Epizody(6)

Cyklus Manželské etudy vysílala Československá televize v roce 1987 a jednotlivé díly mapovaly život šesti mladých manželských dvojic od jejich svatby po dobu šesti let (1980 - 1986). Česká televize se spolu s režisérkou Helenou Třeštíkovou rozhodla na tento projekt navázat, vyhledat sledované páry a zaznamenat jejich současný život (1999 - 2005). Získaný materiál se stal nejen výpovědí o lidské psychice, ale také o současnosti a změnách, které s sebou přinesla doba po pádu totality. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele tron k tomuto seriálu (7)

Manželské etudy po dvaceti letech (2006)

„Bylo hůř.“ Neviem, čo ďalej, či Třeštíková bude pokračovať v nakrúcaní Manželských etud, alebo skôr v nakrúcaní pokračovateľov rodu (detí, vnukov), ale tento koment píšem vo februári 2018 a zatiaľ existujú „len“ tri etudy. Prvé z 80. rokov, potom sa Třeštíková k párom vrátila po 20. rokoch a nakoniec po úctyhodných 35. rokoch. Prvé, osemdesiatkové diely boli len také... zoznamovacie. Už vtedy sa síce dalo čo-to tušiť, ale ešte to bolo len také opatrné, hanblivé. A návraty po 35. rokoch už hrdinov ukazovali pomaly už krátko pred dôchodkom, život mali ako keby už za sebou a moc ich nebavil a táto skepsa tak trocha preskočila aj na diváka. Najhutnejšie sú preto „prostredné“ diely po 20. rokoch. Najvýraznejšie na seba strhávajú pozornosť kontroverzný fotograf Vladimír so Zuzanou (pseudorenomovaný fotograf, ktorý kedysi v USA nafotil pár vecí pre Playboy, ale teraz býva u dcér) a megatemná Marcela s Jiřím (resp. samotná Marcela, Jiřího obvinila zo sexuálneho zneužívania dcéry a návrat pred kamery odmietol, tento príbeh je natoľko silný a nosný, že si časom vypýtal spin-off, ktorý išiel normálne do kín). V mnohom už z princípu unikátny dokument. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org. ()

Ivana a Pavel (2006) (E01)

Ivana a Pavel sú u Třeštíkovej pomerne výnimoční, keďže jednak nepatria medzi jej "hororovú" tvorbu (René, Katka...) a jednak sa nikdy nerozviedli. Odkedy sme ich pred 20. rokmi opustili, tak sa presťahovali do vlastného bytu, okrem syna sa im narodila ešte dcéra a obaja, hlavne Pavel, sú veľmi aktívni. Robil a robí "všetko" - a zdá sa, že ho to baví a napĺňa. Netreba brať ale na ľahkú váhu nenápadné poznámky, ktoré zaznievajú akoby medzi rečou a ktorým sa nikto nevenuje, no možno práve ony vypovedajú o tomto páru viaceré zaujímavé, hoci nie príliš pozitívne veci (otec sa pohádal so synovým hokejovým trénerom, mama sa pohádala s matkami synov, ktorí tancovali s jej dcérou alebo to, že Ivana vlastne zrejme posledné dve desaťročia žije v bubline ako matka v domácnosti). Veľmi zaujímavá je aj Pavlova odvážna teória "decká si ku mne do zafajčenej herne, kde sa pije alkohol, chodia zahrať biliard a tak sa nenaučia fajčiť, piť ani drogovať". A neviem, čo za človeka môže pokladať za svoju životnú hymnu "Štěstí je krásná věc" od Richarda Müllera. Vlastne viem. ()

Mirka a Antonín (2006) (E02) odpad!

Kým sú na obrazovke ústrední manželia, je to síce nuda, zameraná čisto na peniaze (nemám rád takých ľudí – jeden príklad za všetky: na svadbe dcéry milión hostí, gýčová živá kapela a pečené prasiatka, ale najbližšia rodina, vrátane nevesty, s nervami v pr*eli. Tak kvôli čomu to robia takto na efekt? Aby vyzerali dobre pred národom, lebo vedia, že ich príde natáčať Třeštíková?). Ale dá sa to. Horor začína v momentoch, kedy sa Třeštíková venuje dcére, ktorá si nabalila vyholeného, potetovaného týpka. Obaja sa ozaj našli, to treba uznať. Ide len o prachy, prachy a potom ešte raz prachy. Po kom to tak asi dcéra zdedila? Rozmaznaný syn ešte nevie poriadne chodiť, ale hlavne, že má motokáru v cene ojazdeného auta. Strop dosiahneme v momente, kedy tieto trubky začnú vyjadrovať geniálne politické názory. ()

