Manželské etudy

• angličtina Marriage Stories

Epizody(6)

V roce 1981 přišla dokumentaristka Helena Třeštíková s nápadem točit po dobu několika let okamžiky ze společného života několika vybraných novomanželských párů. Vznikla tak zajímavá studie proměny lidí a vztahů, která rovněž nabízí konfrontaci párů s původními očekáváními od vzájemného svazku. Dokumentární cyklus je hodnotný i nefalšovaným zprostředkováním života "obyčejných" lidí v 80. letech minulého století. (Česká televize)

Recenze uživatele tron k tomuto seriálu (7)

Manželské etudy (1987)

Tak takto sa začal unikátny časozberný projekt, trvajúci DESAŤROČIA (!). V 80. rokoch si Helena Třeštíková vybrala šesť čerstvých manželských mladých párikov, ku ktorým sa v nasledujúcich desaťročiach vracala. Najskôr z toho bol návrat po 20. rokoch a nakoniec po šialených 35. rokoch. Najvyššie hodnotím prostredný cyklus po 20. rokoch, pretože bol najhutnejší, najsilnejší a vôbec. Prvý cyklus tohto fenomenálneho projektu je taký... nuž, štartovací. Všetko je tiché, nenápadné, všetci (až na Marcelu) sú plus mínus z manželstva nadšení. Budujú si byty a domy, prípadne ešte bývajú u svokrovcov, no chceli by sa postaviť na vlastné. V tom im pomáha i komunistická doba s jej pre mladých ľudí vcelku štedrými pôžičkami a inými spôsobmi, ako sa ľahšie, rýchlejšie a čo najlacnejšie postaviť na vlastné nohy. ()

Ivana a Pavel (1987) (E01)

Ako rozjazd nie zlé, mne proste pripadá dosť zaujímavé sledovať Třeštíkovej "obyčajné" časozberné dokumenty a je obdivuhodné, že s nimi začala už začiatkom 80-tych rokov. Ale naplno tento projekt zaujal až keď sa Třeštíková k svojim "sledovaným" vracala po dajme tomu dvadsiatich rokoch. Až vtedy to získalo ten správny drajv. Prvé roky zvyknú bývať dosť nezaujímavé a len akýmsi povinným prológom k neskorším, často zaujímavejším pokračovaniam. ()

Mirka a Antonín (1987) (E02)

Dvaja nezaujímaví ľudia, kde žena tradične skončí v domácnosti a muž má bláznivý koníček v podobe závodenia, čo sa nie vždy zaobíde bez zranení (a manželkinho ultimáta, že ak s tým týpek nesekne, tak...). V neposlednom rade tu padajú drsné hlášky, z ktorých sa dá súdiť, čo z tých dvoch v budúcich desaťročiach vyrastie - a ja tieto typy nemám rád ("Niektorí hovoria, že peniaze nie sú všetko. Ja si to nemyslím. SÚ všetko. Okrem lásky teda a takých vecí." - wtf???). ()

Zuzana a Vladimír (1987) (E03)

Ďalší mladý pár, ďalšia svadba, znova 80. roky. Obaja sú stavbári (!), ale Vladimír už veľmi rýchlo po dvadsiatke začne pokukovať po inom zamestnaní a tým nie je nič menšie, než profesionálne fotografovanie. Ktoré, ako sa ukáže v nasledujúcich dieloch, ho nakoniec bude naozaj sprevádzať celý život. Dosť výrazná pár, pretom dávam vyššie hodnotenie už prvej časti. ()

Zuzana a Stanislav (1987) (E04)

Prvý diel manželských etud Zuzany a Stanislava je tradične pomerne slabší, ešte sa to len začína, všetko je opatrné, hanblivé a sledujeme len prvých pár rokov. Lepšie (pre diváka) to začalo byť až v nasledujúcich dieloch. ()

Marcela a Jiří (1987) (E05)

Zrejme (určite?) najsilnejší príbeh z Manželských etud a to natoľko silný a nosný, že sa časom rozrástol aj do plnohodnotného celovečerného spin-offu, uvádzaného svojho času normálne v kinách. Marcela je žena, s ktorou sa život nemaznal už od mladých liet a už v tomto "štartovacom" prvom dieli sa jej smola lepí na päty (pán manžel vyzerá ako sériový vrah, ktorý zatiaľ úspešne uniká polícii). Temné a depresívne - a to nás najbrutálnejšie twisty Marcelinho života ešte iba čakajú v ďalších pokračovaniach. ()

Ivana a Vašek (1987) (E06)

Pre mne najsympatickejší pár z Manželských etud. Som zvedavý, ako sa im bude vyvíjať život. ()