Univerzitní profesor David Pollock (Gregory Peck) je specialistou na staré arabské civilizace. Jednoho dne jej na londýnské ulici unesou lidé arabského politika jménem Hassan Jena. Muž musí na jeho „žádost“ proniknout k bohatému Arabovi Beshraavimu (Alan Badel) a přeložit pro něj zprávu napsanou pomocí starých arabských hieroglyfů. Vzkaz totiž může obsahovat životně důležité informace, jejichž dosah nedokáže zatím nikdo ze zúčastněných domyslet. Půvabná Beshraaviho milenka Yasmin Azirová (Sophia Lorenová) však Davida varuje, že jakmile vzkaz rozluští, Beshraavi jej dá zabít. Tak to ostatně učinil s jeho kolegou Ragheebem. David ani neví jak, a ocitne se uprostřed mezinárodního zločineckého spiknutí, v němž někteří lidé nejsou těmi, za koho se vydávají, a v němž jde skutečně o život… (Česká televize)

ještěžiju

Tak jsem se nechal lehce navnadit slušným hodnocením tohoto filmu od zdejších uživatelů, jenže... Ani náhodou se nemůže tento film srovnávat s Šarádou, jak si mohl uživateli MarkuT :-( ... a Peck narozdíl od Granta není vyložený typ pro akčního hrdinu, byť v tomto filmu zas tolik akčních scén nebylo.. dala by se tu použít i lehčí parafráze s Indiana Jonesem, ovšem na to radši všichni rychle zapomeňte ...První půlka filmu jakž takž slibuje více a druhá to víceméně zazdí ... snad si tvůrci mysleli, že častá změna garderóby Lorenové zaujme diváka natolik, že divákům můžou nabídnout dosti nepropracovaný thriller ...nejlépe to tu vystihl komentář uživatele sulimo .. pro přesný popis filmu mu stačil jeden řádek. Lepší volbou z tohoto žánru je ona Šaráda či Na sever severozápadní linkou ... tento film jen ze zvědavosti :-) . ()

MickeyStuma

Thriller, kde je k poznání snaha napodobit Hitchcockův styl vyprávění, atmosféry a smyslu pro detail. Klasika 60. let má i dnes co říct, i když už jen filmovým fajnšmekrům. Gregory Peck a Sophia Loren, na kterých je film stavěný, vytvořili dvojici, mezi kterými to viditelně funguje a s ohledem na herectví své doby i uvěřitelně. Dialogy jsou však už diskutabilní, ale to je u všech starších filmů. Dnes by takto jistojistě málokdo mluvil. Ale ke klasice to patří, tak proč se tím vlastně zabývat. Snímek vizuálně vypadá trochu lacině, ale v tom je kouzlo filmařského umění. Ne vždy musí být hodnověrná výprava stojící značnou částku. Kombinace špionážního akčního dobrodružství kombinované s romantismem neosloví leckoho, ale ono také záleží, co od toho kdo očekává. Vyloženě jako bondovka to rozhodně není. ()

tranquill

"Žádný muž není větší než lid, kterému má sloužit!" Akční, dobrodružné, špionážní a...nápadité. A jako třešnička krásná Sophie. "Na čí straně jste?.. Na tom snad nezáleží..." ()

Gromit

Stačilo prvních pár minut, aby mi došlo, že se režisér Stanley Donen pokusil navázat na o tři roky starší Šarádu. A svým způsobem se mu to i podařilo. Arabeska sice není tak vtipná, napínavá a hravá, ale pořád se jedná o zatraceně dobrý a zábavný film, který by byla škoda vidět pouze jednou. Gregory Peck a Sophia Lorenová navíc tvoří moc pěkný pár a naštěstí se nesnaží napodobovat Caryho Granta a Audrey Hepburnovou. Takže bych to viděl na velmi slušné čtyři hvězdičky a už teď se těším, že si tento velmi příjemný filmový zážitek brzy zopakuji. ()

