Černá kniha

• Nizozemsko Zwartboek (více)

Píše se rok 1944 a mladá židovská dívka Rachel se schovává na holandském venkově ve starém statku u sedláka. Jednoho dne nad statkem prolétne spojenecký bombardér, a protože je pronásledován německým stíhačem, odhodí svůj náklad – bomby. Statek je zasažen a skončí v plamenech. Rachel, která byla v té době u blízkého vodního kanálu, se zachrání. Mladík, který byl v tu chvíli s ní, ji ukryje v otcově skleníku. Úkryt se však ukáže nebezpečným. V noci se totiž ve skleníku objeví cizí muž a Rachel a mladíka varuje, že Němci o nich vědí a že si pro ně brzy přijdou. Rachel muže požádá o pomoc. Van Gein, jak se má muž jmenovat, slíbí pomoc. Tvrdí o sobě, že je členem hnutí odporu. Vskutku se díky němu Rachel setkává se zbytkem své rodiny a všichni mají za pomoci Van Geina přejít ještě s dalšími Židy, které Gein zkontaktoval, frontu do bezpečí. Cesta však skončí tragicky. Loď, na které Židi cestují, je přepadena esesáky a Židi jsou vystříleni. Rachel se však podaří včas skočit do vody, a tak uniknout smrti. Dívka je zachráněna příslušníky skupiny odporu, a protože nemá co ztratit a chce pomstít své blízké, sama se do odbojové činnosti zapojuje. Jednoho dne se při transportu zbraní seznámí s německým důstojníkem Ludwigem Müntzem, který na holandském území řídí zpravodajskou činnost. Jejího seznámení velmi brzy využije šéf její odbojové skupiny, Kuipers, který potřebuje získávat informace přímo z německého velení, a ve chvíli, kdy mu Němci zatknou i jeho syna Tima, má největší zájem na tom, aby mu Rachel, která teď vystupuje jako Ellis de Vriesová, tyto informace dodávala. Ellis tedy opět Müntzeho vyhledá a stane se jeho milenkou. Inteligentní Müntze však brzy přijde na to, že dívka je Židovka a že donáší hnutí odporu. Sám Müntze se však do Ellis zamiloval, a tak ji neprozradí. Dokonce dá na její vysvětlení a pokusí se nahlásit svému nadřízenému, generálu Käutnerovi, vraha Ellisiných rodičů, důstojníka Frankena. Ten se však z obvinění z okrádání německé říše (kradl pro sebe zlato zavražděných Židů) vykroutí a sám obviní Müntzeho z vyjednávání s hnutím odporu. Generál Käutner nařizuje Müntzeho popravu. Ellis také neunikne zatčení. Franken zjistil, že mu Ellis nainstalovala do kanceláře odposlouchávací zařízení. Franken jde však ještě dál. Právě díky odposlouchávacímu zařízení sehraje s Ellis v kanceláři malou scénku, na jejímž základě odbojáři dojdou k přesvědčení, že to byla právě Ellis, jež je zradila a je za neúspěchem akce, kterou zorganizovali na osvobození Tima a jiných vězněných odbojářů. Zdá se, že když Ellis nezastřelí Němci, zastřelí ji zrazení odbojáři... (TV Prima)

gemi

Jeden z těch filmů, u kterých má člověk pocit, že trvaly týden. Stane se tam toho tolik, jako v celém seriálu. Velmi stravitelná variace na druhou světovou. EDIT: 31. 8. 2023, druhé zhlédnutí. No, je to přesně tak. Ta stravitelnost spočívá v tom, že zobrazení násilí a utrpení není tak naturalistické jako v jiných, podobných případech. ()

bearmeedek

Neuvěřitelné, co všechno narval Paul do jednoho filmu, a přitom to nádherně funguje. Nebudu si lámat hlavu, abych za každou cenu vypotil nějakou chytrou větu, kterou k filmu ještě nikdo nepsal. Prostě mě to přibilo k obrazovce a zanechalo silné dojmy. Jediná chyba filmu vůči divákovi je, že ukázal na začátku, že hrdinka všechny ty sračky přežije. Ale bylo to prostě umělecké propojení začátku a konce. ()

