Dánská dívka

• Velká Británie The Danish Girl (více)

Film Dánská dívka vás zavede do Kodaně dvacátých let minulého století. Einar Wegener (Eddie Redmayne) patří k nejlepším dánským malířům své doby, jeho žena Gerda (Alicia Vikander) mu přitom poskytuje maximální podporu a přitom se sama snaží prorazit jako portrétistka. Pozvolné borcení jejich harmonického vztahu odstartuje banální příhoda – Gerdě, která připravuje sérii baletních portrétů, nedorazí figurantka, a Einar svolí, že své ženě bude sedět modelem, oblečený do baletního kostýmu. Intenzivní spojení s ženským elementem v Einarovi rozpoutá obrovský emocionální zmatek, s nímž se vyrovnává nejprve „nevinnou" hrou na tajemnou dánskou dívku Lili, a později čím dál silnějším přesvědčením, že pouze jako žena dokáže být šťastný. A byl by ochoten podstoupit cokoliv, aby jeho transformace byla dokonalá. Během této proměny ho věrně provází jeho Gerda, která díky své nové múze Lili sice konečně prorazila jako umělkyně, ale zároveň ztratila svou životní lásku. (Cinemart)

chesterko

Často sa mi nestáva, že som zaskočený svojou nerozhodnosťou v tom, čo vo mne E. R. zanechal. Takmer celé som to prepozeral cez zamračené obočie, dúfajúc v menej bláznivé správanie hl. postavy. Tento trans spôsob života nechcem chápať. Hovorí sa, že každý si má z toho zlého zobrať kúsok dobrého. No keď tak premýšľam, vidím tam viacej toho filmového dobra. Neľutujem čas strávený nad novým dievčaťom. Celé som to zožral a pomohla k tomu super hudba. ()

riza-do

Myslím, že nejeden transgender se při tomto filmu musel stydět za to, jak jej vykreslují. To je právě to, co mi na filmu vadilo nejvíc - úžasný výkon Vikander zastínil nezáživný film s minimem emocí a naprosto děsivým, pro určitou skupinu lidí i urážlivým příběhem, který představuje transsexualitu jako fetiš. Sobecký schizofrenní transvestita, kterému se punčošky zalíbí natolik, že najednou přijde na to, že se vlastně cítí být ženou. A to je obrázek transsexuality? Ale kdeže! Ani za mák mi ho nebylo líto, zato obětavé milující manželky ano (ne proto, že se z manžela stává žena, ale jakým způsobem se k tomu její manžel staví), jen nechápu jak někdo může tak milovat někoho tak sobeckého. Jelikož je pro mě však příběh ve filmu to nejdůležitější a budu se držet fráze "film se špatným příběhem zůstává špatným filmem", řemeslná práce a skvělé herecké výkony to dotáhnou max do průměru tří hvězd, víc ani trochu. ()

Pajotka

Eddie Redmayne ztvárnil svou roli naprosto skvěle, ale pokud byl tento film myšlen jako vzpomínka a pocta, byl v něm daleko větší potenciál. ()

DaleCoper

Příběh nadaného člověka který měl holt smůlu že se narodil v blbé době. Tehdy to byl problém i v liberálním a v těchto věcech progresivním Dánsku. Dnes by zřejmě prožil štastný a spokojený život i když je otázka zda by Einar/Lili a Gerda namalovali stejné obrazy. Vzhledem k tematu film je zajímavá velmi konzervativní režie. ()

Schmetti

Způsob, jakým Eddie ztvárňuje postavy je excelentní. Do své postavy se tak vžil a nebýt to film, myslíte si, že opravdu prožívá to, co je na něm vidět. Jako ženě mu to také slušelo, mimochodem. Herečka Alicia byla také skvělá a krásná. Výkonům herců nemám co vytknout. Prostředí, v němž se film odehrával, atmosféra, to všechno bylo velmi příjemné, působivé. Člověk měl pocit, že se ocitl v jiné době a je s postavami na stejném místě. Kostýmy parádní. Film nenudil, nebyla chvilka, kdybyste si říkali, ať už se to někam hne a kdy bude asi konec. Dvě hodinky vám uběhnou jako nic. * Možná spoiler, i když to je tak nějak v popisu filmu* To, že Gerda přišla o svou lásku, manžela, není tak úplně pravda. Zde samozřejmě dochází k tomu, jak vnímá, možná, svou orientaci. Chtěla chlapa, muže. Ale Einar, i když se stával ženou, svou manželku pořád miloval stejně a zůstal by s ní. Pokud by Gerdě nevadilo, že by žila s ženou jako milenka, nebyl by problém. Jeho duše, potom již Lili, zůstala přece stejná. Pořád to byl stejný člověk. Někdo to pochopil jinak, že Lili chtěla někoho jiného, ale já to viděla tak, že Lili chtěla dát Gerdě prostor a šanci si najít muže, jak chtěla a potřebovala. Gerda při Lili stála pořád. *Konec spoileru* Dánská dívka ve mně vyvolala mnoho velkých a odlišných pocitů. ()

Mkartaylas56

Tak teda musím smeknout před Eddiem a Aliciou, protože takhle herecky sehranou dvojici jsem dlouho neviděl. Obecně herecké výkony táhnou tento snímek a zaslouženě se rozdávali i ocenění. Konkrétně oscara dostala jen Alicia a co se týče Eddieho, tak tam nebýt silné konkurence Lea DiCapria, tak bych mu ho neskutečně přál, bohužel Leo byl i z mého pohledu o trošičku lepší. No abych nemluvil jen o hercích, tak celkový dojem z filmu je u mě takový smíšený. Filmařsky je to dle mého skvěle odvedená práce, avšak na mě osobně film zapůsobil tak jako zvláštně až podivně, což zapříčinilo dosti ošemetné téma. Jako bylo to zajímavé sledovat, ale že bych mě to nějak víc zaujalo, to ne. S hodnocením jsem bohužel na pomezí, ale pro Eddieho s Aliciou tu čtvrtou hvězdičku mile rád dám. 60% ()

Martin.Tokos

Perfektní výkon ústřední dvojice herců, zajímavý příběh a krásná Kodaň. Jediná chyba je, že film byl straaaaašně protáhnutý nezajímavýma scénama. ()

TheDavid

Hooper v Dánské dívce bere tragický historický příběh dvou dánských umělců a redukuje ho na uslzenou bajku. Dánská dívka je sice tematicky těžká a komplexní, zde je však příběh Lili Elbe představován s až urážející naivitou, která zabíjí jakékoliv potenciální nuance příběhu. Dánská dívka tak působí jako zcela průměrná „oscarovka“, zcela zahleděná do své důležitosti, ale obsahově nakonec vyprahlá. Co zbývá jsou skvělé kostýmy a make-up a solidní herecké výkony ústředního dua, pro které stojí možná za to si film i pustit (Alicia Vikander válí). Pokud ovšem hledáte silný lidský příběh, který bere transgender problematiku vážně, tak hledejte dále, Dánská dívka v tomto aspektu selhává. ()

ostravak30

O Dánských dějinách se toho v u nás vůbec málo ví. O Dánsku na počátku minulého století snad vůbec nic. Pravdou ale je, že se ani v tomto filmu nedozvíme o Dánsku zase tak moc. Doba byla zkrátka podobná jako asi jinde v Evropě a lidé reagovali tak, jak by reagovali u nás nebo možná v Anglii. Film tak stojí a padá na výkonu hlavního představitele Eddieho Redmayne, přičemž Alicia Vikander byla též výborná. Tím spíše bude mít film úspěch v naší, evropské a celosvětové společnosti, když v současnosti řešíme 40 různých pohlaví a další podivnosti. Kdo něco podobného nezažil, asi je to těžké pochopit, pro mě též. Na druhé straně to byla právě Gerda, která to v něm zažehla a je otázka, zda by se to stalo a kdy, kdyby nestál Einar své ženě modelem. Film si zakládá na tom, že celou záležitost divákům uvádí citlivě a místy až dojemně. ()

PlysovyMacko

Veľmi smutný film o tom aké to bolo byť transexualom pred sto rokmi. Ostali vo mne nepríjemné pocity asi ako sa hlavný hrdina cíti vo svojom tele a jeho manželka nevie ako ma k tomu pristupovať. Eddie prehráva. ()

IZFNP

Pekne zrežírované, výborne zahrané, príbehom silné, no hudba a výprava na tom všetkom boli najkrásnejšie. Desplat tu stvoril hudbu tak citlivú, dojemnú a nežnú, že ona sama pre mňa film urobila príbehom. Hooper si odviedol svoju robotu poctivo a presne, avšak v jeho filme mi tento raz čosi chýbalo - snímok ma ničím neprekvapil, ničím ma neusadil do kresla. Redmayne sa pre postavu narodil, je to každopádne charakterový herec, nie univerzálny. Jeho excelentne zahraná vnútorná rozorvanosť na mňa zapôsobila, no bola zbytočne chladná (možno kvôli chladnej réžii?). Za povšimnutie stojí, že i tu, rovnako ako v prípade Teórie všetkého, ide hlavne o príbeh silnej ženy, ktorá stála v pozadí, a fenomenálna Alicia Vikander tento raz hlavnú hviezdu zatienila. Jediným pohľadom, jediným dotykom, jediným bozkom dokázala vyjadriť toľko emócií, že to snáď ocení i Akadémia. ()

