Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Akční velkofilm odehrávající se v atraktivním prostředí leteckých bitev 1. světové války, který se inspiroval skutečnými událostmi. Čeká Vás dobrodružství legendární Lafayettovy eskadry tvořené americkými stíhacími piloty. Ti se dobrovolně přihlásili do bojů ve Francii. Mladí letci se tak vydávají do vzdálené Evropy hnáni touhou naučit se létat na nových strojích a zažít velká dobrodružství. Ve válkou zmítané Francii se zpočátku naivní mladíci naučí pravému smyslu přátelství, odvahy i lásky a získají tak opravdové důvody pro riskování vlastního života. (Magic Box)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (334)

Hellboy 

všechny recenze uživatele

Narozdíl od pozdějšího Rudého barona je tento film hned od úvodních titulků tak nějak vsazen do kontextu, protože zmíní, že během prvné světové války padlo 9 milionů lidí. Hned v zápětí ale titulek hlásá, že se zrodil nový druh hrdiny - letec. Takže opět nastává idealizování, budování romantického mýtu kolem pilotů-gentlemanů, což ještě zdůrazňuje český název Rytíři nebes. Ostatně původní název Flyboys zase skvěle navozuje takovou tu správnou prázdninovou atmosféru, kterou oplýval i film Rudý baron. Oba filmy jsou si skutečně dost podobné, ale tento snímek má proti Baronovi větší rozpočet, tudíž lepší triky a také několik hvězd (Jean Reno, James Franco), což jsou asi hlavní důvody, proč zde tento film hodnotilo více než dva tisíce lidí a Barona sotva přes pět set. To ale neznamená, že tohle je lepší film. Je totiž americký v tom nejhorším smyslu slova, je popcornovatější, než popcorn. Ukazuje partu kluků na naprosto obyčejné cestě "from zero to hero" a činí tak nepříjemně schematicky, počínaje tím, jak se s členy budoucí Eskadry Lafayette seznamujeme, po výcvik, který divák vidí coby součást hudební koláže. Je to epizodické až na půdu - sledujeme Flyboys, jak se učí pilotovat a pak další a další epizody, jak se jim to daří, jak se občas dostanou do potíží, minizápletky jak vyšité, jen co jednu vyřeší, tak se objeví nová atd atd... Prostě tenhle film je ještě o třídu horší, než Rudý Baron, jsou tu neskutečné koniny a úlitby "americkému divákovi". Například všichni nepřátelé používají rudé stíhačky Fokker Dr. I. Nutno podotknout, že takové existovaly jen čtyři a Manfred von Richthofen na takové létal jen několik málo měsíců před svou smrtí až v roce 1918. Producent Dean Devlin si toho je vědom, ale zcela vědomě to takle zařídil, prý aby se diváci dobře orientovali ve vzdušných soubojích. ZOMG! Proč prostě jednou nenatočej historicky věrný film, který by ukázal, jaké "to skutečně bylo" ?? Štve mě to o to víc, že jsem se teď podíval na film Blue Max, kde sice létají skutečná letadla (a ne CGI letadla) a navíc správně nabarvená, jenže protože je to snímek z roku 1966, tak jsou ty letecké záběry točeny dost neobratně, všechno pomocí zadní projekce atd... ()

Vitason 

všechny recenze uživatele

,,Natočeno podle skutečných událostí." Ano děti, první světová válka opravdu byla, ale s tím dalším si už nejsem tak jistý. Flyboys je velice kýčovitý film, který vrší jedno klišé na druhé o americkém dobrovolníkovi, který se během první světové války přihlásí do francouzského letectva a spadne z nebes, aby naučil jednu hezkou Francouzku pár anglických slovíček.Flyboys mají štěstí, že všechny ty kýčovité a patetické momenty (stíhačky vyjíždějící z mlhy) jsou vyváženy hezkou vizuální stylizací, charismatickým sympaťákem v hlavní roli, Jeanem Renem v roli vedlejší a elegantně natočenou akcí. Takže ani tolik nezamrzí, že milostná dějová linka film spíše jen brzdí, ale on si i tak dokáže udržet solidní tempo a dvě hodinky se s ním dají přežít celkem bez úhony. Flyboys je přeslazená limonáda, ze která vás zuby zřejmě nerozbolí, ale příště si zřejmě necháte načepovat něco jiného. ()

