Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Tretia krížová výprava ako sa neodohrala. Kráľ Richard Levie Srdce sa vydáva na krížovú výpravu aby sa vyhol svadbe s francúzskou princeznou Alice. Cestou sa ožení s Berengariou len preto, aby získal potraviny pre svojich mužov. Berengariu však zajme Saladin a tým urýchli Richardov útok a obsadenie mesta Acra. No Saladin je pre Berengariu atraktívny, vezme ju do Jeruzalema a Richard sa ocitá v nebezpečenstve úkladnej vraždy... (matriosa)

(více)

Recenze (21)

elizabeth_ba 

všechny recenze uživatele

Příběh, který nám vyprávěl o tom, co se stalo mezi Královstvím nebeským a Ivanhoem.Jeho hlavní problém ani tak netkví v tom, že byl historicky mimo (aspoň zde anglický král cestoval do Svaté země po moři z Marseille ne úplně blbě po souši jako ve zmiňovaném Království nebeském) ale v tom, že se vytratil také jeho samotný smysl, alespoň pro mě. Pathosu v něm bylo víc jak v Ben Hurovi s polským Quo vadis dohromady a na vraždění muslimů po Akkonu nám raději zapomněli, páč se to nehodilo do vykreslení Richarda jako křesťanského krále. A korunoval to (alespoň mně) strašně nesympatický hlavní představitel krále Richarda (je zajímavé, že jako Antonius v Kleopatře se mi zamlouval velice) a i ostatní korunované hlavy, v čele s francouzským králem Filipem. Dokonce jsem uvažovala jen o dvou hvězdách ale jak Berengaria (konečně Loretta v roli do níž patří) tak Monferat (Schildkraut bez šikmých očí) to nakonec spolu s bitvami a davovými scénami (hlavně ta při odjezdu z Anglie byla vyvedená) i se Saladinem povýšili na tři. ()

Hedka 

všechny recenze uživatele

Tak toto som nečakala! Veľmi vydarený historický veľkofilm. Najlepší, aký som o križiackych výpravách videla. Výrazný kresťanský pohľad, mierne patetický - ako filmy svojej doby, ale je na prekvapivo vysokej úrovni. Určite by som ho nenazvala historickou bludovinou, pretože nie je síce historicky presný v detailoch, ale podstata je zachovaná. Dej sa odohráva v čase tretej križiackej výpravy a je spestrený príbehom lásky anglického kráľa Richarda Levie Srdce a jeho manželky, navarskej princezny Berengarie. Zaujímavou postavou je aj nepriateľ, sultán Saladin, ktorého historické pramene, ako jedného z mála, označujú za veľmi dobrého a umierneného diplomata, ktorý si získal rešpekt aj medzi kresťanskými vodcami. Vrelo odporúčam! ()

Reklama

Morholt 

všechny recenze uživatele

Obyčejně na historické nepřesnosti nadávám, ale tady mi to bylo jedno. Crusades jsou natočeni s roztomilou naivitou třicátých let, se správnou dávkou patosu i příjemnými hereckými výkony a lehkou dávkou vtipu. Bojové scény byly překvapivě na úrovni a závidět by mohl leckterý dnešní rádoby velkofilm. Škoda, že není k dispozi kolorovaná verze, ale i tak jsem spokojen. 80% ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Tak tí križiaci boli nakoniec fajn chlapíci, dobrodruhovia, v podstate len takí cestovatelia. Fajn je vidieť, ako sa pohľad na dejiny a históriu časmi menil a meniť sa aj bude. Túto tématiku mám rád, toto išlo ale takým spevavým a až rozprávkovým štýlom. Čistá fikcia, ktorá sa nikdy nestala, ako je aj v popise. Epické a slávne to však bolo dostatočne. O lekciu z dejín vôbec nešlo. ()

Mariin 

všechny recenze uživatele

Velmi dobrý historický film, z něhož ještě lze pochopit velikost křížových výprav (oproti dnešní idiotské kritice, kterou bohužel přijali i sami katolíci). Ovšem, idealizace a milostná zápletka v tomto filmu hrají značnou roli, Saladin tu vychází skoro jako nejkladnější postava - ale to není výtka, neboť zřejmě opravdu patřil k těm charakterním musulmanům. Rozhodně zajímavý film s obvyklým patosem (jak zmiňuje ve svém komentáři Hedka) a navíc podnět, shánět si informace k tomu, jak to s těmi křížovými výpravami (či alespoň s touto, třetí) skutečně bylo...Ale pozor, obezřetně vybírat literaturu! ()

Galerie (66)

Zajímavosti (18)

  • Počas nakrúcania panovalo veľké napätie medzi režisérom Cecilom B. DeMillom a kaskadérmi, ktorí nakrúcali bojové scény. Kvôli arogantnému postoju režiséra k bezpečnosti došlo k viacerým zraneniam a niekoľko koní muselo byť utratených. Raz, keď režisér stál na hradbách a megafónom kričal na bojovníkov, jeden z nich, ktorý vedel dobre strieľať z luku, unavený krikom režiséra vystrelil šíp a trafil megafón, len kúsok od režisérovej hlavy. DeMille rýchlo opustil scénu a už nikdy počas nakrúcania na kaskadérov nekričal. (Michal74)
  • Výskumný tím pre film odhalil 11 publikovaných portrétov kráľa Richarda I. v snahe urobiť vlasy a make-up Henryho Wilcoxona historicky presnými. Žiadne dva portréty však neboli dostatočne podobné, aby spoľahlivo vytvorili jednoznačnú predlohu. (Arsenal83)

Reklama

Reklama