Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Britsko-americký film anglického režiséra Charlese Jarrotta Tisíc dnů s Annou zavádí diváky do anglické historie první poloviny šestnáctého století, do doby vlády krále Jindřicha VIII., kterého filmoví diváci znají jako manžela šesti žen – tak ho alespoň vylíčil režisér Alexander Korda ve své slavné historické komedii Šest žen Jindřicha VIII. z roku 1933 – kterého však historie zaznamenává jako představitele počátku absolutismu v Anglii a zakladatele anglikánské církve. Pouhých tisíc dnů prožila po Jindřichově boku jeho druhá žena, mladičká Anna Boleynová. A z tohoto tisíce dnů byl jenom jediný, kdy se jejich láska potkala a kdy byli oba dokonale šťastni. Králova přelétavost se Anniny krásy brzy nasytila, a když mu ani ona nedokázala dát vytouženého syna, začal přemýšlet, jak by se jí mohl zbavit... Jindřicha VIII. ztvárnil slavný britský herec Richard Burton, jeho druhou manželku ve filmu hraje kanadská herečka Genevieve Bujoldová. Návrhářka kostýmů Margaret Furseová byla za svou práci oceněna Oscarem. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (105)

pakobylka 

všechny recenze uživatele

----- "Jsem anglický král ! Když se modlím, Bůh odpovídá !" ----- Výpravné, dramatické - a VELICE poučné vyprávění ... o tom, že kdo chce moc (a moc), nemívá nic. Vezměte ženě lásku - mnohá si popláče a podvolí se ... ovšem pokud je dostatečně vzpurná a vytrvalá a tvrdá jako křemínek, může se změnit ve fúrii (ve VELICE ambiciózní a cílevědomou fúrii) a udělat ze života peklo vám - i všem, kteří se nacházejí v jejím dosahu ... neboť jde za svým cílem doslova přes mrtvoly - žádný přenesný význam tady nehledejte. A pokud snad její srdce přece obměkčíte, může být už pozdě - příliš pozdě pro ni ... a třeba i pro vás, neboť: ----- "Každý jde do pekel svou vlastní cestou." ----- P.S.: Víte ... pro něho bylo pozdě hned od první minuty - protože čekal na zázrak ... na zázrak v podobě vytouženého syna - protože dcera mu nebyla dost dobrá. Ovšem Bůh ani dějiny se na názory vrtošivého panovníka nikterak neohlížely, co je pro ně jeden zhrzený král ? ()

danecek24 

všechny recenze uživatele

27. Zlatý Glóbus za rok 1969 - cena (4) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší herečka (drama) - Geneviève Bujold, *Nejlepší režie - Charles Jarrott, *Nejlepší scénář - Bridget Boland, John Hale + nominace (3) - Nejlepší herec (drama) - Richard Burton, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Anthony Quayle, Nejlepší hudba - Georges Delerue ()

Reklama

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Skutočne oscarová záležitosť s výbornými hercami. V tomto období sa točili skvelé historické veľkofilmy a tento nie je výnimkou. Jediné čo mu možno vyčítať je zromantizovanie postáv. Henrich VIII., človek, ktorý má na svedomí okolo 100 000 obetí v polohe váhajúceho panovníka v podstate s dobrým srdcom. Takisto Anna Boleynová, v skutočnosti prefíkaná mrška, sa na konci ukazuje ako citlivá žena, ktorá dokonca aj milovala. Ale nie je to úplne na škodu. Človek- nehistorik si nájde na tom svoje, podobne ako pri trilógii Sissi, kde nikto nehľadel na nepresnosť dejinných údajov. ()

hans500 

všechny recenze uživatele

Výbornému historickému filmu vévodí brilantně sepsaný scénář a skvostné výkony Richarda Burtona v roli Jindřicha VIII. a Geneviève Bujold jako Anny Boleynové. Nezaostávají však ani ostatní herečtí představitelé. Kostýmy po zásluze oceněny Oscarem, oprávněné jsou i nominace za kameru, výpravu, scénář a již zmíněné herecké výkony. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Tak nevím, jestli šlo tvůrcům o to ukázat zajímavou a poměrně věrně zaznamenanou kapitolu z britských dějin, nechat pár herců se teatrálně vyřádit anebo vypíchnout fakt, že ženy byly pro muže jen hadry čili onuce, a tito muži pak v porovnání s králem trpěli příměrem totožným. Kontroloval jsem v průběhu sledování fakta na wikipedii a musel jsem přestat číst, abych si neprozrazoval další vývoj filmu. Jako drama skvělé, protože dvou a půl hodinový dialog bez hluchých míst se nepovede každému (ovšem, na Kavčích horách v roce 1977 ještě nešidili dabingy). Richard Burton vás donutí nenávidět anglického krále (a ještě víc jeho osobu) a jestli je tu někdo, kdo na konci nebyl genderově znechucen, měl by se nechat vyšetřit. Mon dieu, ať se dívá jinam! ()

Galerie (64)

Zajímavosti (3)

  • Říká se, že na půvabnou kanadskou herečku Geneviève Bujold (Anne Boleyn) Elizabeth Taylor natolik žárlila, že se objevila mezi komparzisty v kostýmu dámy s maskou, jen aby mohla být Richardu Burtonovi nablízku. V titulcích však žádnou zmínku o jejím účinkování v tomto filmu nenajdeme. (Pavlínka9)

Reklama

Reklama