Dánská dívka

• Velká Británie The Danish Girl (více)

Film Dánská dívka vás zavede do Kodaně dvacátých let minulého století. Einar Wegener (Eddie Redmayne) patří k nejlepším dánským malířům své doby, jeho žena Gerda (Alicia Vikander) mu přitom poskytuje maximální podporu a přitom se sama snaží prorazit jako portrétistka. Pozvolné borcení jejich harmonického vztahu odstartuje banální příhoda – Gerdě, která připravuje sérii baletních portrétů, nedorazí figurantka, a Einar svolí, že své ženě bude sedět modelem, oblečený do baletního kostýmu. Intenzivní spojení s ženským elementem v Einarovi rozpoutá obrovský emocionální zmatek, s nímž se vyrovnává nejprve „nevinnou" hrou na tajemnou dánskou dívku Lili, a později čím dál silnějším přesvědčením, že pouze jako žena dokáže být šťastný. A byl by ochoten podstoupit cokoliv, aby jeho transformace byla dokonalá. Během této proměny ho věrně provází jeho Gerda, která díky své nové múze Lili sice konečně prorazila jako umělkyně, ale zároveň ztratila svou životní lásku. (Cinemart)

3mates33

Pri pozeraní toho filmu som sa fakt cítil divno. Nemám nič proti takým to ľuďom, no pozerať sa nato bolo fakt divné. Film bol dobrý, až na ten pocit z toho. Alicia podala skutočne skvelý výkon, možno hodný aj toho oskara. Musela to mať ťažké, presvedčiť ľudí aby jej ľudia uverili lásku k Onomu. Eddie si zaslúži v mojich očiach viacej oskara než Leo. Úprimne nemám rád takéto filmy, pozrel som si ho iba kvôli hereckým výkonom, ale celkom to hodnotím kladne, ako som spomínal, až na ten divný pocit. ()

odbornicka

všetky silné a zaujímavé scény boli ukázané v traileri a zvyšok filmu je nuda, aj napriek skvelým hereckým výkonom.. niečo tomu proste chýbalo, možno viac zobraziť pocity a myšlienky hlavných postáv.. ()

Zl0

Škoda že nie som PC Principal zo South Parku vo všetkej jeho politickej korektnosti. To by som to vedel náležite okomentovať. Takto len môžem skonštatovať, že to nebol žiadny zázrak. Menej je niekedy viac. Hlavne menej záberov "Lili plače" či "Lili je zmätená". Čakal som od toho viac. ()

Gertruda.W

Vynikající herci, výprava, kostýmy. V kontrastu s námětem však poněkud nudně konvenční a stereotypní. Jako bych viděla jen další film o impresionistech či Marii Curie-Sklodowské. Škoda. ()

TSZ

Životopisný snímek o dánské transce, zřejmě první svého druhu. Pokud se ve filmu objeví nahá Alicia Vikander a přesto Vás nudí, tak jde opravdu o hodně špatný film. Tom Hooper si rád vybírá zajímavá témata, ovšem jejich zpracování zvládá pouze velmi konvenčně. ()

MAAUZ

Na úvod musím říct, že jsem byl na film pozván kamarádkou do krásné Lucerny, která měla atmosféru noblesního divadla. Protože už v dnešní době dávám přednost supermoderním multikinům, a nikdy předtím nebyla možnost se do starého kina v centru podívat, tohle pro mě byla příjemná změna.. O filmu jsme si nic nečetli, ani nezjistili. Jeden kamarád ho viděl, ale nic mi neprozradil. Navíc Alicia Vikander dostala za roli oskara, tak se mi film automaticky dostal do seznamu "Chci vidět". Ve zkratce: Dánská dívka je psychologické, životopisné drama o mladém muži, který má potřebu se vkrádat do šatníku své krásné ženy a převlíkat se za smyšlenou postavu - Lili Elbe. Prostě SHEMALE. Má ženskej face a je děsnej metrosexuál. Ve finále se z něj stane jebnutej malíř. Trpí depresemi a duševní poruchou. Škoda, zrovna když má doma takovou šťabajznu jako je Gerda... Část příběhu se odehrávala ve staré Kodani, která mi žlutými domy připomínala koncentrák. Film končí transgender operací vagíny. Můj největší obdiv patřil jeho ženě Gerdě, že ho v tom celou dobu podporovala. Smutná based on the true story. Některý scény bych asi mohl vynechat. Na druhou stranu nás třeba rozesmálo, když se hlavní hrdina snažil před zrcadlem schovat svýho švoňára mezi nohy. Což mi připomnělo puberťácký roky ve sprše na letním soustředění s BDS Academy. ()

