Pán času

• Velká Británie Doctor Who
Velká Británie, (2005–2024), 155 h 20 min (Minutáž: 42–88 min)

Režie:

Graeme Harper, James Strong, James Hawes, Joe Ahearne, Charlie Palmer (více)

Předloha:

Charles Dickens (kniha)

Peter Capaldi, Matt Smith, David Tennant, Jodie Whittaker, Ncuti Gatwa, Christopher Eccleston, Billie Piper, Karen Gillan, Arthur Darvill, Catherine Tate (více)

Série(14) / Epizody(187)

Recenze uživatele Milano33 k tomuto seriálu (149)

Pod jezerem (2015) (S09E03)

Príbeh sa nám odohráva pod vodnou hladinou, čo je už samo o sebe dosť nepríjemné na pozeranie, keď sa nad tým len trochu zamyslíte. Byť zužovaný a obklopený vodou zo všetkých strán, vedie skôr či neskôr k zaplaveniu. A kvôli klaustrofobickému prostrediu, ktoré evokujú úzke chodby podvodnej základne, sa cítiť stiesnene. A aby toho nebolo málo, začali sa nám tu objavovať aj duchovia, ktorý strašili v týchto prostriedkov. Taktiež i časté striedanie denného a nočného režimu veľmi znepokojovalo. Hra so svetlom a tmou bola úžasná. Toto všetko dokopy utvorilo tento neskutočne silný atmosférický zážitok, ktorý je priam až pohlcujúci. Napätie sa dalo rovno krájať a plazivá atmosféra vo mne vyvolala mrazenie a strach. A sekvencia, kedy sa Doctor rozhodol odchytiť ducha, bola poriadne dychberúca. ()

Před potopou (2015) (S09E04)

A záhada okolo duchov aj naďalej pokračuje, des a hrôza neutícha, a zase tma a šero postupe upadajú tým, ako sa tajuplnosť príbehu odkrýva. Tie scény, kedy náhle všetko utíchlo a len niekde z diaľky sa začal ozývať desivý zvuk, boli nesmierne mrazivé. S tým úvodom a záverom som naozaj veľmi spokojný a je vidieť, že to mali pekne premyslené. Introdukcia nám započala Doctorovim monológom o 5. symfónii Ludwiga van Beethovena, Doctor svojim uhrančivým prejavom utvoril pekný príklad, ktorý následne aplikoval na konci. Peter Capaldi bol proste fenomenálny! Bez jeho ikonickej elektrickej gitary a sonických okuliarov si ho už skrátka neviem predstaviť. A za boostnuté intro môžme poďakovať Capaldimu, ktorý svojim brnkaním na gitaru, utvoril túto luxusnú znelku nesúcu sa v rockovom štýle. Pecka! ()

Dívka, která zemřela (2015) (S09E05)

Vikingovia, škandinávske prostredie, nordický nádych a severská mytológia, tu sa nemohlo nič pokaziť, a predsa sa stalo. Scenár trošku síce pokuľhával a nápad bol tak správne ujetý, ale aj napriek týmto nedostatkom, som si túto epizódu docela aj užil. Otváracia vesmírna scéna svojim napínavým prevedením vás vtiahne do príbehu. Následne Doctor a Clara narazia na vikingských bojovníkov, ktorý spravili niečo strašné. To snáď nie, oni vážne zničili sonic sunglasses. Čo ma však veľmi potešilo, bolo zakomponovanie úžasnej Maisie Williams do Doctora Who. Maisie mám nesmierne rád a preto som sa na scény s ňou obzvlášť zameral. A tá záverečná Capaldiho horlivá reč, to náhle vzplanutie, a do toho tá melodická a správne vygradovaná hudba, bolo niečo neskutočne epické! ()

Žena, která žila (2015) (S09E06)

Z bájnej vikingskej doby prechádzame do novovekého Anglicka. 17. storočie z hľadiska kulís a kostýmov bolo pekne spracované. Pomaly sa dostávam asi k najväčšiemu lákadlu tejto epizódy a tou bola Maisie Williams. Tak, tu som si Maisie ešte viacej užil, ako tomu bolo minule, keďže konečne dostala väčší priestor. Aj keď scenár bol taký všelijaký a nejedenkrát sa stalo, že došlo k nejakému tomu lapsu. Nebudem sa radšej zmieňovať o tých predvídateľných obratov v deji, ale radšej zmienim hlavnú myšlienku celej epizódy a tou bola nesmrteľnosť, ktorá so sebou prináša viacej zármutku než úžitku. Spracovanie neobmedzenej životnosti a s ňou prináležiacej obmedzenej pamäti-schopnosti bolo veľmi dobré. A menší heist som ocenil aj kvôli príjemnému striedaniu napätia s občasným humorom. ()

Zygonská invaze (2015) (S09E07)

Veľmi som uvítal fakt, že sa príbeh odohrával hneď na niekoľkých miestach naraz. Jedntilvé postavy boli roztrúsené po celej Zemi s pomerne nosnou dejovou linkou. Capaldiho Doctor je neskutočne štýlový, síce nechce byť svetovým prezidentom, ale jednotlivých vychytávok a benifitov sa skrátka pevne drží, keďže sa ich za žiadnu cenu nemieni vzdať. To, ako pózoval tesne pred vzlietntím lietadla, aby následne nato sa mohol v ňom blázniť, bolo naprosto k popukaniu. Toto jeho nadšenie z toho, ako sa nadchýna pre veci, ma naplňuje radosťou. A zlá verzia Clary, ktorá bola prestrojeným Zygonom, bola naozaj božia. Tá záverečná scéna, kedy Clara drží tú bazuku, ukázala Claru ako poriadnu badass. ()

Zygonská inverze (2015) (S09E08)

Takže sme nakoniec dospeli ku krásnemu riešenie ináč nezmyselného konfliktu. Určite chcem vyzdvihnúť a do oblak vychváliť Capaldiho famózny výkon, keďže nám predviedol vskutku pôsobivý herecký koncert. Doctorov ohromujúci prejav, ktorým správne moralizoval, poukazoval na absurditu vojny a snažil sa predísť rovnakým chybám, akých sa kedysi Doctor sám dopustil, ma naprosto ohromil. Doctor hájil potrebu miera zubami-nechtami, a práve preto som mal slzy na krajíčku počas jeho silného výjavu emócií. Len to, ako krásne to Capaldi precítil, mi bohate stačilo k tomu, aby som pocítil presne to, čo Doctor prežíva pri takýchto obdobných situáciach. A čo sa týka Clary a Jenny Coleman, pravdou je, že už dlho ma nebavila tak, ako práve teraz, kedy sa úžasne chopila stvárnenia Clarinej temnej verzie. ()

Už žádný spánek (2015) (S09E09)

Ja som obvykle rád za experimentovanie, a to je aj riziko týchto pokusov, nie vždycky vyjdu. A v tomto prípade takmer vôbec, tento experiment sa jednoducho nepodaril. Tu však nemám problém s tým, že to zaseklo niekde na polceste, tu mi vyslovene vadí to, ako bola celá epizóda mienená, keďže to bol obrovský mindfuck pre všetkých divákov. Tak toto bol skrátky zlý a strašne divný sen. Niežeby som tomu nepochopil, ale to proste reálne nedávalo žiadny zmysel. Postrádalo to veškerú logiku, najmä tým koncom to dosť pokazili. Čo však musím pochváliť, je nápaditý štýl vyprávania a natočenie epizódy a to z perspektívy jednotlivých postáv. Spočiatku sa to zdalo, že naše postavy nahrávajú skrz kameru, ale nakoniec sa ukázalo, že to bol pohľad z ich zorného poľa, čo bolo vskutku zaujímavé osvieženie. ()

