Velkolepý projekt Mela Gibsona vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Původ této kultury, její moudrý život a náhlá destrukce, je dosud opředena mnohými tajemstvími. Jde o vůbec první filmové zpracování této neobjasněné záhady. Hlavní hrdina Jaguáří tlapa se vydává na zběsilý útěk ze zajetí, aby zachránil nejen svůj život, ale i milovanou rodinu... Uznávaný, přesto nebo právě proto aférami obklopený, světoznámý režisér, scenárista, herec a producent v jedné osobě Mel Gibson při natáčení Apocalypta opět riskoval. Pro zvýšení autenticity se po celý film mluví neznámou řečí, původním mayským jazykem Yucatec, podobně jako v Umučení Krista. Na filmu se podíleli špičkoví tvůrci, jako je kameraman Dean Semler, držitel Oscara za film Tanec s vlky/Dances with Wolves (režie Kevin Costner), střihač John Wright a hudební skladatel James Horner (Titanic/Titanic, režie James Cameron). Výpravu filmu měl na starosti Oscarem několikrát oceněný Tom Sanders. Snímek Apocalypto byl již mimo jiné nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. (oficiální text distributora)

MAXELL

Mel Gibson sa znova činil. Áno, hlbší myšlienkový rozmer to síce skutočne nemá aj ked sa to tak tvári, ale na poli dobrodružného filmu toto dielo svoje miesto obháji. Ba čo viac je na poli dobrodružných filmov dosť unikát,pretože som zvyknutý väčšinou na spracovania ala Indiana Jones a jemu podobné dobrodružňáky. Apocalypto však svojou surovosťou a autentickosťou približuje tento žáner dospelejšiemu divákovi. Divákovi, ktorý už nemá 12 ale napriek tomu chce prežiť poriadny dobrodružný príbeh. Divákovi, ktorý sa v tých všetkých dobrodružných filmoch často pýtal " kde je tá krv ? " a " kam zmisla aspoň tá šťipka reálnosti? ".Tak toto je realistické až až. Surové a násilné? Určite! Ale nie samoúčelné. Je to silná káva? Áno je! Ale násilie je v skutočnosti silná káva. Väčšina akčných či dobrodružných filmov násilie degraduje. Tento určite nie.***** ()

Zofan

Chvilkama trochu Rambo-klišé, ale ve výsledku jsem se na tento film zkrátka musel podívat ještě jednou a to dokonce hned druhý den. Klobouk dolů před dechberoucí výpravou, maskami, kostými - opět pastva pro oči. ()

gerojmanus

Nemá to žádnej bůhví jakej děj, ale ta výprava, masky a vlastně celkově, jak to bylo ztvárněný, mě docela dostalo a doma jsem to dal bez jediný přestávky:). Gibson je výbornej herec a myslim, že moooc slušnej režisér. ()

Fixa

Čítával jsem nějaké knihy od Ericha von Danikena a Mayská kultura se mi zdá fascinující. Byl jsem zvědav, jak se s tímto materiálem Gibson popere. Dopadlo to jinak, přesto skvěle. Nechat mluvit herce původním jazykem, opravdu dodalo filmu na autenticitě. Jasně, vypích si z jejich kultury, jen to nejpovrchnější a zabalil to do akčního hávu, ale i tak jsem od filmu ani na chvíli neodtrhl zrak. Z toho zírání na hlavního hrdinu, jsem byl celý udýchaný. Zní to trochu dvojsmyslně, tak se pokusím to trochu vysvětlit. To, jak Jaguáří tlapa stále zdrhal, mi nedalo ani chvíli vydechnout, protože jsem běžel s ním. Víc už to vysvětlovat nebudu :-) ()

BigLoser

Mel Gibson je celkem blázen a komerční sebevrah, kdo by čekal, že se po megaúspěšném Umučení vrhne na Maye a kdo by čekal, že mu to budou lidi papkat z ruky, nevím jak pro ostatní, ale mě je celkem jedno, jak se Mayové vyhubili. No, nakonec to přece jenom pár lidí zajímalo a z Apocalypta se stala celkem slušně vydělávající jednohubka, která celkem dobře pobaví, zajímavě vykreslené prostředí, Mayské rituály, tedy dost brutální rituály. Je vidět, že Gibson už má něco natočeného za sebou, přotože režie je bezchybná a kouká se na úprk Tlapy moc hezky. Čistokrevné 4*. Znovu to vidět ale nechci. ()

lada ladis

Velice slabé.Hollywood z toho jen tříští.Uznávám jen výborný přenesení strachu a beznaděje ve scéně při obětování ()

Mirik81

Nic moc, ty rádoby naturalistické záběry stříkající krve z mozku, nebo vyrvané srdce mi spíš než naturalistické scény připomínal béčkové horory. Scénář to asi nemělo vůbec... No tři hvězdičky za to, že to mělo celkem spád... ()

