Zápisky o skandálu

• Velká Británie Notes on a Scandal (více)

V centru příběhu filmu Zápisky o skandálu jsou dvě ženy, které se díky svým touhám a nečekané zradě ocitnou ve velmi vyhrocené situaci. Celý příběh je i se svými zvraty zaznamenán v deníku Barbary Covett (Judi Dench), despotické a samotářské učitelky na chátrající londýnské střední škole, která své třídě vládne železnou rukou. Žije sama s kočkou Portií, bez přátel nebo lidí, kterým by se mohla s čímkoliv svěřit. V jejím osamělém světě však dojde k zásadní změně v okamžiku, kdy se ve škole setká s novou učitelkou Shebou Hart (Cate Blanchett). Sheba se zdá být přesně tou spřízněnou duší a věrným přítelem, jakého Barbara vždycky hledala. Když se ale ukáže, že má Sheba vášnivý vztah s jedním ze svých mladých studentů (Andrew Simpson), změní se jejich vzájemné přátelství v naprostou nevraživost. Zatímco Barbara vyhrožuje, že odhalí Shebaino tajemství jejímu manželovi (Bill Nighy) i zbytku světa, začínají se dostávat do popředí její vlastní tajemství a temné posedlosti. Podvody a klamy, okolo nichž jsou vystavěny životy obou žen, pomalu vyplouvají na povrch.

Ve filmu z produkce společností Fox Searchlight Pictures a DNA Films se představí dvě přední světové herečky a držitelky Oscara Judi Dench a Cate Blanchett. Na tuto cenu byly obě nominovány i díky tomuto snímku. Zápisky o skandálu produkovali Scott Rudin a Robert Fox, kteří nedávno přivedli na stříbrné plátno také oblíbenou knihu Michaela Cunninghama Hodiny. (oficiální text distributora)

somnar

Stejně rafinovanou hru, jakou svádí zatrpklá, krutě cynická a dokonale osamělá Barbara s nezkušenou a skrytě nešťastnou Shebou, hraje i režisér Richard Eyre s divákem. Ze začátku neškodná partie dvou postav se po několika dějstvích přesunuje až do mrazivého zakončení, ve kterém vybuchující emoce přeskakují až k divákovi, oslněnému výkonem obou protagonistek. Výsledný dojem? Zarytý hluboko, hluboko pod kůži... ()

IQ Tiqe

Až dodatečně jsem si dohledal, že v Británii je legální věk způsobilosti k pohlavnímu styku 16 let; takže až dodatečně chápu, co měli za problém. Říkejte si co chcete, ale to, žte si to rozdává 15letej kluk s dospělou ženskou, může být trochu divný, ale nemám s tím zásadní problém. Když postarší babča intrikuje a vydírá, protože jí rajcujou ženský, štve mě to, ale nemám s tím problém. Ale mám problém s páprdou, co se zamiloval, nemá koule na to ženskou oslovit, a tak jí zkurví život. Hezky kontroverzní, ale ke konci už nuda. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 7 | hudba 6 | humor 0 | akce 0 | napětí 3 | pustil bych si znovu 4 ()

EdaS

Dvě fantastické herečky v silném dramatu o jednom "podivném" přátelství. Jestli má film nějakou slabinu, tak v tom, že nám servíruje dvě hlavní role tam, kde je místo jen pro jednu. Kdyby byl celý příběh podáván pouze z pohledu zoufale osamělé, a proto tak nenávistné a kruté Barbary, bylo by to za pět hvězdiček. Glassova hudba zdařile přispívá k až klaustrofobní atmosféře celého snímku. ()

ripo

Už pri úvodných záberoch na Judi Dench som som pomyslel - To bude dobrý film ! ... Bol .... Dráma o skrytých túžbach, ktoré vychádzajú na povrch. Dráma o priateľstve, láske a blízkych vzťahoch. Nič presladené a sentimentálne. Krásna hudba, akoby na spôsob Ravelovho Bolera (opakované sekvencie) skvele došperkovávali tento film. ()

Aidan

Pod kůži se zarývající, příjemné pocity nezanechávající, výtečně zahrané psychodrama o tom, co všechno je také láska. "Love is enough", nadepsal viktoriánský snílek William Morris jednu svou báseň; "It is not," podotkl lakonický recenzent (tak alespoň dí C.S. Lewis v poslední kapitole své moudré knihy The Four Loves). Zápisky o skandálu by mohly být ve sporu "Morris versus neznámý recenzent" použity jako důkazní materiál ve prospěch toho druhého. Neboť i lidská láska může stejně jako všechna přirozená dobra nabýt velmi pokřivených podob - a zde tím horších, čím větší je předmět deformace. Tak pohledná učitelka Sheba, žena na horní hranici mladosti, nalezne v zakázaném vzplanutí útěk ze středovstavovského rodinného poklidu, ze spárů všedního dne, k chvilkovému zázračnu, svůdné to iluzi přiváté odkudsi z krajin dospívání. Tahle deformace lásky model "Paní Bovaryová" je přitom paradoxně velmi všední a hrdinčina popletená instatní romantika v podání Cate Blanchetové vzbuzuje ze všeho nejspíše soucit. O poznání hlubší, temnějším až démonická je láska její kolegyně Barbary - vysoce inteligentní, duchaplné, ale též zahořklé a po přijetí zoufale toužící staré panny. Její vitriolový cit vůči Shebě je vlastně inverzí lásky, je duchovním vampyrismem. Portréty obou žen, skvěle herecky ztvárněné, jsou zde důležitější než příběh, jakkoliv jinak napínavý. ()

• Režisér Richard Eyre získal na filmovém festivalu v Berlíně Teddy Audience Award. (imro)
  • Snímek získal čtyři nominace na Oscara, kromě hereček měli naději i scénárista a autor hudby. Další tří nepřeměněné nominace si odnesli tvůrci i ze Zlatých globů. (imro)
  • V Mexiku některá média a propagační materiály uváděli Zápisky o skandálu jako film Billa Nighyho, i když on ve snímku pouze hraje. Obyčejně se takto snímky označují jménem režiséra. (imro)

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)