Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Platnéřský mistr Tomáš má mladou ženu Alenu, na kterou velmi žárlí. Jednoho dne Alenu spatří pán města a rozhodne se, že ji získá pro sebe. Aby měl volnou ruku k milostným pletkám, pošle mistra Tomáše na zkušenou do Flander. Žárlivý manžel si neví rady jak zajistit počestnost půvabné manželky po dobu své nepřítomnosti a nakonec přijme pomoc čerta, kterému za odměnu upíše duši. Čert v podobě mistra Ondřeje pracuje v Tomášově dílně a pilně hlídá Alenu před různými nápadníky a před pánem města. Nakonec se však do Aleny zamiluje sám a stane se jejím milencem. Za svou lásku je potrestán ztrátou nadpřirozených schopností, a proto Alenu přestane zajímat. A když se po třech měsících Tomáš vrátí, Alena přísahá, že dala čertovi tělo a duši jen proto, aby zachránila vlastního muže. Tímto přiznáním osvobodí Tomáše od smlouvy s ďáblem, ale zároveň se sama odsoudí do pekla. Ďábel získal její duši náhradou za Tomášovu a může se vrátit mezi pekelníky. Po paní Aleně zůstala jen černá díra ve stropě. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (58)

Véronique 

všechny recenze uživatele

Vynikající historická fraška s tradičně kvalitním hereckým obsazením. Historická/historizující látka byla po válce vděčným filmovým tématem. Zde se však povedlo vytvořit opravdu nadčasové dílo, které je svěží i po tolika letech. Vyzdvihla bych také dobové kulisy, které atmosféru filmu posouvají ještě o něco výše. Škoda jen toho "nepohádkového konce". Lstivá Alena sice neprozřela, ale byla po zásluze potrestána. ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

Adaptace jedné z Karlštejnských vigilií Františka Kubky je v jistém slova smyslu na dlouho posledním historickým filmem, který nebyl ještě poznamenán dobovým ideologickým schematismem. Vejražka jako pekelník je vynikající, rovněž někteří další ve vedlejších rolích, ale... Miluše Zoubková prostřednictvím vlivné ministerské protekce nahradila Vlastu Fabianovou, kterou prosazoval režisér Cikán, a díky tomu šel celý film do kopru. Škoda, mohla to být jinak vkusná středověká zábava. ()

Reklama

wosho 

všechny recenze uživatele

Těsně před únorovým pučem u nás vznikla tato krásná, milá, vtipná historická komedie na kterou se rád podívám vždy. Není obsazena naší absolutní špičkou a je na ní vidět i po 60 letech od vzniku, že neměla ani moc velký rozpočet. Za to má humor a ponaučení pro diváky: ŽENSKÉ JSOU POTVORY A ANI ĎÁBEL JE NEUHLÍDÁ:-) ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Na to, že české komedie vidím obecně dost kriticky, tato mě překvapila, to znamená potěšila i pobavila. (Samozřejmě je k tomu stále třeba i trocha vlastenectví.) Prostý a jen závěrem trochu komplikovaný děj, dává možnost vyniknout vypilovaným dialogům i hereckým výkonům (Vítězslava Vejražky především; Rudolf Hrušínský tu ještě nedává tušit, jakým hercem se záhy stane). ()

fragre 

všechny recenze uživatele

Nádhera. Skvěle zahraný příběh, který jako by vypadl z Balzacových Šprýmovných povídaček. Jen zábavný příběh ze středověku, který nemá žádné sociální či vlastenecké podtexty je v čs. kinematografii raritou, která měla své následovníky až v uvolněných šedesátých letech. Takže vlastně není divu, že vznikl v tom krátkém mezidobí mezi koncem okupace a převratem v r. 1948. A k tomu ta výprava laděná do burgundské módy. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (3)

  • Pre scénu pri stole bolo skutočne objednaných 40 pečených kurčiat, ktoré mohli herci následne skonzumovať. (Raccoon.city)
  • Okrem jedného dňa sa celý film natáčal v Barrandovských ateliéroch. Jediná exteriérová scéna sa natáčala v Podbabskom údolí. (Raccoon.city)
  • Režisér usiloval o to, aby hlavnú rolu Aleny hrala Vlasta Fabianová, ale na príkaz samotného námestníka ministra kultúry bola do roly obsadená Miluše Zoubková, ktorá si po natáčaní vtedajšieho ministra zobrala za manžela. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama