sebe bolo snáď očividné. Takže netrvalo príliš dlho než sa Doctor zase objavil v plnej jeho paráde. Matt Smith pri stvárnení Doctora zas a znova exceloval. A tá scéna, kedy sa Doctor promenádoval v Bielom Dome, bola nesmierne podarená. Aj za Marka Shepparda som veru rád. ()

Den Měsíce (2011) (S06E02)

Úvod bol pekne prekombinovaný, zaujímavo chaotický a parádne si pohrával s mysľou diváka. Canton v podaní Marka Shepparda nesklamal a zahral nám solídne divadielko, ktoré Doctor krásne naaranžoval. A keď počiatočné zavádzanie konečne pominulo, došlo hneď na niekoľko zábavných momentov s Mattom Smithom. Taktiež si dosť slušne poradili so skutočnosťou, že po uzretí záhadných mimozemských bytostí dôjde k automatickému výpadku pamäte. Vysporiadať sa s touto vrtkavou výzvou bolo aj pre Doctora tvrdím orieškom. Dosť sa nám to zamotá aj s odhalením, že stoja proti obávanej Silence. A záverečný stret s týmto desivým Tichom bol jednoducho epický. Len tak mimochodom, sekvencie v sirotinci boli tiež poriadne mrazivé. A ku koncu sa Rory začal cítiť ohrozený Doctorom, keďže nevie, ako na tom je s Amy. ()

Kletba černé skvrny (2011) (S06E03)

Začalo nám to dosť vo štýlu Piráti z Karibiku, máme tu pirátsku loď a na nej nalodených pirátov. A Amy ako pirátska bola neskutočne skvostná a sladučká. Karen Gillan bola veľmi rozkošná a docela aj badass v tom pirátskom odeve. Taktiež tu máme budované skvelé mystično so slušnými nadprirodzenými. Ale netrvalo dlho než sme z fantasy prostredia prehupli do Sci-Fi žánru. Akože nápad to nebol zlý a vidieť vesmírnych pirátov bolo luxusné. Avšak mojimi najobľúbenejšími momentmi tejto epizódy boli pohnutlivé scény medzi Ameliou a Rorym. Počnúc dojímavým rozhovorom, kedy Rory vložil svoj život do Amynich rúk a nadväzujúc oživovacou scénou, ktorá bolo podobne emocionálne naladená. Veľmi dojemné momenty. ()

Doktorova žena (2011) (S06E04)

Kvôli výkyvu v trajektórii sa TARDIS ocitla mimo nami známeho vesmíru. Tu však Doctorovi aspoň na chvíľku svitá nádej, že niekde v tejto vesmírom izolovanej bubline sa môže nachádzať ďalší z Time Lordov. Miesto toho sa však stretáva s rovnako bláznivou ženskou osobou, ktorá sa svojou šialenosťou rovnala samotnému Doctorovi. Z tejto ženy sa nakoniec vykľuje Doctorova milovaná TARDIS, ktorá mala konečne možnosť pozrieť sa Doctorovi do očí a prehovoriť s nim. Obaja vytvorili vskutku pojašenú dvojku, s ktorou bolo o zábavu postarané. Ich interakcia bola naozaj parádna. Aj sekvencie s Amy a Rorym boli podmanivé svojim znamenitým a rozmanitým prevedením. Boli tu hrátky s časom, rovnako ako aj psychicky deprimujúce scény, počas ktorých si loď pohrávala s Amynou mysľou. ()

Vzpoura dvojníků (2011) (S06E05)

Zaujímavo skĺbený stredovek s až futuristickou budúcnosťou, tak to som teda nečakal. Totiž TARDIS sa znova odklonila, tentokrát ju nasmerovala solárna tsunami, ktorá nám predviedla oku lahodiacu svetelnú show. Následne TARDIS pristál vedľa zdanlivo obyčajný kláštor, ktorý v útrobách skrýval nejedno prekvapenie. Dnukajšok nám ponúkol unikátny pohľad na ľudské klony, ktorý po solárnom zásahu nadobudli na svojbytnosti a individualite. Situácia to bola nekonvenčná a do popredia sa dostávali najrôznejšie filozofické a existenčné otázky ohľadom jestvovania, bytí a súcna ako takého. Keď sa rozhodnete aspoň trochu zapojiť mozgové závity, tak sa v tejto problematike tiež začnete tápať. A ako to už u ľudí býva, prijať inú existenciu ich samých sa stretáva skôr s tými rozpačitými pocitmi. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Temný případ nabírá posily

Temný případ nabírá posily

24.09.2022

Jedna z hlavních tváří seriálu Deadwood John Hawkes, bývalá hvězda seriálu Doctor Who Christopher Eccleston a nesnesitelná teta z Harryho Pottera herečka Fiona Shaw se nově připojují k obsazení… (více)

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner