3 sezóny v pekle

• Slovensko Tri sezóny v pekle (více)

Režisér Tomáš Mašín se ve své filmové prvotině inspiroval životními osudy básníka E. Bondyho. Téma ztracené literární generace v čase připravovaného komunistického převratu a prvního politického procesu totalitního režimu se vyjadřuje k otázkám vztahu umělce a společnosti i k zločinům, které komunismus vědomě na české kultuře páchal. Mašín nevypravuje životopisný film, ale vytváří vlastní postavu tvůrce, jehož životní hybnou silou je provokace a vzpoura i odpor ke všem ideologiím a ustáleným životním konvencím. Přes tuto svou fiktivní postavu tak vykresluje pozoruhodně autentický obraz let 1947–1949. Hlavní osou filmu je milostný vztah dvou silných individualit - rebela a básníka Ivana a o několik let starší, vyzývavé, životem protřelé Jany. Jana a Ivan tvoří svým způsobem tragikomický pár žijící v šíleném tempu, bez odpovědnosti a myšlenek na zítřek. Ivanovo peklo představuje nejen jeho zjitřená básnická představivost a tvůrčí hyperaktivita, ale právě Jana, jejíž inteligence a hédonistický styl života zažehnou v Ivanovi plamen skutečné vášně. V hlavních rolích hrají Kryštof Hádek a polská herečka Karolina Gruszka, představitelka jedné z hlavních rolí filmu Davida Lynche Inland Empire. (Česká televize)

zeromen

První půlka filmu totálně o ničem, druhá půlka mnohem lepší. Jinak děj hodně slabý, takové umělecké hovadiny. Jedinou kladnou dobrou zprávou pro film jsou výtečné kulisy, dekorace, interiéry a exteriéry. Díky tomu jsem se tak trochu vrátil do té doby. Menší poznámka, češi byli, jsou a budou národem sviní!!! ()

karmalat

Vysoce nadstandardní podívaná inspirovaná skutečnými osobami. Nádherně vygradovaný příběh 3 let života kontroverzního filozofa a básníka. Jeden z těch opravdu dobrých filmů, celkově bych dal 4 a půl hvězdičky, ale to nemohu, tak dávám 5 hvězdiček za odvahu zpracovat téma, které asi bohužel neosloví naprostou většinu českých diváků. Film nemá chyby ani po formální stránce, výkony herců jsou vynikající. Asi bude bojovat s Protektorem o nejlepší český film letošního roku. ()

P/\/EL

Bondy spíš využitý až zneužitý, pro něj spíš nepocta - byl to androš, tak 2 roky po jeho smrti....některé názory z řad mejnstrýmu velmi zcestné, jakýpak, že na Bondym už nezáleží, nebejt jeho mladický rebelie, tak by neměli nic. Jo, úplná fikce...nevymyslej nic kloudnýho, zmohly se akorát na ty věci, který mě a většinu soudnejch lidí na tom štvaly nejvíc, ale zase nebejt tam, to nemohli riskovat.....přesto cenim téma - základ a Islanďanova kamera - kvalita, ale celkově menší zklamání to bylo, tj......určitě.......daleko víc než Hádek mi vadily jiný herci(Polka, jeho kámoš), až neherci, např.Ruprt... ()

Drzy_orel

Ze začátku mi byl Hádek protivnej, přece jenom hraje teď skoro ve všem. Ale v průběhu jsem mu uvěřil a snímkem jsem tak lehce proplul, až mě to překvapilo. Přímo v kině jsem nebyl úplně nadšenej, ale s odstupem pár hodin mezi 3-4. V porovnání s ostatní českou tvorbou nakonec 4* ()

jiriq

Hádek se mi tam moc nelíbil, Gruszka, Kraus a Huba skvělí, Praha 40. a 50. let vynikající. Čekal jsem víc, možná po druhém shlédnutí... ()

Trillian

priznavam, ze jsem nepochopila, co se film snazi rict. jestli tedy vubec neco... dvojice spratku cizopasicich na spolecnosti se postupem casu dostava do problemu, no a? to nema s nejakym rezimem nic spolecneho... ovsem jestli mel byt film o mladem intelektualovi, kterej bojuje proti rezimu, jenz mu hazi klacky pod nohy, tak se skutecne NEPOVEDL, protoze ani jedna tato skutecnost se jaksi ve filmu nevyskytla ani naznakem. 3 hvezdicky davam za kameru a herecke vykony. ()