Rattlehead

Naprosto úžasný snímek, který vás chytne od první minuty a už nepustí. Však je také sestava Donen - Peck - Lorenová - Mancini zárukou skvělé podívané. Francois Truffaut uvádí "Arabesku" i "Šarádu" mezi mnoha snímky, které nezapřou inspiraci dílem Alfreda Hitchcocka. Nezbývá než souhlasit. Škoda, že tyhle elegantní a nádherné filmy dnes už nikdo neocení, jak je zřejmé ze zdejšího mizerného hodnocení. ()

blowup

Hahaha...jak to vzít? jako parodii na Bonda nebo psychedelický pokus šedesátých let...Spatřiti Sophii Lorenovou po týdnu (Cesta s Burtonem) viděti krásu až moc nesmírnou. Uvědomila jsem si, že Peck byl dobrý a sympatický herec. Bylo to takové barevné, jak se móda vrací, tak ty šaty Sophie moderní a latexový kabát úžasný. ()

ostravak30

Arabeska mě teda úplně minula. Už od počátku není zcela jasné, zda se jedná o vážně míněný thriller nebo je zde naopak lehká nadsázka. Jsou totiž momenty, kdy film působí spíše jako komedie. Gregory Peck a Sophia Loren k sobě absolutně nepadly, alespoň z mého pohledu. Pravdou je, že se moc nedivím hrdinovi, že se v tom ztrácel, mě se chvílemi stávalo totéž. A z té zamotanosti se tvůrci dostávali jen velmi obtížně. Jsou zde docela povedené scény, které vyznívají spíše humorně a sem tam nějaká ta rádoby akční scéna, která se dá možná brát vážně. ()

leonidas

dlouho jsem se tak dobře nepobavil myslím že si tento film všichni zůčastnění skvěle užívali a je to na něm vidět. ()

PTuranyi

Príjemná dobrodružný film s historicko-špionážnou zápletkou v štýle Indiana Jonesa aj keď hlavní hrdinovia neopustia Londýn. Profesor Pollack sa zaoberá  starovekým písmom a dostane za úlohu rozlúštiť chetitský text obsahujúci tajnú šifru, o ktorú má záujem niekoľko skupín z bližšie neurčenej arabskej krajiny, Okrem ministerského predsedu, povstalcov a bezškrupulózneho Beshraaviho má o tajomstvo záujem aj krásna Jasmína, ktorá sa neštíti použiť všetky svoje ženské zbrane vrátane lži. Príbeh je trochu naivný ale dobre natočený a spestrený slušnou dávkou jemného anglického humoru. Gregory Peck a Sophia Loren hrajú svoje úlohy so šarmom. Produkcia je kvalitná, hoci na nej vidieť otlačok doby vzniku prvých filmov s Jamesom Bondom a to vrátane titulkov. 70% ()

Allontanato

První půlka byla dosti slabá a ani Gregory Peck ani Sophia Loren mě nijak zvlášť jako jindy zrovna neoslovili. Naštěstí jsem se rozhodl (jako vždy teda) film dokoukat a přesně v polovině se to zlomilo. A to razantně. Z Lorenky se zničehonic vyklubala krásná špionka a film nabral pořádně na obrátkách. Závěrečné scény by mohly směle konkurovat i těm nejlepším dílům Profesionálů. Jinak skvělá režie Stanleyho Donena a ještě lepší hudba Henryho Manciniho; akorát ty časté záběry na zrcátka mě začaly postupně trochu vadit. Snímek na pěkné čtyři hvězdičky, ale aby si malinko vylepšil nynější skóre (66 %) musím ponechat pět. 83 % ()

Svadbos

Moderný špionážny napinák s Peckom, vtiahnutým so Sophiou Loren do špionážnej hry. Sophia Loren nebola nidy krajšia. Napínavý a krásne natočený film, bez akéhokoľvek odkazu alebo hlbšej myšlienky. Film bol natočený podľa románu Gordona Cotlera "The Cipher". ()

tulen

Tak rozhodně to není ani drama ani thriller, ale oddechovka na hraně komedie ! Ale nic úžasnýho, tak na jedno kouknutí. ()

zbroucek

Ani skvělé obsazení nemůže zajistit úspěch. Smůla, film je už jen svědectví doby a nesmírné krásy S. Loren... ()