Jack333

Zajímavý a hodně zvláštní příběh, který je vytvořen na motivy skutečného příběhu. Zde mi byl Eddie Redmayne silně nesympatický, ačkoliv roli zahrál velice zdařile. Skvěle natočeno! ()

Cooller

Alicia Vikander předvádí skutečně věrohodnou roli v podobě Gerdy a toho oscara si přinejmenším zaslouží... jen je veliká škoda že ke konci filmu tvůrci pozměnili fakta ve skutečnosti totiž Lili měla 5 operací které ji měli pomoci stát se ženou a zemřela teměř půl roku po té poslední dát to do filmu by zabralo tak 5 minut navíc které si mohli vzít z toho přehnaného ukazování dokonale ženského úsměvu od Eddieho Redmayneho... 3* ()

Oudee33

Herecky je to paráda, hlavní hrdina se opět překonává, příběh má vývoj... ale jinak film emočně nevtáhne, je to až na pár momentů ploché a otěže si režie pro tentokrát prostě neudržela. Škoda, protože téma bylo silný. 60% ()

Misulka93

Jestli na tomto filmu mohu něco vyzdvihnout, určitě to bude herecký výkon Eddieho Redmayna! Jeho zpracování osoby, která se ve svém těle necítí dobře a neví, kým být a co se sebou dělat bylo takříkajíc dokonalé! Zahrál to tak, že jsem byla ochotná mu věřit. Jiná věc pak je samotný charakter postav - především sobeckost hlavního hrdiny. Ve chvíli, kdy se začal měnit v ženu a jeho manželka mu ze všech sil pomáhala, nikdy nebylo ani trochu naznačeno, jak se asi cítí právě ona (a ani hlavní hrdina se jí na to neptal, žil jenom sám sebou) a to se mi na filmu trochu nelíbilo. Vím, že je natočen na základě skutečného příběhu a o to víc je tato charakterová černota zarážející... Trefně myšlenku hlavní postavy vyjádřil přítel, který se na film díval se mnou, proto ji sem chci vložit :) - "Cítím se být ženou, proto přestanu malovat a vydělávat pronás peníze, je mi jedno, že chceš miminko - já jsem žena a tak teď všeho nechám a budu ženou!". Pomineme-li však toto JÁSTVÍ ( které krásně vyjadřuje citovaná větička) hlavní postavy, herecky velice propracované, přírodní záběry a hudba velice pěkné! ()

TommyDiamond

Být heterosexuálem je prý posledních pár let pořádná nuda, a tak modní vlna světové kinomatografie mo-mentálně okupuje teplý golfský proud a občas udělá lehnou odbočku a zastaví v nějakém tom trans přístavu . Za pár let tu možná budem oslavovat pedofilii, hromadné vrahy a jiné pochybné lidské existence... I přes jakýsi vnitřní odpor však musím uznat, že Dánska transka (jinak filmu ani normální heterosexuál říct nemůže) je excelentně natočený, herecky precizně zahraný a ambiciózní snímek, který dokázal díky neotřelému příběhu kulantně a distingovaně ukázat, co všechno může vést k trans přeměně. Není to pouze věc vzhledu, ale je to především záležitost emocí.... Snímek si určitě tři hvězdy zaslouží..... ()

MindTuber

Rozporuplný film, ve kterém mě nakonec zajímal více osud Gerdy, než samotného Einara, potažmo Lili. Ten se mi, ve své proměně, stával ke konci filmu čím dál tím více nesympatický ve smyslu projevů jeho ženské mentality. Eddie Redmayne se pro tuto roli hodí bezesporu dokonale, ale například oproti Teorie všeho jako by ani nemusel hrát. Především tedy díky své vizáži stačila trocha té rtěnky a dívčích gest a bylo hotovo. Přišlo mně, že na tak silné téma nejde film do hloubky, tam kde by to přinášelo diváku ty pravé otázky k zamyšlení. Z tolika pozitivních ohlasů jsem čekal o dost více. Naštěstí se děj trochu točí okolo umění v době vlivu secese a práce Gerdy stojí za shlédnutí a další studium a to je vlastně pro mě největší přínos tohoto filmu. 2 + 1 ()