maxs

Letos mě z české tvorby nejvíce potěšily přávě Protektor a 3 sezóny v pekle. Oba filmy vystihují temné období dějin naší vlasti, oba zajímavým a nevšedním způsobem .. Protektor je těžší a náročnější, oproti tomu se mi 3 sezóny jevily jako odlehčenější, více soustředěné na duchovno než fyzično, které je pro umělce nedůležité, což je tedy vlastně v naprostém pořádku. Souhlasím s názorem, že polští herci a jejich dodabování filmu rozhodně nepřidali, i když na druhou stranu kompenzují neodstatky v přínosu neokoukaných tváři na naše plátna. Ještě zmíním jeden rozpor. Točit o tomto období v současnosti, tedy s padesátiletým odstupem, je poněkud zavádějící a může hrdinovi dopřát větší odvahu, než by ve skutečnosti projevil. Druhak však hlavní představitel sebral vzory a inspirace v životě a tvorbě legendárního a skutečného básníka Bondyho. Při porovnání těchto dvou myšlenek se vlastně výtka kompenzuje. Přes dobrý zážitek z kina uděluji 4/5, "něco tomu přecejen chybělo". ()

zebu_cz

Mašín zaslouží obrovskou pochvalu. Je vidět, že si svůj celovečerní debut opravdu "vymazlil". Takovéhle velkorysé retro scény (viz JIndřišská) se jen tak nevidí. Funguje i děj, herecké výkony (neruší moc ani cameo Krause a Rupperta) a zdařilá kamera. Takhle dobrý český film jsem dlouho neviděl. A proč nedám maximum? Mám pocit, že Mašín nám toho v budoucnosti ukáže ještě víc. ()

Fraktální

ze začátku divně rozsekané. vždy jen zcéna a v ní nejaká hlaška děj skoro žádnej(NIC MOC!!!)... ke konci se to stávalo klasickým dramatem z doby komunismu. na české poměry dobre vypadající film ale žásadě mi to nepřijde nic moc jinýho jako jine české tragikomedie z té doby(typu Pupendo) Až na kvalitnejsí kameru a vtip nahrazen šokováním. herecké výkony a obsazení dobré ()

Köbi

V zásadě dobře natočený film ničí katastrofálně špatný scénář a urážlivě houpé dialogy. Chudák Bondy, ještě že se toho nedožil. Jedna ze dvou hvězdiček za hudbu Erika Satie v milostných scénách.. ()

Chinny

Po vizuální stránce je film vcelku kvalitní, ale rozhodně nijak neohromuje. Autenticky na první pohled opravdu působí, i když „hnidopiši“ nějaké ty nesrovnalosti určitě najdou i v tomhle filmu. Pokud jde o děj, ten bohužel obsahuje i taková místa, kdy (při téměř dvouhodinové stopáži filmu) reálně hrozí, že se divák bude nudit. To se týká zejména té části filmu, kdy milenci Jana a Ivan musejí začít řešit existenční problémy. Pomalu tak upouští od své bezstarostné hravosti, aby se mohli začít chovat jako dospělí. I přes slabší děj jsou „3 sezóny v pekle“ filmem, který určitě jen tak „nesplyne s davem“. A to mimo jiné i díky výbornému hereckému obsazení, kterému vedle Kryštofa Hádka vévodí zejména výborná Karolina Gruszka. ()

MAL1

Takové tři suché párky bez kečupu, hořčice a rohlíku. Dala jsem si je, i když jsem na ně neměla chuť, nakonec mě trochu zasytily, ale že by mě nadchly, to se říct nedá. Kaviár to rozhodně nebyl. Ale pro ty, kteří párky nikdy nejedli, to může být vskutku pochoutka. ()

J.Bonnie

Neškodilo by méně Hádka, více veršů..... nějak mám pocit, že se tenhle film jen jakoby přehnal nad mojí hlavou, podívaná to byla zajímavá a hezká, ale jinak tento přelet nezanechal žádné následky. Myslím, že to mohlo dopadnout mnohem lépe (ale i hůře). ()

Novik

Celkem docela dobré, ale nijak mě to zvlášt nepřesvěčilo. Nicméně doba po válce je tu zobrazena celkem obsojně a Hádek podává zatím nejleší výkon, Český lev ho neminul. :) ()

ammina

Bondyho jsem obdivovala jako mladá radoby-intektualka v minulém století, takže ocenuju že tu není karikaturou jako v Něžném barbarovi, ale naopak podaný jako nezodpovědný idealistický floutek.... což v podstatě mladí levičáci jsou doted. Je to poezie jako z reklamy ale bez špíny padesátých let ()

ACE 2007

Zbytečný film a čas... V první části hrdinovi patří svět, ve druhé ho "drsný režim" přiměje se zamyslet nad úctou k životu... V první části kuká kolo s cihlou, ve druhé se při "obrácení nymfomanky bez studu" už jen povídá, o dalším /vulgaritě opět jen v první části/ už nechci ani psát. Nic mi ten film nedal, ale tu pěstí hlavnímu hrdinovi, jsem docela i čekal... ()

Pucmeloud

Na toto téma se už natočilo u nás několik více či méně dobrých filmů, ale tento film znova ukázal, co dokáže barva, světlo, kompozice obrazu...prostinký příběh, ale vizuálně mistrovsky udělaný. Místy kamera dokázala malovat obrazy, zátiší, scény jak z secesních barvotisků...a k tomu báječná muzika. Já jsem velice spokojen. Rozhodně po dlouhé době pastva pro oko i ucho. ()

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti