Proč bychom se netopili

Česko, 2009, 8 h 43 min (Minutáž: 51–54 min)

Režie:

Petr Nikolaev

Předloha:

Zdeněk Šmíd (kniha)

Kamera:

Martin Duba

Václav Rašilov, Markéta Štechová, Tereza Kostková, Radek Zima, Lukáš Vaculík, Jiří Ployhar ml., Zuzana Kajnarová, Branislav Polák, Arnošt Goldflam (více)

Epizody(10)

V seriálu Proč bychom se netopili se můžete těšit na vodáckou romantiku, lásky letní i celoživotní, spory nicotné i zásadní, řeku vstřícnou i nemilosrdnou, přírodní scenérie i všední realitu života našich hrdinů. Poznáme se s nimi, když se poprvé sejdou na vodě, budeme svědky prvních zkušeností, úspěšných pokusů i nezdarů. Překonají spolu nejednu krizi, někteří navážou trvalé vztahy, jiní zase na dlouho zmizí všem z dohledu. Po letech se ale znovu sejdou a zkusí podruhé vstoupit do stejné řeky i do stejné lodi. (Česká televize)

Luqi

Možno ľuďom, ktorí splavujú rieky a táboria sa to z nostalgických dôvodom môže páčiť, ale nezainteresovanému divákovi to nedá nič - pripadá mi to také nepripravené, narýchlo pozbíjané, odfláknuté - niečo v zmysle: "dnes nemáme nič na práci, neideme natočiť film o vodákoch?" ()

gombarix

jeden z nejlepších českých seriálů poslední doby :P ... což ovšem stále neznamená, že to není zbytečná slátanina. Pusťte ji z hlavy a přečtěte si knížky, které mistr Šmíd napsal v lepší formě. (Abych ale jen nekritizoval - motiv setkání dvou vodáků s vodáckým bohem Melounkem byl zpracován docela nápaditě.) - Ale mám sto chutí dát odpad za to, jak ta vlezlá krajčovina penetrovala naši letošní vodu. Ble! ()

IvcaG

Náhodou mě se to líbí. Pořád stokrát lepší než koukat na VKV nebo Ordinaci, tady se alespoň něco děje a občas je to fakt k smíchu co vyvádějí. Podle mě se to vyvedlo, když budu srovnávat s ostatními českými seriály co běží v TV, které byly natočené v poslední době tak je to jednoznačně dobré... ()

Joll

Tak původně jsem dával za 3 hvězdy kvůli prvním 4 dílům, které ušly a seriál byl po delší době ze zábavnějšího prostředí než jen z nemocnic či bytů. Potom, ale škaredě zabředl a vytratilo se z něj i to málo co mi u televize drželo, nastalo děsivé opakování některých hlášek a chování většiny protagonistů, bylo do očí i otrlého diváka novodobých čekých seriálů. Takže 2 hvězdy a to ještě z lítosti. Když si člověk pomyslí jaké pěkné seriály jsme i za dob totality dokázali vyprodukovat a jaké hrůzy se na nás z obrazovek valí teď je člověku ouzsko. ()

Radek.SCH

Celý seriál je tvořen z vysvětlování vodáckých zvyklostí a hantýrky, ale na děj se moc nehledělo. Hlavně, že se zalepí ta díra, která by jinak vznikla v programu. ()

ivamka

Seriál mně pobavil, řeka opravdu čaruje. Výstižně zachytil partu, problémy partnerství. Na vodu nejezdím, knihu jsem kdysi koupila manželovi, neb je zarytý vodní živel a jen jsem do ní nakoukla, je nabitá vtipem. O to bylo těžší natočit něco takového a podle mně se to podařilo. Bylo to pořád v přírodě, takže něco jako K2, ale počesku, řeka, louka, les, trochu hospoda no co se dá dělat, tam je taky sranda. Chvilku jsem fandila klukům a asi jednou holkám. ()

misakurt

Upoutávka mě zaujala. Po prvním dílu jsem čekala, co se z toho vyklube a čím dále se série ubírala, tím víc jsem si začala uvědomovat, že je to hodně špatné. Herecké výkony spíše divadelní než filmové, děj ne příliš zajímavý, odahalený lukáš vaculík (to nevím jestli je plus nebo mínus...)...dávám jendu hvězdičku- přece jenom jsem u toho aspoň nějakou dobu sedět vydržela. ()

atmen

V naší současné seriálové tvorbě měl tento seriál na začátku jednu skvělou premisu - skvělý nápad, který ovšem byl pohřben většinou herců vybraných do hlavních rolí. V jejich podání se jen sjela voda... ()

GIK odpad!

To zas bylo něco. Ještěže nejsem vodák. To bych měl zaručeně nepřekonatelné nutkání někoho ze štábu vlastnoručně utopit. By mě zajímalo, jestli se na to taky autoři koukaj. Tomuhle se má jako někdo smát? Nebo to snad mělo někoho dojmout? ()

mi-ib

Celkem průměrnej komediálnní seriál, sem tam se zasmějem, ale jinak příhody jsou celkem nudné. Každý si udělá vodu jakou chce, samozřejmě musí počítat s vrtochy počasí. Naši hrdinové si to udělali takhle, proč ne. Na holky se dívá opravdu dobrě, ale i ty časem omrzí. ()

Pasifae

Šplouch! A další pokus o resuscitaci českého seriálu skončil... dost hluboko, třebaže na dno, kde se v ordinačním, letištním a spoutaném bahně plácá ostatní sériová výroba, přece jenom nedosahuje. ()

KOOHA odpad!

Větší dementní seriál jsem neviděl. Vůbec nechápu jak na tohle mohl dát někdo peníze. Úplná blbost. Dialogy voničem, křečovité skeče všech zůčastněných. V reálu by se lidé tahle vůbec nechovali, a jestli jo, tak asi žiju na jiné planetě. Jak se k tomuhle herci vůbec mohli propůjčit...nechápu. Holt peníze asi ()

PavelZava

Křížák byl z Markéty Frösslové úplně out, jinak odpočinek, počet dílu se dal spočítat, Kryštof nějak málo tančí ()

Kate9

Mě tenhle seriál prostě a jednoduše baví...nemůžu si pomoct. A když je zrovna začátek léta...sedí to jak zadek na hrnec, hnedka byste si nějakou tu peřej stříhli. Asi bych vyškrtla ty doprovodné komentáře Kennyho, působí spíš rušivě. Herci jsou všichni sympaťáci, moc mi tam sice nesedí Vaculík, ale to vyrovná Markétka Štechová, hezká to česká žena! Díly z nevodního prostředí už mě moc nebavily, ale zbytek prostě pohodičkaa, pohodaa :) ()

Drom

Asi první čtyři díly, kde trapné postavičky středního věku plácaly zoufale nevtipné hlášky a chovaly se, jako by jim bylo dvanáct, to vypadalo na solidní odpad. Z těch nýmandů tam trochu hrál Vaculík a to bylo tak všechno. Neustále se opakoval hudební motiv toho pozitivního cajdáku z úvodní znělky, vypravěč byl tragicky nevěrohodnej, jako ostatně i další nejen vodácké motivy, a vrcholem slabé režie byly věru speciální efekty s aktéry na řece. Strašně naaranžované a příšerně nezvládnuté. Od poloviny se to trochu zlepšilo, objevily se tam pěkný kozy a v každém díle snad i jedna situace originální po stránce humoru. Hodně mi to připomínalo dobrodružství z knížek Jaroslava Foglara, rozdíl byl v tom, že tohle bylo méně poutavé a je určeno dospělým, proto to působí tak dětinsky na začátku a pitomě sterilně později. Jedinou trochu pochvaly bych asi pronesl na účet kamery, která se někdy snaží o originalitu i přes to, jak děsná byla vize autorů o zpracování a střihu. ()

swiss

Je to taková pohádka, postrádající (narozdíl od vynikajících knih autora) humor. A ještě je to poněkud křečovité a místy i až trapné. Ale stejně to kvůli horám a vodě přetrpím. P.S. Díl o manželkách a zahájení vodácké sezóny u bazénu byl bohužel celkem reálný. ()

Karp

Přiznám, dívám se. Některé herecké výkon jsou skutečně katastrofální, ale celkově na mě ten seriál působí příznivě. Snad proto že je zima a mám možnost vrátit se do plného léta, dávám tři hvězdy. Počkal jsem s hodnocením na druhý díl a mohu říci, že tu jistý posun nastal, ne o mnoho, ale k zlepšení došlo. Několik postav působí tak nějak nezúčastněně, jako by se na vodě ocitly skutečně jen nečekaným nedopatřením. Jednoznačně u mě zabodovala píseň skupiny Kryštof, ta je asi bohužel z celého seriálu nejlepší. Kdo zná předlohu ví, že převést tuhle knížku do filmové podoby je nemožný úkol a to tím spíše vezmeme-li v úvahu, že seriál má mít (snad) jedenáct dílů. I proto lze očekávat další kochání se krajinkou, banální zápletky, nudný potlach, polehávání před stanem a padání do vody. Je to největší slabina i síla Proč bychom se netopili. Ani na vodě nebo na trampu neprobíhá jen bezuzdný gejzír vtipů a humorných příhod, po kterých se popadáme za břicho, kdykoliv si na ně vzpomeneme. Vím, že fim či seriál jsou od reality často na hony vzdálené, ale osobně jsem si večerní pondělky u TV zarezervoval pro návrat k bezstarostnosti, klidu a odpočinku. Ne vše co bylo natočeno, musí být psychologickou sondou do života, přehlídkou dějových zvratů známou z telenovel a švandou ve stylu silvestrovských estrád. Proto bych tvůrcům mnohé odpustil, co je však napováženou, jsou výkony některých herců, které lze popsat jen jako nepřirozenou křeč. ()