Likan7

Nemůžu říct, že bych se vyloženě nudil, ten film pěkně odsýpá, je dostatečně zajímavý a z druhé světové války to je zase trochu jiné téma, než je obvyklé. Na ani jeden moment jsem se ale o ty postavy nezajímal, nebo s nimi alespoň trochu cítil. Carice van Houten to uhrála se ctí, ale Paul Verhoeven mi tentokrát připravil nezáživný špionážní film, na který za rok úplně zapomenu. ()

junxi91

Skvělý film se spoustou realismu, naturalismu, napětí, akce a také velkého dobrodružství. Film vypráví o osudech židovské slečny Rachel, která si prožije za poslední rok druhé světové války více, než spousta lidí za celý život. Není se čemu divit, židé jsou pro nacisty nepřátelé číslo jedna. Je rok 1944 a Rachel se skrývá v okupovaném Nizozemsku. Když si povídá s mladým hochem na molu u řeky, tak na dům, ve kterém měla útočiště, spadnou letecké pumy a srovnají jej se zemí. Rachel tak s mladíkem utíká na blízký statek, kde je vyhledá šéf nizozemské tajné policie jménem Van Gein, který jim nabídne možnost útěku po řece přes močály. Rachel vezme celou svou rodinu a se spoustou dalších židů se vydávají na cestu lodí, když je najednou překvapí člun plný příslušníků SS, kteří všechny pasažéry nemilosrdně postřílí, až na Rachel. Ta si z rákosů všimne jejich velitele, který celou akci řídí a konfiskuje kufry s majetkem postřílených židů. Rachel si pak změní jméno na Ellis de Vries a dá se dohromady s nizozemským hnutím odporu, který vede Gerben Kuipers a také je zde lékař Hans Akkermans, stejně jako jistý Smaal. Během jednoho zátahu je však spousta členů zajata jednotkami SS, mezi kterými je také Kuipersův syn. Rachel poté cestuje se s Akkermansem vlakem a po cestě se náhodou při schovávání se před kontrolou sejde v kupé s místním velitelem SD Hauptsturmführerem Ludwigem Müntzem, který sbírá známky a je působí celkem mile. Později jej navštíví v místní centrále SD, kde se koná večírek, při kterém se oba více sblíží. Také zde potkává toho sadistického šmejda, který řídil akci, při které byla postřílena její rodina. Jedná se o Obersturmführera Günthera Frankena, který je naprosto nechutná bytost a Ellis se z něj musí jít nejprve vyzvracet na záchod, než s ním jako s doprovodem na piano zazpívá jednu německou písničku. Müntz je velice osamělý muž, má však srdce na pravém místě a neprozradí nikomu to, že Ellis je židovka, možná za to mohly její krásné kozi, které ve filmu opakovaně ukázala. Ellis se povede do Frankenovy kanceláře nainstalovat mikrofon, díky čemuž se hnutí odporu dozví, že Van Gein je zrádce, který je domluvený s Frankenem ohledně kontaktování bohatých židů a jejich předávání Frankenovi, který je na řece postřílí a sebere jim majetek. Akkermans se rozhodne unést Van Geina, to se ale zvrhne a při potyčce je Van Gein zabit. Franken chce nechat zastřelit 40 členů hnutí odboje jako pomstu, ale Müntz odmítá vydat rozkaz. Müntz se pak od Elise dozvídá její příběh a také o nelegální konfiskaci židovského majetku, a tak se rozhodne to sdělit svému nadřízenému, Obergruppenführerovi Käutnerovi. Ti dva se vydají za Frankenem do kanceláře, kde prohledávají jeho trezor, ve kterém však není nic nalezeno. Naopak si tím Müntz pěkně naběhne, protože Franken řekne Käutnerovi, že Müntz vyjednává s nepřáteli, což odporuje vůdcovu rozkazu a Müntz je uvězněn a odsouzen k trestu smrti. Odboj chce osvobodit všechny zajaté členy a Ellis chce, aby osvobodili také Müntze, ale je to jedna velká past - ve sklepě čekají SSsáci a přestřelku skoro nikdo nepřežije, kromě Akkermanse a dalšího chlapa. Ellis je také zatčena, předvedena do Frankenovy kanceláře, kde ji Franken ukáže odhalený mikrofon a udělá z ní zrádkyni, což slyší členové odporu a chtějí se jí za to pomstít. Je zde naštěstí také další členka odporu Ronnie, která byla Frankenovou milenkou a která pomůže Ellis a Müntzovi utéct z vězení. Konečně dojde k osvobození Nizozemska Kanaďany, které však bohužel nepřinese klid ani Ellis, ani Münzovi a jejich tragédie dále pokračuje, především díky vychcanému Käutnerovi a zfanatizovanému davu, který vězní a mučí domnělé kolaboranty včetně Ellis v příšerných podmínkách. Také se konečně dostaneme k samotné Černé knize, která zahrnuje jméno zrádce a poznámky o všech jeho kontaktech s bohatými židy. Nakonec to dopadne celkem dobře a Ellis, tentokrát opět Rachel, je po válce v Izraeli, kde žije se svým kanadským manželem a dětmi v kibucu, který vznikl z peněz, které byly zabaveny židům. Bylo to fakt dost drsné, nechybělo násilí, bití, smrt, zvratky, sračky, genitálie (včetně Frankenova zakrslého chlupatého pinďoura či Ellisiny na blond obarvené pipiny) a další nechutnosti. Možná díky tomu všemu mě film celou dobu bavil a znechucoval zároveň a zaslouží si za to silné 4*. () (méně) (více)

