Dánská dívka

• Velká Británie The Danish Girl (více)

Film Dánská dívka vás zavede do Kodaně dvacátých let minulého století. Einar Wegener (Eddie Redmayne) patří k nejlepším dánským malířům své doby, jeho žena Gerda (Alicia Vikander) mu přitom poskytuje maximální podporu a přitom se sama snaží prorazit jako portrétistka. Pozvolné borcení jejich harmonického vztahu odstartuje banální příhoda – Gerdě, která připravuje sérii baletních portrétů, nedorazí figurantka, a Einar svolí, že své ženě bude sedět modelem, oblečený do baletního kostýmu. Intenzivní spojení s ženským elementem v Einarovi rozpoutá obrovský emocionální zmatek, s nímž se vyrovnává nejprve „nevinnou" hrou na tajemnou dánskou dívku Lili, a později čím dál silnějším přesvědčením, že pouze jako žena dokáže být šťastný. A byl by ochoten podstoupit cokoliv, aby jeho transformace byla dokonalá. Během této proměny ho věrně provází jeho Gerda, která díky své nové múze Lili sice konečně prorazila jako umělkyně, ale zároveň ztratila svou životní lásku. (Cinemart)

MinaP

Eddie je divný pavouk, to bezesporu. Ale už jsem si na jeho tvář zvykla a někdy se stane, že mi přijde i jako docela přitažlivý muž :) Stalo se mi to taky v některých scénách tohohle filmu. Eddie prostě umí zahrát všechno. Krásná Alicia Vikander je ve své roli taky perfektní. K tomu secesní interiéry v dokonale sladěných barevných tónech a působivá hudba Alexandre Desplata. Prostě film, na který nezapomenu... ()

Alagaesie

Takže 1. * za příběh 2. * za téma 3. * za Redmaynea, 4. * za zajímavý přerod v dívku, 5. * za celkový dojem z filmu. Redmayne je u mě famózní herec. Dánská Dívka mě zaujala tématem. Ve Working Title vlastně poslední roky dělají pro mě dost zajímavé projekty - třeba Rush, The Theory of Everything (kde Redmayne taky velmi dobře zahrál) anebo Everest. K Redmaynovi ještě jedna věc – kdykoli se na něj podívám, toho Hawkinga tam vidim. Vikander se mi zase líbila v Ex Machina jako AI Ava. Bylo zajímavé vidět přerod muže Einara, v dívku Lili (rtěnka, lodičky, paruka). Vlastně mě překvapilo, že Gerda (Vikander) Einarovi na počátku nevědomky pomáhala stát se někým jiným. Časem se s tím, řekl bych, smířila (i když vnitřně asi ne zcela), a prostě pomáhala dívce Lili. Na druhou stranu byly chvíle, kdy jsem měl pocit, že ani Einar/Lili neví, zda to, co dělá, je správné. Toho doktora, co později Lili „léčil“, bych prohodil oknem. Nicméně chápu, že pojem transgender asi nebyl ve 20. letech minulého století příliš známý a Lili tedy byla v očích ostatních „chorá“. Možná i proto bych o to víc ocenil lidský přístup, který chovala k Lili Gerda. Líbila se mi scéna, kdy Gerda představuje Hansovi (Matthias Schoenaerts) Lili jako Einarovu sestřenici. Jako celkem pěkné bych hodnotil Liliiny portréty, které Gerda malovala. Dost mi zatrnulo při útoku 2 mužů na Lili. Přišlo mi, že po útoku se Lili mění zpět v Einara. Zajímavé bylo vidět, jak byl/a Einar/Lili rozpolcený/á, když mluvil/a s Hansem. U profesora Warnekrose ale začal přemýšlet o operaci pohlaví. Po operaci už byla Lili sama sebou a Gerda se stala kamarádkou. Bylo zvláštní pohlížet na Gerdu, jak se musí vyrovnat s faktem, že žije v domácnosti s Lili. Nápad s druhou operací už mi přišel trochu překombinovaný. Měl jsem z Lili pocit, že byla rozpolcená, zda podstoupit riziko. Naproti tomu Gerda byla již úplně smířena s osudem své přítelkyně. Obrovské zásahy do těla však Lili neustála. Moc hezký film. ()

michalis

Ak si hovorite, ze ste umelecka dusa, potom budete mat cely film orgazmus. Ak ale patrite medzi smrtelnikov, jednym slovom "NUUUUUUUUDAAAAAAA". Homosceny sa daju zvladnut, rovnako aj psycho pohlady. Kamera bola tym, co mi na filme najviac prekazalo a rovnako nezmyselne dialogy. Cakam najblizsie film o cloveku co predava cukrovu vatu, mozno bude mat zaujimavejsi zivot...10% aj z milosti ()

LikamCz

Film který je pro každého rozdílný a přesto stejný, mně se film líbil hlavní duo na plátně Eddie Redmaye a Alicie Vikander jsou boži a podávali božské výkony masky jsou Ok, příběh mě bavil a rozhodně nebyly pasáže kdy bych se vysloveně nudil ovšem snímky s touto tématikou nejsou pro každého za mě-- 4/5-- ()

NatyR

Námět a zpracovaní velice originální, napínavý film. Řekla bych i dobrá práce kamerou ale někdy mi nepřesvědčily herecké výkony a jsem zklamaná špatným výběrem hudby, která by jednotlivé části oživila a více ztáhla do děje, celkově hodnotím velmi kladně v letošním roce patří určitě ke kvalitnější filmotéce. ()

Ryorka

přerod Einara v Lily na me působil dost zbrkle. A myslím, že toho pochichtávání a cudného klopení řas mohlo být méně. Ale herecké výkony obou byly skvělé ( Alicie kapku více ). I když mám pár výtek, přesto to bylo krásné, jemné a dojemné. ()

Violeta_thea

Po shlédnutí jsem z kina odcházela s dojmem, že jsem viděla něco výjimečného. Rozhodně! Filmy, které jsou inspirovány skutečnou událostí u mě nějak stoupají v ceně, tady je další lidský příběh, který i dnes pobouří, natož pak v letech, kdy se odehrál, ale takový je život. Moci do něj nahlédnout je opravdu zajímavé a šokující, hlavně šokující. Herecký výkon Alicii Vikander jsem ocenila ještě před Oscary - byla dokonalá. Eddie R. také, ovšem tady bych ubrala na slzách, už jich bylo na mě příliš. ()

Blanche13

Film citlivě ale bez přehnaných emocí popisuje poměrně náhlou změnu pohlavní příslušnosti dánského malíře, který se jako první člověk na světě podrobil operativní změně pohlaví a zejména pak pocity jeho ženy Gerdy, která pomocí manželovi mohla jenom ztratit až nakonec přišla o svého nejmilovanějšího člověka. Hořkosladký happyend. Zasloužený Oskar pro A. Vicander. ()

danny79

Dddie Redmayne i Alicia Vikander hraji velmi dobre a prirozene. Nenprilis popularni pribeh je predavan divakovi ve velice konzumovatelne forme. ()

eexDon

Für mich - 75%, - /místy docela protahovanej film, zvláště některý úseky, erotický scény hubenýho Eddieho s trenýrkama a bez trenýrek byly takový divný/, + /podle skutečnosti - snad ne moc upravené, Alicia a zvláště Eddie hráli dobře, poklidné tempo, aspoň se to tak nějak hodilo k tý době, ve který se to odehrávalo/, hodnocení - slušný, životopisný film, jen to téma transsexualismu mi moc nesedlo ()