ciki_69

Umelecký snímok o živote a osudoch "dvoch" žien, podporený vynikajúcim výkonom oboch hlavných hercov. Nemožem si pomôcť, ale u mňa je to za plných 5* a jednoznačne adept na film roka. ()

moviepill

Eddie Redmayne. Meno, ktoré sa skloňovalo minulý rok a nie inak to je aj začiatkom roka 2016. "Lili Elbe", príbeh sám o sebe kontroverzný, rozpracovaný do dosť natiahnutej polonudy. Nie, že by mu chýbali zásadné prvky, ktoré robia dobrý film dobrým filmom - vynikajúci herecký výkon v podaní Redmayna (aj keď...) a o to viac v podaní Alicie Vikander, prekrásna hudba mága menom Alexandre Desplat a bravúrna kamera. To máme pomyselné štyri body, ktoré "Dánske dievča" zachraňujú od spánku diváka. Na druhej strane mi tento raz pripadá, že Tom Hooper, režisér veľkého mena, ktoré si zaslúžil mojou srdcovkou "Kráľova reč", akosi pajdá a nedoťahuje film do sfér, kde by mal podľa mnohých byť. Najpravdepodobnejší a najčastejšie spomínaný nedostatok tohto filmu je tak častá "chyba" - emócie tej, či ktorej postavy alebo scény zostávajú kdesi na polceste, medzi divákom a filmom je priehľadná stena, ktorú nerozbije ani záverečná scéna. Sĺz veľa, ale nie u mňa. Eddie Redmayne imho nezíska druhého konzekutívneho Oscara. Práve kvôli spomínanej chybe by to malo zostať pri nominácii. Takýto kalkul nestačí. Každopádne ten film stojí za zhliadnutie. 4*: Redmayne, Vikander, hudba, kamera. ()

Detektiv-2

Tak toto byla řádná dávka emocí skvěle zakomponovaná do dvou hodin. Dánskou dívkou jsem se nechal doslova pohltit a film si vychutnával každou minutou. Bravurní herecké výkony, výtečný scénář, ale také prostředí. Už dlouho jsem nezažil film, ze kterého by na mě dýchalo tolik procítěného citu, zoufalství, smutku, vášně i radosti. Nemůžu jinak hodnotit než plným počtem. Pro někoho, kdo si umí vychutnat emotivní drama, je Danish Girl naprosto vymazlenou záležitostí. 5* ()

Weany

Eddie Redmayne je šíleně talentovaný herec. Zahrál svou roli úplně dokonale, přesvědčivě. Vážně smekám, moc se mi to líbilo. Opravdu bych přála toho vysněného Oskara Leovi DiCapriovi, který už na něj hodnou chvíli čeká a podle mě si ho i právem zaslouží, ale po shlédnutí filmu musím říct jediné: DEJTE TOHO OSKARA EDDIEMU REDMAYNE! ()

BeYou

Když jsem poprvé uviděla trailer, byla jsem unešená, ale snažila jsem se zachovat chladnou hlavu, vždyť kolik filmů mělo tak úžasný trailer a film dorasili jak mohli, ještě ke všemu ty s LGBT tématikou. Snažila jsem se udržet svoje očekávání v co možná nejmenší rovině a vyplatilo se mi to, protože to, co ve mě film vyvolal bylo něco neuvěřitelného. Eddie Redmayne je v hlavní roli naprosto úchvatný. Věřila jsem mu vše, co vypustil z úst, každé gesto. Téměř jako by se do této role narodil. Film byl podán neskutečně citlivým způsobem. A ještě větší efekt mělo to, že byl podle skutečné události, tím pádem jste se mohli plně vžít do toho, jaké to pro toho dotyčného bylo. Překvapilo mě, že filmu opravdu nemám co vytknout, protože vše bylo tak, jak mělo. ()

Gortyna

Nesmírně křehký film. Ty Redmaynovy oči člověk jen tak nedostane z paměti. Škoda jen příliš uplakaného závěru. ()

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

14.07.2016

Alicia Vikander je nová Lara Croft

Alicia Vikander je nová Lara Croft

29.04.2016

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (více)

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

03.03.2010

To samozřejmě není žádná novinka. Žijí spolu už dvanáct let a mají spolu dvě děti. Teď ale společně stanou před kamerou. Lasse Hallström je chce totiž obsadit do dramatu My American Dream, jehož… (více)