messi@h

Verhoeven je často trochu neuchopitelný, ale je to součást jeho přirozenosti a právě proto ho mám rád. V Hvězdné pěchotě vytvořil ad absurdum dotaženou SF satiru, která je ale zároveň neuvěřitelně zábavná a obstojí i jako kvalitní hardcore SF. V Černé knize zase nenatočil "běžný" válečný film o utrpení židů. Naopak, je to takový zvláštní mišmaš válečného filmu o židovské tématice, dobrodužné kovbojky a romantiky s pár erotickými okamžiky. Skoro bych řekl, že jsou to Hanební pancharti po Verhoevensku. Dívá se na to dobře (i díky půvabům hlavní hrdinky), ale filmu chybí větší hloubka, která by z něj udělala nezapomenutelný zážitek. Silné momenty válečných a poválečných tragédií zůstávají spíš na povrchu a proplují až moc rychle, než aby v člověku zanechaly hlubší emoce. A to je podle mě v tomhle případě škoda, protože spousta momentů ve filmu by na to ambice měla. Jako zápor taky vidím nedostatečnou prokreslenost motivů postavy Müntze - v některých okamžicích jeho chování nemá úplně logiku a jak tady výstižně napsal někdo jiný - jen jeho dlouhé upřené pohledy to nezachrání. I dráždivá erotika, která je pro Verhoevena  určitou obchodní značkou, je tentokrát naznačená jen letmo a nevzrušivě. O Verhoevenovi se často říká, že je pro Evropu moc americký a pro Ameriku moc evropský. Bohužel, v Černé knize převážila ta americká zábavná a odlehčená tvůrčí část a to bylo trochu na škodu. Hodnotím na slabších 70 %. ()

