Reklama

Reklama

Ostrov

(festivalový název)
  • Rusko Ostrov (více)
Trailer

Obsahy(1)

Za války v Severním moři zajali Němci sovětský vlečný člun a za příslib života donutili jednoho z námořníků zastřelit svého kapitána. Člun pak vyhodili do vzduchu. Námořník se ocitl v ostrovním klášteře a jako mnich Anatolij zasvětil svůj život bohu a pokání, aby odčinil svůj hřích. Po letech dřiny v kotelně získal dar vcítění do lidských duší a proslul jako léčitel. Ačkoli pochybuje o seslané boží milosti, neodmítá ty, kdo věří v jeho svatost a prozřetelnost. Poslechne ho i převor, otec Filaret, který se zřekne přepychu a pýchy a nastěhuje se do kotelny... Plyne čas a naplňují se dny Anatolijova života, jeho pokání a zázraků. Duši ctihodného, ale možná jurodivého mnicha rozvrátí příjezd nečekané návštěvy... Anatolij je přinucen rekapitulovat dosavadní život. Jak má nyní vnímat své svědomí, boha a dar, jenž mu byl propůjčen? (oficiální text distributora)

(více)

Ocenění

  • vítězství
  • nominace
  • Snímek získal mimo jiné cenu Golden Eagle pro nejlepší ruský film roku 2006. (Terva)
  • Mamonov tiež dostal cenu „Vlastná cesta“, ktorá sa každý rok udeľuje ľuďom, ktorí nemenia svoje presvedčenie, za príspevok k oživeniu ortodoxnej kultúry. Takisto dostal cenu „Jorj“ - cena ruských ľudových filmov nekomerčnej povahy, založená na hlasovaní divákov, a nie odborníkov z filmového priemyslu. (Arsenal83)
  • Film bol prvýkrát uvedený na Medzinárodnom festivale ortodoxných filmových a televíznych programov "Radonež", kde bol ocenený ako najlepší kresťanský film roka. Všetci členovia filmového štábu sa zúčastnili recepcie s patriarchom Alexejom II,, pričom Mamonov patriarchovi povedal, že ak v dôsledku sledovania filmu aspoň jeden človek z desaťtisíc pôjde do kostola, „znamená to, že sme splnili svoju úlohu“.  (Arsenal83)
  • V roku 2007 film získal šesť cien "Zlatý orol" - národná filmová cena Ruska založená „Národnou akadémiou kinematografických umení a vied Ruska“ „Najlepší film roka“, „Najlepší herec vo vedľajšej úlohe“ (Viktor Suchorukov), „Najlepší herec“ (Pjotr Mamonov), „Najlepší režisér“ (Pavel Lungin), „Najlepšia kamera“ (Andrej Žegalov, posmrtne), „Najlepší scenár“ (Dmitrij Sobolev). (Arsenal83)
  • V roku 2007 film získal šesť cien Nika udeľovaných Ruskou akadémiou kinematografických umení: „Najlepší film roka“, „Najlepší herec vo vedľajšej úlohe“ (Viktor Suchorukov), „Najlepší herec“ (Pjotr Mamonov), „Najlepší režisér“ (Pavel Lungin), „Najlepšia kamera“ (Andrej Žegalov, posmrtne), "Najlepšia práca zvukára" (Stepan Albine, Vladimir Litrovnik, Stepan Bogdanov). (Arsenal83)

Reklama

Reklama