Čelit havranovi (2015) (S09E10)

Doctor sa má čo dočinenia so záhadným odpočtom v tvare tetovania, a keďže Doctor vyhodnotil situáciu ako fatálnu, bolo potrebné ho čo najskôr odstrániť. A tak sa vydávajú nájsť skrytú uliciu, kde to všetko začalo, lenže toto prostredie sa normalizuje tak, aby bolo ľudskému oku povedomé, čím miatlo fundamentálne zmysly, plietlo myseľ a odputávalo pozornosť. Doctor tesne pred svojim odchodom sa musel rozlúčiť s Clarou, na ktorú čakal kvantový tieň a s nim spojená smrť. Tie posledné momenty s Clarou boli neskutočne dojímavé a bolo mi jej veľmi ľúto. A keď sa hodiny zastavili na nule, nastala tá chvíľa, kedy pre Claru prišiel havran, aby ju navždy odprevadil z tohto sveta. Slzy mi pri tom zmáčali tvári a plač sa nezaobišiel bez vzlykov. Chudinka Clara, takúto krutú smrť si nezaslúžila :'(. ()

Seslán z nebe (2015) (S09E11)

Naprostý strop Doctora Who a seriálovej tvorby všeobecne. Toto bol jeden z výstavných klenotov tohto seriálu. Neskutočne chytro napísaný a dychberúco spracovaný masterpiece! Do tohto intenzívne silného zážitku som sa skrátka vžil a ani na sekundu som nedokázal odtrhnúť oči od obrazovky, normálne ako keby som bol k nej prikovaný. Pocítiť Doctorove utrpenie a strach na vlastnej koži, vo vás zanechá nezmazateľný dojem a citeľný emocionálny dopad. Psychologické rozpoloženie a skutočnosť, že si Doctor siahne na samotné dno svojich síl, je niečo, s čím sa Capaldi popasoval naozaj bravúrne. Všetko to stojí a padá na geniálnom hereckom výkone Petra Capaldiho, ktorý nám po celý čas predvádza neuveriteľný herecký koncert. Ten Doctorov vnútorný hlas, tie jeho dumavé monológy a časté kladenie si existenčných otázok, to všetko by sa dalo nazvať esenciou tohto veľdiela. Je to temná a psychicky dosť náročne stráviteľná epizóda o tom, ako čeliť svojmu strachu. V tomto mechanickom bludisku je Doctor obklopený svojimi nočnými morami a zlými snami, ktoré ho nútia k priznaniu a spovedi. Musí vyriešiť smrteľnú hádanku, ktorá je navrhnutá tak, aby ho vydesila k smrti. Časom si uvedomí, že celý hrad je uväznený pod akousi energetickou smyčkou, a jediná cesta von je neustále opakovanie tých samých udalostí. To však divák zakaždým znášal horšie a horšie, a na záver bol už dozaista v ťažkých depresiách. Po tom strhujúcom a mrazivom konci ešte doteraz ledva lapám po dychu. A hudobný podkres bol po všetkých stránkach dokonalý. Na tento ohromujúci diel nikdy nezabudnem, a to nie iba kvôli pôsobivému uchopenie deja a hlbokým myšlienkam, ale predovšetkým kvôli tým bezkonkurenčným citátom! “As you come into this world, something else is also born. You begin your life, and it begins a journey towards you. It moves slowly, but it never stops. Wherever you go, whatever path you take, it will follow - never faster, never slower, always coming. You will run; it will walk. You will rest; it will not. One day, you will linger in the same place too long; you will sit too still or sleep too deep. And when, too late, you rise to go, you will notice a second shadow next to yours. Your life will then be over“ ()

Projít peklem (2015) (S09E12)