Šindy

Doufal jsem, že budu moc spatřit film od Paula Verhoevena, jinak mého oblíbence, také v kině. Trošku jsem se bál, jestli Paul nezapomněl své řemeslo, ale naštěstí mohu říct, že ne. Válečné filmy já rád a i u tohoto kousku spokojenost. Opět násilí, zejména pak záběr na barvení rozkroku mluví jasně, kdo stojí za tímhle dílkem. Ale k věci. Většinu času jsem se bavil, ale přesto se našly pasáže, které by vás asi při vědomí, jízdě autem v pozdní noci, neudržely. Konečná zápletka je také víceméně čekatelná. Celkově se ale jedná o dobrý počin. ()

aik

Spíše 90%, ke konci trochu předimenzovaný jinak uchvacující Verhoeven, se skvělou neznámou Carice van Houten v roli holandské femme fatale ve stylu Mata Hari. ()

keane

Takhle dobře jsem se u filmu už dlouho nebavil. Inteligentní a napínavá podívaná, která vás udrží v napětí až do samotného konce. Verhovenovi odchod z Hollywodu evidentně prospěl. ()

Tiiso

Film je z hlediska řemeslného udělán v čistých hollywoodských intencí. Ale režisér vsadil do doby druhé světové války čistě moderní akční příběh. Sice se mu podařilo postavy a děj celkem bez problémů s historickými reáliemi solidně skloubit, ale ten dnešní duch je ze snímku cítit na hony daleko. ()

Šňůra

Silný válečný příběh s typickými Verhoevenovskými scénami a především s vynikající představitelkou hlavní role, Carice van Houten. I když je film dlouhý, ani na chvilku se nenudíte díky skvělé kombinaci válečného dramatu a lidského příběhu. ()

merlik

Silný film, který má pomalý rozběh. Scénář má spoustu zajímavých scén ( Ráchelino přiznání při intimním sbližování s německým kapitánem, že je Židovka a následné posuzování fyzických předností - židovská prsa, židovské boky, židovská..., popírá hlásání nacistů, že Židi jsou méněcenní, prostě krásná žena je krásná žena), výborné herce v hlavních úlohách a překvapivý zvrat hlavně v konečných scénách. Rámec kibucu působí násilně naroubovaný, počáteční scény ve škole a současnost po válečném ději. Divák je předem připraven a ujištěn, že o hlavní hrdinku se nemusí obávat. ()

Gromit

Návrat do Evropy Paulu Verhoevenovi očividně prospěl. Ne že by jeho americké filmy nebyly dobré, ale žádný z nich nedosahoval takových kvalit jako "Černá kniha". Ta je pozoruhodnou kombinací špionážního thrilleru a válečného dramatu, nikoliv však velkolepou akční podívanou, jak uvádějí některé zdroje. Nechybí zde sice ani milostná zápletka, tu lze ovšem vnímat pouze jako pikantní koření, neboť tím hlavním, co chtěl Verhoeven říci, je to, že historie není tak černobílá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ne všichni Němci byli vyloženě zlí a ne všichni, kdo proti nim bojovali, tak činili z ušlechtilých pohnutek. Přestože se příběh doslova hemží intrikami a dějovými zvraty, drží po celou dobu hezky pohromadě a ani chvíli nenudí. Velkou zásluhu má na tom také představitelka hlavní role, krásná Carice van Houtenová, jejíž výkon je hoden pouze těch největších superlativů. Bráno kolem a kolem, "Černá kniha" je nejlepším filmem Paula Verhoevena a jedním z nejlepších filmů posledních let. ()

KdG

Fakt pěknej film, napínavej až do konce, krásná hlavní hrdinka která nemá co skrývat, a tak to má být. ;-) ()

crjules

Napinavy, pribeh, ktery me prikoval k televizi. Povedena smesice zanru ,navic s podmanivou hlavni hrdinkou a kvalitnimi herci. **** a pul. ()