PettyB

Nádherný, emocionální a poutavý příběh, kterému dost nahrává i to, že je podle skutečné události. Je skvělé, že film ukázal téma, které je pro většinu z nás stále tabu a nejsme schopni ho přijmout a strávit. Mně dalo sledovaní tohoto filmu úplně jiný pohled na tuto problematiku a na odlehčení musím uznat, že by to Eddiemu i docela slušelo. :D Extra poklonu musím navíc vzdát Alicii Vikander coby novému, půvabnému a talentovanému objevu ve filmovém průmyslu. ()

lineker

Již za ten námět a "two or three men or woman show" si film vysoké hodnocení zaslouží. Alicia i Eddie byli naprosto dokonalí. Škoda jen, že se svojí více emoční špetkou do mlýna nepřispěchal i pan režisér. Po této stránce šlo při takovém obsazení jistě dostat z filmu více a mohlo vzniknout krásné romantické drama na jedné straně o touze neztratit a na straně druhé o zoufalém hledání. A poté by možná i více než pouze jedna zlatá soška na nějaké polici přibyla. ()

Ganka

Vždycky jsem si říkala, že jsou ti umělci podivná sorta. To, že ale manželka uplně v pohodě přijme, že je manžel transka a ještě mu pučí šaty by mě nenapadlo. Chvílemi jsem přemýšlela, jestli jsem se nepřeklikla a nedívám se na Malou Velkou Británii, kde je Emili Howardová a je dáma. Film má skvělou atmosféru i barvy. Když jsem zjistila, že Einar má nejspíš menstruaci skrze nos, začala jsem pochybovat o správném žánrovém zasazení snímku. Ale mimo některá slabá místa je to také hluboký příběh o hledání sebe sama ve světě, který netoleruje odlišnost. A také o lásce, pochopení a sebezapření. Nicméně filmu by neuškodila trocha sestříhání, přece jenom dívat se dvě hodiny na slizkého Redmayna je docela silná káva.. ()

Bruce0659

Prvých 90 minút sa vlieklo pomalým tempom a len vďaka skvelým hercom a atmosfére s krásnou hudbou bol dej zaujímavý a pôsobivý. V závere filmu som bol milo prekvapený, dojatý a hlavne spokojný. Veľmi dobre napísaný scenár, z ktorého réžisér dostal maximum a herecké výkony hlavných postáv sa postarali o silný filmový zážitok. Pri pohľade na Aliciu Vikander, ktorá "stráca" svojho manžela, som jasne videl, aké to muselo byť pre ňu ťažké. Máme kopec pekných filmov, v ktorých vzťah naruší alebo ukončí autonehoda, rakovina, nevera a podobne, no táto snímka poukazuje aj na inú, verejnosti menej známu, prekážku. Film je výnimočný netradičným námetom, emočným príbehom a hereckým obsadením. Redmayne, i keď ho moc nemusím, to zahral vynikajúco, ale Vikander mala ešte náročnejšiu rolu, zvládla ju nad očakávania a sošku si domov odniesla zaslúžene! ()

Ashleen

Krásné vyzobrazení biografie Lili Elbe, první transsexuální ženy. Eddie Redmayne a Alicia Vikander padnou jak sobě, tak době, postavám i divákovi. Prostředí i kostýmy byly nádherně zpracované. Film nemá chybu, možná až na ten konec, kdy Lili umírá, to bylo trochu nanucené a očekávané ale jinak dost dobrý zážitek na který padne i pár slz. ()

Marrakech86

Pořád jsem přemýšlel, jestli dát jednu nebo dvě hvězdičky, nakonec 40 %, bohužel mi tento film vůbec neoslovil, tak trochu nedával smysl. ()

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

14.07.2016

Alicia Vikander je nová Lara Croft

Alicia Vikander je nová Lara Croft

29.04.2016

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (více)

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

03.03.2010

To samozřejmě není žádná novinka. Žijí spolu už dvanáct let a mají spolu dvě děti. Teď ale společně stanou před kamerou. Lasse Hallström je chce totiž obsadit do dramatu My American Dream, jehož… (více)