Návrat Doctora na Gallifrey prebehol naozaj veľkolepo a štýlovo. Tie prvotné Capaldiho momenty oplývali skoro až westernovým vibeom. Len v nemom úžase som prizeral na to, ako bez jediného slova, iba tvrdohlavosťou a vytrvalosťou, dokázal docieliť svojho. Avšak jeho zámerom bolo po celý čas jediné a to bolo extrahovať Claru z koncu jej timeline, zamraziť ten moment a zvečniť jej posledný úder srdca. Príbeh Doctora a Clary skončil veľmi smutne, tie posledné rozlúčkové scény boli neskutočne srdcervúce a plné sentimentu. Veľmi ma zarmútilo, že to padlo na Doctora, ktorý prišiel o všetky spomienky na Claru. Lenže ten pocit, že o ňu prišiel, nikdy úplne nezmizol, a niečo je skrátka v Doctorovi už neodvratne zakorenené. Podvedome sa z jeho spomienok stal príbeh, alebo skôr v tomto prípade pieseň. ()

The Husbands of River Song (2015) (S09E13)

Prekrásny špeciál! Príbeh je krásne rozdelený na dve časti, tá prvá je skôr taká komediálne ladená, do značnej miery sa nesie v klasickom duchu dobrodružstiev, na ktoré sme u Doctora v spoločnosti s River zvyklí. Dej je dosť svižný, hravý a je z neho cítiť dušu. Nechýbala ani poctivá dávka akcie popretkávanej všetkými tými dobrodružstvami, i o porciu kvalitného humoru bolo taktiež predom postarané, a dokonca aj trošku tej nežnej romantiky okúsime. Chémia medzi Capaldim a Kingston bola nesmierne iskrivá a práve ich interakcia bola hlavným strojcom zábavy. Doctor sa tváril, že River nepozná a len tak letmo a opatrne jej naznačoval, že on je Doctorom. Tá scéna v TARDISe sa poriadne podarila. Druhá časť je v zase velice emotívna, pekne si zaspomíname nad starými dobrými časmi a taktiež nahliadneme do bolestivej budúcnosti, ktorá na River ešte len čaká. Tieto pohnutlivé pasáže čerpajú silu práve z nostalgie a krásy ich vzťahu. Doctor a River si doprajú jeden celý večer pre seba, nad ktorým debatujú popritom, ako sa nechávajú unášať emóciami. Tieto posledné momenty dojímajú až k slzám, ide o veľmi silnú rozlúčku, kedy dávame už navždy zbohom River Song. Do toho môžme počuť čarokrásnu melódiu vetra, ktorý harmonizuje okolie. Bolo to skutočne smutné a nádherné zároveň. Týmto sa krásne zacyklí dlhobudovaný Riverin kruh, jej story arc dospel ku koncu. Na tejto epizóde neskutočne oceňujem to, ako sa v priebehu deja vyvíjala. Došlo k zmene nie len žánru, ale i  celkového tónu. Zo situačnej komédie sa nakoniec stál romantický doják. ()

The Return of Doctor Mysterio (2016) (S09E14)

Doctor Who v komiksovom prevedení, to bolo teda vzrúšo! Moffat prišiel s ďalším bezchybným nápadom, v ktorom nám nadeli svoj unikátny pohľad na superhrdinský žáner. Naservíroval nám pútavý príbeh plný akcie a hlášok, ktorý bol ako vystrihnutý z komiksu. Na prvé zdanie síce Moffat vzal známu zápletku a zajatú premisu, ale to by však nebol on, kedy sa s týmto žánrom poriadne nevyhral a neobonám hatil ho o mnohé znamenité prvky. Aj keď išlo o typicky zaužívanú hrdinskú premisu, niekto by to dokonca mohol nazvať až klišéovitú, a to je na tom práve také úžasné, že na nič iné sa to ani nehrá. Práca s klišé je v tomto prípade skutočne prepracovaná, keďže si chytro a zámerne vyberá tie najviac omieľané klišé, ktoré následne spracuje do vskutku zábavnej a originálnej podoby. ()

The Pilot (2017) (S10E01)

