Myšlenka

• Francie L'idée (více)
Krátkometrážní / Animovaný
Francie, 1932, 25 min

V hlave muža sa zrodí revolučná myšlienka (vo filme ztvárnená nahou ženou), kvôli ktorej muža odsúdi za jej propagáciu svet pozostávajúci z boháčov, cirkvy, vlády. Navždy ho umlčia, avšak jeho myšlienka prežíva, pohne srdcom ľudí, stáva sa v ich mysliach nesmrteľnou a v jej mene začnú ľudia bojovať a umierať, aby skončili s neprávosťou či sa oslobodili od krutovlády. (KiuBe)

Madsbender

[Ars Poetica 2014] Experimentálna adaptácia filozofickej predlohy, ktorej hlavným sujetom je myšlienka, idea, holá a neskrývaná pravda. Komplexné obrazové rozprávanie zachytávajúce vrstevnatý obraz, ktorý by sa dal rozložiť do podoby kompletného románu s presahom. Záverečné obrazy sú tak sugestívne, ako len v animovanom filme môžu byť. 100% ()

Snorlax

Nesmírně hluboké, metaforické dílo plné skvělých nápadů. Pro ty, co nepotřebují doslovnost, to bude skvost. ()

Anderton

Dôkaz toho, ako veeeeeľmi veľa sa dá vyjadriť animovaným filmom. Pre mňa osobne film o sile a dosahu myšlienky, politické odkazy pre mňa neboli až tak dôležité, i keď bez nich by asi tento film nemohol byť tak provokatívny. Zaujímavé formou a ešte viac obsahom, čo je pri avantgarde nie vždy pravidlom. A že je teda aktuálny aj dnes a bude aj zajtra, netreba obšírnejšie rozoberať. ()

ScarPoul

Skvelé znázornenie politicko tvorivej myšlienky. Bartosch len z pomocou hudby a obrazu, bez vedľajších ruchov, alebo prehnanej schopnosti vysvetlovať dej, ukazuje totalitný ale aj ľudský príbeh, o človeku, viere, idei, ktorá zostáva nesmrteľná aj napriek tomu, že pôvodný tvorcovia tej idei sú dávno mŕtvy. Dokonalá práca zo symbolmi a tým čo zostáva skryté pod povrchom. A čo je nutné objaviť. Skvelý filmový zážitok. ()

Hwaelos

Levicový animák z doby, kdy toto spojení ještě nemělo negativní konotaci. Metaforicky zobrazuje pricip třídního boje. Původem český animátor B. Bartosch vytvořil své dílo pomocí nasvíceného černého skla, mýdla a dalších propriet. Je to jeho jediné velké dílo před tím, než se začal naplno věnovat reklamě. ()

farfalla

Myšlenka, krásná a naze jednoduchá, byla poslaná zodpovědným lidem. Ti ji chtěli obalit i soudit. Pronásledovali ji, když se chtěla dostat na svobodu. Alespoň její autor byl tedy potrestán. Myšlenka se však dostala mezi lid a ten za ni bojoval. Černobílá poetická animace s črtami socialistického realismu beze slov. ()