Zuzana a Vladimír (2006) (E03)

Vladimíra stretávame v momente, kedy sa vrátil z New Yorku, kde sa živil ako profesionálny fotograf, vraj mal bravúrny ateliér a fotil pre Playboy. Pobyt v NY v ňom zanechá hlbokú stopu, o ktorej už nikdy neprestane rozprávať (nielen v tomto dokumente, ale ani v pokračovaní z roku 2017). S Vladimírom je to však celé také... no, čo ja viem. Je to kontroverzná osoba. Večne nemá prachy (na konci býva u svojich dcér), ale vymetá kluby, usporadúva vernisáže s Danom Nekonečným (wtf?) a evidentne sám seba vníma ako špičkového, kultového umelca. Akosi mu ale nič nevychádza (televízna relácia), opúšťa jeden ateliér za druhým a jeho zúfalé hlášky hovoria za všetko („Sem jeho imidžmejkr.“, „Tak jsme si najali pět nebo šesť černochů“, „To jsme fotili na Seyšelách.“). Zuzana (ktorá sa s ním rozviedla) čiastočne odmieta nakrúcanie, ale keď sa nakoniec párkrát aspoň nakrátko nechá prehovoriť, je to zaujímavé. ()

Zuzana a Stanislav (2006) (E04)

Zuzana a Stanislav sa rozviedli, deti zatiaľ žijú u mamy, no je pozoruhodné, ako sa podali na rodičov (nielen fyzicky) - kým dcéra je "letargická" po mame, syn je od začiatku zažraný do techniky po otcovi a má tak trochu svoj vlastný svet. Zuzana sa začína opúšťať, priberá, čas trávi v robote a potom uteká domov jesť a pozerať telenovely. Je to jej svet. Stanislavov svet je technika, rôzne záujmy, dom, nová partnerka. Zuzana síce hovorí o novom partnerovi, ale zdá sa, že to nemá dlhé trvanie a že je to od samého začiatku odsúdené na neúspech. ()

Marcela a Jiří (2006) (E05)

Niektorí ľudia sa ma pýtajú, prečo stále pozerám horory. Myslia si, že Votrelec je horor. Ale viete, čo je oveľa väčší? Marcela. Koniec jednotky naznačoval istý (hoci na môj vkus dosť zvrátený, tak ale život je všelijaký, čo už) happyend. Keď sa však Třeštíková k Marcele po rokoch vracia, Jiří je dávno preč a odmieta nakrúcanie. Marcela naňho koncom 80. rokov podala trestné oznámenie za sexuálne zneužívanie dcéry Ivany, čo polícia po prešetrení uzavrela ako „skutok sa nestal“. Marcela je rada, že platí alimenty, vídať ho určite nepotrebuje. Medzitým k dcére pribudol malý syn so zdravotnými problémami. S iným otcom, s ktorým sa Marcela tiež nestýka. Marcela je stále bez roboty, dcéra tiež. Sledovať ich obrážanie pohovorov a úradov práce je ako sledovanie nervydrásajúceho hororu. Z dcériných argumentov, prečo si nevie nájsť robotu, keď sú inzerátov plné noviny, je zrejmé, že ak sa chce, výhovorka sa vždy nájde. K tomu starý byt a cigareta s horčičákom kávy. Keď nasleduje strih a záber na ZAMESTNANÉ obidve ženy (Marcela v školskom bufete, Ivana v mäsiarstve), skoro som spadol zo stoličky. Marcela ako film má silný, nosný príbeh, ale človek sa nemôže ubrániť dojmu, že si za mnohé problémy môže sama (hlavne, že syna učí „Nesmíš nic vzdát, když všechno vzdáš, nikdy nic nedokážeš.“). Koniec je absolútna temnota. ()

Ivana a Václav (2006) (E06)

Ja neviem, mne sa tí dvaja proste páčia, je s nimi sranda („Odišla som z domu na jeden deň k mame, ale nikto ma nehľadal.“). Ku koncu ale atmosféra značne stemnie a ukáže sa, že niektoré srandičky predtým boli v skutočnosti indície, naznačujúce psychické problémy jedného z páru. Čo je mi ľúto, ale taký je život niekedy. ()