Doctor ako lektor bol naprosto boží, tie jeho prednášky sú naozaj veľmi zaujímavým spôsobom pojaté. Doctor má čo dočinenia so záhadnou vodnou kalužou, presnejšie povedané s olejovou škvrnou, ktorá však neodráža skutočnosť tak, ako by podľa fyzikálnych zákonov mala. Miesto toho sa táto anomália snaží mimikovať, čiže imituje svoje okolie. Spočiatku sa to javí ako optická ilúzia, ale v skutočnosti sa jednalo o tekutinu mimozemského pôvodu. Taktiež som si všimol to, že Doctor Who si začal robiť srandu sám zo seba, pri vstupe do TARDISu ta bolo doslova paródia, tento odľahčený prístup sa mi páči. Na novú spoločníčku si ešte musím zvyknúť, pretože ma ničím zvlášť nezaujala. Zasa za pribratie Nardola, takejto komickej postavičky, ktorá svojim humorom odľahčuje vážnosť príbehu, som vďačný. ()

Smile (2017) (S10E02)

Doctor sa vydáva do futuristickej budúcnosti, kde sa stretáva s robotmi, ktorí sa vymanili z ľudskej kontroly. Išlo o pomerne dosť zaužívanú sci-fi zápletku, a preto som nebol z tejto koncepcie moc nadšený. Ani v priebehu epizódy sa to výrazne nezlepšilo, a čo je horšie, miestami som sa dokonca aj nudil. Scény, pri ktorých si museli naše postavy nasilu udržať pozitívny mentálny stav, mohli byť spracované omnoho lepšie. Miestami boli síce nepríjemné, ale obzvlášť nejaké silné mrazenie som nepociťoval, čo bola určite škoda. Základná premisa sa má tak, že títo roboti, ktorí majú udržovať šťastie, si vydedukujú, že nešťastie je treba eliminovať. Totiž identifikovali žiaľ ako nepriateľa šťastia, a všetkých, ktorí prežívali žiaľ ako problém. Na konci sa veľmi odfláknuto situácia vyrieši. ()

Thin Ice (2017) (S10E03)

Som sklamaný. Zase taká nič hovoriaca epizóda a k tomu ešte príliš jednoduchá zápletka, ktorá po chvíli prestane baviť. Je to strašná škoda, že Capaldi dostáva takéto slabo napísané zápletky s pokuľhávajúcim scenárom, pretože herec samotný je naprosto úžasný! Rozhodne na to dopláca a to ma nesmierne mrzí, Capaldi si skrátka zaslúži lepšie. Našťastie, Peter Capaldi to vie aj napriek tomuto všetkému neskutočne potiahnuť, a o to viac sa je to citeľné, keďže má po svojom boku dosť nezaujímavú spoločníčku. ()

Knock Knock (2017) (S10E04)

Jedna z najviac rozporuplných epizód, pretože neviem posúdiť, či sa mi páčila alebo nie. Mám z nej strašne zmiešané pocity a moje názory na ňu sú veľmi protichodné. Na jednu stranu sa mi páči celá atmosférickosť príbehu, keďže drvivú väčšinu deja strávim v strašidelnom dome. V tomto dome každú chvíľu niečo vŕzga, klope, ozývajú sa podivné zvuky a na konci sa dokonca dom uzavrie sám do seba a naše postavy sú v ňom uväznené. Toto mrazivé sídlo je nasiakle priam až gotickou atmosférou a velice slušne sa pracuje s horrorovými proprietami. A keď som už zmienil postavy, tak v spoločnosti týchto mládencov som sa cítil veľmi trápne. I samotný koniec mi dosť vadil a len som pri ňom prevracal očami. Na druhú stranu, horím neskutočnou zvedavosťou zistiť, koho Doctor skrýva za tými dverami. ()

Oxygen (2017) (S10E05)

