Režisér Borata a slavný politický komentátor a komik Bill Maher, který se nikterak netají svým názorem, že náboženství je porucha myšlení a brání lidem používat selský rozum, spojili své síly a natočili dokument Religulous (spojení slov „religion“ a „ridiculous“), v kterém navštěvují slavné náboženské destinace, vedou rozhovory s věřícími z různých náboženských skupin a snaží se formou satiry dokázat, že organizované náboženství je zdraví a mozku především smrtelně škodlivé. (kiddo)

charlosina

Jak hodnotit rádoby dokumentární počin hloupého člověka, který mluví s podivnými lidmi? Nevím, tedy nehodnotím, jen pár slov kolem: Bill Maher klade velmi stupidní otázky s jasným cílem - zesměšnit dotazované a tenhle způsob humoru (rozuměj humoru ponižujícího druhé, nikoli sebe sama) fakt nemám ráda.... To však neznamená, že náboženští fanatici jsou mi sympatičtí. Jen dodatek: náboženství a víra spolu nesouvisí. A dodatek k dodatku: jeden výlet do Evropy (Vatikán) a jeden mimo Evropu (Izrael) jen poukazuje na tvůrčí omezenost... možná pánům měl někdo říct, že to, co se děje ohlendě "víry" (rozuměj náboženskému fanatismu) ve Státech, není tak zcela běžný standard. // ()

Hakha

Věřící: "Bůh vás slyší, kdykoli to opravdu potřebujete." Bill Maher: "Pokud Santa Klaus dokáže objet všechny domy na světě..." Věřící: "Já na Santu nevěřím." Bill Maher: "No ještě aby, je to absurdní, aby jeden člověk dokázal obletět všechny komíny na světě a hodit do nich dárky… ale když jeden člověk slyší všechny prosby, to je něco jiného...". Jak tvrdil Seneca mladší: “Náboženství je shledáváno prostým lidem jako pravda, vzdělaným lidem jako lež a vládnoucí vrstvě jako užitečnost.” ()

*CARNIFEX*

Dokument v ktorom populárny komik Bill Maher navštevuje rôzne "posvätné" miesta, stretáva sa s rôznymi "prorokmi" kadejakých cirkví, spytuje sa množstvo nepríjemných otázok, na ktoré ani samotný "veriaci" nepoznajú jednoznačnú odpoveď. Na "počudovanie", v jednej myšlienke sa zhodli všetci. Na dosiahnutie presadenia "svojho" boha, potrebujú zbrane, a vraždiť tých, ktorí veria v niečo iné, prípadne neveria ničomu. Krátky výstižný citát na záver - "Jediný správny prístup k "veľkým otázkam" nie je arogantná istota, znak náboženstva, ale POCHYBNOSTI. Je to jednoduché: Dospejte, lebo ZOMRIETE!" ()

Frajer42

Marně přemýšlím, jak tento dokument pěkně shrnout. Ono se těmto lidem nedá ani moc divit, že si za svoji vírou stojí tak pevně a vymluvit jim ji je takřka nemožné. Kdopak z nás bezvěrců by nechtěl věřit, že si po životě dá ještě jeden nekonečný, který je zaručeně mnohokrát lepší. Bohužel, jsme dostali darem od Boha rozum, a tak v něj věřit nedovedeme. Zavinil si to zcela sám. Lidé jsou obecně vzato snadno zmanipulovatelný národ. Dokazují to neustále. Nečiní jim větší problém uvěřit věcem, kterým uvěřit chtějí. Především pokud to povede k jejich prospěchu. Ono se věřit vlastně i vyplatí, pokud se tedy rozhodnete to se svou vírou nepřehánět. V takovém případě nemáte co ztratit. Po smrti se samozřejmě nedovíte, že jste neměli pravdu. Jako obdělávat si políčko někde tam ve Středověku, tak bych se k víře zcela jistě nechal strhnout taky a jsem přesvědčen, že bych byl výborný věřící. Bůh tomu chtěl bohužel jinak. Rozhodně však žádným náboženstvím neopovrhuji. Naopak k náboženství cítím obrovské uznání. Ani se nechce věřit, že něco tak strašně primitivního (či geniálního, jak kdo chce) ovlivňuje a směruje (pozitivně i negativně) lidstvo už tak dlouho a pokud nenastane soudný den, tak tu s námi ještě nějaký ten pátek bude. Billa Mahera jsem viděl úplně poprvé. Je strašně ošklivý, což nejen že u komika nevadí, ale je mu to naopak výhodou. Má skutečně exkluzivní vyjadřovací schopnosti, což ani neznámý autor titulků nezachytil v plném rozsahu. Je samozřejmě vidět, že má veškeré náboženské hlavní knihy přečtené a to nejnesmyslnější si samozřejmě dobře zapsal. Je tam toho spousta, takže se nemohlo stát, že by si neměl o čem povídat. S vtipem to sice nikterak nepřeháněl, ale získal si mě naprostou upřímností ke svým obětem, kdy jim do očí říkal věci, které klidně mohly vést k jeho náhlému skonání. Dokument je nastříhán docela pěkně. Nejedná se o nic, co by mělo potenciál otevřít světu oči ani oslovit širší veřejnost. Doufám, že o to ani autorovi nešlo. Nechce se mi věřit, že by byl tak naivní. Nepřichází ani s ničím moc originálním. Zpracovává ovšem tak vděčné téma, že není naprosto žádný problém prezentovat kohokoli, jako naprostého debila, přičemž 100% debilem ten člověk být ani nemusí. Ale většinou Maher vybíral na jistotu. Pokud tohle bylo jeho cílem, tak byla mise splněna. Na jeho cílech ale vůbec nezáleží. Já si tento dokument prostě užil, tak proč sem vlastně nenapálit takové slabší 4*? P.S. Ještě jsem zapomněl zmínit, jak Bible zní v ostatních jazycích. Do původního jazyku jsem se nehrnul, protože bych tomu stejně nerozuměl, ale v takové angličtině to je pastva pro oči, popřípadě pro uši (pokud čtete nahlas). S ubohým českým překladem je to naprosto nesrovnatelné. Píší se tam stejné nesmysly, ale naprosto odlišným způsobem. I tohle může poukazovat na rozdílný přístup k náboženství v rozdílných koutech světa. V té angličtině to opravdu zní tak krásně, že to člověka až nabádá uvěřit, zatímco v češtině je to taková bída, že z toho po chvíli začnou bolet oči. Závěrem si položme ruku na srdce. Když jde do tuhého, tak prosíme o pomoc třeba i všechny bohy najednou. A většinou jsme vyslyšeni! () (méně) (více)

InJo

Bezesporu zábavné a trefné, ale IMHO i tak trochu zbytečné. Pokud se sympaťákem Maherem a jeho argumenty souhlasíte (já takřka ve všem), tak se de facto příliš nového nedozvíte (ani se nedočkáte žádné výjimečně silné scény) a pouze se sto minut vysmíváte a litujete lidi, kteří jsou ochotni dobrovolně věřit nejrůznějším báchorkám a nesmyslům. A jestli patříte k oněm nepochybujícím katolíkům, židům, muslimům, scientologům a dalším takovým, pak vás stejně ani ty nejpádnější a nejpřesvědčivější námitky a dotazy nedonutí se nad tou vaší "jedinou a správnou" vírou nějak hlouběji a kritičtěji zamyslet. Kdyby se ale přeci jen našlo alespoň několik jedinců ochotných onoho zamyšlení, považoval bych to za malý zázrak a rázem bych uznal, že tohle dílo nevzniklo nadarmo... ___ Osobně je mi fuk, kdo v co věří (je to ostatně každého věc), pokud tím ovšem jakkoliv neobtěžuje ostatní (fakt, že ve 'jménu boha' jsou dodnes někteří lidé schopní nejrůznějších zvěrstev, mě přivádí k nepříčetnosti). 80 % ()

• Bill Maher je členem „The Reason Project“, charitativní organizace, která se snaží o šíření vědeckých fakt a sekularismu ve společnosti. (kiddo)
  • Při natáčení používali tvůrci falešný pracovní název „Duchovní cesta“, aby získali rozhovory s náboženskými představiteli. Ti nevěděli, že se na snímku podílí Bill Maher, dokud se nedostavil na rozhovor. (kiddo)
  • Během jednoho ze svých vystoupení Bill Maher řekl: „Nejsem skeptik ze zahořklosti. Byl jsem vychován jako katolík a nikdo mě nikdy nezneužíval. Což mě trochu uráží. Asi si nemysleli, že jsem přitažlivý. Ale já byl a oni nevědí, o co přišli.“ (kiddo)

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010