Velkolepý projekt Mela Gibsona vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Původ této kultury, její moudrý život a náhlá destrukce, je dosud opředena mnohými tajemstvími. Jde o vůbec první filmové zpracování této neobjasněné záhady. Hlavní hrdina Jaguáří tlapa se vydává na zběsilý útěk ze zajetí, aby zachránil nejen svůj život, ale i milovanou rodinu... Uznávaný, přesto nebo právě proto aférami obklopený, světoznámý režisér, scenárista, herec a producent v jedné osobě Mel Gibson při natáčení Apocalypta opět riskoval. Pro zvýšení autenticity se po celý film mluví neznámou řečí, původním mayským jazykem Yucatec, podobně jako v Umučení Krista. Na filmu se podíleli špičkoví tvůrci, jako je kameraman Dean Semler, držitel Oscara za film Tanec s vlky/Dances with Wolves (režie Kevin Costner), střihač John Wright a hudební skladatel James Horner (Titanic/Titanic, režie James Cameron). Výpravu filmu měl na starosti Oscarem několikrát oceněný Tom Sanders. Snímek Apocalypto byl již mimo jiné nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. (oficiální text distributora)

JohnBruk

Na tento film jsem se opravdu plánovaně těšil, protože jsem velice zaujat a fascinován prastarými civilizacemi Ameriky. Po shlédnutí jsem byl proto velice potěšen, že se moje očekávání splnila. Dovolil bych si snad i říct, že jsme díky Apocalyptu měli první velkou a zatím snad i nejlepší možnost nahlédnout do doby Mayské civilizace. Jelikož je velice z filmu cítit, jak samotný Gibson byl převypravováním o této civilazaci pohlcen, tak je opravdu na co se dívat. Samozřejmě Mel Gibson by nebyl Mel Gibson, kdyby v onom filmu nenechal svůj rukopis, který začíná být čím dál více ohraný a příběhově mělký. Gibson už tak trochu vaří z vody. Klasický začátek bezpráví a brutální útlak na blízkých hlavního hrdiny, ohrožení milovaných osob, pranýřové scény či naturalismy a konečně ultimátní vyprofilování hlavního hrdiny v patriotního zabijáka či mučedníka..To je něco, co by mohl již Gibson možná opustit. V tomto filmu je ale příběh z Gibsonovy dílny, tak krásně umístěn do neokoukaného a atraktivního prostředí, že je to jen poslední vada na kráse. Mayská civilizace a hloubka deštných pralesů jsou tak pohlcující, že nejde hodnotit jinak než plnými body. ()

PDcz

4 hvězdičky Masky a prostředí naprosto úžasné! [X] minus 1* hvězdička Tento minus je takový mišmaš drobných postřehů. 1/4 * Mayové určitě byli brutální a měli naprosto jiné hodnoty, ale protože jsme mladá rodinka, nemáme rodinné masakry v lásce. 1/4 * Běh pralesem natočený digitální kamerou působil jak domácí video. 1/4 * Cesta zajatců se táhne hlubokou řekou, po skalách, ale zpátky stihne doběhnout přes les a to měl pronásledovatele 100m za sebou!! wow.. 1/4 * Na mi působilo "velkoměsto" divně, Jitáčkovi se ale líbilo. ()

Hopkins

Dost dlouho jsem nevěděl proč jsem z toho filmu vedle jak ta jedle :o) Film sice svůj účle splnil a zanechal ve mě spoustu dojmů které se projevily při hodnocení :o) na jednu stranu 5 hvězdiček na druhou stranu 1 nakonec sumasumárum se mi jevilo jako nejlepší dát hvězdičky 3 jako nejlepší volba 50% Každopádně jak už tady někdo napsal a přesně k tomuto názoru se přikláním a podepsal bych se pod něj a to je ta bezúčelná brutalita v tom filmu, když Mel natočil Umučení tak ty scény jsem bral v klidu proč ne ale přišlo mě že ta brutalita v Apocalyptu je opravdu zbytečná pokud chtěl natočit něco o říši Mayů proč ne naopak dobrý nápad ale aby z celého filmu bylo lovení lidí za učelem nasledného objetování a ještě umyslné vykreslování jak přesně se ten rituál přesně prováděl následně pak zase utěk do džungle nebo co to bylo a o tom městu se toho člověk moc nedovídá vlastně příběh je o tom že hlavní hrdina utíká zpátky aby zachránil rodinu. Konec filmu mě zkazil ten porod v té vodě. Na úplný závěr jsem vlastně ani nepochopil učel tohoto filmu až na to že sem viděl jak se hrajou kuželky s lidskou hlavou ze schodů dolů . popřípadě jak zaboudnout někoho oštěpem na 20 metrů ale to bylo asi tak všechno co jsem si z toho filmu odnesl a místo očekávaného nadšení že v hlavní linii filmu bude figurovat město plné zvláštních lidí a situace které odstartují zánik Mayské civizilaze jak bylo avizováno :o) jsem byl za sebe jednoduše zklamán proto 3 hvězdičky ()