Dychberúci príbeh na vesmírnej lodi, ktorá sa zmieta v problémoch. Nielenže im pomaly dochádza kyslík s každým ďalším nádychom, ale celé plavidlo je zamorené ľuďmi, z ktorých sa v podstate stali zombies. Príbeh bol veľmi napínavý, ohromujúci a to do až posledného dychu. S kyslíkom by ani nemusel byť taký problém, keby táto loď nebola automaticky nastavená k dekompresii vzduchu. Taktiež sa dočkáme vesmírnej sekvencie, kedy sa naše postavy predierajú skrz vákuum, prázdnotu a ničotu samotného nekonečného univerza. Tu však Doctor príde k trvalým zdravotným následkom, keďže oslepol a na konci to vyzerá tak, že to tak aj chvíľu ešte zostane. Len s tým kapitalizmom to docela pokazili, keďže politiku príliš v láske nemám. ()

Extremis (2017) (S10E06)

Ohromujúca epizóda! Matrixovsky námet, virtuálna realita a skvelo vystavaná záhada, toto sú aspekty, ktoré utvorili finálnu podobizeň tejto brilantnej epizódy. Vysporiadanie sa s tým, čo je realita a čo je zase stimulácia, bolo excelentne spracované. A prevedenie toho záverečné twistu, že sa dej tejto epizódy odohrával v počítačovej simulácií, bolo perfektné. V takýchto momentoch, kedy došlo na matrixovsky pohltenú hyperrealitu, som pociťoval celkom slušné chladenie. A scéna, kedy tento simulovaný Doctor kontaktoval toho skutočného, bola naprosto epická. Z Doctor som bol zas a znovu očarovaný, Capaldi válí! A nesmiem zabudnúť ani na groteskné situácie s pápežom a strašidelné scény s mníchmi. Aj tie random čísla spravili silný dojem, bolo to také nepríjemným spôsobom rytmické. ()

The Pyramid at the End of the World (2017) (S10E07)

V porovnaní s minulým dielom bol tento malinko slabší, ale to nevadí. Keď z čista jasna sa objavil majestát, akým je práve pyramída, na pôde, kde predtým nikdy nestál, bolo pochopiteľné, že táto nevídaná udalosť rozvíri poriadne vody. Doctor bol ihneď vyslaný o terénu, aby vyriešil tento neľahký problém. Do toho sa musí ešte vysporiadať aj so slepotou, nebyť sonic glasses, jeho pohyb a mobilita by bola úplne znemožnená. Situácia s biohazardom a s časovanou bombou bola pekne vyhrotená, a keby sa Doctorovi náhle nenavrátil zrak, skončilo by to s nim vážne zle. Odpočet do súdneho dňa parádne pridával na gradácii a dynamike tempa, hnalo to príbeh ustavične dopredu. ()

The Lie of the Land (2017) (S10E08)

Do tretice sa podarilo už úplne zadupať to, čo bolo naprieč týmito troma dielmi budované. Tento trojdiel bol vážne zaujímavým smerom našliapnutý a tiež slušne rozbehnutý, avšak keď sme došli do finišu, celá táto pútavá myšlienka sa náhle rozsypala. Tesne pred cieľovou rovinou som začal pociťovať nedostatky konečného riešenia, ktoré bolo prinajlepšom odfláknuté. Situácia sa má tak, že mnísi infiltrovali planétu Zem, prepísali každý jeden významnejší okamžik k ľudských dejinách. V podstate sfalšovali a zmanipulovali celú históriu a pretvorili ju na svoj obraz. Týmto si krásne vydláždili cestu k ovládnutiu ľudskej rasy. Aspoňže Doctor a Missy boli skvelý! ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Temný případ nabírá posily

Temný případ nabírá posily

24.09.2022

Jedna z hlavních tváří seriálu Deadwood John Hawkes, bývalá hvězda seriálu Doctor Who Christopher Eccleston a nesnesitelná teta z Harryho Pottera herečka Fiona Shaw se nově připojují k obsazení… (více)

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner