Nedovolili jim spolu žít. Nemohli jim však zabránit společně zemřít... Příběh tragické lásky korunního prince Rudolfa Habsburského k baronese Marii Vetserové. Rudolf, který hledal zapomnění na své manželství bez lásky s belgickou princeznou Stefanií v nesčetných milostných avantýrách, který se marně pokoušel prosadit ve zkostnatělém Rakousku-Uhersku pokrokovější ideje, a byl proto v neustálých sporech se svým otcem, císařem Františkem Josefem, našel v lásce k mladičké, nevinné Marii nový smysl své existence. Poprvé v životě skutečně miloval a byl odhodlán vybojovat si právo na život s milovanou ženou navzdory všem a všemu. Brzy měl však poznat, že následník habsburského trůnu má před sebou jen jednu možnou cestu: tu, kterou mu určila odvěká (a v 19. století ještě zdaleka neměnná) tradice… (Česká televize)

majo25

Zaujímavé rakúsko-uhorské zasadenie, o ktoré sa západná kinematografia až toľko nezaujíma, zaujímavé je aj obsadenie, zlyháva však v preromantizovanej zápletke, ktorá vo veľkej stopáži dostáva priveľa priestoru. A to na úkor zaujímavejších dejových liniek ako je (ne)napredovanie cisárstva, vnútroštátne vzťahy Rakúska s Uhorskom či rodinné vzťahy v cisárskej rodine. Do hlavnej úlohy cisárskeho následníka bol obsadený francúzsky hovoriaci Egypťan Sharif (ale dobre zahraný) a do role rakúskeho panovníka hviezdny britský herec James Mason, ktorý ma bavil zo všetkých asi najviac. Romantický vzťah, ktorý je nosnou časťou filmu, je historicky dostatočne nepodložený a teda dosť fabulujúci. ()

andrii

Zasněžená, poslední adresa obejmula spánek  obřadných milenců. Svíčky planou, vysněnému citu myrtu podávají. Zalíbení aristokratických rukaviček má odteď nebeské požehnání, když na "jejich" zemi vládne,  železné dekorum leží. Vlaje hermelín ebenový. ()

st.verka

Hlavní hrdinka v podání Catherine Deneuve byla překrásná a měla přesně tu míru nevinnosti pro kterou okouzlila korunního prince. Atmosféra filmu je plná vznešenosti, typické pro tehdejší dobu a vrstvy. Film je přiměřeně výpravný a příběh podán romanticky a divákovi je líto, že takoví dva krásní mladí lidé nemůžou být spolu a šťastní. ()

ZkuKol

Hlavní postavy jsou precizně zahrané, ale příběh je dost nuda a nebýt pestré palety barev prohlásil bych i kameru za nudnou... 50% ()

Panthea

Nemohli žít spolu, tak raději volili smrt. Kolikrát už to tady bylo, ať už jako Romeo a Julie nebo Tristan a Izolda, Sayonara, Věčný návrat a další a další. Přesto velká láska je to, po čem všichni toužíme, láska opětovaná, bezvýhradná a věčná. Potřeba být milován je jako lidská potřeba, bez níž umírá i samotná chuť žít. Jedno z největších témat ve filmu, jež nikdy nezmizí tak jako touha milovat a být milován. Velký film s krásnou Catherine Deneuve a Omarem Sharifem, kteří hrají jako o život, nádherná výprava a kostýmy. Hluboký filmový zážitek. ()

Han22

Jak to dopadne když Britové a Francouzi v čele s bondovským režisérem točí film o rakouském mocnářství? Vznikne historický film stylu který absolutně nesnáším. Překrásná výprava, kostýmy, kamera, hudba, lidé a pod tím nic. Jen brutálně přeslazená červená knihovna, které sice nechybí slavní herci, ale je to příšerně přeromantizované, nudné a kromě pár náznaků se o době a zemi kde se to odehrává skoro nic nedovíme. Ženatý znuděný princ se zamiluje do mladé dívky a protože jim otec císař brání aby byli spolu tak SPOILER spáchají sebevraždu KONEC SPOILERu. Navíc si to komplet vytírá zadek s historií (Rudolf se nezabil z nešťastné lásky) a to včetně vzhledu postav. František Josef byl plešatý vousatý děda, tady má hlavu plnou vlasů. Totéž byl nepříliš pohledný Rudolf (zde fešák s knírkem) a Marie byla obtloustlá černovláska s odulým obličejem, ne křehká blondýna. Prostě hloupá pohádka. ()

