Velkolepý projekt Mela Gibsona vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Původ této kultury, její moudrý život a náhlá destrukce, je dosud opředena mnohými tajemstvími. Jde o vůbec první filmové zpracování této neobjasněné záhady. Hlavní hrdina Jaguáří tlapa se vydává na zběsilý útěk ze zajetí, aby zachránil nejen svůj život, ale i milovanou rodinu... Uznávaný, přesto nebo právě proto aférami obklopený, světoznámý režisér, scenárista, herec a producent v jedné osobě Mel Gibson při natáčení Apocalypta opět riskoval. Pro zvýšení autenticity se po celý film mluví neznámou řečí, původním mayským jazykem Yucatec, podobně jako v Umučení Krista. Na filmu se podíleli špičkoví tvůrci, jako je kameraman Dean Semler, držitel Oscara za film Tanec s vlky/Dances with Wolves (režie Kevin Costner), střihač John Wright a hudební skladatel James Horner (Titanic/Titanic, režie James Cameron). Výpravu filmu měl na starosti Oscarem několikrát oceněný Tom Sanders. Snímek Apocalypto byl již mimo jiné nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. (oficiální text distributora)

mr.kliky

Po zklamání v podobě Umučení Krista se Gibson tímto snímkem opět vrátil mezi režisérskou elitu a natočil obrazově dokonalý příběh s naprosto přímočarým dějem, výbornými hereckými výkony, dokonale dusnou atmosférou a nádherně beznadějným závěrem.. ()

miguel_111

Výborný režisérsky počin Mela Gibson o starobylé říši Mayů a muži Jaguáří tlapa, ktorý riskuje všetko pre záchranu svoji rodiny a zasádza jednu z prvých rán, ktorá viedla k zániku tejto starobylé civilizace. Pre mňa 80% ()

tatanapope

Snímek nabízí pohled mezi indiány, těsně před kolonizací. Boje o území, oběti bohům, to vše nabízí. Zároveň to bylo výborně a přirozeně zahrané a s výběrem herců si dal taky někdo pěknou práci. V podstatě spokojenost. Viděno v rámci Výzva 2015 ()

LeoH

Gibsonova Osada havranů (další asociace: muminí Kometa :), ale taky Walkabout) je zatím první film, který jsem z jeho režírování ochotný brát vážně, o dva řády přesvědčivější než Umučení Krista a o řád atmosféričtější než Statečné srdce. Prostinký příběh ve stínu snášející se zkázy se silnou pointou – a ono to stačí, na konci jsem nedejchal a nebylo to (jen) strachem o osud rodinky. Škoda, že si Gibson neodpustil část obvyklého rochnění v natahovacích násilných scénách – ne že by k tématu nepatřily nebo se nedaly snést, ale zkrácení stopáže by podle mého Apocalypto mohlo přiblížit opravdovému majstrštyku. ()

Mr.Ripley

Po fascinující první polovině přichází jednoduchá vybíjená, jež hraje na efekt. Nebýt onoho žánrového zlomu, mohlo se jednat o jeden z nejzásadnějších filmů dekády. Leč bohužel. ()

LordSnape

Zklamaný jsem rozhodně nebyl, ale film sice se jeví jako dost syrový a brutální. Gibson se snaží navodit pocit příběhové linky, která potáhne celý film, ale nějak se mu to moc nedaří. ()

adams89

Když si něco Mel Gibson vezme do hlavy, tak to potom stojí za to. Ať už v dobrém nebo špatném smyslu. Jeho předchozí film Umučení Krista jsem jako spousta dalších diváků přijal spíše nagativně. A právě Apocalypto mělo zase tak trochu napravit jeho reputaci. Mně nezklamalo, co jsem od něj očekával, toho jsem se také dočkal. Na za¨čátku nám Mel líčí život mírumilovných pralesních indiánů, až je to někdy i zábavné. Jenže potom přichází vystřízlivění v podobě agresivních a svými bohy sfanatizovaných Mayů. Tady jsem postrádal nějaký ten lepší záběr kamery na masivnost a velkolepost jejich staveb. Samotný obřad vyřezávání srdce zaživa, za jásotu tisíců divochů, mi zase tak drastický nepřipadal, jak se o něm mluvilo. Ale kamené město a život v něm vyobrazil Mel mistrně, opravdu je na co se dívat! První část filmu je tedy dobrá, ale ta druhá je však vynikající! Pronásledování hlavního hrdiny tlupou mayských válečníků nehostinou džunglí a jeho následná pomsta v mnohém připomíná první díl Ramba. Vůbec tu nechybí napětí, navíc umocněné dobře laděnou hudbou. V závěru jsem si jen říkal, jestli by tak rychle došel ke své ztracené rodině, ale čert to vem! Apocalypto se zkrátka povedlo a Gibson zase jednou potvrdil, že natočit kvalitní film mu není zcela neznámé. ()

plechulka

Krásný vizuální zážitek. Nechce se mi hledat "mouchy" ve stylu "toho sprintu v poslední třetině bylo trochu moc" apod., mám ráda filmy, které mne zanesou do jiných světů - a tenhle film dokazuje, že to nemusí být vždy jen sci-fi. ()