Daemonek

Asi nejlepší film historického žánru, což je žánr, který moc nemusím. Jelikož jsem veliký příznivec aztécké a mayské kultury a dějin, byl jsem velice mile překvapen, že většina scén z tohoto filmu je (téměř) neovlivněných hollywoodem. Každý, kdo tomuto filmu vyčítá nesmyslnou brutalitu ze strany kněží, tak by měl vědět že aztékové a mayové bez obětí by nebyli žádní aztékové a mayové. Velice se mi líbilo prostředí, město mayů a také masky a kostýmy. 'Nacom'-obětní kněz taky neměl chybu a Melu Gibsonovi se mistrně povedlo vykreslit tu dekadnci a úpadek civilizace (tlusté děcko s morbidním zájmem :-) , nemoci atd.) Jen mě naštval děj, proto o tu jedničku méně, byl velice, velice jednoduchý = Jaguáří Tlapa - Cesta tam a zase zpátky. ()

LentilleLily

Už nevím, kdo mě donutil koukat se na ten film. To je ale jedno - říkala jsem si, co to bude zase za kravinu. Nebyla. Film mě mile překvapil, nemohla jsem si napětím ani skočit na záchod. Konečně nějaký snímek, který se točí pouze kolem jednoho/dvou dní a jde o něm pouze o jedno - přežít, nebo být chycen. Nejšokující část byl asi překvapivě porod ve vodě. Nevěděla jsem, že je Mel Gibson i takhle dobrý režisér :) ()

JARDAHONDA

Mel Gibson stvárnil opravdu excelentní drama. Některé záběry určitě nejsou pro slabé povahy, přesto vše napínavý příběh hlavního hrdiny Jaguáří tlapy, který je po útoku indiánského kmenen včetně své rodiny zajat a vlečen neznámo kam.. Po tzv. útěku hrobníkovi s lopaty je vydán na zběsilý utěk pralesem, kde je pronásledován skupinou Indiánů. Tam s nimi svádí nevídaný boj.. Hlavní jeho cíl je = přežít a vrátit se zpět k rodině......Skvostný snímek the best !! ()

Trepak

"STRACH JE CHOROBA. DOSTANE SA DO KAŽDEJ DUŠE, KTORÚ STRETNE." Tak ako v Umučení Krista i tu Gibson zaujme prazvláštnym jazykom, ktorý je kvalitným korením filmu. Celkom dobrá akcia v netypickom prostredí. Mohol z toho vyťažiť oveľa viac, než len mlátenie sa palicami. ()

MR.Lolofon

Film ma bavil iba do momentu, keď sa hlavnej psotave podarilo utiecť do lesa a začala likvidovať svojich prenasledovateľov. Potom to už bolo také všelijaké. Neváhal by som hodnotiť vyššie ale v prípade utopenie manželky s deckom alebo keby nahnevaný fotrík tomuto niktošovi odrezal hlavu. Ináč nemastné neslané, iba čo trocha tvrdé. ()

pelegryna

Viděl někdy někdo na dané téma lépe zpracovaný materiál a odvážněji použitou " domorodou řeč"? Má neotřelý pohled na věc a i když film může v budoucnu působit možná i lehce komicky tak něco na tom filmu rozhodně zůstane hodnotným i po mnoha letech. ()

PeterLBerger

V podstatě standardní akční film. Ovšem zasazený do exotického prostředí. Některé akční scény ovšem výborně stavěné. Skvělá práce se zvukem dechu pronásledovaného. Diváka to vyloženě vtahuje do děje. Gibsonův režijní rukopis se projevuje taky ve fascinaci krutostí. Propíchané hrudníky, rozervané vnitřnosti, hromady mrtvol, tryskající krev - každou takovou věc ukáže v detailu. V podstatě během celého filmu následuje jeden takový detail za druhým. Je to dost nechutné, ale ke Gibsonovi to prostě patří. Asi není náhoda, že si vybral právě prostředí aztécké kultury. Slabá stránka: chabý a nelogický děj. ()

San Miguel

Hodně dobře udělaný historický film. Stejně tak jako umučen Krista, tak i Apocalypto mě oslovilo svou úžasností, a hlavně mluvení starobylými jazyky. ()

Puchyr

Nádhera,, nádhera Velice dobře zpracovaný film Mele. Pravé indiánské války,, ta myšlenka že bůh si přeje oběti a jako znamení že už to stačí se stalo zatmění slunce,, Drsné, působivé, brutální a napínevé, ale především velkolepé a ojedinělé. Ke konci mi to připopínalo Ramba, stylově akční konec v džungli je prostě parádní, stejně jako kruté obětní rituály. Pekelně skvělý scénář a k tomu ještě pekelně dobře natočený. Tomuto filmu namám vůbec co vytknout, nemám žádnou výtku ani poznámku. ...Jen tak dál Mele 90% ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Gibson už možná nebude režírovat

Gibson už možná nebude režírovat

16.03.2010

Ale až poté, co konečně natočí svůj vysněný projekt. Už jsme o něm psali – půjde o prozatím nepojmenovaný historický velkofilm o Vikinzích, ve kterém by si měl zahrát Leonardo DiCaprio. Zdá se, že to… (více)

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

17.12.2009

Vypadá to, že obojí. Mel je definitivně zpátky, jako herec (napjatě čekáme na zlehka problémový thriller Edge of Darkness) a brzy opět i jako režisér. V březnu se vrátí do Mexika i s většinou štábu,… (více)