Ogrb

Bomba. Verhoeven je na takovýhle filmy mistr, o tom žádná. A tady podle mě natočil svůj vrcholnej počin. Černá kniha funguje jako thriller i jako perfektní válečné drama. Kdo neviděl, ten ať to urychleně napraví, o tohle by neměl přijít nikdo. 10/10 ()

rottik-cb

„Svým způsobem je to boží požehnání, alespoň se nebudu muset modlit před každým jídlem.“ Jeden z nejsilnějších filmů, které jsem v poslední době viděla. Moc pěkné! Když si navíc člověk představí, že podobné věci se doopravdy děly… Paul Verhoeven nám opět přinesl odvážně jiný film. Tentokrát se podíval na 2. světovou válku v jeho rodném Holandsku a za vypravěčku tehdejších událostí si vybral nádhernou a talentovanou Carice van Houten. Ta mi opravdu učarovala, hezká byla i v blonďatých, ale především v hnědých vlasech. Její Rachel/ Ellis není typ andělsky čisté krásky, je drzá, cynická a morálka pro ni není zákon, ale o to je sympatičtější. Její příběh je téměř neuvěřitelný, mnohokrát unikla smrti a přežila jen díky své statečnosti a duchapřítomnosti. Další výraznou postavou ve filmu je Ludwig Müntze, kapitán tajné policie. Hraje ho charakterní herec Sebastian Koch a stává se tak prvním Němcem, který se mi kdy líbil :) To, že teď žije s Carice mě nepřekvapilo, i ve filmu se k sobě skvěle hodili. Postav, které by stály za zmínku, je víc, ale lepší je podívat se na film :) Je dobově poměrně přesný, má krásný obraz a i když trvá dvě hodiny a půl, utíká velmi rychle. Dává nám názorný příklad, že svět není černý a bílý, ale z většiny šedý. Začátek a konec v Izraeli snímek přirozeně orámovaly. Pro mě jasných 5 hvězdiček. ()

Izz

Těžko soudit,čím mě vlastně filmy Paula Verhoevena tak fascinují.Ať už je to filmařskou vyspělostí a nebývalou žánrovou jistotou,odvahou se kterou se Paul vydává do neprobádaných vod nebo jistou úchylností,kterou se vyznačují úplně všechny jeho počiny,jisté je jedno.Černá kniha mě sejmula.Zastihla mě naprosto nepřipravenou a když jsem po dvou a půl hodinách odcházela zcela konsternovaná z kina,bylo mi jasné,že jsem právě absolvovala jeden z největších filmových zážitů svého života.Černá kniha funguje jako napínavý thriller,strhující akčňák i seriózní válečné drama,na všech frontách na diváka čeká nejedno překvapení,Verhoeven si s ním hraje,takže nikdy neví na čem je a u toho mu navíc koncertuje největší herecký objev posledních let,Carice van Houten.Nechala jsem se v kině sejmout ještě pětkrát a potom mnohokrát na DVD a pokaždé jsem si ve filmu našla něco nového,čeho jsem si předtím nevšimla.Filmařská lahůdka nejvyššího kalibru,kterou určitě neocení každý,ale komu sedne,ten neodejde nepoznamenán. ()

Verhoeven bortí koloniální nadvládu

Verhoeven bortí koloniální nadvládu

25.08.2010

Hollywood už o něj očividně nemá zájem. Paul Verhoeven proto natočí i další film doma v Holandsku, podle oblíbené domácí knihy a se scénáristickým krytím Gerarda Soetemana, který pro něj napsal i… (více)

Verhoeven opět erotický

Verhoeven opět erotický

11.09.2008

Po vstřícně přijatém válečném thrilleru Černá kniha, který Paul Verhoeven natočil doma v Holandsku, nastal čas vrátit se do Hollywoodu. Najít ten správný projekt však není vůbec jednoduché.… (více)

Verhoevenova aféra

Verhoevenova aféra

14.11.2007

Nečekejte žádná skandální odhalení. Holandský úchyl už dnes neplní stránky bulváru s takovou vervou jako kdysi, kdy se mluvilo třeba o nácviku erotických scén pro Total Recall v trojici s Arniem a… (více)

Zůstanu u fašistů

Zůstanu u fašistů

19.06.2007

...sténá blonďatá Holanďanka Carice van Houten, jíž dobová vizáž ve Verhoevenově Černé knize sedla tak výrazně, že se vrátí do časů 2. světové války i ve svém hollywoodském debutu. Ale kdo by si… (více)