Wargoo

Pohlcujúce veľkolepé filmové dielo, za ktorým stojí podľa mňa rovnako talentovaný herec ako aj režisér Mel Gibson. Atmosféra znázornenej doby vo mne žiari ešte dlho, dlho po vzhliadnutí. Nádherné kostými, hudba, kamera, zvuk celkovo, pre mňa jeden z najlepších filmov. Pre pocit, akoby som sám behal po džungli, po úchvatných scénach (pád zviazaných väzňov z útesu, jaguár...), až po dychberúce prostredie - 5***** a 83,293 PS: Po druhej projekcií zvyšujem svoje hodnotenie na rovných 95% ()

jab

Po dlouhé době zase něco jiného a z mé stránky vcelku zajímavého. Film jsem prožíval spolu s Jaguáří tlapou do konce filmu. 75% ()

Thoughtless126

skvělý film, ale neni to ten z těch na který se dá koukat pořád! Jendou za čas budiš! Ještě by mohli skrátit to pobíhaní po tom lese! To bylo zdlouhavé. Jinak super podívaná. ()

strikeman

Velmi originální akční (resp. dobrodružný) film zasazený do historických kulis mayské říše. Jednoduchý příběh dává vyniknout skvělé práci kameramana a barevným, vizuálně velmi přitažlivým obrazům. Není zde prostor pro patos a zbytečné řečičky - SNAHA O PŘEŽITÍ A ZACHOVÁNÍ RODU, to je, oč tu běží. Napětí se vyhrocuje do samotného závěru, který kdovíproč mnozí odsuzují - já jsem na něm nic závadného neshledal. Také jsem hledal odpověď na otázku, proč někteří takovýmto snímkům vytýkají absenci hlubokého filosofického rozměru a filmům které tento rozměr obsahují zase nedostatek napětí či statičnost - vysvětlení mi poskytla ve svém hodnotícím příspěvku kleopatra (pěkný komentář). Já si hůl nehledám a dobrou filmařinu si užívám. 85% ()

agassi68

Mel Gibson dokazuje, že je rovnako dobrý režisér ako herec. Neotrepaný nápad, nádherná príroda, dej, ktorý vám nedovolí ani na chvíľu odbehnúť, kamera, ktorou vnímate reálny stav vecí a zábery nevyhýbajúce sa násiliu, nie však samoúčelne. V hlavných úlohách naprosto neznáme tváre, ktoré hrajú ako oskaroví veteráni. Na ich čele Ronaldinho :). Perfektné.. ()

bulbasaur

cital som tu vela komentarov ktore kritizovali jednoduchost pribehu a priamociarost alebo prilisne nasilie. Avsak v tej dobe ludia vacsinou konali jednoducho, instinktivne a brutalne . podla hesla nezabijes-zabijú ťa tak hlavný hrdina uteká džunglou ktorú dobre pozná a blížiaci sa koniec filmovej lahôdky ala Mel Gibson dodal celému filmu iný zmysel. ()

Radek.SCH

Rozhodně to postrádalo "lehkost" s kterou vyprávěl Statečné srdce. Ze začátku to nabralo hodně dobrý směr, ale postupem času se to tak nějak rozmělnilo a nakonec z toho vznikl (ač v yuacatánské máyštině a s neherci) až příliš AMERICKÝ film = hl. hrdina bojuje v menšině PROTI VŠEM, podaříme se mu utéct jaguárovi, skočit z vodopádu, vydrápat se z močálu a když ho chcou popravit, tak zrovna nastane zatmění... Navíc zabije fůru lidí a všechno dobře dopadne. No prostě HOLLYWOOD. ()

Galahad

Není to nic víc a nic míň než americký akční film, který se odehrává ve starobylé říši Mayů, nutno dodat, že slušně natočený i zahraný. Navíc mi připadalo, že poslední půlhodina byla jak obšlehlá z jedničky Ramba :-) ()

DHDV

Přirovnal bych tento film Statečné srdci. Od tohoto filmu nečekejte žádnou hlubší myšlenku. Je to rychlá přímočará akční brutalita. Tenhle film není na tolik drsný jako umučení Krista, ale jde vidět Gibsonův rukopis. Co se týče stylizace té doby, není dle mého názoru nějak přemrštěná apod. (nejsem znalec-jen pasivně z dokumentů). Ve výsledku prostě očekávejte akční brutalitu v krásné džungli. Na poprvé mě to připadalo jako naprostý propadák. Po druhém zhlédnutí dávám palec nahoru, jelikož to stále nenudilo. ()

