Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Na přelomu 70. a 80. let se vynořila řada filmů o dospívající mládeži - hledání životních jistot a prozatimnost počínání dovolilo upozornit na stinná místa společenských poměrů, proti nimž se mladí lidé bouřili. Hrdinou tohoto snímku je mladý absolvent chemické průmyslovky, mládenec s upřímně provokativním chováním, jenž nastoupí do slévárny, kde se tvrdohlavě snaží inovovat technologické postupy. Režisér Vladimír Drha zpracoval výrobní tematiku odlehčeně, s použitým hravých, naivizovaných prvků, odvážil se kritizovat zkostnatělost mnohých dospělých zastávajících důležitá místa. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (35)

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Na svou dobu v některých směrech docela odvážný anti-socialistický film, který upozorňuje na stinná místa společenských poměrů, proti nimž se bouří mladí inteligentní lidé jako v tomto případě Luboš (Marek Brodský) absolvent chemické průmyslovky, který svým poněkud provokativním chováním upozorňuje na jisté nedostatky v řízení podniku a vůbec celého socialistického zřízení-systému, poté co se nedostane na vejšku (blbá kontrolní otázka o Mendělejově periodické tabulce prvků a dlouhé vlasy!) skončí ve slévárně jako pomocný dělník, zde se později snaží tvrdohlavě inovovat zlepšení technologických postupů, prostě do všeho mluví a to se samozřejmě některým nelíbí. Ano, tady se ukazuje že ten kdo alespoň trochu používal mozek byl neoblíbený, zejména u vrcholných funkcionářů, ten kdo ne a kdo to měl samozřejmě lehčí ve všech směrech. Příklad za všechny který jde mimo film. Jakou vidíš barvu (barva byla bílá)? ale jistí pánové se mu snažili namluvit že je zelená, on nakonec musel říct zelená a měl klid. Velmi dobrý svěží film, který je zde celkem zbytečně podhodnocen! Debutant který oslnil, ano tak by se dal charakterisovat výkon Marka Brodského, který mi trochu svým herectvím připomínal vrstevníka Pavla Kříže, který v té době točil Básníky. Marek Brodský tu hrál tak trochu na sebe, byl individualista a nekopal za tým, což se vcelku pochopitelně nelíbilo, navíc kladl opravdu velmi provokativní otázky s nimiž si někteří evidentně nevěděli rady. Pavel Pípal jako Koryčánek, který mladého Luboše podporoval byl taky velmi dobrý..Komise chytrých hlav byla na odstřel! ()

pytlik... 

všechny recenze uživatele

Hvězdičku dávám spíš z nostalgie, protože mi Brodský připomněl moje začátky v zaměstnání. On hned první den na pracovišti vymyslí zlepšovák na snížení zmetkovitosti, na kterej nepřišli staří bardi za třicet let, a dostane za to (minimálně virtuálně) odměnu ve výši 86 tisíc předlistopadových Kčs po tři roky, tj. dnes tak řekněme skoro milión a půl. Nooo a já byl v podstatě to samý. Hned po týdnu v první práci jsem vymyslel takovej zlepšováček, wc jsme měli přes dvůr, a klíče visely u něj na háčku, že totiž ty klíče budeme věšet u nás v kanceláři. Argumentoval jsem velice logicky za á) nehrozí, že by je venku nějakej vtipálek šlohl, za bé) nehrozí zrezivění kvůli vlivům podnebí, za cé) neodnese nám je straka (obzvlášť fikané). No a musím říct, že doba se za těch patnáct let od revoluce hodně změnila, protože nejenže jsem nedostal za svůj nápad milión a půl, dokonce ani blbou pochvalu né, ale naopak se na moji hlavu snesla úplná bouře výčitek. Páč jsou okamžiky v životě lidským, kdy i minuta je přespříliš luxusní časová dotace, kdy jde doslova o sekundy, a kdy by trasu kancelář – wc – zpět kancelář pro zapomenutý klíč – zpět na wc nedoběhl v potřebném časovém limitu ani Ben Johnson po dvojnásobném steroidovém koktejlu, natož pak postarší kolega poháněný pouze silně nekvalitním obědem z místní restaurace. No, na jeho obranu musím říct, že se teda snažil hodně, scházelo mu do cílový pásky pouhopouhých pět kroků. ()

Reklama

Siegmund 

všechny recenze uživatele

Mimořádně podařený film. Přesně zobrazuje, jak to tehdy ve výrobních podnicích chodilo, jak bylo složité pro mladého nadaného člověka složité prosadit se. To, že se nakonec ve filmu našel někdo, kdo se za schopného kluka bral a snažil se mu pomoct, tak to je už skoro umělecká licence. Ne všude bylo možno se s takovým upřímným člověkem setkat. Tvůrcům filmu se podařilo dokonale vystihnout způsob jednání podle hesla „ruka ruku myje“ nebo také „já pomůžu tobě, ty pomůžeš mně“. Přímo zrůdně působí vystoupení předsedy SSM (pro ty později narozené – Socialistický svaz mládeže), který místo toho, aby hájil svého vrstevníka, hájí především svoje zájmy. Ani se nedivím, že jsem v době, v které se film odehrává, film neviděl. Asi se moc v kinech nepromítal. Za zmínku stojí i to, že zde Marek Brodský působí docela přirozeně a ne tak prkenně, jak mi v pozdějších rolích mnohdy připadal. Velmi pěkný komentář: Karlos80. ()

sator 

všechny recenze uživatele

U nás jsou výzkumáky proto,aby ve všem bylo namočeno co nejvíc lidí,protože když je v něčem moc lidí,tak se to nejspíš ututlá,a nejlepší je takový malér,ve kterým sou namočený komplet všichni,to už pak ale není malér, ale normální stav.Jasná paralela se stranou a vládou stála Drhu za tento film spousty problémů. Jeden z nejpravdivějších filmů natočených v době po normalizaci. ()

dobytek 

všechny recenze uživatele

Když jsem se tak koukal na Brodskýho, jak se po nocích a o víkendech snaží nějak vylepšit výrobní postupy, vzpomněl jsem si na video se zlepšovatelem soudruhem Kudličkou, kterej při výrobě klouzátek plnil plán na 1052%. Na to bych se teda z vysoka vysral :-) Ale jinak to rozhodně neni špatnej film. Za vrchol považuju tu schůzi, kde se rozhodovalo o finanční odměně za ten zlepšovák. Jinak dobrej výkon podal František Řehák v roli záporáka a Pavel Pípal, kterýho znám spíš z dabingu, v roli klaďase. Ostatní herecký výkony (včetně Brodskýho) jsou takový nic moc a celej film trochu srážej. ()

Zajímavosti (4)

  • Film, který mladí hrdinové sledují v kině, je snímek Housata, uvedený do kin o pouhých 15 měsíců dříve. (Xell)
  • Marek Brodský (Luboš Pecháček) o své roli řekl: „Jednou mi volala kamarád, že režisér Vladimír Drha hledá hlavního představitele do filmu. Zkusil třista adeptů, pak si vybral mě na základě jednoho setkání v hospodě. Marně jsem doma říkal, že kdybych měl přejít před kamerou, omdlím.“ (sator)

Reklama

Reklama