Dánská dívka

• Velká Británie The Danish Girl (více)

Film Dánská dívka vás zavede do Kodaně dvacátých let minulého století. Einar Wegener (Eddie Redmayne) patří k nejlepším dánským malířům své doby, jeho žena Gerda (Alicia Vikander) mu přitom poskytuje maximální podporu a přitom se sama snaží prorazit jako portrétistka. Pozvolné borcení jejich harmonického vztahu odstartuje banální příhoda – Gerdě, která připravuje sérii baletních portrétů, nedorazí figurantka, a Einar svolí, že své ženě bude sedět modelem, oblečený do baletního kostýmu. Intenzivní spojení s ženským elementem v Einarovi rozpoutá obrovský emocionální zmatek, s nímž se vyrovnává nejprve „nevinnou" hrou na tajemnou dánskou dívku Lili, a později čím dál silnějším přesvědčením, že pouze jako žena dokáže být šťastný. A byl by ochoten podstoupit cokoliv, aby jeho transformace byla dokonalá. Během této proměny ho věrně provází jeho Gerda, která díky své nové múze Lili sice konečně prorazila jako umělkyně, ale zároveň ztratila svou životní lásku. (Cinemart)

Karin00

Velmi, velmi zajímavé..... A zejména obdivuji manželku Einara, protože to co zažívala, muselo být opravdu přetěžké... Nejúžasnější byla chvíle, kdy pro pózování Einar poprvé oblékl ženské "šaty", krásně vystihli ten přerod v jeho hlavě... ()

topvideo

Silný emotívny zážitok, každý chce byť šťastný a použije k tomu všetky dostupné prostriedky. I za cenu najvyššiu. 90% ()

Nemooo

Eddie Redmayne mě oslovil už u filmu Teorie všeho, i jako Lili v Dánské dívce hrál přesvědčivě, to ale není všechno. Několikrát jsem kontroloval čas, kdy už to konečně skončí. Věřím přesto, že film si najde své diváky, kteří budou z něho unešeni. ()

halberdier

Eddie Redmayne mně není příliš sympatický, přestože je asi dobrý herec a v Teorii všeho nebyl špatný. Proto asi nemůžu Dánskou dívku hodnotit objektivně. Nicméně si nedokážu představit jiného herce, který by se i díky své vizáži na roli muže s krizí identity pohlaví hodil více. Redmayne svoji roli opět zahrál slušně (ale opět ne oscarově), skvělá byla i Alicia Vikander. Zvolené téma je určitě zajímavé a muselo být pro hlavního hrdinu ve své době hodně traumatizující něco takového prožívat. Filmové ztvárnění však není příliš strhující nebo zajímavě natočené na to aby se Dánská dívka stala víc než jen lehce nadprůměrné drama. ()

ProfiDivak

Filmy na podobnú tému vždy krívajú na niektorú stranu, ale tu to nie je na škodu. Silno liberálne a silno úprimné, čiže predsa len nejaká schizofrénia. ()

Gregor_Samsa

It had to be a tough life... Je to působivé, byť skromně natočené – Kodaňský přístav (Nyhavn) je hezký jak naživo, tak v tomto filmu. Jednoho s podobným osudem jsem zprostředkovaně znal: měl(a) to složité. Najít správné tělo je jedna část problému, ta druhá je, co a s kým a jak vlastně dál. Hudba evokovala Desplatovu Dívku s perlou; nepřekvapivě, i Dánskou dívku složil Desplat. Jsem rád, že jsem film viděl, i když moje srdcovka to úplně není. Co se reálně stalo, to mě zajímalo více – a čtení je to stejně zajímavé i znepokojivé, jako samotný film... [80%; 2016-02-17 Kino Evald] ()

sonule36

Velice zajímavý a hlavně zvláštní film v dobrém slova smyslu, ale bohužel z mých pocitů jsem postrádala jakousi jiskru. Herecký výkon Eddieho Redmayna hodnotím na jedničku. Stojí za zhlédnutí, avšak moc, podle mého názoru, nepřekvapí. ()

LencaN

Dánská dívka nebude film pro každého. Je potřeba velká dávka empatie a neodsuzovat hned něco, co není až tak normální. Z filmu mám hodně negativní pocity. Nevím, ale jak to specifikovat. Předně musí být peklo, pokud se cítíte bytostně být opačným pohlavím, než které máte pod oblečením. To bych řekla, že je v pořádku, že mi tohle nedělalo dobře. Ale už není ok, že největším trápením si musela projít jeho žena Gerda, přičemž její pohled na věc tady byl trochu upozaděn. Einara milovala bezmezně, takže byla svojí láskou nucena mu dovolit to, po čem on niterně toužil. Jenže tak ztratila manžela a život se jí obrátil vzhůru nohama. Od plánování miminka k přeměně pohlaví jejího muže. Alicia Vikander byla neskutečná. Je to nádherná ženská, co bravurně ovládá herecké řemeslo už v takovém brzkém věku, jak to některé neumí ani v 70 letech. Redmayne vypadá žensky i bez makeupu. Bohužel se dost pitvořil a pořád otravně mrkal. Chápu, že je těžké hrát opačné pohlaví, o tom žádná a klobouk dolů za to, že se do toho vůbec pustil. Ale chvílemi prostě přehrával. Celkově to bylo příliš tklivé a klidné. Čekala jsem víc ohlasů z Einarova okolí. Všechno bylo příliš monotónní. Chyběla tomu šťáva a větší vypětí, víc naléhání. ()

unanimite

Famózny námet vo vizuálne atraktívnom období - to je pre filmárov síce lákavá predloha, ale zato plná nástrah. Ako napríklad: pateticky štylizovaná scéna v "retro" štýle, filmové "vylepšenie" pôvodného príbehu, či ufňukaná hlavná postava. Všetky tieto nástrahy sa tvorcovia snažili prekonať, no najmenej sa im to, podľa mňa, podarilo s Eddiem Redmaynem v úlohe Einara Wegenera. Ten si na tento film pripravil škálu troch hanblivých chichotov, jedného odhodlaného výrazu a dvoch smutných pohľadov - a takto vystrojený si vystačil celé dve hodiny. Verím, že nielen mne, ale aj iným divákom, šiel po prvej polhodine s tým hanblivým chichotíkom dosť na nervy. Na druhej strane, Alicia Vikander bola prirodzená, uveriteľná a famózna. Oceňujem však tému - takých nie je nikdy dosť! Strata času to určite nebola - u mňa 70%. ()

v.indruchova

Chápu klasického muže, že mu film chlapovi, který je zženštilý a snaží se být ženou, přijde nechutný. ALe můj pohled je jiný. Vidím to jako o vnitřním rozkolu člověka, který je "nemocný". Je to film o oboji a touze být sám sebou, možná i normální. Moc pěkné, skvěle zahrané. Celkové ztvárnění je velmi reálné. Já jsem i skrz snímek cítila, jak trpí manželka Einara. (Někteří tu snad tvrdili i opak.) DD mi ukazuje, jaké mám štěstí, že mám vše na svém místě :) Hlavní aktér je krásnou ženou, to se musí uznat. Mnohé by jsme si z ní mohly vzít příklad, v její nevinnosti. V dnešní vulgárnosti? Nesrovnatelné. ()

bykes

A je to tu, židovskí oligarchovia sa snažia oslabiť tradičné hodnoty skrz pochybné LGBTI mimovládky, teraz už aj pomocou kinematografie!! Alebo možnosť B, sfilmovaný príbeh stále aktuánej témy a život jednej z prvých transgender žien. Einar sa mení na Lili, ale ani Gerda neostane rovnaká, zlatá soška pre Aliciu Vikander úplne oprávnene. Ubehlo odvtedy skoro 100 rokov, dúfam, že sme sa ako spoločnosť za ten čas niekam pohli. ()

rigby

Zajímavé téma, pro mě však těžko zkousnutelné. Natočeno to bylo ovšem excelentně. Skvělá kamera, nádherné obrázky, kostýmy, srozumitelný a chytlavý scénář. Ovšem nějak jsem nemohl získat sympatie či antipatie k hlavnímu hrdinovi/hrdince. Tyto věci jsou pro mě tabu a nedokážu je zcela pochopit. ()

dusa77

Opravdu ne. Chápu, že tohle téma si o zfilmování říkalo, ale pro mě je film naprosto zbytečný. Mám pocit, že v něm nic nefunguje. Jediné, co stojí za zmínku je Alicia Vikander, která má zřejmě slušnou hereckou dráhu před sebou. Doufám, že si Tom Hooper příště vybere něco důstonějšího a vrátí se do toho svého, takový následovník Králové řeči by určitě neuškodil. Dánská dívka mě nechala naprosto chladným a dívat se dvě hodiny na Redmyana, bylo naprosté utrpení. ()

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

14.07.2016

Alicia Vikander je nová Lara Croft

Alicia Vikander je nová Lara Croft

29.04.2016

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (více)

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

03.03.2010

To samozřejmě není žádná novinka. Žijí spolu už dvanáct let a mají spolu dvě děti. Teď ale společně stanou před kamerou. Lasse Hallström je chce totiž obsadit do dramatu My American Dream, jehož… (více)