Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Britsko-americký film anglického režiséra Charlese Jarrotta Tisíc dnů s Annou zavádí diváky do anglické historie první poloviny šestnáctého století, do doby vlády krále Jindřicha VIII., kterého filmoví diváci znají jako manžela šesti žen – tak ho alespoň vylíčil režisér Alexander Korda ve své slavné historické komedii Šest žen Jindřicha VIII. z roku 1933 – kterého však historie zaznamenává jako představitele počátku absolutismu v Anglii a zakladatele anglikánské církve. Pouhých tisíc dnů prožila po Jindřichově boku jeho druhá žena, mladičká Anna Boleynová. A z tohoto tisíce dnů byl jenom jediný, kdy se jejich láska potkala a kdy byli oba dokonale šťastni. Králova přelétavost se Anniny krásy brzy nasytila, a když mu ani ona nedokázala dát vytouženého syna, začal přemýšlet, jak by se jí mohl zbavit... Jindřicha VIII. ztvárnil slavný britský herec Richard Burton, jeho druhou manželku ve filmu hraje kanadská herečka Genevieve Bujoldová. Návrhářka kostýmů Margaret Furseová byla za svou práci oceněna Oscarem. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (105)

Autogram 

všechny recenze uživatele

Veľké udalosti anglických dejín spracované veľkolepo a s takou iskrou vo všetkých osobnostiach, že som sa napriek svojmu odporu ku kostýmovým historickým dielam neodtrhol od obrazovky po celé dve a pol hodiny. Kráľ a hlavne Anna boli prvotriedni v podaní svojich trochu poetických preslovov, vášnivých hádok a práve tá básnická reč ma zaujala. Príbeh, ako sa najmocnejší kráľ stane otrokom svojich vášní, hračkou v rukách slabej ženy a schytajú to hlavne nevinní, je tentokrát dosť odlišný, ako v novšom filme Kráľova priazeň, ale tu je spracovanie o niečo lepšie. –––– Jak nemoudré dát mu všechno a nežádat o nic. Jeho Milost šílí po tom, co se mu odepírá. Co získá bez námahy, tím opovrhuje. Stratilas ho! –––– Já královou milenkou nikdy nebudu, i když mi žehná sám kníže svaté církve! ()

eLeR 

všechny recenze uživatele

Nemá cenu rozoberať príbeh. Takto nejako sa to stalo a ja históriu neprepíšem. Bolo ale pre mňa zaujímavé sledovať, čo všetko dokázali dvaja ľudia urobiť pre svoje ciele. O nesmrteľnej láske sa tu nedá vôbec hovoriť. Anne dopadla tak ako dopadla, ale umrela so cťou. Myslím si, že na začiatku vôbec netušila ako sa jej všetko vypomstí. A Henry? Čo chcel, za tým bezhlavo išiel ... ale láska po čase vyšumela a vyhrala túžba po mužskom potomkovi. Bolo zaujímavé toto všetko sledovať ... tie intrigy, zradu a klamstvá. Film bol natočený výborne, krásne kostýmy, výborní herci ... snáď by sa dalo povedať, že toto bol prototyp kvalitného historického filmu. ()

Reklama

Han22 

všechny recenze uživatele

Jestli něco angličani uměli, tak tyhle historické konverzačky. Sice to není žánr, který by mě dokázal strhnout na maximum, ovšem v rámci toho žánru prakticky bezchybné a na tu délku jsem se skoro nenudil. Výborně zřežírováno, perfektně natočeno, naprosto skvostně zahráno (a velký plus za starý dabing). O Richardu Burtonovi jsem nepochyboval a byl samozřejmě perfektní, ale pro mě neznámá Genevieve Bujoldová si zasloužila Oskara, protože ta její andělská tvářička skrývala naprosto úžasný herecký výkon. Navíc Tisíc dnů s Annou má tři části - nadbíhání Anně, snaha zlegitimizovat sňatek a snaha se jí zbavit; přičemž ta druhá část slouží v podstatě jako úžasný sidequel k o tři roky staršímu Člověku pro každé počasí, kdy tytéž události vypráví trošku z jiného pohledu a kdy Thomas Moore je zde sice vedlejší, ale poměrně důležitou postavou. Dostalo mě, když mezi těmi všemi intrikami a chtíčem probleskly i chvíle skutečných citů. Velice silné 4* a historický film roku 1969. ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Před projekcí tohoto filmu jsem si přece jen šla něco přečíst o těchto postavách do wikipedie i když jsem měla možnost číst i knihy, kde se nám spisovatelé snažili oživit tyto postavy. Byla jsem nadmíru spokojená, protože nejen že Jindřich s Annou odpovídali historickým faktům co nejvěrněji, ale hráli bezkonkurenčně výborně. Ta posedlost Jindřicha, který udělal maximum pro svou nalezenou krásku, kde na něj působilo asi i její vystupování, či šarm a jistý půvab, ale i vášeň, že z toho málem zešílel. Richard Burton byl vynikající. A pak Anna, která to měla vše velmi dobře spočítané, ale kdo ví, co my víme, třeba ho nakonec také přece jen trochu milovala. Genevieve se této role ujala také výborně a tu její až krutou tvrdohlavost, hrdost, vypočítavost, ale nakonec smutný konec jsem jí věřila. Co jsem si asi neměla číst, byl fakt o jedné její ruce, protože jsem tomu věnovala víc pozornosti než bylo nutné, ale holt ta ženská zvědavost.....Zkrátka nádhera a nenechte si to ujít, stojí to za to. ()

danecek24 

všechny recenze uživatele

27. Zlatý Glóbus za rok 1969 - cena (4) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší herečka (drama) - Geneviève Bujold, *Nejlepší režie - Charles Jarrott, *Nejlepší scénář - Bridget Boland, John Hale + nominace (3) - Nejlepší herec (drama) - Richard Burton, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Anthony Quayle, Nejlepší hudba - Georges Delerue ()

Galerie (64)

Zajímavosti (3)

  • Říká se, že na půvabnou kanadskou herečku Geneviève Bujold (Anne Boleyn) Elizabeth Taylor natolik žárlila, že se objevila mezi komparzisty v kostýmu dámy s maskou, jen aby mohla být Richardu Burtonovi nablízku. V titulcích však žádnou zmínku o jejím účinkování v tomto filmu nenajdeme. (Pavlínka9)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno