Columbo

• Česko Inspektor Colombo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (1971–2003), 93 h 41 min (Minutáž: 70–98 min)

Předloha:

Evan Hunter (kniha)

Série(10) / Epizody(67)

Recenze uživatele sud k tomuto seriálu (64)

Dobrá pověst nadevše (1974) (S03E06)

Průměrný díl. Vražda nic moc, záporák má málo prostoru, děj a bohužel i pointa bez šťávy. Potěší však robot, geniální chlapec, pes Pes a pohledná přítelkyně vrahova syna. 60%. ()

Labutí píseň (1974) (S03E07)

Jeden z nejlepších dílů a zároveň asi ten nejsmutnější s nejkladnějším Columbovým protivníkem - country zpěvákem Tommym Brownem v podání Johnnyho Cashe. Díky tomu, že se ze zoufalosti zbavil své odporné manželky Edny a její zmanipulované dcery by mu kdokoli držel palce. Při závěrečném dialogu v autě jsem měl slzy na krajíčku. "Nebojíte se tady sám s vrahem? - Ne, protože vím, že byste se co nejdřív přiznal. - To máte pravdu, už jsem nemohl dál. - Víte, kdo takhle zpívá, nemůže bejt zlej!". 95%. ()

Osudné cvičení (1974) (S04E01)

Standartní díl, ve kterém hrají neodmyslitelnou roli činka a tenisky. ()

Obrácený negativ (1974) (S04E02)

V hlavních rolích Columbo, fotoaparát, více fotoaparátů a vrah, který se usvědčí sám. Co usvědčí, doslova se dostane. A to vše před zraky poručíka a jeho kolegů. ()

Za úsvitu (1974) (S04E03)

Jeden z nejlepších dílů. Plukovník Rumford je nejlepší záporák z celé série. Životní role Patricka McGoohana. ()

Rozbouřené vody (1975) (S04E04)

Poručík Columbo je se svojí ženou (o které se pochopitelně pouze mluví) na vyhlídkové plavbě do Mexika. Avšak moc si neodpočine, poněvadž na lodi je zavražděna zpěvačka a on se pouští ihned do vyšetřování. Tento díl (i když je nadprůměrný) nijak nevyčnívá z Columbovského standartu, i když každý neoplývá kvalitním záporákem jako zde. Robert Vaughn nás přesvědčil, že je dobrý herec a dokáže zahrát jakoukoli roli na výbornou. ()

Vražda na videu (1975) (S04E05)

Columbovka, která nabízí mj. zajímavý pohled na tehdejší elektronické výdobytky v USA. Inu, ti jsou vždycky napřed. Jinak skvělý Oskar Werner a výtečné odhalení. Takhle jednoduše úderné konce dneska nikdo už netočí. ()

Vrah zavolá v deset (1975) (S04E06)

Nadprůměrný Columbo. Ony jsou vlastně skoro všechny díly nadprůměrné (hlavně ty starší). Tento díl je zajímavý především úlisným a slizským záporákem v jedinečném podání George Hamiltona a jeho odhalení, které (jak jinak) nemá chybu. ()

Zapomenutá dáma (1975) (S05E01)

Poručík Columbo versus bývalá hvězda stříbrného plátna, stále šarmantní Janet Leigh. Pár vtipných situací se jistě najde (Columbo musí na střelby, trampoty se Psem), celkově se ale jedná o dost smutnou epizodu s netradičním (a rovněž smutným) koncem. 80%. ()

Případ diplomatické imunity (1975) (S05E02)

Opravdu povedený díl se snad nejnebezpečnějším Columbovým protihráčem, který sice neoplývá vysokou inteligencí, ale má velikou moc. Poručík si ale poradí :-). 85%. ()

Krize identity (1975) (S05E03)

Jedna z těch opravdu slabších epizod. Celé je to to takové fádní, nevýrazné, bezkrevné, poručík má minimum hlášek. Dokonce ani jindy excelentní Patrick McGoohan (který tentokrát i režíroval) to nevytáhl výš jak do průměru. ()

Smrt v aréně (1976) (S05E04)

Zajímavé exotické prostředí, Columbo vs anachronicky uvažující Mexikáni, v roli vraha výborný Ricardo Montalban (se skvělým dabingem Jiřího Klema) ze kterého charisma přímo sálá. A závěr, kdy don Montoya rezignovaně předává poručíkovi kord a muletu, je silný jak silnice. Nevím, co se většině na tomto díle nelíbí. 75%: ()

Kouzelné alibi (1976) (S05E05)

Jeden z těch dílů, které stojí a padají na vynikajícím záporákovi, kterého se opět zhostil dokonale Jack Cassidy. Bohužel naposledy, poněvadž ještě téhož roku předčasně zemřel :-(. Do kouzelnického prostředí se puručík ještě jednou (a lépe) vrátil po letech dílem "Columbo jde pod gilotinu". ()

Poslední pocta komodorovi (1976) (S05E06)

Trochu netypická Columbovka. Ten, o kterém si myslíme že je vrah, přibližně v polovině umírá. Nakonec si Columbo všechny podezželé pozve do jednoho pokoje a dojde k odhalení podobně jako u Hercula Poirota. Patrick McGoohan si v pár dílech zahrál záporáky a věděl jak točil. Trochu porušil pravidlo většiny dílů, ale povedlo se mu to. ()

Posvítit si na vraždu (1976) (S06E01)

Tento díl stojí dost na vtipných dialozích. A navíc jeden z nejkladnějších Columbových protivníků. 70%. ()

Staromódní vražda (1976) (S06E02)

Jedna z těch zcela průměrných epizod. Vražda je sice zajímavá, ale ne moc promyšlená, vražedkyně charismatem rovněž příliš neoplývá a i Columbovo vyšetřování je až moc fádní. Potěší však vtipné vsuvky (omdlévající teta, Columbova návštěva holiče) a nevšedně půvabná neteř vražedkyně. 60%. ()

Případ vysokého IQ (1977) (S06E03)

O geniálním plánu a uskutečnění vraždy. Vždyť také pachatel má vysoké IQ. Absolutně rovnocenní soupeři, konečné šlápnutí vedle a poručík Columbo si opět může udělat další čáru doutníkem na dveře svého Peugeotu ročník 1952. ()

Zkus mě chytit (1977) (S07E01)

Tento díl se sice (navzdory krátké stopáži) dosti vleče a ve vražedném plánu je poměrně dost děr, ale mezi puručíkem a tou drobnou babčou s drdůlkem (opět jeden z těch kladnějších Columbových protivníků) to tak jiskří, že pod 70% nepůjdu. Nejde to. ()

Smrt ve sklence vína (1978) (S07E02)

Jedna z nejlepších epizod, vonící kulinářskými specialitami a charismatem elegantního padoucha Louise Jourdana. Tohle jídlo nám táta vařil vždycky, když byla maminka v porodnici - to bylo asi tak jednou do roka. 100%. ()

Předveď dokonalou vraždu (1978) (S07E03)

Tentokrát vraždí ženská a hned poměrně rovnocená Columbova protihráčka. Promyšlenost činu je větší než v jiných dílech. Takže klasický standart. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young