mala_kea

Tak na to tak koukám a koukám, a najednou je konec a já jsem se ani pořádně neposadil a nerozkoukal. Všechno tak rychle proběhlo, že jsem ani nestihl vypustit písek z močového měchýře. Nebo jsem spíše nechtěl přerušit tu skvělou dobrodružnou podívanou. Velkolepý projekt Mela Gibsona, který je skutečně Velký. Vysokorozpočotvý snímek ukazuje, že americké podání ve světové inscenaci nemusí být ze světa New Yorku nebo LA, ale z uplně jiného koutu světa. Z nádherného prostředí. Jenže co bych to byl za hlupáka, kdybych se nechal unést jistou kamerou a kouzelným pohadkovým světem, když bych zcela přehlížel děj. On prostě přehlídnout nejde a některé dementoidní scény se v něm opravu skryjí. Člověk si ale jasně všimne "americké hero", pro kterou okolní svět nic neznamená a jen se věnuje svému egu. Přesně jako Rudy, který je oddaný svoji práci provést úspěšně až do konce a je jedno, kolik más v sobě šípů, kde ho co kouslo, nebo kolik má za sebou nepřátel. Během tvorby filmu jsem si od USA na tuto troufalost zvykl.Nebýt perfektního jazyka, jednalo by se u průměrný odvar. ()

Akana

Já vím, že by měl film fungovat jako celek, a Apocalypto tak přes pár maličkostí i funguje, ale nedá mi to a musím vypíchnout výpravu, masky, kostýmy a casting. Na tomhle poli jsem dlouho neviděl nic tak přesvědčivého. Předkolumbovská Střední Amerika se před očima zjevuje s takovou barvitostí a smyslem pro detail, že nesrovnalosti nacházejí asi jenom odborníci. Točil to Gibson, takže nemůžou chybět kontroverze: Celkem se nedivím dnešním potomkům Mayů, že se proti filmu ohradili. Jejich předkové jsou tady líčení jako kruté, civilizací zkažené bestie, zatímco obyvatelé džungle jsou citliví, veselí lidé žijící v souladu s přírodou. Ale nehledě na to, že právě tenhle protiklad tvoří ideovou osu filmu a tudíž se dá určitá nadsazenost tolerovat, vyprávění je vedené z úhlu zajatého Indiána a ten nepochybně vnímal prostředí, kam byl odvlečen, právě tímhle jednostranným způsobem: jako peklo. Takže ani z tohohle hlediska nemám důvod ubírat body. Na drsnější scény jsme u Gibsona už zvyklí a tady podle mě nezachází dál, než je účelné. Jedině snad závěr byl až příliš heroický. Možná opravdu směřoval až někam do hájemství mýtu, ale nejsem si jistý, zda to byl záměr a ne jen ústupek (v tom případě by byl ale opravdu jediný) hollywoodské praxi. Resumé: vyjímečný zážitek a dost možná film, který posouvá hranice. 90% ()

Andronikos

Mám z Apocalypta dosť zlé pocity, ale ak to bolo cieľom scenáristu a režiséra, bolo by to vlastne napokon pre film zase len plusom. Hlavný záporák je trochu slabším odvarom Maguu z Mannovho Posledného Mohykána, aspoň v tom, že diváka pekne štve, aj keď vyrezávanie srdca v tomto prípade obstaráva niekto iný (kňaz). Rôzne detaily, ba celý dej majú pachuť istej umelosti (tých náhod, nehôd a časových zhôd, ktorých symbolom môže byť "netrafivší sa" jaguár, je tu príliš), čo kontrastuje s nevyberavo realistickým naturalizmom. Ale s ohľadom na trvalosť dojmu, ktorý vo mne po zhliadnutí už dlhú dobu zostáva, osobne rozhodne nemôžem hovoriť o nevydarenom filme. [Dodatočne som ocenil aj záber na prichádzajúceho bieleho muža. Ten síce môže byť súčasťou nejakej snahy tvorcov dodať filmu historicko-moralizujúce posolstvo, ale sám o sebe nie je nevyhnutne ničím iným než pripomienkou skutočnosti, že do Ameriky napokon prišli európski conquistadori; prípadný výklad, ak po nejakom zatúžime, napr. v duchu takto dekadentná civilizácia sa tak či tak nemohla ubrániť, je prenechaný nám a nie je nám vo filme priamo vnucovaný.] ()

Wolvie

Mele,vzpamatuj se a buď se vrať ke hraní nebo natoč něco jako Statečné srdce.Ale hlavně nemarni náš čas s takhle zbytečnými a samoúčelnými trapasy jako je tohle a Umučení Krista.Prosím. ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Gibson už možná nebude režírovat

Gibson už možná nebude režírovat

16.03.2010

Ale až poté, co konečně natočí svůj vysněný projekt. Už jsme o něm psali – půjde o prozatím nepojmenovaný historický velkofilm o Vikinzích, ve kterém by si měl zahrát Leonardo DiCaprio. Zdá se, že to… (více)

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

17.12.2009

Vypadá to, že obojí. Mel je definitivně zpátky, jako herec (napjatě čekáme na zlehka problémový thriller Edge of Darkness) a brzy opět i jako režisér. V březnu se vrátí do Mexika i s většinou štábu,… (více)