Na jaře roku 2006 se dokumentarista Pavel Koutecký chystal dokončit největší projekt svého života. Po třináct předchozích let měl totiž jedinečné privilegium natáčet Václava Havla v práci i v soukromí, měl přístup do míst, kam jinak nikdo nesmí, a se samotným prezidentem uzavřel dohodu, že až skončí jeho druhé funkční období, smí záběry použít. Pavel Koutecký se bál a těšil zároveň. Stovkami hodin natočeného materiálu se však nakonec probíral někdo jiný. Pavlův život skončil nečekaně a tragicky na jaře 2006. Nelehkého úkolu se ujali jeho přátelé a spolupracovníci v čele s Miroslavem Jankem. Kromě čtyřdílného televizního seriálu vznikl celovečerní film, který dnes uvidíte. Významné okamžiky v životě Václava Havla tu střídají zdánlivě všední události, a i když jsme často svědky lehce pikantních chvilek, nikdy nemáme pocit nepatřičnosti či bulvárnosti. Havel, ač charismatický muž s obrovským vlivem, byl také jenom člověk. A tento film daleko přesahuje hranice portrétu. Je to svým způsobem kronika, album, kterým listujeme a uvědomujeme si skrze jeho obrazy i střípky svých vlastních životů. (Česká televize)

Dr_Zetor

Spíše než Občan Havel by byl podle mého názoru na místě název Člověk Havel, neboť tento skvělý dokument do značné míry demitizuje osobnost Václava Havla a ukazuje ho v mnohem civilnější podobě, než jaká je běžnému člověku známa z oficiální prezentace v médiích. Dokument je strhující, chvíli dojemný, chvíli zábavný, všechny scény mají svou vnitřní logiku a povětšinou také originální pointu. Tuto hloubkovou sondu do osobnosti Václava Havla si rozhodně nenechte ujít. ()

ToddB

S Havlem na CSFD se to má jako s Havlem v Kongresu USA. Prostě se sluší tleskat. Ačkoli nikdo neví proč. Je komplikované hodnotit člověka, kterému se během pouhých deseti let podařilo zničit a zachránit komunisty, a který celý svůj důchodový život věnoval negacím libovolného Klausova výroku. Ještě těžší je ale hodnotit hujerské anální sondy jeho početné armády pravdoláskových famulusů. No doufám, že mi za tenhle komentář nepříjde od Holubové dopisní bomba. :-) ()

gerry007

Vadí mi na tom dvě věci - 1) naprostá jednostranost a nekritičnost vůči VH, 2) poněkud zbytečná propagace Novy a jejích moderátorů (já vím, hlavní sponzor, ale stejně...) Ovšem jinak musím uznat, že je to profi práce a docela jsem se i bavil. ()

Leila75

Dokument o člověku slušném,charakterním,vtipném a uznávaném.To všechno a ještě víc je pro mě Václav Havel.O to smutnější mám pohled na dnešního prezidenta Klause,člověka arogantního,mocechtivého"rozumějícího všemu",tečka! ()

Filki

Měl jsem možnost vidět 150 minutový dokument (v rámci festivalu Jeden svět) a film mě opravdu oslovil. Hlavně tím, jak ukazuje Václava Havla v běžných situacích nebo i v zákulisí před nějakými důležitými projevy. Bylo zde plno momentů, které mě dokázaly rozesmát, ale také několik takových, které mě dokázaly rozesmutnět (jako třeba smrt Olgy Havlové). Naprosto perfektně zpracovaný dokumentární film. ()

Nadetugy

Tento dokumentární film mi přiblížil a ukázal bývalého prezidenta Havla v trochu jiném světle. Ukázal jaký člověk je Václav Havel a také dle mého názoru ukázal, jak politika člověka dokáže doslova zničit. Zezačátku se mi zdál V. Havel velmi optimistický člověk plnéhý života, ale ke konci už se z něho vinou politiky stal spíš zatrpklý a velmi unavený člověk. ()

Isirian

Nejsem si jistá proč, ale po shlédnutí tohohle filmu mi na tváři zůstal takovej trochu zasněnej úsměv. Pana Havla si vážím, přestože většinu jeho funkčního období jsem byla malá holka, kterou politika moc nebrala. Ale rozhodně je pro mě osobností, kterou se zatím žádný jiný politik ani jiný "občan" nestal. A musela jsem se smát, když jsem ho viděla zmatkařit s košilemi a projevem :-). Nebo tiše souhlasit s tím, co od plic říkal v zákulisí o politice, o panu Klausovi...Určitě jsem tento film neviděla naposledy, těším se na další shlédnutí. ()

edua

Ten "dokument" je spíše oslavou ex-prezidenta Havla, než skutečným dokumentárním dílem. To nic ale nemění na tom, že ukázal Havla jako člověka, ne jako politika, prezidenta apod., ale jako člověka. Občas bylo nějaké to hlušší místo, ale jako celkem to na mě působilo moc hezky. Navíc jsem se i dost nasmál. Chtěl bych vidět, jak vzniká něco podobného o Klau(n)sovi, to by byl panečku brak. ()

LůCZa

Takhle jsem se teda dlouho nenasmála! Tenhle film mě přesvědčil, jak skvělou osobností s úžasným smyslem pro humor pan Havel je a jak těžká je role prezidenta. Člověk si ani neuvědomuje tlak, který je na něho vyvíjen, jakou dávku kritiky musí snášet! Samozřejmě užije si i pěkné věci, třeba osobní návštěvu Rolling Stones, ale za ty nervy to možná nestojí. Užila jsem si i pohled na současný politiky v tehdejší době! Klaus byl tlučhuba už tenkrát a Zeman becherovku fakt miluje, když si o ní nestydí říct samotnýmu prezidentovi. Citlivě a inteligentně natočený snímek, který mě fakt dostal, takže i přes špatný zvuk (daný tehdejšími technickými možnostmi) dávám 5 hvězdiček! ()

losganjos

Velice příjemný snímek, který nás nechal nahlédnout do soukromí pana Havla. Několikrát jsem se až divil, jak musí být vše pečlivě připraveno, aby byla veřejnost spokojená. Ale jak je vidět veřejnost je stále nespokojená, všichni kradou a všichni lžou :) Nejvíc byla asi věta: "Pane prezidente, náš autobus jel na dvě pohonné hmoty. Na naftu a na Becherovku" Tím mě Zeman utvrdil, že to byl společně s panem Havlem, politik opravdu na svém místě. Kdo neviděl, přišel o naučnou podívanou plnou zajímavých a hlavně vtipných momentů. 90% ()

corax8

No tak tomu říkám odvaha. Kdo z nás by se nechal natáčet po dobu 10 let? Já tedy asi ne. K tomu asi člověk musí být trochu exibicionista nebo Václav Havel. Takový pohled za kulisy se jen tak nevidí. Zvášť když osvětlí spoustu sovislostí. Myslím, že by se film měl stát pomůckou k tomu jak natočit dokument. Už po shlédnutí v kině byl pro mne favorit na Českého lva. ()

Molerat

Havla jakožto člověka mám rád, rozhodně je velkou osobností česka.Film o něm je poctou této osobě a myslím, že i pro lidi jenž ho nemají tak rádi je přínosný, může ukázat Havla i z jiných stránek než jak ho znají z televize.Jako krátký pohled do Havlova života je film výborný.Hodnotím však 80 % protože občas jsem se u něj nudil. ()

DieInSludg

Dokument? Kvůli takovým kusům by zde měla být nová kategorie: PROPAGANDA. Za tu ta jedna *. Pan pravdoláska ve svém milém svetříku, kterého my nevzdělanci bez rozhledu potřebujeme, aby nás nasměroval k lepším zítřkům, nás bude asi pronásledovat z médií i po své smrti. A ta, jak doufám, proběhne humanitárním bombardováním. ()

Aver7n

Kdybych byl naivní zelený mužíček dal bych asi za 5*, ale bohužel nejsem, takže 2* za lehkomyslnou srandu budou muset stačit. ()

Jester_X

Málokterý dokument mě upoutá tak jako Občan Havel. Konzistentně zkratkovité zobrazování událostí neustále rozjitřovalo moji pozornosti. Při tom si snímek nehrál na objektivu a vše záměrně ukazoval pouze z Havlovy perspektivy. Dokument tak dává dohromady nejen obraz Havla jako státníka, ale také docela nenásilně odhaluje Havla jako člověka. Zároveň se nedá říci, že byl ex-prezidenta nějak idealizoval, kdo pozorně poslouchá všimne si nejednoho jeho nešvaru. Závěrem jen zalituju neochoty společnosti přijímat za své jeho ideály. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

10.05.2017

Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze

Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze

15.06.2014

Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší dokument získala režisérka Bára Kopecká za film DK o kontroverzním a uznávaném architektovi Davidu Kopeckém. Film je podle poroty hluboce autorskou výpovědí… (více)

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!