Proč bychom se netopili

Česko, 2009, 8 h 43 min (Minutáž: 51–54 min)

Režie:

Petr Nikolaev

Předloha:

Zdeněk Šmíd (kniha)

Kamera:

Martin Duba

Václav Rašilov, Markéta Štechová, Tereza Kostková, Radek Zima, Lukáš Vaculík, Jiří Ployhar ml., Zuzana Kajnarová, Branislav Polák, Arnošt Goldflam (více)

Epizody(10)

V seriálu Proč bychom se netopili se můžete těšit na vodáckou romantiku, lásky letní i celoživotní, spory nicotné i zásadní, řeku vstřícnou i nemilosrdnou, přírodní scenérie i všední realitu života našich hrdinů. Poznáme se s nimi, když se poprvé sejdou na vodě, budeme svědky prvních zkušeností, úspěšných pokusů i nezdarů. Překonají spolu nejednu krizi, někteří navážou trvalé vztahy, jiní zase na dlouho zmizí všem z dohledu. Po letech se ale znovu sejdou a zkusí podruhé vstoupit do stejné řeky i do stejné lodi. (Česká televize)

slunicko2

Nejste výrostci? Ne, jsme vodáci. A nejste náhodou vodáci - výrostci? 1) Moc jsem se těšil. Šmídovy knížky znám snad všechny a půvabné úvahy o životě jeho party trampů, horáků a vodáků se mi už před mnoha a mnoha lety staly měřítkem přátelství a hřejivého pohledu na svět. Knížky doslova zfilmovat nelze, ale jejich prosluněnou atmosféru dobrý filmař na plátno dostane, myslel jsem si, tím spíše, že autor knih je i spoluscénáristou filmu._____ 2) Bohužel se však ukázalo, že spisovatel a scénárista jsou dvě odlišné profese, kde úspěch v jedné nemusí znamenat úspěch ve druhé. V seriálu se téměř nic neděje, dialogy jsou v lepším případě knižní, v horším případě jakoby postavy spadly z Marsu._____ 3) Mizerný scénář umocňuje nejistá nenápaditá režie a ochotnické herecké výkony (s vyjímkou Vaculíka). Falešné ahóóój stejně jako exaltované nadšené deklamování prostě těm hercům nevěřím. Pozoruhodnou necitlivost k tématu dokazuje i doprovodná píseň Richarda Krajča. Ani pěkné tělo Broni Poláka to nezachrání. Škoda zmařené příležitosti._____ 4) Zaráží mě mnozí komentátoři, kteří své suverénní soudy vynášejí po shlédnutí jednoho, dvou či tří dílů. Jako bych hodnotil celovečerní film po prvních devíti minutách._____ 5) Inu, snad příště...Ráno naházíme popel do řeky. Ráno vyplujeme, Ofélie. ()

pakobylka

26. 1. 2009: Snaha by i byla, ale nějak to nemá tu správnou šťávu - dialogy i samotný děj působí strašně křečovitě a nepřirozeně. Bohužel se mi zdá, že v současných českých seriálech se tyhle nešvary pěkně zabydlely a pomalu se stávají normou. Prozatím za 2* a dál se uvidí. ----- 2. 2. 2009: Druhý díl vypadá NEPATRNĚ nadějněji v tom smyslu, že nedošlo k žádnému zhoršení a dokonce se objevilo - možná nějakým nedopatřením - pár světlých chvilek, kterým by se při troše dobré vůle dalo i uvěřit. Ráda bych věděla, co na to říká Zdeněk Šmíd jako spoluautor scénáře ... poetika a jemný humor jeho knížky jsou v háji zeleném. Na druhou stranu to nehodlám vzdát a podívám se i na další díl, takže to zatím není až tak strašné. ----- 9. 2. 2009: Za prvé: Kvalita se plácala někde mezi prvním a druhým dílem, párkrát si lokla, ale ještě se neutopila - takže plujem dál. Za druhé: Zvykla jsem si na Křižáka v podání Lukáše Vaculíka. A do třetice: Už nemyslím na vodácké písničky Jardy Samsona Lenka, který před lety zhudebnil texty právě z knižní předlohy Zdeňka Šmída. Richard Krajčo je taky fajn. ----- 16. 2. 2009: Nic nového, opět tak trochu sci-fi z českých vod. ----- 23. 2. 2009: Nejspíš to měl být nejvtipnější díl ... Nebyl. ----- 2. 3. 2009: Ach jo, lodě i s vodáky klesají čím dál rychleji ke dnu - paradoxně ve chvíli, kdy je chlapci a děvčata opustí a vystoupí na pevninu. Dialogům se už nedá věřit ani jediná hláska a o tom ostatním raději nemluvím. Přitom mám pořád pocit, že by stačilo jenom strašně málo, aby ten seriál za něco stál ... Snižuju hodnocení, 1* na pokračování v započaté cestě stačí. ----- 9. 3. 2009: Co to proboha mělo být? Zdálo se mi, že se udál pozoruhodný přemet v čase a naši milí vodáci zestárli daleko méně, než by měli - alespoň pokud mohu soudit podle použitých rekvizit, které najednou odpovídají žhavé současnosti. A horské túry jim jednoznačně nesvědčí. No nic, jen mi je docela líto Lukáše Vaculíka - je sympatické, že se nepropůjčil k účinkování v rádoby zábavných nekonečných seriálech komerčních televizí a přála bych si, aby to tak zůstalo ... Bohužel si po "Strážci duší" vybral další projekt ČT, který měl všechny předpoklady, aby byl zajímavý a úspěšný - a díky režii je z něho opět těžký podprůměr. Jak to ČT dělá, že dokáže své vlastní nadějné plány tak dokonale zbabrat, to opravdu nechápu, na to musí být nějaký zvláštní talent. ----- 16. 3. 2009: Nejzábavnější a zároveň nejromantičtější byly letecké záběry klikatící se řeky. Jinak žádný posun kamkoliv - ostatně už dávno nic takového nečekám. ----- 23. 3. 2009: Utopit režiséra !!! ----- 30. 3. 2009: Dramatický závěr seriál ani v nejmenším nespasil, to tedy ani náhodou. Asi bych měla celý komentář přepsat a vytvořit z něj něco rozumnějšího, ucelenějšího a hlavně kratšího, jenomže u desátého dílu jsem vydržela do konce už jen s velkým přemáháním a prozatím se mi nechce s vodáky trávit ani o minutu déle, než je nezbytně nutné. Takže možná za čas, jestli budu mít náladu. A ještě si hodně rozmyslím, jestli jim alespoň tu 1* nechám. () (méně) (více)

velkyvezir

Proboha proč pořád na vše nahlížet jako pokus o umělecké dílo a z tohoto úhlu pohledu jej pak analyzovat a dávat tak nízké hodnocení? Právě nyní, kdy seriál vysílají (únor-březen 2009) mi přesně tento typ seriálu přišel vhod, protože pracovně mám pondělí opravdu únavné a po náročné Zdivočelé zemi si nyní rád odpočinu u bezkonfliktních vodáckých příběhů. Nemusíme pořád u všeho sedět se zadumaným výrazem, podepřenou bradou, svraštělým obočím a kriticky mručet hm hm hm. Proto dávám 4* - hezké holky, chlapi, co jsou pořád malými kluky, atraktivní vodácký svět, jak jsem již napsal: pohodová oddychovka na pondělní večer. ()

Rousse odpad!

Přiznávám - nejsem žádný "vodák tělem i duší" - byla jsem na vodě jednou a moc se mi to líbilo. Proto jsem se taky těšila na tenhle seriál. To, co jsem viděla v jednom jediném shlédnutém díle, mne však přesvědčilo, že tohle je jen velmi marný pokus o seriál o vodácích. Místo seriálu o vodácích mi přišlo, že sleduju seriál o zastydlých puberťácích, kde prošedivělý Vaculík káže přednášky o tom, jak jsou ženský k ničemu a zbytek dospělých se tam fakt chová hůř, než puberťáci v devítce. Krom toho těžce vykonstruovaný děj a rádoby vtipné scény, postrádající sebemenší špetku vtipu, jsou mi vážně těžce proti srsti. /// Oprava komentáře po návratu z mého 3. vodáckého dobrodružství - nosiče s tímto "seriálem" spálit, popel rozptýlit do Vltavy a NIKDY už nedopustit, ať tenhle shit běží na televizních obrazovkách! ()

HoneyBunny

Tenhle seriál alespoň občas ukáže důvod, proč čtenáři milují knížku Zdeňka Šmída - pro tu letní pohodu a lásku k lodím, pádlům, šlajsnám, připáleným buřtům a Lužnici, nad kterou se vznášejí hejna krvelačných komárů. Není náhoda, že nejlepší průpovídky i zápletky pocházejí právě ze Šmídova pera. Ale udělat z té útlé knížečky desetidílný seriál? Ehm... řekněme, že zatím se v něm najde hodně vaty. Z herců je nejpřirozenější Lukáš Vaculík, který svoji roli prošedivělého mořského vlka Křižáka zvládá s přehledem (navíc posiloval :-). Bohužel, Nikolaev se neobtěžuje dát svému seriálu nějaký hezký tvar (slyšel někdy o gradaci děje, třeba když loď prolétne divokou šlajsnou?), Proč bychom se netopili zkrátka vypadá tak, jak jsme od ČT zvyklí - nedodělaná, místy připitomělá směska, kterou má zachránit to, že se v ní mluví česky. ()

• Ústřední písnička seriálu je „Tak nějak málo tančím“ od skupiny Kryštof. (SONY_)
  • Vodácké muzikanty si v 7. a 9. díle zahrála frýdecko-místecká kapela Kajkery. [Zdroj: kajkery.cz] (M-arta)
  • O postavu vodáckého vůdce Křižáka stála řada herců. Rozsáhlým castingem nakonec prošel Lukáš Vaculík. Pomohlo mu k tomu také to, že hodně trénoval v posilovně. (cariada)