elimS

80% - komentář 20ti slovy: Zajímavá a skvěle zahraná přeměna muže na ženu od začátku až po "konec". Odstranit 15 minut hluchých míst tak je to dokonalé. ()

liberita

Krásne poetický film z umeleckého prostredia podáva postupnú premenu Einara na Lili spôsobom, ktorý umožňuje lepšie pochopiť vnútorné rozpoloženie tejto postavy. Tomu napomáha samozrejme aj kvalitný výkon Eddieho Redmayna, ktorý dokazuje, že ani po získaní Oscara nezaspal na vavrínoch a patrí k najlepším hercom svojej generácie. Veľkú oporu má v nemenej talentovanej Alicii Vikander v postave Gerdy, ktorej neustála podpora pre svojho manžela, aj keď sa jej doslova strácal pred očami, je obdivuhodná. Zabúdať by sa nemalo ani na sympatického a čoraz známejšieho Matthiasa Schoenaersta vo veďlajšej úlohe Hansa. Príbehu napomáhajú aj scenérie Kodane. Drážďan a ďalších európskych miest, ako aj vynikajúci hudobný doprovod Alexandra Desplata. Nenechajte sa odradiť od pozretia tohto filmu ak si myslíte, že jeho téma nie je pre vás a dajte mu šancu, sklamaní nebudete. ()

TornadoETA

Pro Eddie Redmayne to bylo prakticky ušité na míru. S jeho vizáží to nemohl zahrát nikdo jiný ... a co on dává do svých postav - to je obdivuhodné! ()

nenet

Tématicky mi film nebyl nejbližší, zajímal mě především Eddie Redmayne, abych konečně zjistila, co na něm kritici oceňují. Tak už to vím a vůbec se jim nedivím, je totiž geniální. Příběh sám o sobě má velkou sílu, ale díky hereckému mistrovství hlavních postav se stává téměř nezapomenutelným. ()

Scraffy

Ono načo sa snažiť robiť vizuálne a herecky dobrý film, keď v dvoch hodinách nedokáže ponúknuť dobrý a záživný príbeh. No a čo, že to je podľa skutočnej udalosti. Chápem, že táto tématika môže mať veľa odporcov, ktorý sa jednoducho štítia podobným veciam. Mne osobne to nerobí nič, ale aj tak sa mi film nepáči. Podľa mňa je to príbeh tak na max pol hodinu, kde by sa dokázalo všetko vysvetliť a hlavne záživne vyrozprávať. Veľa scén je tu zbytočných. Ale to nejdem menovať, pretože by som tu bol do rána. Inak sranda by bola, keby sa jeho žena nezachovala, ako nejaká spasiteľka a jednoducho by mu jednu vlepila, keď si začal obliekať jej veci. Koniec príbehu. ()

Emafera

Film má vysokou úroveň a téma transgender je aktuální. Herecké výkony jsou skvělé, ale něco tomu prostě chybělo. Přemýšlela jsem o počtu hvězdiček, ale kdyz jsem Medvídkovi Pú dala 4, dostane Dánská dívka hvězdy 3. ()

papadoce

Veľmi citlivo a pomerne pútavo natočená dráma o nie až tak bežných životných strastiach. Skvelé herecké výkony podtrhnuté dobrou réžiou sú jednoznačne oskarovým materiálom. V rámci príbehu si absolutórium zaslúžila Gerda, ktorá bola tak srdečnou a empatickou manželkou akú si ten chuj ani nezaslúžil. A chuj nie preto, že chcel byť ženou, ale preto ako sa ku Gerde v celej svojej sebeckosti správal. Čo sa hercov samotných týka, tak každý si zastal svoju rolu nad priemer, Alicka ku tomu pridala svoju neuveriteľnú prirodzenú krásu a pôvab a Eddie si neodpustil svoje autistické pohľady do neznáma hoci ich nebolo toľko ako obvykle. Filmu som sa dlhodobo vyhýbal či už preto, že som sa bál nudy alebo bol iba súčasťou prebehu cez usb kľúč, ale nuda sa nekonala a popravde som celkom milo prekvapený. Super. ()

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

14.07.2016

Alicia Vikander je nová Lara Croft

Alicia Vikander je nová Lara Croft

29.04.2016

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (více)

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

03.03.2010

To samozřejmě není žádná novinka. Žijí spolu už dvanáct let a mají spolu dvě děti. Teď ale společně stanou před kamerou. Lasse Hallström je chce totiž obsadit do dramatu My American Dream, jehož… (více)