Reklama

Faidra 

všechny recenze uživatele

Čas do Rudého barona musí nadšenec do světových válek a soubojů leteckých es nějak vydržet, tak proč ho neodpočítat s pomocí Američanů v Paříži... totiž na francouzském nebi? Kupříkladu proto, že brnění pánů rytířů podezřele připomíná staniol a můj dojem, že jejich šavličky a koníčci jsou dřevění, nesouvisí s tím, že jejich Pegasové se v té době vyráběli ze dřeva, jako spíš s laciným dojmem z celé téhle podívané. Jean Reno se sice tváří tak zarputile, že potkat ho v noci, tak se místo usilování o pozvání na snídani slovy Míry Bosáka zahryznu do stromu a dělám suchou větev, ale s drsností Leona nebo Viktora už má tahle nájem splácející pásová výroba výrrrazů nás drrrsňáků frrrancouzských společného pramálo. Druhou hvězdičku sice přihazuji za jeho neselhávající charisma, ale je to poprvé, co je hvězdička současně výstražným záhlavcem. ()

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Slušný průměrný film odehrávající se během 1.sv, který určitě neurazí! Nicméně, během jeho sledování se ze mě zase stal ten malý kluk, který si jako malý četl u dědy příběhy o odvážných letcích a tajně snil, že sedím v kokpitu a proháním Němce po obloze. Po výpravné stránce je to sice trošku slabší, tvůrci se snaží hrát na emoce a city – moc jim to ovšem nešlo, přesto z toho vzniklo obstojné drama, ve kterém se ovšem objeví i celá řada komediálních prvků – což si nejsem jistý, jestli byl tvůrčí záměr, nebo jejich neschopnost. Některé scény navíc zaváněly doslova trapností. Naštěstí převyšují klady a spousta leteckých vzdušných soubojů…60% ()

Molly 

všechny recenze uživatele

Přiznám se, že filmy s Jamesem Francem nedokážu hodnotit objektivně, stačí, aby na tváři vykouzlil ten svůj neodolatelný úsměv a já jsem ochotna přimhouřit oko a šoupnout o hvězdu víc. Ale tentokrát to nejde. Rytíři nebes je film průhledný až běda, skvadra pilotů taky ničím nepřekvapí, navíc nám scénaristé jejich motivace naservírují hned v úvodu filmu, to asi abychom se už později nerozptylovali, milostná linka jakoby vypadla z nějaké telenovely... Aspoň že ty souboje ve vzduchu stály za to. Promiň, Jamesi, tady by mi nestačílo ani tucet úsměvů. Dneska palec dolů. ()

Galerie (43)

Zajímavosti (18)

  • Na výrobě tohoto filmu se podílela i česká firma Historická letka republiky Československé, která vyrobila několik replik letadla Nieuport Nie 17. [zdroj: www.historicflight.cz] (PaulxH)
  • Žádné velké studio se nechtělo podílet na financování snímku, a tak do něj peníze vložili producent Dean Devlin a Davit Elisson, syn zakladatele společnosti Oracle. (imro)
  • Celorudá barva Fokkerů Dr. 1 je velmi zavádějící, protože je považována za symbol tzv. Rudého barona, který jako jediný německý pilot létal s letadlem celým rudým. A to navíc jen přibližně poslední měsíc svého života na jaře 1918. Ve filmu však tento nátěr používá hned celá letka. (ČSFD)

Související novinky

Robinson ztracený na tajemném ostrově

Robinson ztracený na tajemném ostrově

27.05.2008

Televizním seriálům se v novinkách věnujeme jen zřídka (vlastně vůbec, sypu si popel na klobouk). Jako malá náplast je tu ambiciózní nová série stanice NBC nazvaná prostě Crusoe. Ano, půjde o další z… (více)

Reklama

Reklama