Roman Albach

.... a přitom v mayerlingské tragédii je takový potenciál. Terence Young ho jednoznačně nevyužil. Velmi průměrné romantické drama, kdy postavy jsou černobílé až hrůza. Přitom skutečnost byla úplně jiná. Co stojí za vidění jsou snad jen herecký výkon Omara Sharifa a mladičké Catherine Deneuve. ()

Paity

Pohled na Rakousko-Uhersko očima habsburského prince Rudolfa, který je myšlenkově utlačován svým otcem - císařem. ()

Foxhound#1

V celém filmu byl víceméně jen náznak toho, jak by Rudolf přistupoval k monarchii a možná ji i dokázal zreformovat ze staré zkostnatělé říše, tak jako byl její císař Franz. Deneuve je rozkošná, Gardner byla MILFka a Omar i přes svůj exotický vzhled prince zahrál skvěle. Ale celek je prostě takový průměrný, ničím výrazný. ()

Mikino00

Kdybych zrovna včera nečetl celkem podrobně jak to vše bylo doopravdy i co tomu předcházelo, šel bych s hodnocením asi výše. Jedná se totiž o velice dojemný, příjemný snímek k doby mocnářství, kde není místo pro lásku korunního prince (ve skutečnosti velmi nemocného člověka), který byl nadějí ve své době. Dějově je to sice plytké, nese se to na vlnách nostalgie a zamilovanosti, jenže herecké hvězdy (Sharif, Deneuve, Mason i Gardner) pozvedají svým projevem zážitek z filmu. ()

MIMI.kry

Historický nesmysl. Ve skutečnosti bezohledný sobec prolezlej syfilidou a možná i jinými pohl.nemocemi ztrácel rozum a věděl, že zemře strašnou smrtí, tak se rozhodl spáchat raději než příjde nejhorší fáze nemoci zkrátit osobní trápení sebevraždu. Několik měsíců předem přemlouval několik šlechtičen, aby odešly společně s ním, neboť zastřelit se sám, na to byl moc velký zbabělec, potřeboval k tomu aby sebral odvahu "družku na poslední cestu". Marii pravděpodobně nemiloval, poslední noc před Mayerlingem strávil se svojí vydržovanou kurtizánou, která návrh na společnou sebevraždu tak jako jiné ženy odmítla. Fanatickou, jím posedlou, naivní a panenskou Marii pár týdnů před tím zneužil a pak chladnokrevně zavraždil. A vida, i takhle amorální člověk se dá zidealizovat, jeho záměry překroutit a zromantizovat do smyšleného melodramatu. Nedivím se, že se tragédii snažila monarchie ututlat a zamést činy Rudolfa pod koberec. Nemám ráda upravování dějin a přepisování historie, proto dávám tak nízké hodnocení. Jestli má někdo chuť na vymyšlenou pohádku, ať si klidně poslouží touhle limonádou. Pokud při ní neusnete v polovině, jako se to stalo mé sestře. ()

gonga

Jak zde mnozí píší, film je značně historicky nepřesný, jednotlivé postavy jsou extrémně zidealizovány, ale záměrem tvůrců historická přesnost jistě nebyla. A tak z původního příběhu zůstal jen romantický konstrukt a dobové kulisy. Přesto, díky hereckým představitelům a bohaté výpravě, se na film dá koukat. ()

