Afričan

Podaří se Victorovi, žijícímu léta ve střední Africe, vymluvit krásné manželce nápad vybudovat na území přírodní rezervace středisko pro majetné klienty, kvůli němuž přiletěla z Paříže? Expařížan Victor žije ve vesnici u středoafrického Vilémova jezera. Je nejen pilotem správce přírodní rezervace, ale i ochráncem přírody. S domorodci vychází přátelsky, ale tvrdé boje svádí s pytláky v čele s Poulakisem. Do této atmosféry nečekaně přilétá z Paříže jeho manželka Charlotte s asistentem Planchetem. Chce si prohlédnout lokalitu, kde má vzniknout rekreační středisko. Victor naoko souhlasí, že je oba dopraví na požadované místo. Ve skutečnosti je vysadí hluboko ve vnitrozemí. Planchet ale ve vesnici objeví staré auto a dvojice se vydá zpět. Připletou se do cesty Poulakisovi, vraždícímu slony, i Victorovi, který na pytláky shazuje výbušninu. Pytláci unesou Plancheta. Charlottu, které se podařilo uniknout, najde a zachrání Victor. Po strastiplném putování dorazí k Pygmejům, kteří je ochrání před Poulakisovými muži. Charlotta se vrací do Paříže s odhodláním znovu se věnovat etnografii a také čekat na návrat Victora. (TV Prima)

filipvrbik

Krásné záběry africké přírody střídá lehce nadprůměrný film s hvězdným obsazením. Mohlo si to možná víc rozmyslet, jestli bude film dobrodružný, nebo komedie, ale jinak celkem pohoda...60% ()

Vesecký

Tento film je dle mého názoru jedním z posledních klasických francouzských filmů dobrodružných komedií pod vedením skvělých režisérů od 60. do počátku 80. let. Brzy začala i ta francouzská kinematografie upadat. Catherine Deneuveovou jsem vždycky měl rád jako herečku i jako symbol ženské krásy, uměla skloubit oboje. Noiret byl neméně skvělý herec. Kouzlu filmu pomáhá exotické prostředí, měl silný ideový náboj spočívající v protikladu zájmu o ochranu přírody a zpřístupnění zapomenutých koutů planety turistům. Zlo komerce se zde navíc ukazuje ve dvou prvcích, jednak v tom, že by postavením hotelů zmizela identita původních obyvatel, jednak v hrabivosti pytláků ženoucích se za ziskem z odchytu zvířat a zabíjením slonů na slonovinu. Nějaká šťáva přesto filmu chyběla, nevím jaká, ale na pět hvězdiček to není. ()

Caine

Nemůžu si pomoct, ale to nádherné prostředí, skvělí herci a příběh - to je něco nepopsatelného, romantické a srandovní jak sfiňa. Už ten poprask na letišti v savaně, který způsobí hned zezačátku Philippe Noiret, je scéna u které umírám pokaždé smíchy. Tenhle film byla láska na první pohled (a to jsem tenkrát ještě ani pořádně nevěděl, co je to láska! :-)))) ). ()

MickeyStuma

Excelentní dobrodružná komedie se stejně excelentními protagonisty v hlavních rolí, jako jsou Philippe Noiret a Catherine Deneuve. A excelentní je to snímek nejen svým zpracováním, ale i tématem se zabývající. Na jedné straně ochrana přírody a zvířat, na straně druhé snaha vše zničit v zájmu kšeftu a to ve dvou provedeních. Na jedné straně pytláctví a na druhé developerské snahy o výstavbu něčeho, v tomto případě hotelu. Snímek má na svědomí velice známý režisér a tím je Philippe de Broca, který už předtím natočil nemalé množství snímků s Paulem Belmondem, takže už tento fakt je zárukou kvality. Už povedený scénář dává šanci zvýraznit dějovou výstřednost k dosažení svého cíle diváky nejen bavit, ale i zaujmout v dané problematice afrického kontinentu. Takřka rodinný film přináší nejen ono dobrodružství, ale i romantickou svěžest a tak nějak i sžírající absurdnost daných skutků. Snad kouzlo nechtěného, snad povedený čin. Každopádně snímek nijak nestárne a dokáže pobavit svojí upřímnosti i dnes. ()

Othellko

Príjemná vecička toto. Príjemné prostredie africkej divočiny, zaujímavý dej k tomu úsmevné situácie. Dobrý relax a oddych. Happy end k tomu.. :) Nie je čo vytknúť. 75% ()

markotter

Bohužel moje platonická láska ke Catherine Deneuve a obdiv k herectví Phillipa Noireta nestačí na vyšší hodnocení, když jediný zajimavý scény byly ty, kdy se tyhle dva špičkovali. ()

Brinkley

Obávám se, že nostalgie a sympatie k hereckým legendám tento film poněkud nadhodnocují. V mém případě jedna složka pro nadšené ovace na Afričana schází (nostalgie - bohužel), takže příjemně se mi na slovní přestřelky božské Catherine a sympaťáka Noireta koukalo, ale to je asi tak všechno. ()

sehe

Taká staršia ekologicka komédia,ktorá neurazi,ale ani vôbec extra nerozosmeje.Treba dodať,že Noiret je sarmantny a Deneuve krásna. ()

Hannibal1913

Dabingforum: V českomoravském znění: Gabriela Vránová - Catherine Deneuve (Charlotte), Milan Mach - Philippe Noiret (Victor), Alfred Strejček - Jean-François Balmer (Planchet), Svatopluk Beneš - Jacques François (dr. Patterson), Mirko Musil - Jean Benguigui (Poulakis), Ladislav Županič - Joseph Momo (Bako), Simona Stašová - Vivian Reed (Evženie), Boris Rösner - Gordon Heath (ministr), Oldřich Vlach - Raymond Aquilon (velitel), Jan Kuželka, Bohuslav Kalva, Zdeněk Hess, Miriam Kantorková, Jiří Zavřel (titulky) a další... Zvuk: Ing. Jaromír Svoboda Střih: Hana Fišárková Vedoucí výroby: Jaromír Šindelář České dialogy a režie č. znění: Zdenek Sirový Vyrobilo: Filmové studio Barrandov Dabing, r. 1985 ()

ostravak30

Aktuálnější než v době vzniku je dnes téma ochrany přírody a zvířat. Do afrického prostředí byl posazen Philippe Noiret s Catherine Deneuve a rozehrávají manželské hrátky společně s bojem o to, kdo získá část z území. Victor ho chce zanechat v původním stavu, Charlotte jej chce přetvořit. A už tenkrát přišli filmaři s nápadem, že právě v cestovním ruchu, turismu a poskytování bohatým zájemcům o luxusní zážitky se skrývá pravá žíla zlata. Víc než mezi pytlačením a přebudováváním Afriky na hypermarkety apod. Dnes se v řadě těchto kontinentálních států snaží o totéž. Mnoho komediálních momentů jsem ale nenašel. Řada z nich totiž stojí právě na rozporech mezi manželi. Vidíme sice krásnou africkou přírodu, ale Noiret nepůsobí zrovna jako dobrodruh, tím dostává i tento nádech trochu ránu. ()

Mr. Movie

Do půlky dejme tomu, ale pak už jen pro otrlé nebo ty kteří ve vývoji zůstaly v předškolním věku. Ani při představě, že to je tvůrčí nadsázka to prostě nešlo. I u komedie musím mít i nějakou tu logiku a ta mi chyběla. ()

PTuranyi

Skvelá Catherine Deneuve ako krásna developerka a Philippe Noiret ako svojský ochranca slonov v dobrodružnej francúzskej komédii plnej africkej prírody a manželských roztržiek, ktoré zaručujú množstvo šarmantných komických dialógov a situácií. ()