Komprimus

Brutální naturalistický počin. První hodina dost dobrá, druhá hodina ještě lepší. Mě osobně si získala scéna, kdy je bezbranné křovácké mimimo zdvihnuto do vzduchu za nohu agresivním domorodcem a následně nedbale vrženo za záda jako slupka od banánu. Chyběl mi pouze mlaskavý zvuk při dopadu, ale nic není dokonalé. ()

ivan_drago

Velmi tradiční akční příběh z netradičního prostředí, moc se mi líbila navozená atmosféra a naturaličnost (což je u Gibsna celkem jistota (nějak se mi zdá, že si libuje v podřezávání krků)) celého filmu. Napětí zachováno až do konce a akční scény, už jenom tím, že příběh je zasazen do takové doby, jsou ,řekl bych, velmi svěže natočené. ()

nemik22

Podle mě nemá cenu hodnotit příběh, který je nejspíš záměrně jednoduchý, aby neodváděl pozornost jinam. Po vizuální stránce je však film dokonalý. Stejně tak je třeba přihlédnout k velmi originální tématice. ()

Qitek

Vynikající prostoduchá - dynamická záležitost, které ubírá na kráse naprosto nevhodně zvolená digitální kamera. Wtf ()

Lachtaan

Jestli mě baví nějaká určitá odnož dobrodružných filmů, je to poslední dobou především ta z prostředí neprostupných džunglí a rovnou nejlépe z dob, kdy byly právě ještě útočištěmi civilizací, které už dnes bohužel (téměř) neexistují. Původně jsem žil v domnění, že bude Apocalypto pojednávat o zpustošení středoamerických kmenů evropskými kolonialisty, příběh se stočí ale k jinému konfliktu. Avšak i ten Gibson natočil dost poutavě a hlavně poslední půlhodinka je silně intenzivní. ()

uhlajz

No naštěstí jsem od toho nečekal žádný zázrak, ale i přesto mě to zklamalo. Čekal jsem nějakou hlubší sondu do rozkladu velké kultury a jediné, čeho jsem se dočkal bylo ne moc přesvědčivé násilí a naprosto trapný útěk hlavního hrdiny džunglí. V dnešní době, kdy se většina režisérů snaží o co nejrealističtější akci to bylo dost slabý. Vidět utíkat hlavní postavu před jaguárem je spíš parodie. Nevím jak rychle běhá jaguár, ale gepard tuším kolem 140 km/h. Kdyby jaguár půlku tak je to furt dvojnásobná rychlost oproti nejrychlejšímu člověku:-) No ale budiž, jenže tím to nekončí. Jaguáří tlapka je při útěku zraněn a vypadá, že sotva uteče do džungle a za chvíli už běhá jako kdyby byl polit živou vodu, resp. jako šnek politý kapkou shellu:-) No a průběh zatmění slunce? No comment.... Jediné, co drží film nad vodou je první půle, ta se mi opravdu líbila. ()

Raven0

Vcelku nezábavná indiánská roadmovie po pralese. Ani brutality zde není tolik, jak se všude píše. Avšak pár zajímavých momentů se zde přeci jen objevý. Např. klasicky béčková scéna, kdy kat vytrhne nebožákovy srdce, které ještě bije apod... Avšak na konci filmu jsem měl takový dojem, že je snad jen dobře, že španělé indiány pěkně vystříleli. Vždyť to byli brutální a zlý kacíři, kteří nevěřili v našeho trojjediného boha :-) ()

danoo

Gibsonov ideový obrat jeho posledných dvoch filmov ma fascinuje a pritom sa v tomto prípade jedná o klasický dobrodružný príbeh vyznačujúci sa romantickou fabulou, decentnou brutalitou a panteistickým splynutím s prírodou, no Apocalypto aj napriek tomu pôsobí mohutne. ()

Redswif

Mel Gibson risknul po druhé a podruhé mu to vyšlo. Dokonalé zpracování s dokonalým příběhem. Jediné zklamání bylo to, že z traileru to vypadalo na příběh vypovídající o zničení májské civilizace kolonizátory (škoda že se do toho Gibson nepustil byla by to fakt sada), ale o dobu těsně předtím, kdy si májové spokojeně staví a obětují. Pak příjde zanamení! I když člověk vůbec nerozumí co se tam říká tak to jen přidává na reálnosti. Musím uznat že občasn jsou tam vážně zdlouhé pasáže, zase kdyby to bylo sestřihlé člověk by tomu nevěřil, takhle jsem měl pocit že ho šmíruji z poza křoví ;-) Hudba taktéž perfektně podkreslovala pozadí. Mno jestli Mel bude takhle pokračovat tak se budu těšit na jeho každý film. ()

_DAVE_

Typicky Gibsonovsky naturalisticke, skvele masky a i pribeh nebyl k zahozeni. Dalsi zajimavosti je kompletni namluveni v puvodnim jazyku Mayu ktery se dnes jiz prakticky nepouziva. Opravdu mohu doporucit prinejmensim jako velmi zajimavy a originalni pocin. ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Gibson už možná nebude režírovat

Gibson už možná nebude režírovat

16.03.2010

Ale až poté, co konečně natočí svůj vysněný projekt. Už jsme o něm psali – půjde o prozatím nepojmenovaný historický velkofilm o Vikinzích, ve kterém by si měl zahrát Leonardo DiCaprio. Zdá se, že to… (více)

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

17.12.2009

Vypadá to, že obojí. Mel je definitivně zpátky, jako herec (napjatě čekáme na zlehka problémový thriller Edge of Darkness) a brzy opět i jako režisér. V březnu se vrátí do Mexika i s většinou štábu,… (více)