PavelZava

Myslím, že se jeho výsost nudí. Né jeho výsost se velmi, velmi nudí. Je to rozhovor, který platí až do okamžiku, kdy potká v Prátru Márii Kdo má viset, ten se neutopí komentuje pozvání na šálek kafe. Princ z Walesu (James Robertson Justice) je vtipná postava, což začne jeho výstupem z vlaku, kdy začne hrát hudba a on se ptá : Naše nebo vaše ? (myslí hymnu) Nemám totiž hudební sluch. anebo Bravo povedené. Schůzka u bruslení Císař má nejdelší uši v Evropě. WIKIPEDIE : Zámek Mayerling byl až do roku 1889 lovecký zámek v Mayerlingu u Allandu v okrese Baden v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy, jihozápadně od Vídně. Je to láska jako trám, která hory přenáší a otvírá se vždy při takovýchto osudech Romea a Julie otázka : Proč je majetek, společenské postavení, vynucený sňatek případně tedy rodiče překážkou pravé lásky ? Velmi smutné, smutné ()

sehe

Zhodujem sa s predchádzajúcimi komentármi užívateľov.Pravdepodobne to bolo historicky nepresné,ale Chačaturijanova hudba zo Spartaka s krásnou Catherine Deneuve a mladým Omarom Sharifom,kostýmami a prostredím natáčania,urobili z Mayerling veľmi romantickú drámu,na konci ktorej som si zarosila i oči.A potešila ma i Ava Gardner. ()

quixote

Omar v uniformě, s knírkem a svým laním pohledem, mladá a oduševnělá Catherine v krásných kostýmech a účesech – to nemohlo nevyjít. Jinak jde o typický kostýmní velkofilm v pomalém tempu, natočený ovšem s britskou uměřeností a smyslem pro detail a s francouzskou elegancí (díkybohu, že se toho tenkrát nechytil Hollywood!). Snad jen bezprostřední melodramatický závěr příliš zatlačil na pilu... A skladatel třídy Francise Laie si také nemusel pomáhat výpůjčkou z Chačaturjanova notoricky známého motivu ze „Spartaka“. Slušný scénář (historické nepřesnosti tady pomíjím - to by bylo na delší debatu - viz příspěvek liquida26) a dialogy, navrch velmi povedený český překlad a dabing. Také oceňuji, že se hodně točilo na autentických místech a nešetřilo se na komparsu, i když ten paradoxně není tolik dáván na odiv. Nádherná Ava Gardner jako Sissi s vosím pasem – to byla třešnička na dortu! (právě za ni dávám jednu * navíc). ()

FireTight

Příjemná a tak smutná romance habsburského prince Rudolfa a baronesy Marie, která by si podle mého názoru zasloužila lepší zpracování. Přeci jenom, těch sto čtyřicet minut je na podobný příběh přeci jenom až moc a spousta pasáží tak působila spíše jako taková vycpávka, což je škoda. Mimochodem, jak jsem vyrozuměl z komentářů ostatních uživatelů, film se v některých ohledech nedrží skutečné historie, ale podle mého názoru to tolik nevadí. Především kvůli tomu, že bych si nedokázal představit Omara Sharifa jak hraje lehce plešatého a při sebevraždě částečně na sebe myslícího Rudolfa. Tenhle Rudolf mu sedl daleko lépe, stejně jako celé filmové lásce těch dvou. ()

LdaVinci

Tak konečně jsem se na to podíval... babička mi furt říkala, ať se na to podívám, že je to uplně úžasný a nevím co ještě.. já se do toho fakt musel překonávat, absolutně mě tento film nezajímal, ale dobře, teď jsem se podíval.. a jak se mi to líbilo? moc ne, jako okej, ušlo to, ten vztah mezi hlavními postavami byl milej, ale to zpracování a všechno okolo, prostě moc mě to nebralo. Znovu už nemusím. ()

Amonasr

Vcelku očekávaně zidealizovaný a zromantizovaný pohled na následníka trůnu Rudolfa a jeho osudový vztah s Marií Vetserovou, ovšem naprosto filmově profesionální, krásně výpravný a výborně obsazený. Oceňuji, že se snímek patřičně dotýká i hlubších společenských a psychologických souvislostí, čímž přesahuje pouhou škatulku červené knihovny. ()